Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Μπορεί κανείς να απαντήσει;

Σχετικά με την εγκατάσταση αν δεις μερικά post ποιο πάνω έχω ανεβάσει ένα βίντεο για την αλλαγή τον μπροστινών φαναριών ,για τα πίσω είναι πολύ ποιο εύκολη η διαδικασία.

Αν πιάνουν και τα χέρια σου είναι εύκολο

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξερετε περιπου τι τιμες παιζουν τα γνησια φαναρια που εχουν led? και μπροστα και πισω(golf r)? απο οτι ειδα δεν υπαρχει καπου αλλου

Link to comment
Share on other sites

http://www.onyxlights.com/led-parts-and-accessories/led-error-canceler

Κάτι τέτοιο εννοεί. Ειναι αντιστάσεις που συνδέονται ώστε να τραβάνε περισσότερο ρεύμα (γτ τα led έχουν πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος, γι'αυτο και το σφάλμα) και να "ξεγελούν" τον εγκέφαλο

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

‘Εχω προχωρήσει και εγώ σε αντικατάσταση των εργοστασιακών φαναριών με after market και εγκατάσταση xenon, αλλά όπως ήταν αναμενόμενο μου βγάζει ένδειξη καμένης λάμπας, έχει κανείς από εσάς προχωρήσει σε αγορά-εγκατάσταση του error canceler ώστε να μου πει αν λειτουργεί; Γιατί εγώ μέχρι τώρα προσανατολιζόμουνα σε λύση μέσω καλωδίου vag-com. 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ballast δεν το έχουν ενσωματωμένο, τότε όντως χρειάζεται.

 

Λειτουργεί το canceller συνήθως χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ballast δεν το έχουν ενσωματωμένο, τότε όντως χρειάζεται.

 

Λειτουργεί το canceller συνήθως χωρίς πρόβλημα.

 

το κιτ που έχω βάλει είναι το ακόλουθο:

http://www.theretrofitsource.com/hid-systems/morimoto-elite-hid-system-h7.html#.VVnTmfntmko

όπως φαίνεται διαθέτει 

Standalone Canbus: For cars with "lamp out" warning παρόλα αυτά έχω ακόμα θέμα με ένδειξη καμμένης λάμπας. αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι???
Link to comment
Share on other sites

 

το κιτ που έχω βάλει είναι το ακόλουθο:

http://www.theretrofitsource.com/hid-systems/morimoto-elite-hid-system-h7.html#.VVnTmfntmko

όπως φαίνεται διαθέτει 

Standalone Canbus: For cars with "lamp out" warning παρόλα αυτά έχω ακόμα θέμα με ένδειξη καμμένης λάμπας. αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι???

 

 

Και σου βγάζει ένδειξη; Παράξενο γιατί τα morimoto είναι απο τα κορυφαία κιτ... 

 

Toυς έχεις στείλει κανα mail? 

 

edit: βλέπω οτι το αναφέρει σαν extra option το canceler. Είσαι σίγουρος οτι το είχες επιλέξει όταν τα παρήγγειλες;

Edited by and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και σου βγάζει ένδειξη; Παράξενο γιατί τα morimoto είναι απο τα κορυφαία κιτ... 

 

Toυς έχεις στείλει κανα mail? 

 

edit: βλέπω οτι το αναφέρει σαν extra option το canceler. Είσαι σίγουρος οτι το είχες επιλέξει όταν τα παρήγγειλες 

 

 

ναι το είχα επιλέξειείμαι σίγουρος γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε Μήπως σου έστειλαν λάθος ballasts? Τι να πω!

Αν δν το χεις κάνει ήδη στείλε mail....

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι η εγκατάσταση του error canceler θα μου λύσει το πρόβλημα;; 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις ότι η εγκατάσταση του error canceler θα μου λύσει το πρόβλημα;;

Το πιστεύω γιατί το έλυσε σε μένα!! Είχα το ίδιο θέμα + τρεμοπαιγμα όταν άναβα τη μεγάλη σκάλα.

Έχω βάλει cancelers από eBay, γύρω στο 10ρικο είχαν αν θυμάμαι σωστά, δουλεύουν άψογα 4 χρόνια τώρα...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε έχω το Golf Gti MK6 με φώτα Xenon από το εργοστάσιο , βέβαια τα είχα κάνει παραγγελία το 2009 που " έχτισα "  το αυτοκίνητο.Δεν ξέρω βέβαια από καλωδιώσεις τι γίνεται και αν κουμπώνουν οι ίδιες φίσες αλλά σαν φώτα , ναι υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

 

το κιτ που έχω βάλει είναι το ακόλουθο:

http://www.theretrofitsource.com/hid-systems/morimoto-elite-hid-system-h7.html#.VVnTmfntmko

όπως φαίνεται διαθέτει 

Standalone Canbus: For cars with "lamp out" warning παρόλα αυτά έχω ακόμα θέμα με ένδειξη καμμένης λάμπας. αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι???

