Jump to content
nikoskallithea

Αποδείξεις Για Την Εφορεία.

Recommended Posts

Γεια σας κύριοι (Καλή Χρονιά)

Είμαστε μπροστά σε ένα νέο φιάσκο σε βάρος μας!! (κάτι σαν τα τέλη)

Τι εννοώ αυτό το χρόνο αποφάσισαν από ότι φαίνεται να περνάνε όλες οι αποδείξεις στην εφορεία, μέχρι εδω όλα καλά, αν τις μαζέψετε αν όχι θα πληρώσετε.

Το καταπληκτικό όμως είναι το εξής, το Μάρτη του 2011 που θα κάνουμε τις δηλώσεις μας υποχρεώνουν να γράψουμε, άκουσον-άκουσον, ΑΦΜ, πόσον, ημερομηνία, επωνυμία επιχείρησης.

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό για 6000 ευρώ αφορολόγητο θα πρέπει να μαζέψουμε 1300 με 1500 αποδείξεις και να γράψουμε τις ανάλογες (1300-1500) καταγραφές στην ΦΔ, από 2' η κάθε μια περίπου 3000΄, δηλαδή 50 ώρες, δηλαδή 5 εργάσιμες ήμερες χαχαχααααα καταπληκτικό μετρό.

Μας κάνουν για 5 μέρες υπαλλήλους τους για να κάθονται αυτοί στις εφορείες να πίνουν τον φραπέ τους με την ησυχία τους.

Το δε κερασάκι στην τούρτα θα είναι το εξής σημειώστε:

Όταν κάποια καταγραφή δεν περάσει στο ΚΥΠΥΟ (γιατί την έγραψες λάθος) τότε θα σε καλούν για επανέλεγχο.

Αρχίσανε τα όργανα

new_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gif

Καλή χρονιά σε όλους, αυτή την φορά χωρίς παρένθεση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κύριοι (Καλή Χρονιά)

.

.

Το καταπληκτικό όμως είναι το εξής, το Μάρτη του 2011 που θα κάνουμε τις δηλώσεις μας υποχρεώνουν να γράψουμε, άκουσον-άκουσον, ΑΦΜ, πόσον, ημερομηνία, επωνυμία επιχείρησης.

.

.

Καλή χρονιά σε όλους, αυτή την φορά χωρίς παρένθεση.

Συμφωνώ σε όλα όσα λες , αλλά μιας και ο νόμος είναι τέτοιος , θα πρέπει κι εμείς να βρούμε μια εύκολη λύση για τους εαυτούς μας .

Λύση : Microsoft Word ! Κάθε μέρα πριν να πέσεις για ύπνο τραβάς 5-6 copy paste την πρώτη σειρά κι έπειτα διορθώνεις τα ποσά και την ημερομηνία . Κάνεις save κι όταν έρθει η ώρα , πατάς ένα print και είσαι jet ! :p

Καλή Χρονιά Με ΥΓΕΙΑ !!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα όσα λες , αλλά μιας και ο νόμος είναι τέτοιος , θα πρέπει κι εμείς να βρούμε μια εύκολη λύση για τους εαυτούς μας .

Λύση : Microsoft Word ! Κάθε μέρα πριν να πέσεις για ύπνο τραβάς 5-6 copy paste την πρώτη σειρά κι έπειτα διορθώνεις τα ποσά και την ημερομηνία . Κάνεις save κι όταν έρθει η ώρα , πατάς ένα print και είσαι jet ! ;)

Καλή Χρονιά Με ΥΓΕΙΑ !!

Οχι εγω λεω να τούς κανω το άλλο, να πληρώσω τα παραπαίω και να μην τους παω καμια απόδειξη new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω λεω να τούς κανω το άλλο, να πληρώσω τα παραπαίω και να μην τους παω καμια απόδειξη new_killpc.gif

Προφανώς μπορείς να κάνεις και αυτό που λες αν και δεν το συνιστώ.Εγώ προσανατολίζομαι στη λύση του speddy όχι όμως με το WORD αλλά με το EXCELL.

Εν' γένει συμφωνώ με το μέτρο και θα αφιερώσω και 10 λεπτά από το χρόνο μου τη βδομάδα για να τις καταχωρώ σε ένα EXCELL και να μην μαζευτούν όλες για το τέλος.

