Jump to content
aqua

Golf 5 - Κόστος Και Πρόβλημα Με Κλειδαριά Πορτ Μπαγκάζ

Recommended Posts

Καλησπέρα

έχω ένα golf V 14 μηνών, με 20000χλμ.

Εδώ και αρκετό καιρό (κανένα 3μηνο) έχω πρόβλημα με το πορτ μπαγκάζ. Νιώθω ότι δεν εφαρμόζει σωστά, δηλαδή κλείνοντας ακούω έναν περίεργο θόρυβο (χτυπάει έντονα και απότομα).

Πριν κανένα δεκαπενθήμερο άρχισε ένας θόρυβος από το πίσω μέρος, ο οποίος είναι έντονος όταν το αυτοκίνητο πέφτει σε λακούβες. Ψάχνοντας εκτενώς το αυτοκίνητο βρήκα ότι μάλλον ευθύνεται η κλειδαριά του πορτ μπαγκάζ, το οποίο δεν εφαρμόζει ακριβώς και κάνει θόρυβο όταν βρίσκει ανωμαλία στο οδόστρωμα (σαν να ανοιγοκλείνει στιγμιαία).

Επίσης είδα ότι η κλειδαριά πάλλεται περίπου 3-4 εκατοστά, σαν ξεχαρβαλωμένη.

Καταρχάς, επειδή δε θυμάμαι πως ήταν παλαιότερα, ας μου πούνε οι κάτοχοι αν πρέπει να "κουνιέται" και πόσο η κλειδαριά και αν το πορτ μπαγκάζ εφαρμόζει πλήρως (μήπως είναι "φυσιολογικός" ο τριγμός οπότε να ψάξω αν φταίει κάτι άλλο).

Όμως επειδή λογικά αυτό ευθύνεται, όποιος γνωρίζει ας μου πει κόστος αλλαγής της (ή αν έχει υπάρξει παρόμοιο πρόβλημα, αν επισκευάζεται) γιατί πολύ φοβάμαι ότι δε θα την περάσουν στην εγγύηση.

Τέλος αν δεν το περάσουν στην εγγύηση που μπορώ να το πάω, εκτός αντιπροσωπείας, για να βγει πιο οικονομικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ να σημειώσω ότι προς το παρόν δεν έχω λειτουργικό πρόβλημα με την κλειδαριά ή με το πορτ μπαγκάζ (να μην ασφαλίζει ή οτιδήποτε) μόνο ο τριγμός του με οδήγησε στο να κοιτάξω και να βρω τελικά ότι κουνιέται αρκετά...

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες οταν ξεκλειδωνω το αμαξι δεν ανοιγει η πορτα του συνοδηγου.golf dsg 140 variant.ξερει κανεις κατι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ταξίδι μου (στα Ιωάννινα το καλοκαίρι) άνοιξα την "πόρτα" του πορτμπαγκάζ για να βάλω κάτι και όταν πήγα να την κλείσω δεν έκλεινε με τίποτα. ¶λλαξα την κλειδαριά σε αντιπροσωπεία και πλήρωσα 38,06 Euro μόνο το ανταλλακτικό, εργατικά δεν πλήρωσα. Επίσης όπως παρατήρησα στο Golf V μου δεν κουνιέται καθόλου η κλειδαριά και η "πόρτα" του πορτμπαγκάζ εφαρμόζει πλήρως.

Υ.Γ. Να ευχαριστήσω (με την ευκαιρία) τον Γιαννώτη κάτοχο Golf που σταμάτησε για να δούμε το πορτμπαγκάζ του και πώς κλείνει η κλειδαριά!!! Και επίσης στην περίπτωση που δεν κλείνει η κλειδαριά του πορτμπαγκάζ θα πρέπει να έχετε σχοινί για να μπορέσετε να το κρατήσετε κλεισμένο. Αρκεί να βγάλετε (από τη μέσα πλευρά του πορτμπαγκάζ) το μικρό στρόγγυλο πλαστικό προστατευτικό όπου θα βρείτε έαν "γάντζο" για να περάσετε το σχοινί!!! Στη συνέχεια μπορείτε να δέσετε το σχοινί στους "γάντζους" που κλειδώνουν τα πίσω αναδιπλούμενα καθίσματα!!! Ταξιδεύετε άφοβα και με αρκετά Km...