 

 

 

Και σου βγάζει ένδειξη; Παράξενο γιατί τα morimoto είναι απο τα κορυφαία κιτ... 

 

Toυς έχεις στείλει κανα mail? 

 

edit: βλέπω οτι το αναφέρει σαν extra option το canceler. Είσαι σίγουρος οτι το είχες επιλέξει όταν τα παρήγγειλες;

 

 

Το πιστεύω γιατί το έλυσε σε μένα!! Είχα το ίδιο θέμα + τρεμοπαιγμα όταν άναβα τη μεγάλη σκάλα.

Έχω βάλει cancelers από eBay, γύρω στο 10ρικο είχαν αν θυμάμαι σωστά, δουλεύουν άψογα 4 χρόνια τώρα...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Ποια από τα δυο χρειάζομαι, γιατί είμαι βέβαιος ότι μαζί με το HID είχα πάρει και τα Canceller, παρόλα αυτά επειδή δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύουν είμαι διατεθειμένος να αγοράσω νέα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα προέρχεται από τα φώτα η από τα Led( η μικρή με την μεγάλη σκάλα είναι μαβί, έτσι λείπει μια λάμπα); Παρακάτω παραθέτω δυο σελίδες ώστε να μου πείτε την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

 

http://www.onyxlights.com/led-parts-and-accessories/led-error-canceler

http://www.onyxlights.com/hid-parts-and-accessories/hid-computer-canbus-error-canceler-cable

Link to comment
Share on other sites

Ποια από τα δυο χρειάζομαι, γιατί είμαι βέβαιος ότι μαζί με το HID είχα πάρει και τα Canceller, παρόλα αυτά επειδή δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύουν είμαι διατεθειμένος να αγοράσω νέα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα προέρχεται από τα φώτα η από τα Led( η μικρή με την μεγάλη σκάλα είναι μαβί, έτσι λείπει μια λάμπα); Παρακάτω παραθέτω δυο σελίδες ώστε να μου πείτε την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

 

http://www.onyxlights.com/led-parts-and-accessories/led-error-canceler

http://www.onyxlights.com/hid-parts-and-accessories/hid-computer-canbus-error-canceler-cable

 

Δεν μπορώ να ξέρω δυστυχώς πιο απο τα 2 κάνει το πρόβλημα!  Οπότε οτι και να σου πω...

Μήπως να έπαιρνες και για τα 2 τπτ φτηνά απο το ebay και να δοκίμαζες πιο σβήνει το λαμπάκι;;

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

 Kαλημερα στην κοινοτητα και απο μενα και καλως σας βρηκα!

 Προσφατα εγινα και γω κατοχος ενος golf 6 highline dsg 160hp μοντελο 10' 2009

 Θα ηθελα να βελτιωσω την εμφανιση του αυτοκινητου αλλαζοντας φαναρια και εχω διαφορες ερωτησεις.

 Καταρχας δεν θελω απαραιτητα να μπουν xenon ειδικα αν ειναι να υπαρχουν προβληματα .

 Εχτες ξενυχτησα διαβαζοντας σχεδον ολοκληρο το συγκεκριμενο topic και η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο πελαγωσει με ολα αυτα που ακουω για τα aftermarket xenon (ωντας ασχετος) διαβαζω για καμμενους εγκεφαλους ,για control units,κωδικοποιησεις κλπ.

 Να το θεσω διαφορτικα.

 Επειδη τα εργοστασιακα xenon ειναι πανακριβα,σκεφτομαι για dectane (εμπρος και πισω) που μοιαζουν αρκετα με τα original και μου αρεσουν .

Απο κει και περα σκεφτομαι δυο λυσεις για τον φωτισμο.

 1) Χωρις xenon με καλες λαμπες osram ωστε να βελτιωθει και ο φωτισμος που φανταζομαι ειναι Plug n play εκτος κι αν θελει μονο καποιο σεταρισμα mesv vag com

 2) Xenon μονον στην περιπτωση που θα γινει κατι σωστο χωρις να φοβαμε να καψω τον εγκεφαλο να τυφλωνω τους αλλους να αναβουν καθε τρεις και δυο λαμπακια και να ψχνομαι  κλπ

 Επεισης να αναφερω οτι εχω βαλει μπαταρια varta 60amp θα ειμαι οκ?

  Υπαρχουν λοιπον καποιο σωστο και αξιοπιστο κιτ xenon που να τα εχει ολα   και ποιος μαστορες θα προτεινατε  για τοποθετηση ?