Δεν μπορώ να είμαι από τους λίγους που πληρώνω φόρους και να βλέπω τριγύρω μου πολλούς που να ζουν πολυτελώς και να δηλώνουν εισόδημα κάτω του αφορολόγητου.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω λεω να τούς κανω το άλλο, να πληρώσω τα παραπαίω και να μην τους παω καμια απόδειξη new_killpc.gif

Προφανώς μπορείς να κάνεις και αυτό που λες αν και δεν το συνιστώ.Εγώ προσανατολίζομαι στη λύση του speddy όχι όμως με το WORD αλλά με το EXCELL.

Εν' γένει συμφωνώ με το μέτρο και θα αφιερώσω και 10 λεπτά από το χρόνο μου τη βδομάδα για να τις καταχωρώ σε ένα EXCELL και να μην μαζευτούν όλες για το τέλος.

Δεν μπορώ να είμαι από τους λίγους που πληρώνω φόρους και να βλέπω τριγύρω μου πολλούς που να ζουν πολυτελώς και να δηλώνουν εισόδημα κάτω του αφορολόγητου.

...και αν τα βάλετε στο word ή excel τι νόημα εχει μετα δεν πρέπει να τα γράψετε στην ΦΔ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

...και αν τα βάλετε στο word ή excel τι νόημα εχει μετα δεν πρέπει να τα γράψετε στην ΦΔ?

Χωρίς να είμαι βέβαιος, εκτιμώ ότι κάνεις μια εκτύπωση, το υπογράφεις, περνάς το σύνολο των αποδείξεων στη φορολογική δήλωση και είσαι ο.κ.

Έτσι κι'αλλιώς για να δουλέψει το σύστημα θα πρέπει στην εφορία να τα καταχωρήσουν εκ'νέου στο σύστημα για να μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις. Αν κάνεις ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης πιθανόν να υποβάλλεις και τις αποδείξεις ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να γινει της @#@#####@!!!! Οσο πανε και τα κανουν χειροτερα. Απο τη μια τα τελη κυκλοφοριας απο την αλλη αυτο, αντε να δουμε τι αλλο μας επιφυλλασουν!!!!! Ααααα κατι πηρε το αυτι μου και για αυξηση των ασφαλιστρων αυτοκινητων. new_killpc.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει να γινει της @#@#####@!!!! Οσο πανε και τα κανουν χειροτερα. Απο τη μια τα τελη κυκλοφοριας απο την αλλη αυτο, αντε να δουμε τι αλλο μας επιφυλλασουν!!!!! Ααααα κατι πηρε το αυτι μου και για αυξηση των ασφαλιστρων αυτοκινητων. new_killpc.gifnew_killpc.gif

Έτσι όπως πάει η δουλειά, στο τέλος θα μιλαμε για αυτοκίνητα στο forum, αλλά θα οδηγούμε.. παπάκια!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε εδώ τις απόψεις σας ή διαβάστε τις απόψεις άλλων

http://www.opengov.gr/minfin/?p=106

http://www.opengov.gr/minfin/?p=130

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε εδώ τις απόψεις σας ή διαβάστε τις απόψεις άλλων

http://www.opengov.gr/minfin/?p=106

http://www.opengov.gr/minfin/?p=130

Γιατι Νικο και που θα γραψουμε ή δουμε τις αποψεις των αλλων θα αλλαξει τιποτα? :p Αφου τα ειπανε και τα συμφωνησανε thumbsdown.gif . Αμα θελουν να βρουν χρημα ας πανε να κοψουν απο τους μισθους των συνταξιουχων και μη, της κρατικης τηλεορασης και αλλων δημοσιων υπηρεσιων. Ειδες κατι <<φτωχικους>>> μισθους που παιρνουν? Αντε μετα να πληρωσεις σου λενε, τα κατα τα αλλα <<πρασινα τελη>> και να μαζευουμε, αφου τις καταγραψουμε βεβαιως, πολυαριθμες αποδειξεις thumbsdown.gif Προς θεου δεν υποβαθμιζω τις αποψεις. Μπορω να πω οτι ειναι αξιολογες και σωστες!!!! Αλλα τελικα εκεινο που μετραει ειναι αν θα αλλαξει τπτ επιτελους σε αυτο τον τοπο!!!

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Γράψτε εδώ τις απόψεις σας ή διαβάστε τις απόψεις άλλων

http://www.opengov.gr/minfin/?p=106

http://www.opengov.gr/minfin/?p=130

Πολύ πολύ ενδιαφέρον.

