Jump to content
Guest DUKE

AΠοστάτες

Recommended Posts

Paidia allaxa zandes. kai exw balei 17x8.

Dokimasa kapoioys apostates. Aloyminioy, oi opoioi htan tornarismenoi zygismenoi klp.

To amaxi htan apla panemorfo... Oi apostates htan 13mm kai oi rodes exhxan apo toys 8oloys.

Eixe xa8ei ligo h ais8hsh sto timoni, omws dysthxws den eixa thn eykairia na toys dokimasw katw apo diafores syn8hkes giati toys ebgala amesws, mias k toys eixan topo8ethsei la8os. Twra stoys mprostinoyn troxoys oi rodes einai elaxista pio exw apo toys 8oloys, enw pisw einai ligo pio mesa.

Etsi skeftomai na balw apostates mono pisw. Wste na mhn xasw ka8oloy ais8hsh timonioy, kai to amaxi na deixei ligo kalytera. Ti lete?

Poioys proteinetai. den 8elw na balw kati fthno, giati se aytoys poy eida oi zandes krationtoysan mono sta mpoylonia.

Exete kati ypopsin? An nai parakalw anaferete timh an xerete kai dwste kai kamia photo. :)

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Guest mihalios-9n

Duke kalimera alla nomizo oti einai psiloepikindino all einai dikia sou apofasi.Profanos tha prepei na ta skaseis gia na pareis kati kalo kai poiotiko.

Mipos tha thes meta kai foskoma sta ftera?

Den ksero alla den mou akougete kalo xoris fouskomata?

Oti nomizeis!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε DUKE εχω βάλει αποστάτες της Η&R 15χιλιοστα

αλλα επιδει φοραω 18αρα με 8,5 με 225-40-18 εβγαινε ποιο

εξω από το φτερο για το πισω λεω. Εβαλα 1 ποντου και είναι

εντάξει τωρα δεν εχω κανενα προβλημα και είναι και ωραίο

είναι σχετικά φθηνά αν θες να ρωτήσω θα κανει καλύτερη

τιμη για το κλαμπ ααααα είναι αλουμινίου κιόλας .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Duke στο IV που εχω προχωρησα λιγο παραπανω. Εχω βαλει 1,5 ποντο προσθηκη μονο πισω και φαινεται θηριο. Μπορω να πω οτι οι ΜΟΜΟ ειναι οι φτηνοτερες αλλα παραλληλα και ποιοτικες προσθηκες που εχω δει (ειναι κοκκινες). Τωρα για φωτο θα προσπαθησω να σου ανεβασω μια αυριο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη. Απο οσα λιγα ξερω, τα δικα μας (VW) αλλα και πολλα ακομη μπροστοκινητα εχουν μεγαλυτερο μετατροχιο μπροστα απ'οτι πισω (ΜΑΜΑ). Με τι καρδια εν ονοματι της ομορφιας χαλαμε αυτη την αναλογια?

Δεν θα επρεπε τουλαχιστον να βαζουμε ιδιους αποστατες μπρος και πισω?

Η μηπως θα ηταν πιο σωστο να επιλεγουμε ζαντες με το καταλληλο οφσετ? :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη. Απο οσα λιγα ξερω, τα δικα μας (VW) αλλα και πολλα ακομη μπροστοκινητα εχουν μεγαλυτερο μετατροχιο μπροστα απ'οτι πισω (ΜΑΜΑ). Με τι καρδια εν ονοματι της ομορφιας χαλαμε αυτη την αναλογια?

Δεν θα επρεπε τουλαχιστον να βαζουμε ιδιους αποστατες μπρος και πισω?

Η μηπως θα ηταν πιο σωστο να επιλεγουμε ζαντες με το καταλληλο οφσετ?  :D

Δικιο εχεις στο δευτερο σκελος για σωστες ζαντες. Τωρα αν εχεις αλλες βαζεις προσθηκες. Στο πρωτο σκελος για το μετατροχιο δεν ισχυει αφου στο Polo ειναι μεγαλυτερο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Na pros8esw pws h zanda poy foraw einai 8ara.

K exei bgei apo mama Toledo (so einai ergostasiakh).

To 8ema einai, ti symperifora 8a perimenw apo ton pisw axona??

Mporei na paw mprosta gia 10mm k pisw gia 13mm 8a dw.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρεπετε, τι κοστος εχουν αυτοι οι αποστατες?

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις στο δευτερο σκελος για σωστες ζαντες. Τωρα αν εχεις αλλες βαζεις προσθηκες. Στο πρωτο σκελος για το μετατροχιο δεν ισχυει αφου στο Polo ειναι μεγαλυτερο πισω.

Δεν ηξερα οτι το POLO εχει μεγαλυτερο μετατροχιο πισω.

Αλλα αυτο που λεω ειναι να μην αλλαξουμε την μεταξυ των δυο αξονων αναλογια.

Οτι βαλουμε μπροστα να βαλουμε και πισω.

