Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Εγώ έχω μαμά λάμπες σε Golf VI highline..Όλα καλά μόνο που η μεσσαία σκάλα είναι ρυθμισμένη πολύ χαμηλά και ακόμα και στο ψηλότερο σημείο να τόχεις συθμισμένο απο μέσα πάλι η δέσμη δε βαράει πάνω απο 5-7 μετρα.. και ιδού τα δραματικά αποτελέσματα απο οδήγηση σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωτισμό με 85km/h και σύγκρουση με σκύλο βαρβάτο..Δε πρόλαβα να κάνω το παραμικρό παρα μόνο έναν ελιγμό προς τα δεξιά για να μη "τον βρω" στη μέση της μούρης..Νά'ναι καλά το ESP που με κράτησε..Ιδιαίτερα απο τη μεριά του οδηγού είναι λες και πας στα τυφλά, γιαυτό και όταν είδα το σκύλο ήταν πολύ αργά..

post-16953-0-28226200-1299498231_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μαμά λάμπες σε Golf VI highline..Όλα καλά μόνο που η μεσσαία σκάλα είναι ρυθμισμένη πολύ χαμηλά και ακόμα και στο ψηλότερο σημείο να τόχεις συθμισμένο απο μέσα πάλι η δέσμη δε βαράει πάνω απο 5-7 μετρα.. και ιδού τα δραματικά αποτελέσματα απο οδήγηση σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωτισμό με 85km/h και σύγκρουση με σκύλο βαρβάτο..Δε πρόλαβα να κάνω το παραμικρό παρα μόνο έναν ελιγμό προς τα δεξιά για να μη "τον βρω" στη μέση της μούρης..Νά'ναι καλά το ESP που με κράτησε..Ιδιαίτερα απο τη μεριά του οδηγού είναι λες και πας στα τυφλά, γιαυτό και όταν είδα το σκύλο ήταν πολύ αργά..

Δεν πήγες να την ρυθμίσεις ρε φίλε ? Και το δικό μου με το που το παρέλαβα τα φώτα κοιτούσαν κάτω και πήγα και μου το ρύθμισαν στην αντιπροσωπία χωρίς χρέωση. Εύμομαι να μην ξαναπάθει τίποτα παρόμοιο το Golfaki σου.

Link to comment
Share on other sites

ειδικά σε βροχερούς δρόμους τα φώτα μας δίνουν ρέστα! ανέβηκα σε ΚΙΑ picanto και η μεσαία σκάλα φώτιζε πολύ καλύτερα, αν θέλετε πιστέψτε το.

Link to comment
Share on other sites

παντος αρχιζω και βελπω αυτοκινητα με ξενον φωτα και κατοπταρ που δεν τυφλωνουν.τι ακριβος κανουν και δεν τυφλωνουν??ρυθμιζουν με καποιον τροπο το κατοπτρο??αν μπορουμε να το κανουμε και εμεις θα ητανε μεγαλη σωτηρια γιατι οι αλογονου μας εχουν βγαλει τα ματια!δεν βλεπουμε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μαμά λάμπες σε Golf VI highline..Όλα καλά μόνο που η μεσσαία σκάλα είναι ρυθμισμένη πολύ χαμηλά και ακόμα και στο ψηλότερο σημείο να τόχεις συθμισμένο απο μέσα πάλι η δέσμη δε βαράει πάνω απο 5-7 μετρα.. και ιδού τα δραματικά αποτελέσματα απο οδήγηση σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωτισμό με 85km/h και σύγκρουση με σκύλο βαρβάτο..Δε πρόλαβα να κάνω το παραμικρό παρα μόνο έναν ελιγμό προς τα δεξιά για να μη "τον βρω" στη μέση της μούρης..Νά'ναι καλά το ESP που με κράτησε..Ιδιαίτερα απο τη μεριά του οδηγού είναι λες και πας στα τυφλά, γιαυτό και όταν είδα το σκύλο ήταν πολύ αργά..

Με τον χτυπημένο σκύλο τι έγινε ?