Οι απόψεις που διάβασα είναι αξιόλογες και μάλιστα ορισμένες προτάσεις είναι πολύ σωστές.

Ορισμένες καταγγελτικές καταχωρήσεις είναι στην κυριολεξία "η αποκάλυψη της φοροδιαφυγής".

Thanks Νικο.

Link to comment
Share on other sites

ενα ακομα βλαμενο μετρο απο τουε κλεφτες κυβερνωντες. σχεδιαστηκε σε καφενειο συνοδεια απο εσπρεσακι που σημαινει ελαχιστο χρονο μελετης του.

προκειμενου να κλεψουν , οτι βλακεια τους κατεβει στο κεφαλι την κανουν πραξη για να τρεχουμε τα κοροιδα ...

η γραφειοκρατια θα χτυπησει κοκκινα και θα ψαχνομαστε ολοι. και απο ουσια ??? τιποτα !! κανενας δεν προκειται να πληρωσει επιπλεον για να παρει αποδειξη απο τον υδραυλικο , το γιατρο , τον δικηγορο .... κλπ κλπ.

θα πας στον γιατρο και θα σου πει : 100 ευρω στο μιλητο ή 150 με αποδειξη ??? (εννοειται οτι θα βαλει μεσα και το φπα και αυτα που θα του παρει η εφορια επειτα).

οποιος διαλεξει τα 150 , να τον κανουμε καδρο να τον ξερουμε !!! :blush:

ολοι θα πανε αποδειξεις απο σουπερ μαρκετ ή καταστηματα που ηδη κοβουν αποδειξεις ...

στην ουσια του πραγματος οσοι δουλευουν 15 ωρες την ημερα θα δουλευουν ακομα περισσοτερο οσο θα κρατησει το βλαμενο μετρο των ηλιθιων. οποιος δεν θελει να γινει λογιστης στο σπιτι ... θα εχει επιπλεον εξοδα στον λογιστη της γειτονιας που θα του φτιαχνει την δηλωση. οι γιαγιαδες και οι παππουδες θα εχουν μια ουρα 20 χιλιομετρα εξω απο τις εφοριες ... και οι εφοριες θα εχουν ουρες πισω απο τα γκισε με ανασφαλιστους υπαλληλους τυπου stage αλλα με αλλη ονομασια (το stage καταργηθηκε ... θα τους βαπτισουν αλλοιως) που θα καταχωρουν αποδειξεις.

ευφυεστατο μετρο και πιστευω οτι ο γιωργακης ειναι πολυ ανοητος για να το σκεφτηκε μονος του...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Νικο και που θα γραψουμε ή δουμε τις αποψεις των αλλων θα αλλαξει τιποτα? :blush: Αφου τα ειπανε και τα συμφωνησανε thumbsdown.gif . Αμα θελουν να βρουν χρημα ας πανε να κοψουν απο τους μισθους των συνταξιουχων και μη, της κρατικης τηλεορασης και αλλων δημοσιων υπηρεσιων. Ειδες κατι <<φτωχικους>>> μισθους που παιρνουν? Αντε μετα να πληρωσεις σου λενε, τα κατα τα αλλα <<πρασινα τελη>> και να μαζευουμε, αφου τις καταγραψουμε βεβαιως, πολυαριθμες αποδειξεις thumbsdown.gif Προς θεου δεν υποβαθμιζω τις αποψεις. Μπορω να πω οτι ειναι αξιολογες και σωστες!!!! [b[Αλλα τελικα εκεινο που μετραει ειναι αν θα αλλαξει τπτ επιτελους σε αυτο τον τοπο!!!

Παναγιώτη δεν θα αλλάξει τίποτα γιατί εμείς δεν θέλουμε.

Ίδιοι με εμάς είναι, οι αποφάσεις τους δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις δικές μας, αν προσέξεις και στον δικό μας μικρόκοσμο, δουλειά, σπίτι, γειτονιά όλα είναι μέσα στην προχειρότητα.

Οσο για το φόρουμ του υπ. οικονομικών νομίζω ότι είναι από τα θετικά, τουλάχιστον πας εκεί και τους τα χώνεις, πιστεύω ότι μια κυβέρνηση δεν μπορεί να κυβερνήσει μια χώρα αν δεν έχει το λαό μαζί της.

