Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Τρελή μόντα!

Αν πρόσεξα καλά ασιατική !!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34029&view=findpost&p=421975 :rolleyes::thumbsup:

καλα ολα αυτα αλλα εδω εμεις δεν εχουμε ουτε εναν να μας δειξει.....αντε κοψαμε το φαναρι που απο οτι βλεπω το κοβει με τροχο,αντε βγαλαμε με την ψυχη στο στομα τη βαση που κραταει τη λαμπα..να κανουμε και τρυπες στο φαναρι για να περασουμε βαλλαστ ξενον εε εκει παει το χασαμε το παιχνιδι...

γιατί που κολλάς ?

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω μπερδευτει στην ελλαδα τα θερμενουν για να τα ανοιξουν και εξω τα κοβουν γυρω γυρω...ποιο ειναι ποιο ευκολο αραγε??

Edited by Speedy
αφαίρεση <P>, </P>
Link to comment
Share on other sites

φίλοι golfάκηδες βρήκα μια μεσοβέζικη λύση για τα φώτα ημέρας ώστε να μην υπάρχει αυτή η κιτρινίλα!!!!

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1223742/

βέβαια μου πέφτει λίγο μακριά αλλά επικοινώνησα σήμερα το πρωί όπου έλειπε το αφεντικό και ρώτησα και για ομαδική αγορά αν πέφτει λίγο η τιμή αλλά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν!!

είναι όπως βλέπετε, πλαστικο κάλυμα που μπαίνει πάνω από τη λάμπα με αποτέλεσμα τον χρωματισμό που βλέπετε.. αν είναι κοντά σε κανέναν και θέλει να το δοκιμάσει περιμένουμε εντυπώσεις..

απο δευτέρα θα τους ξαναπάρω για να δω αν μπορεί να γίνει κάτι με την τιμή!!

περιμένω τη γνώμη σας!!!

Edited by gregmech
Link to comment
Share on other sites

φίλοι golfάκηδες βρήκα μια μεσοβέζικη λύση για τα φώτα ημέρας ώστε να μην υπάρχει αυτή η κιτρινίλα!!!!

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1223742/

βέβαια μου πέφτει λίγο μακριά αλλά επικοινώνησα σήμερα το πρωί όπου έλειπε το αφεντικό και ρώτησα και για ομαδική αγορά αν πέφτει λίγο η τιμή αλλά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν!!

είναι όπως βλέπετε, πλαστικο κάλυμα που μπαίνει πάνω από τη λάμπα με αποτέλεσμα τον χρωματισμό που βλέπετε.. αν είναι κοντά σε κανέναν και θέλει να το δοκιμάσει περιμένουμε εντυπώσεις..

απο δευτέρα θα τους ξαναπάρω για να δω αν μπορεί να γίνει κάτι με την τιμή!!

περιμένω τη γνώμη σας!!!

προσωπικά αυτό το κάλυμμα στις λάμπες του αυτοκινήτου μου δεν θα το έβαζα ... δεν το εμπιστεύομαι ...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αυτό το κάλυμμα στις λάμπες του αυτοκινήτου μου δεν θα το έβαζα ... δεν το εμπιστεύομαι ...

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τυχαια στο internet ειδα οτι κυκλοφορουνε σετ xenon H15

http://www.hidxenonlights.com/h15-hid-bulbs-c-851/digital-hid-conversion-kit-4300k-30000k-p-261

τωρα τι φαση ειναι ιδεα δεν εχω...

Edited by Panos140
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!!πριν καποιες μερες τοποθετησα στο αμαξι μου(golf 6) ενα κιτ xenon(με την επωνυμια starc-θεωρουνται καλης ποιοτητας απο οτι ξερω). Απο τοτε λοιπον σπανια αναβουν χωρις προβλημα αλλα αντιθετως μου κανουν το εξης ΄΄τσαλιμακι΄΄...ειτε αναβουν και τα 2 φαναρια και στο καντραν παρουσιαζεται σφαλμα ειτε αναβει μονο το ενα(σβηνει το αλλο μετα απο καποια δευτερολεπτα) συνοδευομενο παλι απο ενδειξη καμμενης λαμπας. το μαγαζι που τα τοποθετησε μου ειπε να απευθυνθω σε καποιο εξουσιοδοτημενο service ωστε να μου ενεργοποιησουν τα xenon μεσω κωδικοποιησης.Τα ενεργοποιησα σημερα αλλα παρολα αυτα το προβλημα παραμενει...αν γνωριζει καποιος εστω και τα βηματα της κωδικοποιησης ας βοηθησει γιατι ο τυπος στο service δεν μου φανηκε και πολυ σχετικος και αμφιβαλλω κατα ποσο τα ενεργοποιησε.

ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!!πριν καποιες μερες τοποθετησα στο αμαξι μου(golf 6) ενα κιτ xenon(με την επωνυμια starc-θεωρουνται καλης ποιοτητας απο οτι ξερω). Απο τοτε λοιπον σπανια αναβουν χωρις προβλημα αλλα αντιθετως μου κανουν το εξης ΄΄τσαλιμακι΄΄...ειτε αναβουν και τα 2 φαναρια και στο καντραν παρουσιαζεται σφαλμα ειτε αναβει μονο το ενα(σβηνει το αλλο μετα απο καποια δευτερολεπτα) συνοδευομενο παλι απο ενδειξη καμμενης λαμπας. το μαγαζι που τα τοποθετησε μου ειπε να απευθυνθω σε καποιο εξουσιοδοτημενο service ωστε να μου ενεργοποιησουν τα xenon μεσω κωδικοποιησης.Τα ενεργοποιησα σημερα αλλα παρολα αυτα το προβλημα παραμενει...αν γνωριζει καποιος εστω και τα βηματα της κωδικοποιησης ας βοηθησει γιατι ο τυπος στο service δεν μου φανηκε και πολυ σχετικος και αμφιβαλλω κατα ποσο τα ενεργοποιησε.

ευχαριστω προκαταβολικα...

Προτζεκτορες εβαλες ή μονο λαμπες αλλαξες?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Το κιτ αυτό ήταν συμβατό με can bus ή είχε κάποιο από τα λεγόμενα

can bus cancelers;

Σταθη συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη ειναι can bus και το ειχε βαλει και σε αλλα σαν το δικο μου(ασχετως αν στην πορεια αποδειχθηκε οτι μιλουσε για το σιροκο).αδιεξοδο...

Προτζεκτορες εβαλες ή μονο λαμπες αλλαξες?

Λαμπες μονο φιλε μου.φαινεται τιμωρουμαι για την ΄΄παρανομια΄΄ μου :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξηλώνεις πριν γίνει καμία δυσβάσταχτη ζημιά σε κανέναν εγκέφαλο δικτύου

ή πουθενά αλλού γιατί όπως έχουμε πει δεν αγοράσαμε αμάξια εμείς αλλά windows...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξηλώνεις πριν γίνει καμία δυσβάσταχτη ζημιά σε κανέναν εγκέφαλο δικτύου

ή πουθενά αλλού γιατί όπως έχουμε πει δεν αγοράσαμε αμάξια εμείς αλλά windows...

εκει φαινεται οτι οδευει η δουλεια...αν παντως καποιος εχει βαλει xenon στο 6αρι ας πει μια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη ειναι can bus και το ειχε βαλει και σε αλλα σαν το δικο μου(ασχετως αν στην πορεια αποδειχθηκε οτι μιλουσε για το σιροκο).αδιεξοδο...

Λαμπες μονο φιλε μου.φαινεται τιμωρουμαι για την ΄΄παρανομια΄΄ μου :whistling:

Κακώς φιλε μονο λάμπες, τα φωνάζουμε εδω μεσα συνέχεια, τους απέναντι δεν τους σκέφτεσαι καθόλου ε?

Εδιτ

Αυτο το κόλλημα με τα ξενον και καλα ποτε δεν θα το καταλάβω!!

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Στο 6αρι που είναι πλαστικά θέρμανση γιοκ...

Και κάτι ακόμη για το retrofit τώρα..Ξέρει κανείς

να μας δείξει ποια είναι τα pins 48 & 49

στο βύσμα C του BCM της ακόλουθης φωτογραφίας;

1K09370847D-31.jpg?t=1299088227

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Στο 6αρι που είναι πλαστικά θέρμανση γιοκ...

Και κάτι ακόμη για το retrofit τώρα..Ξέρει κανείς

να μας δείξει ποια είναι τα pins 48 & 49

διόρθωσε με εάν κάνω λάθος αλλά ο CECM έχει την ονομασία Εγκέφαλος τροφοδοσίας δικτύου -J519- ?

EDIT: Με πρόλαβες, ορίστε το διάγραμμα και αναγράφεται η αρχή(1) και το τέλος(52) :( Μονο γύρισε τα ετσι ωστε να ειναι με τη σωστή μεριά όπως στο διάγραμμα :

xcxcvbxgdnfgujtuedsrtht.jpg

Φις, 52-πολικό -T52 C- καφέ-C- για HIGHLINE Εκδοση !!!

