Jump to content
themelis

Golf Gti Dsg Problem!

Recommended Posts

Δεν το ξερουνε οτι ειναι βελτιωμενο!

Δεν καλυπτουν στειλαμε και mail Γερμανια.

Και ειδα και την απαντηση με τα ματια μου

Εννοούσα με εξώδικο μέσω δικηγόρου όπου θα απειλείς με μύνηση σε περίπτωση μη αποκατάστασης στα πλαίσια της εγγύησης για πρόβλημα που ήδη η VW αναγνώρισε και καλύπτει με εγγύηση σε άλλες χώρες. (με την επιφύλαξη ότι μιλάμε για το ίδιο πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Το Mechatronic δεν καιγεται απο την ροπη!Δεν ειναι γραναζι που πιεζετε και μπορει να σπασει η να το κουρεψεις ουτε δισκο πλατο να πατιναρει η να σπασει!

Ειναι εγφεφαλος μια ηλεκτρονικη συσκευη δεχεται και δινει εντολες δεν δεχεται πιεση!

Αποστολος

Αυτο ειναι σωστο και συμφωνω.

Αν στην χειροτερη διαβαζε κατι περα απο αυτο που ειναι προγραμματισμενο το πολυ πολυ να επεφτε για λιγο σε safe mode (πρεπει να υπαρχει) αν και στην περιπτωση εγινε σε νορμαλ οδηγηση.

Δυστυχως πρεπει να ειναι κατασκευαστικη ατελεια γιατι οπως εχει λεχθει εχει συμβει και αλλου και σε αυτοκινητα που ηταν μαμα.

Ειναι να μην σου τυχει.

Παλι καλα που κανανε και λιγο σκοντο.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερουνε οτι ειναι βελτιωμενο!

Δεν καλυπτουν στειλαμε και mail Γερμανια.

Και ειδα και την απαντηση με τα ματια μου

Πόσες φορές έχεις χρησιμοποιήσει Launch Control?

Ρίξε και μια ματιά εδώ να δεις τι γίνεται με τα dual clutch γιαπωνέζικα! GTR Horror

Μαντέψτε και τον κατασκευαστή του κιβωτίου: BorgWarner!!!

Edited by jsmirlis
Link to comment
Share on other sites

Λετε το θεμα με το LC να ισχυει και για μας με dsg?

Δεν πιστευω παντως οτι λεει κατι το βιβλιαρακι οδηγιων/εγγυησης.

Δεν μπορουμε να πουμε οτι τα αλογα και η ροπη του gtr μπορει να συγκρινονται με τα δικα μας ωστε να εχουμε το ιδιο προβλημα, αναλογικα παντα μιας και φυσικα δεν ειναι και τα ιδια κιβωτια.Πιστευω οτι λογω στοχου μαζικης παραγωγης η VW θα πρεπει να εχει δωσει πιο πολυ βαρος στην αξιοπιστια και αντοχη του κιβωτιου της. Αυτο λεει η λογικη.

Παντως φαινεται οτι για να κρατησει η Nissan το κοστος του χαμηλα εκανε αρκετους συμβιβασμους και απ'οτι φαινεται ενας απο αυτους ειναι και η ποιοτητα του σειριακου κιβωτιου. Γι'αυτο και η εντολη στην εγγυηση να μην χρησιμοποιειται το LC συστηματικα (νομιζω λεγανε για οχι πανω απο 10 φορες, αν ειναι δυνατον). Παντως αν ενα κιβωτιο ειναι τοσο ευαισθητο τη ζημια του θα την παθει και χωρις το LC.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Μετα απο καιρο πηρα επιτελους το αμαξι πληρωσα τα 1700 και το παρελαβα.

Μολις μου το φερνουν να μου το παραδοσουνε σαν να ακουγα ενα περιεργο θορυβο απο το μοτερ ανοιγω το καπο και ακουγοτανε απο την μερια που ειναι οι ημαντες τους φωναζω και μου λενε οτι ακογεται απο την αντλια νερου και οτι καλο ειναι να την αλαξουμε!ημηρτον πια εχω τρελαθει.

Δωστε μου αγαπητη φιλη τα φωτα σας πρεπει αμεσα να γινει αλαγει?Ειναι επικυνδινο να το αφησω?

Αν ναι να αλαξω και ημαντες?κοστος?εχω 69000χλμ.

Εχω απευδησει πια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Μετα απο καιρο πηρα επιτελους το αμαξι πληρωσα τα 1700 και το παρελαβα.

Μολις μου το φερνουν να μου το παραδοσουνε σαν να ακουγα ενα περιεργο θορυβο απο το μοτερ ανοιγω το καπο και ακουγοτανε απο την μερια που ειναι οι ημαντες τους φωναζω και μου λενε οτι ακογεται απο την αντλια νερου και οτι καλο ειναι να την αλαξουμε!ημηρτον πια εχω τρελαθει.

Δωστε μου αγαπητη φιλη τα φωτα σας πρεπει αμεσα να γινει αλαγει?Ειναι επικυνδινο να το αφησω?

Αν ναι να αλαξω και ημαντες?κοστος?εχω 69000χλμ.

Εχω απευδησει πια.

Πριν πας το αυτοκίνητό σου για την επισκευή του κιβωτίου δεν ακουγόταν οι θόρυβοι που λες? Μήπως κάτι δεν πήγε καλά κατά το λύσιμο δέσιμο για την επισκευή του κιβωτίου και ξεκίνησαν οι θόρυβοι?