Για αυτά που λέει ο φίλος @jimjimgolf συμφωνώ απολυτά δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις απόδειξη από κάποιον που χωρίς απόδειξη θα σου κάνει και άλλη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω μην υπερβαλλουμε και ας μην φερνουμε τον πανικο...

η γραφειοκρατια θα χτυπησει κοκκινα και θα ψαχνομαστε ολοι.

Σιγα την γραφειοκρατεια.Τα γραφεις σε ενα χαρτι και τα βαζεις μαζι με την δηλωση...

οι γιαγιαδες και οι παππουδες θα εχουν μια ουρα 20 χιλιομετρα εξω απο τις εφοριες .

οποιος μπορει να κανει δηλωση μονος του, μπορει να φτιαξει και την λιστα.Οι αλλοι εχουν ηδη λογιστη....

κανενας δεν προκειται να πληρωσει επιπλεον για να παρει αποδειξη απο τον υδραυλικο , το γιατρο , τον δικηγορο .... κλπ κλπ.

θα πας στον γιατρο και θα σου πει : 100 ευρω στο μιλητο ή 150 με αποδειξη ??? (εννοειται οτι θα βαλει μεσα και το φπα και αυτα που θα του παρει η εφορια επειτα).

αυτοι θα βρουν τον μαστορα τους οταν αυριο μεθαυριο θα ερθει η "ΖΑΡΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΑΕ" απο καποια ξενη χωρα και θα τιμολογει κανονικα και με φυσιολογικες τιμες...Δες τι εχουν παθει ολοι οι μικροβιολογοι κλπ με ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ, Ιδιωτικες κλινικες κλπ....

Εγω παντως γουσταρω να βλεπω οοοολες αυτες τις καφετεριες που εχουν τρελο κερδος να αναγκαζονται να κοβουν αποδειξεις επιτελους και να μην πασαρουν την ιδια αποδειξη 30 φορες την μερα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κάποιος λογιστής να μας πει τι γίνεται με τις αποδείξεις, εχω μαζεψει δυο σακούλες του σουπερ μαρκετ και δεν ξερω τι να τις κάνω. ΣΚΟΥΠΙΔΑΡΙΟ

Link to comment
Share on other sites

δωστες σε μενα! new_lol.gif

ισχυουν κανονικα μεχρι στιγμης.οποτε μαζευε και φυλαγε γιατι θα σου χρειαστουν :whistling:

Link to comment
Share on other sites

μην τρελενεστε τσαμπα τις μαζευουμε!κι εγω εχω ενα κουτι παπουτσιων γεματο ειδη!

ο λογιστης μου μου προτεινει χαλαροτητα!

το κρατος δεν εχει την δυνατοτητα ελεγχου ολων αυτων των στοιχειων στο απετουμενο διαστημα!

το πιο πιθανο ειναι να ισχυσει παλι το παλιο συστημα (εως 12000 ευρω αφορολογητο)

αλλιως να ισχυουν μονο οι αποδειξεις εξοδων και οχι αγαθων

πχ γιατροι διατροφη παιδεια κτλ!

το να φοροαπαλλασεσαι επειδη αγορασες μια γουνα της γυναικας σου αξιας 0000000000

και πηρες αποδειξη δεν ειναι ουτε δικαιο ουτε λογικο

Link to comment
Share on other sites

Παντως το αποκλείω να ζητήσουν να τις περασουμε, ηλεκτρονικα ή να τις γραψουμε στην ΦΔ. Θα γινει πανικος το πιο πιθανο ειναι αυτο που λεει ο Δημητρης.

Τεσπα αφου δεν ξερει κάποιος υπεύθυνα θα ρωτησω τον λογιστη μου να δω τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πω κατι και γω στο θεμα με τις αποδειξεις.

Τα Μινι μαρκετ / Ψιλικα και τετοια ειδους μαγαζια που πουλανε εφημεριδες περιοδικα ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.

Ειναι ΗΔΗ φορολογημενα στον Επαγγελματια και ειναι καλημενος απο τον ΝΟΜΟ ωστε να μην κοβει αποδειξει. Αυτα.

Και οσο αφορα την εφορεια ωστε να ξερει αυτα ειναι στα τιμολογια και δελτια αποστολης. Οποτε αν καποιος απο εσας εχει σπασει

ποτε τις μπαλες καποιου για αποδειξει.. ειχε αδικο.

Εχω να πω ιστοριες και ιστοριες... :)

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.