Jump to content
abyron

Πώληση Αυτοκινήτου Χωρίς Πινακίδες

Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Λοιπόν πριν λίγες μέρες κατέθεσα προσωρινα (οχι οριστικη διαγραφη) τις πινακίδες απο το παλιό αυτοκίνητο του πατέρα μου (μοντέλο 82), επειδή ηταν πολυ ακριβα τα τέλη κυκλοφορίας. Σήμερα όμως ενδιαφέρεται κάποιος να το αγοράσει. Ποια είναι η διαδικασία τώρα για την πώληση? Τι πρέπει να κάνω? Έχω μπερδευτεί. Αν κάποιος γνωρίζει τι πρέπει να κάνω ας μου πει.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

το φανταστηκα πως κατι τετοιο επρεπε να κανω. αν τυχόν δεν γίνει έτσι, μπορω με ενα ιδιωτικο συμφωνητικο να το πουλήσω?

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

το φανταστηκα πως κατι τετοιο επρεπε να κανω. αν τυχόν δεν γίνει έτσι, μπορω με ενα ιδιωτικο συμφωνητικο να το πουλήσω?

νομιζω γινετε! αλλα για να εισαι 100% παρε ενα τελ στο υπουργειο και ρωτα.....αυτοι θα ξερουν

...τωρα που το σκευτομαι νοπμιζω με μια δηλωση του Ν105 με τον αριθμο πλαισιου επανω .. και εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο σκεφτηκα. με μια υπευθυνη δηλωση. Δεν μπορεις να γραψεις βεβαια αριθμ. κυκλοφοριας , αλλα μονο αριθμ. πλαισιου. εγω ομως θελω και να διαγραφει εντελως απο εμας. φοβαμαι ομως πως για να γινει αυτο, πρεπει να κανω οπως ειπε ο joop.

ερωτηση. αν εγω δεν παω ποτε να κανω οριστικη διαγραφη (εχω ηδη κανει προσωρινη καταθεση) τι γινεται? ναι ξερω καταστρεφονται οι πινακιδες μετα απο ενα χρονο, και μετα? παραμενει στην ιδιοκτησια μου για παντα ?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο σκεφτηκα. με μια υπευθυνη δηλωση. Δεν μπορεις να γραψεις βεβαια αριθμ. κυκλοφοριας , αλλα μονο αριθμ. πλαισιου. εγω ομως θελω και να διαγραφει εντελως απο εμας. φοβαμαι ομως πως για να γινει αυτο, πρεπει να κανω οπως ειπε ο joop.

ερωτηση. αν εγω δεν παω ποτε να κανω οριστικη διαγραφη (εχω ηδη κανει προσωρινη καταθεση) τι γινεται? ναι ξερω καταστρεφονται οι πινακιδες μετα απο ενα χρονο, και μετα? παραμενει στην ιδιοκτησια μου για παντα ?

Για να γίνει η μεταβίβαση θα πρέπει αρχικά να πάρεις από την ΔΟΥ τις πινακίδες πίσω (πληρώνοντας φυσικά τα τέλη κυκλοφορίας του 2010). Οπότε εφόσον βρέθηκε αγοραστής για να το πουλήσεις, στην υπεύθυνη δήλωση θα αναγράψεις τον αριθμό κυκλοφορίας και φυσικά θα πάτε στο μηχανολογικό για την ολοκλήρωση της μεταβίβασης.

Σε κάθε άλλη περίπτωση (π.χ. ιδιωτικό συμφωνητικό κλπ) το αυτοκίνητο θα παραμένει στο όνομά σου.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, μπορείς να το κρατήσεις όσο θες σε προσωρινή διαγραφή και θα είναι στο όνομά σου.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Οχι Κύριοι,

Εφόσον έχουν κατατεθεί η πινακίδες, η διαδικασία σε περίπτωση πώλησης είναι η εξής:

Επισκέπτεστε μαζί με τον αγοραστή την αρμόδια ΔΟΥ, που φυλάσσει τις πινακίδες και την άδεια, και εκεί δηλώνει ο αγοραστής τα στοιχεία του. Κοινώς γίνεται άρση της προσωρινής ακινησίας λόγω πώλησης.

Υπ΄όψιν ότι για να γίνει η μεταβίβαση το αυτοκίνητο πρέπει να ισχύει το ΚΤΕΟ για τουλάχιστον 6 μήνες ακόμα, διαφορετικά δεν μεταβιβάζεται.

Όλα αυτά από την ΙΓ' και ΚΕΠ σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά  ΠΛΈΩΝ τα ΚΕΠ δεν αναλαμβάνουν ΚΑΝΈΝΑ ΕΊΔΟΣ ΜΕΤΑΒΊΒΑΣΗΣ!

 

ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΉΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΎΚΛΟΥ οχήματος.

 

 

Μεταβίβαση μόνο στα αρμόδια υπουργεία μεταφορών στης περιοχές σας .

 

Το ΚΕΠ ΤΈΛΟΣ!!!

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες έκανα μεταβίβαση του αυτοκινήτου μου στα κεπ. Επίσης το κτεο μου έληγε σε 1 μήνα από τη μεταβίβαση, οπότε δεν χρειαζόταν το 6μηνο που αναφέρθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.