Link to comment
Share on other sites

O σκύλος δεν έπαθε το παραμικρό .. Τι σκύλος δηλαδή,σα πρόβατο ήταν..ούτε απο κάτω τον μάζεψαν ούτε τίποτα.. Αλλα Πρέπει να είσαι πολυυυυ φιλοζωος για να σκεφτείς το σκύλο Όταν παθαινεις τέτοια ζημιά..

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!!πριν καποιες μερες τοποθετησα στο αμαξι μου(golf 6) ενα κιτ xenon(με την επωνυμια starc-θεωρουνται καλης ποιοτητας απο οτι ξερω). Απο τοτε λοιπον σπανια αναβουν χωρις προβλημα αλλα αντιθετως μου κανουν το εξης ΄΄τσαλιμακι΄΄...ειτε αναβουν και τα 2 φαναρια και στο καντραν παρουσιαζεται σφαλμα ειτε αναβει μονο το ενα(σβηνει το αλλο μετα απο καποια δευτερολεπτα) συνοδευομενο παλι απο ενδειξη καμμενης λαμπας. το μαγαζι που τα τοποθετησε μου ειπε να απευθυνθω σε καποιο εξουσιοδοτημενο service ωστε να μου ενεργοποιησουν τα xenon μεσω κωδικοποιησης.Τα ενεργοποιησα σημερα αλλα παρολα αυτα το προβλημα παραμενει...αν γνωριζει καποιος εστω και τα βηματα της κωδικοποιησης ας βοηθησει γιατι ο τυπος στο service δεν μου φανηκε και πολυ σχετικος και αμφιβαλλω κατα ποσο τα ενεργοποιησε.

ευχαριστω προκαταβολικα...

Καλησπερα φιλε μου.Εισαι ενας ακομη δυστυχως που τη παταει με τα after market xenon.Για να μην το παιζω πονηρος θα σου αναφερω πως καποτε εκανα κι εγω αυτη τη κινηση!!!

Δυστυχως το ολο θεμα ειναι μια σκετη αποτυχια.Οσα σετ κι αν αλλαξεις,ιδια γευση.Το συγκεκριμενο αυτοκινητο δνε προκειται να δουλεψει ποτε σωστα στα φωτα του.Ολο κια για κατι θα γκρινιαζεις.μια θα αναβουν και τα δυο φαναρια,μια θα σου ανβει το ενα κ.τλ

Δεν υπαρχει λυση σε αυτο.Ουτε cun bus ουτε τπτ.

Ακομα και ενεργοποιηση να κανεις στα xenon δεν προκειται να δουλεψουν γιατι απλα η κωδικοποιηση αφορα τον εγκεφαλο δικτυου για τα εγοστασιακα.

Εγω μεχρι και εισαγωγη εκανα σε xenon.Εχω γεμισει με 10 διαφορετικα σετ.Ολα υποσχονταν ομαλη λειτουργια.κανενα ομως δεν δουλεψε σωστα χωρις σφαλματα.

Κατ αρχην ολα ειναι κινεζικα και οποιος σε παραμυθιασει για ευρωπαικα ειναι μεγαλος ψευτης.Δεν υπαρχουν φιλε μου.

Τρια με 4 μεγαλα εργοστασια υπαρχουν στη Κινα που βγαζουν xenon set και σου τυπωνουν ο,τι καρκα θελεις στο κουτι.Σε ρωτανε μαλιστα.Θλεις κουτι χαρτινο?θελεις βαλιτσακι?Επισης οι λαμπες και τα ballast τι μαρκα θελέις να ειναι?philips?bosch?Ο,τι κανεις κεφι σου γραφουν με την αναλογη χρεωση βεβαια.

Αστα.Μεγαλη απατη.

Για να μην μακρυγορω για πρεπει να το γεμισεις cancelers για να δουλευουν χωρις να σημαινει ο,τι κι ετσι θα εισαι σιγουρος.Οσο και ακριβο σετ και αν πληρωσεις.Το μονο που θα σωσεις με ακροβο σετ ειναι να μην καψεις κανενα εγλεφαλο,υαλοκαθαριστηρες.