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες οταν ξεκλειδωνω το αμαξι δεν ανοιγει η πορτα του συνοδηγου.golf dsg 140 variant.ξερει κανεις κατι;;;;

Πάτα και δεύτερη φορά το κουμπάκι στο control να δεις αν σου ξεκλειδώνει και του συνοδηγού. Αν ξεκλειδώσει έχεις αλλάξει με κάποιο τρόπο τη ρύθμιση όπως σου λέει και o Joop. Αν έχει οθόνη plus το αλλάζεις από κει, αλλιώς με vagcom ή αντιπροσωπεία.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

spooky ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση

¶ρα προφανώς αυτό φταίει και σε εμένα.

Τις τελευταίες μέρες το έχω σπρώξει με δύναμη να εφαρμόσει το δυνατόν καλύτερα και δεν το έχω ανοίξει καθόλου και ο θόρυβος έχει μειωθεί αρκετά.

Αυτό, μαζί με το γεγονός ότι σε εσένα δεν κουνιέται καθόλου, συνηγορεί στο ότι φταίει η κλειδαριά.

Τις επόμενες μέρες ελπίζω να προλάβω να πεταχτώ στην αντιπροσωπεία για να μου το διορθώσουν. Ειδικά δεδομένου του μικρού κόστους.

Ευχαριστώ και για την τιμή, αν θυμάσαι πες μου αν είναι εύκολη ή χρονοβόρα η διαδικασία αλλαγής της κλειδαριάς;

Link to comment
Share on other sites

spooky ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση

¶ρα προφανώς αυτό φταίει και σε εμένα.

Τις τελευταίες μέρες το έχω σπρώξει με δύναμη να εφαρμόσει το δυνατόν καλύτερα και δεν το έχω ανοίξει καθόλου και ο θόρυβος έχει μειωθεί αρκετά.

Αυτό, μαζί με το γεγονός ότι σε εσένα δεν κουνιέται καθόλου, συνηγορεί στο ότι φταίει η κλειδαριά.

Τις επόμενες μέρες ελπίζω να προλάβω να πεταχτώ στην αντιπροσωπεία για να μου το διορθώσουν. Ειδικά δεδομένου του μικρού κόστους.

Ευχαριστώ και για την τιμή, αν θυμάσαι πες μου αν είναι εύκολη ή χρονοβόρα η διαδικασία αλλαγής της κλειδαριάς;

Είναι πολύ εύκολη και γρήγορη η αλλαγή... Βγαίνει το πλαστικό της "πόρτας" του πορτμπαγκάζ, και μετά ξεβιδώνουμε 2 βίδες που κρατάνε την κλειδαριά... Απ' ότι θυμάμαι ο τεχνικός είχε κάνει την αλλαγή σε λιγότερο από 10 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να βγάλετε (από τη μέσα πλευρά του πορτμπαγκάζ) το μικρό στρόγγυλο πλαστικό προστατευτικό όπου θα βρείτε έαν "γάντζο" για να περάσετε το σχοινί!!! Στη συνέχεια μπορείτε να δέσετε το σχοινί στους "γάντζους" που κλειδώνουν τα πίσω αναδιπλούμενα καθίσματα!!! Ταξιδεύετε άφοβα και με αρκετά Km...

Να αναφέρω απλά οτι αυτό το γαντζάκι δεν ειναι για να δενει σκοινι αλλά για να απελευθερώνει την κλειδαρια χειροκινητα! (ειτε εμεινε κλειδωμένο είτε δεν κλειδώνει).Αυτό για όποιον άλλο του τύχει ωστε να μην χρειαστεί να μέινει ανοιχτό το πορτ-παγκαζ.