Απο τη μικρη μου πειρα με αποστατες 5mm το αποτελεσμα δεν με ικανοποιησε.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις στο δευτερο σκελος για σωστες ζαντες. Τωρα αν εχεις αλλες βαζεις προσθηκες. Στο πρωτο σκελος για το μετατροχιο δεν ισχυει αφου στο Polo ειναι μεγαλυτερο πισω.

Είσαι σίγουρος??? πρώτη φορά το ακούω αυτό :D

Πιστεύω ότι όλα τα αμάξια έχουν μικρότερο πίσω... αλλιώς πως θα έστριβαν???? anyway άμα δεν συμφωνεί κάποιος με αυτά τουλάχιστον ας συμφωνήσει με το ότι δεν πρέπει να χαλάσουν αυτές οι αποστάσεις ή τουλάχιστον οι αναλογίες τους...

Όταν πήγα στον Παπαδόπουλο στην Κόρινθο και το κουβεντιάσαμε συμφωνήσαμε ότι δεν πρέπει να βγαίνει ο τροχός έξω απο τον θόλο και άν είναι να μπούν, να μπούν εμπρός και πίσω προσθήκες (και μάλιστα το πολύ 0,5).

Anyway, δεν έχω βάλει προσθήκες και δεν νομίζω να ΄βάλω αφου με νοιάζει το στημένο και όχι το τουμπανο....

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις στο δευτερο σκελος για σωστες ζαντες. Τωρα αν εχεις αλλες βαζεις προσθηκες. Στο πρωτο σκελος για το μετατροχιο δεν ισχυει αφου στο Polo ειναι μεγαλυτερο πισω.

Ti diafores eides sto ayotkinhto re sy?

Pandws me megales pros8hkes toylaxiston empros, xanetai symantika h ais8hsh poy exeis sto timoni. K ayto 8elw na to apofygw.

Fandazomai oso mikroterh mprosta toso kalytera etsi?

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα δεν εχω βαλει καθολου. Ειδα ενα και μου εμοιαζε τρακτερ. Οποτε εβαλα μονο πισω. Για διαφορες στην οδηγηση δεν μπορω να πω πολλα πραγματα, αφου οταν τις εβαλα ειχα σχεδον σλικ λαστιχα επανω, και τωρα που εβαλα καινουρια δεν εχω κανει ακομα ζυγοσταθμιση. Οταν τελειωσω με ζυγοσταθμιση θα προχωρησω σε ευθυγραμμιση (εβαλα και τα αμορτισερ) και μετα θα κανω μια δυο αναβασουλες για να δω τι παιζει. Παντως και ετσι οπως ειναι δεν εχω παρατηρησει τιποτα εξωπραγματικο αν και το στραμπουλαω και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ knife.gifmachinegun.gifrocket.gifshockgun.giffire.gif:D:(:thumbsup::(:thumbsup::(popeye.gif ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ(ΤΑ ΑΝΕΦΕΡE ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο FANIS).

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΑΛΕ ΖΑΝΤΕΣ ΜΕ ΣΩΣΤΟ OFFSET ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ

ΛΑΘΟΣ OFFSET ¨η¨ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ = ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ  ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ  knife.gifmachinegun.gif  rocket.gif  shockgun.gif  fire.gif  :D  :(  :thumbsup:  :(  :thumbsup:  :(  popeye.gif  ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ(ΤΑ ΑΝΕΦΕΡE ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο FANIS).

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΑΛΕ ΖΑΝΤΕΣ ΜΕ ΣΩΣΤΟ OFFSET ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ

ΛΑΘΟΣ OFFSET ¨η¨ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ = ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Για να λεμε τα πραγματα σωστα. Δεν φταινε οι αποστατες απολυτα για τα προβληματα που αναφερθηκαν ουτε η ζαντα με το αναλογο offset κανει κατι διαφορετικο απο αυτους.

Τα περισσοτερα προβληματα δημιουργουνται ετσι κι αλλιως αν βαλεις μεγαλυτερη ζαντα, με φαρδυτερο ελαστικο και μεγαλο offset. Δηλαδη τι να εχει η ζαντα αυτο το μεγαλο offset τι να βαλεις αποστατη.

Αν καποιος εχει να πει κατι τεκμηριωμενο θεωρητικα και πρακτικα ας το εξηγησει μηπως κανω εγω τοσο λαθος. Εκτος και αν λετε να βαλουμε ακριβως ιδιες ζαντες με τις μαμισιες οποτε εχετε δικιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω φιλε Drago να βαλουμε εργοστασιακες αλλα η νεα ζαντα πρεπει να εχει οπωσδηποτε offset πολυ κοντα στο εργοστασιακο γιατι αλλιως buy-buy ρουλεμαν.

αυτα τα λεω γιατι κολητος φιλος εβαλε ζαντες με πολυ διαφορετικο offset με αποτελεσμα(1 χρονο το αυτοκινητο καινουριο) του εφαγε τα ρουλεμαν.

στην εκδρομη οποιος δεν πηστευει τον περνουμε τηλεφωνο και σας το λεει και ο ιδιος.