Βαλε δυο καλες λαμπες στις μαμα Η7 και τελειωσε το θεμα.Θα εισαι συνεχως στη περιπετεια αλλιως.

Μπορει να σε απογοητευσα αλλα ετσαι ειναι δυστυχως.Δεν θα ηρεμησεις ποτε.Εχει πολυ περιεργο can bus το αυτοκινητο μας.σε αλλα αυτοκινητα οαλ αυτα τα σετ πανε σφαιρα!Στο golf ομως οχι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Εισαι ενας ακομη δυστυχως που τη παταει με τα after market xenon.Για να μην το παιζω πονηρος θα σου αναφερω πως καποτε εκανα κι εγω αυτη τη κινηση!!!

Δυστυχως το ολο θεμα ειναι μια σκετη αποτυχια.Οσα σετ κι αν αλλαξεις,ιδια γευση.Το συγκεκριμενο αυτοκινητο δνε προκειται να δουλεψει ποτε σωστα στα φωτα του.Ολο κια για κατι θα γκρινιαζεις.μια θα αναβουν και τα δυο φαναρια,μια θα σου ανβει το ενα κ.τλ

Δεν υπαρχει λυση σε αυτο.Ουτε cun bus ουτε τπτ.

Ακομα και ενεργοποιηση να κανεις στα xenon δεν προκειται να δουλεψουν γιατι απλα η κωδικοποιηση αφορα τον εγκεφαλο δικτυου για τα εγοστασιακα.

Εγω μεχρι και εισαγωγη εκανα σε xenon.Εχω γεμισει με 10 διαφορετικα σετ.Ολα υποσχονταν ομαλη λειτουργια.κανενα ομως δεν δουλεψε σωστα χωρις σφαλματα.

Κατ αρχην ολα ειναι κινεζικα και οποιος σε παραμυθιασει για ευρωπαικα ειναι μεγαλος ψευτης.Δεν υπαρχουν φιλε μου.

Τρια με 4 μεγαλα εργοστασια υπαρχουν στη Κινα που βγαζουν xenon set και σου τυπωνουν ο,τι καρκα θελεις στο κουτι.Σε ρωτανε μαλιστα.Θλεις κουτι χαρτινο?θελεις βαλιτσακι?Επισης οι λαμπες και τα ballast τι μαρκα θελέις να ειναι?philips?bosch?Ο,τι κανεις κεφι σου γραφουν με την αναλογη χρεωση βεβαια.

Αστα.Μεγαλη απατη.

Για να μην μακρυγορω για πρεπει να το γεμισεις cancelers για να δουλευουν χωρις να σημαινει ο,τι κι ετσι θα εισαι σιγουρος.Οσο και ακριβο σετ και αν πληρωσεις.Το μονο που θα σωσεις με ακροβο σετ ειναι να μην καψεις κανενα εγλεφαλο,υαλοκαθαριστηρες.

Βαλε δυο καλες λαμπες στις μαμα Η7 και τελειωσε το θεμα.Θα εισαι συνεχως στη περιπετεια αλλιως.

Μπορει να σε απογοητευσα αλλα ετσαι ειναι δυστυχως.Δεν θα ηρεμησεις ποτε.Εχει πολυ περιεργο can bus το αυτοκινητο μας.σε αλλα αυτοκινητα οαλ αυτα τα σετ πανε σφαιρα!Στο golf ομως οχι!

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση!στα ιδια συμπερασματα με σενα εχω καταληξει και εγω μετα απο πολυ τρεξιμο και ερωτησεις σε αντιπροσωπειες.ο ηλεκτρολογος στο μαγαζι που τα τοποθετησε σηκωσε τα χερια ψηλα και αναγκαστικα αφαιρεθηκαν απο το αμαξι.βεβαια,δεν ξερω αν θα λυνοταν το προβλημα με αυτο εδω http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1677 η αν αυτο κανει μονο για τα πισω φωτα...