Οταν άλλαξα κλειδαρία aqua περάστηκε λιγο στραβά οπότε έκανε όπως περιγράφεις εσυ περίπου. Μου την κέντραρε ο μαστορας με τις βιδες αυτές και ειναι ΟΚ. Επίσεις η κλειδαριά έχει ενα λαστιχάκι το οποίο ακουμπά στον μεταλλικο κρίκο και αποροφά τους κραδασμούς, δες μηπως σου έφυγε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Αντιμετοπιζω το εξης πρόβλημα: ειμαι κατοχος ενος Golf 4 1.9 TDI (ελαφρως μεταχειρισμενο απο Γερμανια). Η κλειδαρια του πορτ παγκαζ δεν ξεκλειδωνε χειροκηνιτα γιατι για καποιο λογο δεν μπαινει το κλειδι στην κλειδαρια. γενικα ομως δουλευε κανονικα με remote lock-unlock. Τον τελευταιο καιρο ομως εκανε καποια κολπα και δεν ξεκλειδωνε με την πρωτη, επρεπε να πατησω 2-3 φορες το κουμπι για να ξεκλειδωσει, αλλες φορες παλι χρειαζοταν 2 μερες να ανοιξει. Πλεον δεν μου ανοιγει καθολου ουτε απο το remote oυτε απο την κεντρικη κονσολα. τι λετε οτι μπορει να φταιει και ποιες οι πιθανες λυσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα κλειδια που εχεις για καποιο λογο ειχαν αλλαχθει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και δεν αλλαξαν το ομφαλο του πορτμπαγκαζ η το αντιθετο, δηλ να χαλασε/αλλαχτηκε μονο η κλειδαρια του πορτμπαγκαζ?

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είπαν στην αντιπροσωπία ότι για να βγάλουν το πλαστικό του από την πόρτα θα με χρεωναν στεγανοποηση στο golf 4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ένα Golf 5 τρίθυρο και δεν κλειδώνει η πόρτα του πορτ μπαγκάζ με το κουμπάκι του τηλεκοντρόλ. Η πόρτα του οδηγού και του συνογηγού κλειδώνουν κανονικά και ο συναγερμός ενεργοποιείται.

Τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έγινε ξαφνικά, η κλειδαριά είναι στα τελευταία της και πιθανότατα πάει γι΄αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

είναι κάμποσο καιρό που το πορτμπαγκαζ μου παρουσιάζει πρόβλημα και δεν ανοίγει.

Θα πρέπει να γυρίσω το κουμπί πολλές φορές για να πιάσει.

Στο συνεργείο που το πάω το έχουν ελέγξει και μου έχουν πει ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρικά και ότι μάλλον είναι το μπουτόν.

Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι το πάθαινε πολύ περισσότερο όταν έπιαναν οι ζέστες. Δηλαδή τα καλοκαίρια (μετράω ήδη 2 και πάω για το 3) μπορεί να κάθομαι να πιέζω το μπουτόν κανένα λεπτό μέχρι να ανοίξει.

Τώρα όμως έχει ξεκινήσει να γίνεται πιο έντονο το πρόβλημα και ακόμα δεν έχουν πιάσει οι ζέστες.

 

Καταρχήν υπάρχει κάποιος τρόπος που ανοίγει το πορτμπαγκαζ από μέσα, στην περίπτωση που τα φτύσει πριν προλάβω να το πάω συνεργείο?

 

Μήπως φταίει κάτι άλλο?

 

Γενικά τα ηλεκτρολογικά του δεν πάνε και τόσο καλά, κάποιες φορές έχουν πρόβλημα και οι κλειδαριές από τις πόρτες και είτε δεν ξεκλειδώνουν είτε δεν κλειδώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.