1 - θέση ελεύθερη

2 - θέση ελεύθερη

3 - θέση ελεύθερη

4 - θέση ελεύθερη

5 - θέση ελεύθερη

6 - θέση ελεύθερη

7 - Πλήκτρο για προειδοποιητικό φως -E229-

8 - θέση ελεύθερη

9 - θέση ελεύθερη

10 - Πλαφονιέρα εμπρός -W1-

11 - θέση ελεύθερη

12 - θέση ελεύθερη

13 - Εγκέφαλος για ηλεκτρονικά κολώνας τιμονιού -J527-Διακόπτης ανάφλεξης -D- Ακροδέκτης S

14 - Σύνδεση θετικό (50), στην κύρια πλεξούδα καλωδίων -B276-Εγκέφαλος για ηλεκτρονικά κολώνας τιμονιού -J527-

15 - Διεπαφή διάγνωσης για Datenbus -J533-Σύνδεση 2 (CAN Bus άνεσης High) στην κύρια πλεξούδα καλωδίων -B407-

16 - Διεπαφή διάγνωσης για Datenbus -J533-Σύνδεση 2 (CAN Bus άνεσης Low) στην κύρια πλεξούδα καλωδίων -B407-

17 - Διακόπτης φώτων φρένων -F-

18 - θέση ελεύθερη

19 - θέση ελεύθερη

20 - θέση ελεύθερη

21 - θέση ελεύθερη

22 - θέση ελεύθερη

23 - θέση ελεύθερη

24 - θέση ελεύθερη

25 - Λαμπτήρας για προβολέα ομίχλης δεξιά -L23-

26 - Λαμπτήρας για φως θέσης αριστερά -M1-

27 - Φως πινακίδας κυκλοφορίας -X-

28 - Λαμπτήρας για πίσω φανό ομίχλης δεξιά -L47-Λαμπτήρας για φως οπισθοπορίας δεξιά -M17-

29 - θέση ελεύθερη

30 - Mechatronik για κιβώτιο διπλού συμπλέκτη -J743-

31 - Εγκέφαλος για ηλεκτρονικά κολώνας τιμονιού -J527-

32 - Αντίστροφος ανορθωτής με πρίζα, 12 V-230 V -U13-

33 - θέση ελεύθερη

34 - θέση ελεύθερη

35 - Ρυθμιστής για φωτισμό διακοπτών και οργάνων -E20-

36 - θέση ελεύθερη

37 - θέση ελεύθερη

38 - θέση ελεύθερη

39 - θέση ελεύθερη

40 - Κεραία για κεντρικό κλείδωμα και αντικλεπτικό σύστημα συναγερμού -R47- Θωράκιση κεραίας

41 - Κεραία για κεντρικό κλείδωμα και αντικλεπτικό σύστημα συναγερμού -R47-

42 - Ασφάλεια 25 στην ασφαλειοθήκη Β -SB25-

43 - θέση ελεύθερη

44 - θέση ελεύθερη

45 - θέση ελεύθερη

46 - Λαμπτήρας για προβολέα μεγάλης σκάλας φώτων δεξιά -M32-

47 - Λαμπτήρας για πίσω φανό ομίχλης αριστερά -L46-Λαμπτήρας για φως οπισθοπορίας αριστερά -M16-

48 - θέση ελεύθερη

49 - θέση ελεύθερη

50 - Λαμπτήρας για φλας εμπρός δεξιά -M7-

51 - Λαμπτήρας για φλας πίσω αριστερά -M6-

52 - Λαμπτήρας για προβολέα μεσαίας σκάλας φώτων δεξιά -M31-

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι μία ακόμη επιβεβαίωση και από Vortex μεριά με live photos:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4587617-Bi-Xenon-retrofit-on-golf-mk6&p=70278983#post70278983

post 96

Link to comment
Share on other sites

Έκανα rotate την φωτογραφία του εγκεφάλου..και μπορώ να πω πως μπλέχτηκα.

1K09370847D-31.jpg?t=1299088227

To βύσμα C ήρθε δεξιά αλλά με upside down την σειρά των pins.

Όπως φαίνεται τώρα στην φωτογραφία δεξιά στο βύσμα C το pin 52 είναι πάνω

αριστερά ή πάνω δεξιά;

Mε βάση τις φωτογραφίες στο post από το Vortex που παρέθεσα πιο πάνω

μάλλον το pin 52 είναι πάνω δεξιά.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Έκανα rotate την φωτογραφία του εγκεφάλου..και μπορώ να πω πως μπλέχτηκα.

1K09370847D-31.jpg?t=1299088227

To βύσμα C ήρθε δεξιά αλλά με upside down την σειρά των pins.

Όπως φαίνεται τώρα στην φωτογραφία δεξιά στο βύσμα C το pin 52 είναι πάνω

αριστερά ή πάνω δεξιά;

Mε βάση τις φωτογραφίες στο post από το Vortex που παρέθεσα πιο πάνω

μάλλον το pin 52 είναι πάνω δεξιά.

Καταρχάς πρέπει να μάθουμε εάν ο CECM ονομάζεται Εγκέφαλος τροφοδοσίας δικτύου -J519- , για να είμαστε σίγουροι ότι το διάγραμμα που σου έδωσα είναι σωστό...