σαν εναλλακτικη λυση αν αντικαταστησω τις μαμα λαμπες με αλλες καλυτερες ποιες μου προτεινετε?τις philips crystal vision η τις piaa super white?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση!στα ιδια συμπερασματα με σενα εχω καταληξει και εγω μετα απο πολυ τρεξιμο και ερωτησεις σε αντιπροσωπειες.ο ηλεκτρολογος στο μαγαζι που τα τοποθετησε σηκωσε τα χερια ψηλα και αναγκαστικα αφαιρεθηκαν απο το αμαξι.βεβαια,δεν ξερω αν θα λυνοταν το προβλημα με αυτο εδω http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1677 η αν αυτο κανει μονο για τα πισω φωτα...

σαν εναλλακτικη λυση αν αντικαταστησω τις μαμα λαμπες με αλλες καλυτερες ποιες μου προτεινετε?τις philips crystal vision η τις piaa super white?

Και οι δύο είναι πολύ καλές με τις PIAA να είναι αρκετά πιο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση!στα ιδια συμπερασματα με σενα εχω καταληξει και εγω μετα απο πολυ τρεξιμο και ερωτησεις σε αντιπροσωπειες.ο ηλεκτρολογος στο μαγαζι που τα τοποθετησε σηκωσε τα χερια ψηλα και αναγκαστικα αφαιρεθηκαν απο το αμαξι.βεβαια,δεν ξερω αν θα λυνοταν το προβλημα με αυτο εδω http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1677 η αν αυτο κανει μονο για τα πισω φωτα...

σαν εναλλακτικη λυση αν αντικαταστησω τις μαμα λαμπες με αλλες καλυτερες ποιες μου προτεινετε?τις philips crystal vision η τις piaa super white?

Καλημερα σε ολους.

Δεν εχω προσωπικη πειρα στις λαμπες και δεν θελω να αναφερθω σε θεματα που γνωριζω απλα φιλολογικα η απλα απο αναγραφομενα εταιρειων σχετικα με τις δυνατοτητες των προιοντων τους(λαμπες).Η καθε εταιρεια για να προωθησει τα ειδη της τα προωθει καταλληλα με ενα καλο marketing.

Καλο ειναι να παρεις γνωμες και εντυπωσεις απο ατομα που εχουν δοκιμασει στη πραξη καποιες λαμπες και οχι απλα θεωρητικα, για να εχεις μια πραγματικη εικονα.

Επισης εσυ ξερεις τι ζητας απο μια λαμπα.Καθαροτερο φως?(διαυγεια).Περισσοτερο φως με περισσοτερη καλυπτικοτητα του δρομου?Λευκοτερο φως?

Θα δεις τις εντυπωσεις απο φιλους που εχουν δοκιμασει καποιες και με βαση τα δικα σου κριτηρια θα διαλεξεις.Ετσι πιστευω ειναι το πιο σωστο και θα εισαι ικανοποιημενος.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, καλυτερες λαμπες για μεσαια σκαλα Η7 osram night breaker δοκιμασμενες σε πολλα Golf 5,6 scirocco και polo 6r λογω της δουλειας μου και με πολυ καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, καλυτερες λαμπες για μεσαια σκαλα Η7 osram night breaker δοκιμασμενες σε πολλα Golf 5,6 scirocco και polo 6r λογω της δουλειας μου και με πολυ καλα αποτελεσματα

δλδ θεωρείς οτι ειναι καλητερες απο τις philips crystal vision (4300kelvin)??

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά xenon kits του εμπορίου, οποιασδήποτε προέλευσης (Κίνα, Κορέα, Ιαπωνία, Γερμανία κλπ) το αμάξι θέλει κωδικοποίηση! Αυτή η κωδικοποίηση γίνετε είτε μέσω vag com, είτε μέσω αντιπροσωπείας.

Εγώ την έχω κάνει μόνος μου με vag com, και τα xenon δουλεύουν άψογα! Πριν την κάνω, έβγαζε σφάλμα στο καντράν και έσβηνε το ένα από τα δύο xenon!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω τις Osram δεν έχω δει σοβαρή διαφορά, πιθανόν να πάρω τις PIAA κάποια στιγμή.

