Jump to content
Donnie_Darko

Θορυβος Με Ανοικτα Πισω Παραθυρα.

Recommended Posts

Όταν πηγαίνω με 60-80km και ενα απο τα πισω παράθυρα ειναι ανοικτα, ο θόρυβος που ακούγεται ειναι πολυ ενοχλητικος. Αν ανοιξω και τα 2 πίσω μειώνεται κάπως. Οταν τα παράθυρα ειναι κλειστά δεν ακούγεται το παραμικρό. Καταλαβαίνω οτι με ανοικτα παραθυρα υπάρχει θορυβος, αλλα εδω ο θορυβος απλα δεν αντέχεται. Υπαρχει κάποιο πρόβλημα ; το έχετε παρατηρήσει εσείς ; Golf vi 5θυρο 122ps.

Edited by Donnie_Darko
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι φιλε,σε ολα το κανει.. ειναι ενοχλητικο,το ξερω,αλλα τι να κανουμε..

προφανως ο θορυβος αυτος οφειλεται στην καλη ηχομονωση που εχει το αυτοκινητο κ στους στροβιλισμους του αερα που μπαινει μεσα στο αυτοκινητο κ αναγκαζεται να ξαναβγει απο το ιδιο παραθυρο. οταν ανοιξεις κ το αλλο παραθυρο,ο αερας βρισκει διεξοδο προς τα εξω,οποτε δεν παρατηρειται αυτο το φαινομενο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Είναι σαν να βρίσκεσαι μέσα σε ηχείο. Ο αέρας δεν έχει διέξοδο και κοπανάει στα τοιχώματα. Σου σπάει τα νεύρα. Να προτιμάς να ανοίγεις λίγο και τα δύο παράθυρα για να αποφεύγεις το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο δε συμβαινει μονο στα δικα μας.Σε οποιο αυτοκινητο και αν ανοιξεις μονο το πισω παραθυρο αυτον τον ηχο θα ακουσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αεροδυναμικός θόρυβος είναι. Ο αέρας όπως περνά δίπλα από το παράθυρο, έρχεται "κυματιστός" και όχι με ίσια ροή, γι'αυτό και ο συγκεκριμμένος θόρυβος(όταν έχουμε κλειστό το αντίστοιχο εμπρός τζάμι). Με ανοιχτό στο ίδιο ύψος και το μπροστά παράθυρο, δεν υπάρχει ο παλιός θόρυβος διότι αλλάζει όλη η ροή αέρα στο πλάι, αφού έρχεται αέρας και στην καμπίνα. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα!! (Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για τα λεγόμενά μου!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να το βαλουμε σε μια αεροδυναμικη συραγγα που φαινεται καθαρα η ροη του αερα.Ειστε να βαλουμε λιγα ο καθενας να νοικιασουμε μια; B)8)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπει σε μερικά φτηνότερα αμάξια, τα οποία όμως με 1 ανοιχτό πίσω παράθυρο δεν κάνουν τόση απαράδεκτη φασαρία όσο το γκολφ. thumbsdown.gif

Η φασαρία απο τα ανοιχτα μπροστινά πανω-κάτω είναι ίδια με τα άλλα αμάξια, αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη (πχ το ξαδερφάκι Seat Leon)

Ωραίο το αμαξάκι, αλλά προσωπικά με τα παράθυρα στο γκολφ δεν είμαι ευχαριστημένος thumbsdown.gif, δείτε αυτό (τώρα το χειμώνα το κάνει λίγο πιο σπάνια): http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30603

Επίσης όταν σηκώνονται τα τζάμια στο τέλος κάνει μερκές φορές το σπαστικό "κλακ".

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπει σε μερικά φτηνότερα αμάξια, τα οποία όμως με 1 ανοιχτό πίσω παράθυρο δεν κάνουν τόση απαράδεκτη φασαρία όσο το γκολφ. thumbsdown.gif

Η φασαρία απο τα ανοιχτα μπροστινά πανω-κάτω είναι ίδια με τα άλλα αμάξια, αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη (πχ το ξαδερφάκι Seat Leon)

Ωραίο το αμαξάκι, αλλά προσωπικά με τα παράθυρα στο γκολφ δεν είμαι ευχαριστημένος thumbsdown.gif, δείτε αυτό (τώρα το χειμώνα το κάνει λίγο πιο σπάνια): http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30603

Επίσης όταν σηκώνονται τα τζάμια στο τέλος κάνει μερκές φορές το σπαστικό "κλακ".

Τα παράθυρα των Golf, ως γνωστόν δεν είναι και το δυνατό τους σημείο και ειδικά ο μηχανισμός ανύψωσης.

Το συγκεκριμένο θέμα όμως στο οποίο αναφέρεσαι, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του αυτοκινήτου. Θα το χαρακτήριζα απόλυτα φυσιολογικό αεροδυναμικό θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.