Δεύτερον έβαλα με τη σειρά τα A,B,C και τα αρίθμησα ...

1k09370847d31222.jpg

και έπειτα έκανα περιστροφή την εικόνα ....

1k09370847d31222rotated.jpg

με αποτέλεσμα το 52 να είναι επάνω αριστερά ...

εάν κάνω κάπου διόρθωσε με ώστε να βγάλουμε αποτέλεσμα :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έβαλες όντως με την περιστροφή κάτω δεξιά βγαίνει το 52.

Αν κάνεις ένα κόπο και δεις το post 96 στο link από το vortex που παρέθεσα θα δεις οτι

στις εικόνες από τον εγκέφαλο που είναι πάνω στο αμάξι και από το βύσμα που έχει ήδη

κουμπώσει ο παίχτης τα 2 κόκκινα καλωδιάκια από τα φανάρια (pins 48 kai 49) και το pin 52

φαίνεται να είναι το πρώτο πάνω δεξιά και τελευταίο στην σειρά.

Επίσης σύμφωνα και με τις εικονογραφημένες οδηγιές από την kufatec που συνοδεύανε τους

αντάπτορες για τα φανάρια βλέπω τα pins 51 -48-49 κτλ να είναι στην δεξιά μεριά

του C βύσματος του εγκεφάλου όπως το βλέπουμε με την πλαστική κεντρική προεξοχή του να είναι

προς τα πάνω.

Πάντως πέρα από όλη την σπαζοκεφαλιά, στο Vortex μου είπανε πως τα pins αναγράφονται όλα

πάνω στα βύσματα των καλωδιώσεων οπότε μάλλον εκεί θα βρούμε την λύση στο θέμα :blush:

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έβαλες όντως με την περιστροφή κάτω δεξιά βγαίνει το 52.

Αν κάνεις ένα κόπο και δεις το post 96 στο link από το vortex που παρέθεσα θα δεις οτι

στις εικόνες από τον εγκέφαλο που είναι πάνω στο αμάξι και από το βύσμα που έχει ήδη

κουμπώσει ο παίχτης τα 2 κόκκινα καλωδιάκια από τα φανάρια (pins 48 kai 49) και το pin 52

φαίνεται να είναι το πρώτο πάνω δεξιά και τελευταίο στην σειρά.

Επίσης σύμφωνα και με τις εικονογραφημένες οδηγιές από την kufatec που συνοδεύανε τους

αντάπτορες για τα φανάρια βλέπω τα pins 51 -48-49 κτλ να είναι στην δεξιά μεριά

του C βύσματος του εγκεφάλου όπως το βλέπουμε με την πλαστική κεντρική προεξοχή του να είναι

προς τα πάνω.

Πάντως πέρα από όλη την σπαζοκεφαλιά, στο Vortex μου είπανε πως τα pins αναγράφονται όλα

πάνω στα βύσματα των καλωδιώσεων οπότε μάλλον εκεί θα βρούμε την λύση στο θέμα :blush:

Σωστά ! :angel:

Σημαντικό κομμάτι θα είναι η θέση τοποθέτησης της φισας δλδ όταν θα το βγάλεις δες που είναι το 1 και που το 52 .... έτσι θα καταλάβουμε εάν κάναμε κάτι λάθος εμείς ή εάν λόγω ανάποδης τοποθέτησης του BCM και κατά συνέπεια των φισών στο αμάξι, μπερδευτήκαμε εμείς :angel: Αν και πιστεύω πως ο φωτογράφος έχει γυρίσει τη φίσα έτσι ώστε να μας δείξει τις θέσεις 48-49 με αποτέλεσμα να μπερδευτούμε για το πως είναι τα Pin ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς το κέφι σου για βοήθεια και μοντίφα είναι αστείρευτο και σε

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Λές να πρέπει να βγάλω πρώτα την μπαταρία και μετά να ξεκουμπώσω την φύσα για να

δω στον δικό μου BCM αν έχει τα pins 48-49;

Φοβάμαι μην βγει καμία μπλέ οθόνη στα windows που έχουμε για αμάξι :blush:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς το κέφι σου για βοήθεια και μοντίφα είναι αστείρευτο και σε

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Λές να πρέπει να βγάλω πρώτα την μπαταρία και μετά να ξεκουμπώσω την φύσα για να

δω στον δικό μου BCM αν έχει τα pins 48-49;

Φοβάμαι μην βγει καμία μπλέ οθόνη στα windows που έχουμε για αμάξι :thumbsup:

χεχε να σαι καλά ! :angel::blush:

Ναι, εγώ θα την έβγαζα για να είμαι ήσυχος ... εάν φοράς πρόγραμμα και βγάλεις τη μπαταρία δεν ξέρω τι γίνεται όμως :question: .... χάνεται, δεν χάνεται ? :angel:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.