 Σας ευχαριστω για την ακροση και καλως σας βρηκα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Eπεισης θα ηθελα να ρωτησω αν τυχων βρω απο ebay μετ/να original φαναρια απο golf r  τα οποια απ οτι εχω δει συνηθως ερχονται χωρις balast .λαμπες κλπ τι αλλο θα χρειαστω για την τοποθετηση?

 Δεν μιλαω βεβαια για τους σενσορες που μπαινουν ωστε να ρυθμιζονται αυτοματα τα φαναρια καθ υψος και δεξια-αριστερα ,σ αυτην την περιπτωση ομως χωρις να τοποθετηθουν οι σενσορες θα μπορω να ρυθμιζω καθ υψος τα φαναρια απο τον διακοπτη οπως γινετε και στα μαμα ωστε να μην τυφλωνω τους απεναντι?

 H λειτουργεια coming home/leaving home με xenon θα λειτουργει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μου έχει καεί στο μπροστινό φανάρι η λαμπίτσα που φωτίζει σαν χείλος στα bi-xenon φώτα ... την εβγαλα είναι μια μικρή μπλε (αν και δινει λευκό χρώμα)
Είναι αυτή ακριβώς η λαμπα σε αυτό το φανάρι (βέβαια σε μένα κίτρινο βγάζει)
https://www.google.gr/search?q=golf+mk6+bi-xenon&tbm=isch&imgil=LU7guBzkfq2uvM%253A%253BF-grJ4briCIzBM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.carsystems.pl%25252Fxenon-dynamic-headlights-with-drl-golf-6-r20-5k941753e-5k1941754%25252Cid298.html&source=iu&pf=m&fir=LU7guBzkfq2uvM%253A%252CF-grJ4briCIzBM%252C_&biw=1920&bih=920&usg=__3BSLm6yIyjbtLC41WzB65ffwgSo%3D&ved=0ahUKEwjAiNPy3KHJAhVGhiwKHdwwBSwQyjcIJw&ei=jn9QVsCJAcaMsgHc4ZTgAg#imgdii=DRa0poelPfkC7M%3A%3BDRa0poelPfkC7M%3A%3BTOd-wXaFX4kaKM%3A&imgrc=DRa0poelPfkC7M%3A&usg=__3BSLm6yIyjbtLC41WzB65ffwgSo%3D
Ξέρει κανείς τι τύπος λάμπας είναι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.Ενας φιλος εχει Golf 6 και θελει να αλλαξει τις λαμπες στην μικρη σκαλα.Ξερετε τι τυπο φοραει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε koval επι ευκαιρία των προβληματισμών σου για καλύτερα φώτα (που ολοι θελουμε) στο αυτοκίνητο σου και τοποθετηςη φώτων xenon, μου δίνεται η δυνατότητα να παραθέσω και εγω τις σκέψεις μου 1) θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι εάν οδηγούμε το πρωί που ξημερώνει τα φώτα xenon δεν αποδίδουν γιατί ειναι ίδιας αποχρώσεις με το ξημέρωμα, άρα άχρηστα 2) εάν καεί κάποια στιγμή -και αρκετά σύντομα μάλιστα- κάποια λάμπα πχ που θα βρούμε άλλη; Ποιος θα σπάσει ΙΔΙΟ κιτ για να αγοράσουμε γιατί απο μάρκα σε μάρκα οι λάμπες έχουν διαφορετική φωτεινοτητα, αλλιώς θα πρέπει να πάρουμε ολόκληρο κιτ 3) το κόστος απόκτησης ειναι σημαντικός παράγοντας που αν τα έχουμε τα χρήματα και αγοράσουμε ένα καλό κιτ παει καλά, άλλα αν στην τοποθετηςη ο ηλγος δεν ειναι και τόσο ΣΩΣΤΟΣ μάστορας και δημιουργηθει αλλού πρόβλημα (βραχυκύκλωμα κάψιμο ασφάλειας χωρίς φώτα βράδυ ακινητοποίηση)-έχω δει πολλα αρπακτικά τέτοια- ή εάν το κιτ δεν ειναι συμβατό με τον εγκέφαλο του αυτοκίνητου όπως προηγούμενη αναφορα, τότε και σπαζομαστε και κλαίμε τα λεφτά μας 4) η ασφάλεια και η καλωδιωςη του αυτοκινήτου αντέχει για περιςςοτερα amper λόγω των μεταςχηματιςτων - εκκινητων των φώτων xenon; 5) έχουμε προσέξει ότι στα oem φανάρια xenon έχουν ένα στρογγυλό κατροπτο μπροστά απο τη λάμπα, αυτό κόβει τις ακτίνες του φωτος του πάνω μέρος του αντανακλάστηρα του φαναριου και δεν στραβωνει -τυφλώνει τον απέναντι οδηγό, άρα μηλαμε για κίνδυνο πρόκλησης ατυχήματος χωρίς αυτό 6)η θερμοκρασία που αναπτύσσεται μέσα στο φανάρι που έχουν τοποθετηθεί φώτα aftermarket xenon ειναι αρκετά υψηλή και ίσως υπάρχει κίνδυνος να αλλοιωθεί ή και να καταστραφεί το φανάρι απο τη συνεχής χρήση των φώτων κατα την διάρκεια των ταξίδιων. Κατόπιν των ανωτέρω σκέψεών μου νομίζω ότι ειναι καλύτερο να αφήσουμε τα φώτα όπως ορίζει ο κατασκευαστης ( xenon ή λάμπες warm lights) ή απλά να αλλάξουμε τις λάμπες με white lights της osram πχ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & Καλή Χρονιά