Πάντως αν επιβεβαιωμένα ο θόρυβος προέρχεται από την αντλία είναι ζήτημα χρόνου να έχεις προβλήματα υπερθέρμανσης.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αντλια νερου δεν ειναι παραλογο να θελει αλλαγη στα 70000 χλμ και μαλιστα οταν ειναι σε βελτιωμενο αυτοκινητο. Το κοστος δεν πρεπει να ειναι μεγαλο αλλα εαν πρεπει ειναι απαραιτητο να γινει.Εφοσον εισαι εκτος εγγυησης το κανεις και σε αλλο συνεργειο, εκτος αν δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα κοστους. Δεν ειναι μεγαλη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αντλια νερου δεν ειναι παραλογο να θελει αλλαγη στα 70000 χλμ και μαλιστα οταν ειναι σε βελτιωμενο αυτοκινητο. Το κοστος δεν πρεπει να ειναι μεγαλο αλλα εαν πρεπει ειναι απαραιτητο να γινει.Εφοσον εισαι εκτος εγγυησης το κανεις και σε αλλο συνεργειο, εκτος αν δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα κοστους. Δεν ειναι μεγαλη υποθεση.

Ειναι αντλια νερου τελικα το ακουσε μηχανικος οτι ακουγεται απο εκει απλα δεν εχω χρηματα να την αλαξω αμεσα μου τα εφαγε ολλα το mechatronic!

Αμα χαλασει τελιος παθενει ζημια το μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να πας να κανεις ενα αγιασμο με αυτα που σου εχουν συμβει!!

μπραβο στο κουραγιο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αντλια νερου τελικα το ακουσε μηχανικος οτι ακουγεται απο εκει απλα δεν εχω χρηματα να την αλαξω αμεσα μου τα εφαγε ολλα το mechatronic!

Αμα χαλασει τελιος παθενει ζημια το μοτερ?

Αν χαλάσει υπερθερμαίνεται το μοτέρ και πρέπει να σταματήσεις για να μην το κολήσεις.

Δεν απάντησες όμως, όταν το πήγες δεν ακουγόταν η αντλία και όταν το πήρες από το συνεργείο ακουγόταν. Η πριν δεν είχες δώσει σημασία στο θόρυβο;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παει καποιος να παραγγειλει ενα golf gti dsg σε ανταλλακτικα απο επισημη αντιπροσωπεια θα θελει καμια 80.000 ευρω? Ειναι υπερβολικα ακριβα τα after sales τους. Kai οσο πιο πολυπλοκο ειναι μηχανολογικα κατι τοσο πιο πολυ σε δεσμευουν να πηγαινεις σε αυτους. Ποιο να ειναι το πραγματικο κοστος αραγε αυτου του ανταλλακτικου που φτανει στον αγοραστη 1800 ευρω??? Μαλλον μιλαμε για τριψηφια ποσοστα κερδους για κατασκευαστη και μεσαζοντες.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αντλια νερου τελικα το ακουσε μηχανικος οτι ακουγεται απο εκει απλα δεν εχω χρηματα να την αλαξω αμεσα μου τα εφαγε ολλα το mechatronic!

Αμα χαλασει τελιος παθενει ζημια το μοτερ?

Αν χαλάσει υπερθερμαίνεται το μοτέρ και πρέπει να σταματήσεις για να μην το κολήσεις.

Δεν απάντησες όμως, όταν το πήγες δεν ακουγόταν η αντλία και όταν το πήρες από το συνεργείο ακουγόταν. Η πριν δεν είχες δώσει σημασία στο θόρυβο;

Το ειχα ακουσει παλιοτερα μια φορα δεν το ξανακανε απο τοτε.

Οταν πειγα να το παρω το εκανε και ακομα το κανει.

Ξερει κανεις που να το παω να μην πληρωσω και πολλα?

Και μια που θα αλλαξω ντρομπα να αλλαξω και ιμαντες.

Κανενα συνεργιο που να γνωστης πανω στα vw?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παει καποιος να παραγγειλει ενα golf gti dsg σε ανταλλακτικα απο επισημη αντιπροσωπεια θα θελει καμια 80.000 ευρω? Ειναι υπερβολικα ακριβα τα after sales τους. Kai οσο πιο πολυπλοκο ειναι μηχανολογικα κατι τοσο πιο πολυ σε δεσμευουν να πηγαινεις σε αυτους. Ποιο να ειναι το πραγματικο κοστος αραγε αυτου του ανταλλακτικου που φτανει στον αγοραστη 1800 ευρω??? Μαλλον μιλαμε για τριψηφια ποσοστα κερδους για κατασκευαστη και μεσαζοντες.

Μαλλον και παραπανω αφου βαλεις και τα εργατικα συναρμολογησης

Αυτο ομως ισχυει για ολες τις μαρκες. Απο ανταλλακτικα βγαζουν το μεγαλυτερο μερος κερδων τους.

Αν σου πω τιμες ανταλλακτικων για Daihatsu Sirion που τυχαινει να παιρνει γνωστος μου τωρα, θα καταλαβεις και θα πεις παλι καλα για το Γκολφακι.

Λοιπον, τιμονι δερματινο, χωρις αεροσακκο, μονο η στεφανη 780 ευρω, προβολακια εμπρος 435 ευρω, φιλτρο λαδιου/αερα δεν θυμαμαι ακριβως, 53 ευρω κλπ. Βεβαια το καλο ειναι οτι και η αντιπροσωπεια βαζει δικα της ιμιτασιον με τη μιση τιμη χωρις να υπαρχει προβλημα στην εγγυηση. Απο την αλλη ομως ειναι 100% ιαπωνικο οποτε μικρη η πιθανοτητα βλαβης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.