τελος στο μαγαζι που εβαλε τις ζαντες με λαθος offset δεν θελω να αναφερω το ονομα γιατι υπαρχει σε ολα τα περιοδικα βελτιωσεις μεσα .

οποιος θελει ονομα στην εκδρομη θα του πω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αντιρρηση ρε παιδια. Αλλωστε γι'αυτο γινονται και τα meeting. Παντως θα σας φερω τη ζωντανη αποδειξη οτι στα 2 και κατι χρονια που εχω το Golf μου δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει στους 4Τροχους πριν απο αρκετα χρονια οτι η επιτρεπτη διαφορα μπορει να ειναι +-5mm στο οφσετ της ζαντας.

Ετσι κι αλλιως ειναι δυσκολο να βρεθει ζαντα με ακριβως ιδια χαρακτηριστικα με τις μαμα. Στο δικο μου 6.5Χ15 με 33 οφσετ.

Link to comment
Share on other sites

Το χώνεις στις στροφές? Η κυρίως στην Αθήνα?  tongue.gif

Yπαρχει ανθρωπος που δεν το χωνει στις στροφες?

Ο Doggy με εχει δει και στην πραξη, αν και δεν το πηγαινα και τοσο γρηγορα.

Παντως δεν εχει παρουσιασει τιποτα ακομα και μετα το χαμηλωμα, που τα βλεπει ολα η αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου αρεσουν οι αποστατες. Ειδικα μπροστα ειναι αχρηστοι και κανουν χειροτερο κακο παρα καλο. Προτιμω να βαλω λιγη camper και να βαλω σινεμπλοκ πολυουρεθανις, ισως και πιο σκληρο tοp, mounts για να γλυτωσω λαστιχιασμα στα πολλα χιλ σε μια στροφη, αλλα και να μην κουνιουνται οι ροδες μεσα-εξω.

Edited by Blackpit
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ακουστε. εχω ενα golf iv 1,4 με 16αρες. θελω λοοκ αλλα και να μην χασω τις επιδοσεις του. γι'αυτο λοιπον απο 18αρες που ηθελα η 17αρες, με 225 λαστιχα (θελω οι ζαντες ναι μην φαινονται μεσα αλλα να ειναι σχεδον φλατ με τα φτερα. το αποτελεσμα αυτο το δινει 17αρα και 18αρα με 225 λαστιχο), σκεφτηκα να βαλω προσθηκες στους υπαρχον τροχους μου. φοραω 205/55/16. σκεφτομαι λοιπον απο 25αρες (2.5ποντους) εως 35αρες (3,5ποντους) προσθηκες. μπαινουν? υπαρχουν? λεω μαλακιες? τα υπερ και τα κατα. ευχαριστω.

το αυτοκινητο φοραει bilstein χοντρομπουκαλα κιτρινα με hr 3,5αρια και μπαρα θολων omp. εχει αγοραστει και το φπε αλλα δεν εχει τοποθετηθει ολο ακομα.

το αυτοκινητο ειναι πιο χαμηλο πισω λόγω τρελου βαρους απο το ηχοσυστημα.

ακουσα οτι θα εχω το γκολφακι που δεν εστριψε ποτε, ενω οπως ειναι τωρα στριβει αρκετα καλα. η αναρτηση δεν θα παταει μεσα στην ζαντα με τις προσθηκες αλλα θα ειναι στον αερα. κατι τετοιο. για βοηθηστε ρε παιδια οποιος κατεχει το αθλημα. θελω να φαινεται πιο φαρδυ το αυτοκινητο. δηλαδη καθαρα λοοκ αλλα μην χασω σε στριψιμο.τι να κανω? μερικες γνωμες που ακουσα απο παιδια που εχουν προσθηκες, λενε οτι εχουν και καλυτερο κρατημα απο πριν. τι να κανω? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Kωστα θα σου προτεινα να σκεφτεις παλι λιγο το θεμα με τους αποστατες.Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια!!Ειναι μια αλλαγη η οποια επεμβαινει σε πολυ σημαντικο στοιχειο του αυτοκινητου.

Θα σου προτεινα,απο την στιγμη που ηδη εχεις τρελο βαρος ηχοσυστηματος,να εβαζες τις 17αρες που θελεις.

Αυτες θα δειξουν.Στην 16αρα ο,τι και να κανεις δεν θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, πραγματικα εχω μπερδευτει. με τους αποστατες βεβαια θα γλυτωσω τα λεφτα της 17αρας και τον ελαστικων.οποτε σκεφτομαι να τους βαλω και αμα δω και ειναι μαπα η υποθεση τους βγαζω. για να βαλω 17αρα πρεπει να βαλω superleggera η superturismo για να μην χασω πολλα επειδη ειναι ελαφριες, αλλα ειναι πολυ ακριβες. :thumbsup:

μου φαινεται οτι θα βαλω λοιπον αποστατες, θα αλλαξω και τις 16αρες μου με αλλες και οτι γινει εγινε. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.