 

Έχω ένα Golf VI Highline (μοντ. 2009) και θέλω να βελτιώσω τον φωτισμό του μπροστά αλλά και την εμφάνιση του. Θα ήθελα να μπορούσα να έβαζα bi-xenon αλλά προς το παρόν μπορώ να προχωρήσω σε αλλάγη λαμπτήρων. Οι εναλλακτικές που σκέφτομαι είναι οι εξής:

 

Μεσαία σκάλα (Η7): 1. Phillips Xtreme Vision 2. Phillips Crystal Vision 3. Phillips White Vision 4. Phillips Diamond Vision

Φώτα θέσης (W5W): 1. Phillips Blue Vision 2. Phillips White Vision

Προβολείς ομίχλης (ΗΒ4): 1. Phillips Crystal Vision 2. Phillips Blue Vision 3. Phillips Diamond Vision

 

Αυτό που με ενδιαφέρει πέρα από αύξηση ορατότητας και όσο το δυνατόν πιο λευκό φωτισμό είναι να είναι νόμιμα και να μην στραβώνουν τους απέναντι. Επίσης μου έχουν πεί ότι έχει αντίστοιχους λαμπτήρες και η Osram.

Τι θα με συμβουλεύατε και με ποιον συνδιασμό;

Επίσης το μόνο που βρήκα σε Η15 είναι αυτό: http://eshop.carner.gr/lampes/LAMPES-SET-H15-15-55-WATT-MICHIBA-XENON-LOOK-MICHIBAH15

Αξίζουν ή θα μου δημιουργήσουν προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείς με συμβατικές λάμπες θα πετάξεις απλά τα λεφτά σου. Τα Xenon είναι μονόδρομος

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στους προβολείς ομίχλης, γιατί θες να αλλάξεις λάμπες? Το χρώμα που έχουν είναι το κατάλληλο για την ομίχλη, το λευκό φως δεν μπορεί να δουλέψει στην ομίχλη γιατί διαθλάτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείς με συμβατικές λάμπες θα πετάξεις απλά τα λεφτά σου. Τα Xenon είναι μονόδρομος

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σίγουρα καλύτερα ξένον αλλά όχι σε αυτά τα φανάρια. Δεν θέλω να κάνω αυτά που κοροϊδεύω. Αργότερα ίσως να προχωρήσω σε αλλαγή φαναριών.

 

Αυτά που είδα για Η15 λέτε να στραβώνουν πολύ;

Στους προβολείς ομίχλης, γιατί θες να αλλάξεις λάμπες? Το χρώμα που έχουν είναι το κατάλληλο για την ομίχλη, το λευκό φως δεν μπορεί να δουλέψει στην ομίχλη γιατί διαθλάτε.

 

Δεν πολυκαίγομαι να αλλάξω στους προβολείς ομίχλης. Περισσότερο για να ταιριάζει ο χρωματισμός με τα αλλα που θα αλλάξω. Και για περισσότερο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καλύτερα ξένον αλλά όχι σε αυτά τα φανάρια. Δεν θέλω να κάνω αυτά που κοροϊδεύω. Αργότερα ίσως να προχωρήσω σε αλλαγή φαναριών.

 

Αυτά που είδα για Η15 λέτε να στραβώνουν πολύ;

 

Δεν πολυκαίγομαι να αλλάξω στους προβολείς ομίχλης. Περισσότερο για να ταιριάζει ο χρωματισμός με τα αλλα που θα αλλάξω. Και για περισσότερο φωτισμό.

 

Πόσο παραπάνω να φωτίσουν οι προβολείς ομίχλης σε κανονικές καιρικές συνθήκες? Για την ομίχλη τα θέλεις όχι για βόλτα στην παραλιακή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο παραπάνω να φωτίσουν οι προβολείς ομίχλης σε κανονικές καιρικές συνθήκες? Για την ομίχλη τα θέλεις όχι για βόλτα στην παραλιακή.

 

Σωστός! Είπαμε οι προβολείς ομίχλης είναι οι τελευταίοι που θα άλλαζα.

 

Για τα υπολοιπα καμιά γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.