απ οτι εχω διαβασει σε αδερφο φορουμ...οι crystal vision ειναι το ιδιο λευκες με τις piaa απλα σε πολυ φτηνοτερη τιμη...αν θελουμε να μιλάμε για λαμπα αλογόνου και οχι xenon kit ...μαλιστα λενε οτι φερνουν προς το xenon kit και οι δυο σε απόχρωση..ακουω γνωμες γτ αυριο παω να τις παρω τις crystal vision αν υπάρχει κάποιος που δεν ειναι ευχαριστημένος ας το πει ...

Link to comment
Share on other sites

απ οτι εχω διαβασει σε αδερφο φορουμ...οι crystal vision ειναι το ιδιο λευκες με τις piaa απλα σε πολυ φτηνοτερη τιμη...αν θελουμε να μιλάμε για λαμπα αλογόνου και οχι xenon kit ...μαλιστα λενε οτι φερνουν προς το xenon kit και οι δυο σε απόχρωση..ακουω γνωμες γτ αυριο παω να τις παρω τις crystal vision αν υπάρχει κάποιος που δεν ειναι ευχαριστημένος ας το πει ...

Εγώ τις έχω και είμαι ευχαριστημένος πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω και είμαι ευχαριστημένος πάντως.

ok βουρ για τις crystal vision λοιπών :sorcerer: ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω και είμαι ευχαριστημένος πάντως.

Καλημερα φιλε μου,

θελω τις εντυπωσεις σου απο τις philips που εχεις βαλει.Ποιες ειναι οι διαφορες σε σχεση με τις μαμα λαμπες?

Περισσοτερο φως?Περισσοτερη καλυπτικοτητα του δρομου?

Περισσοτερη καθαροτητα?(διαυγεια).

Περισσοτερο λευκο χρωμα?

Πες μου σε παρακαλω σε τι σημεια εσυ τις κρινεις καλυτερες και εισαι ευχαριστημενος,διοτι ο καθενας μας εχει τα δικα του κριτηρια σχετικα με το καλο και το καλυτερο.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,

θελω τις εντυπωσεις σου απο τις philips που εχεις βαλει.Ποιες ειναι οι διαφορες σε σχεση με τις μαμα λαμπες?

Περισσοτερο φως?Περισσοτερη καλυπτικοτητα του δρομου?

Περισσοτερη καθαροτητα?(διαυγεια).

Περισσοτερο λευκο χρωμα?

Πες μου σε παρακαλω σε τι σημεια εσυ τις κρινεις καλυτερες και εισαι ευχαριστημενος,διοτι ο καθενας μας εχει τα δικα του κριτηρια σχετικα με το καλο και το καλυτερο.

Φιλικα Μακης.

Εγώ τις έβαλα για το λευκό τους χρώμα αρχικά αλλά παρατήρησα ότι είναι ίσως λίγο πιο δυνατές από τις μαμά . Αυτό όμως είναι τελείως υποκειμενικό. Μπορεί κάποιος άλλος να πει ότι είναι ίδιες με τις μαμά και δεν άξιζαν τα λεφτά τους. Εγώ θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει look xenon φως σε φανάρι αλογόνου, έιναι οι Philips Crystal Vision 4.300K.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έβαλα για το λευκό τους χρώμα αρχικά αλλά παρατήρησα ότι είναι ίσως λίγο πιο δυνατές από τις μαμά . Αυτό όμως είναι τελείως υποκειμενικό. Μπορεί κάποιος άλλος να πει ότι είναι ίδιες με τις μαμά και δεν άξιζαν τα λεφτά τους. Εγώ θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει look xenon φως σε φανάρι αλογόνου, έιναι οι Philips Crystal Vision 4.300K.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Χαζευοντας εδω στο net βλεπω μια καινοθρια οπως την αναφερουν λαμπα της hilips.Την x-treme Vision +100%

Την γνωριζεις?Προσεξε μην μπερδευτεις με την x-treme power.ειναι αλλη λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ενα golf mk6 gti και σκεφτομαι εδω και καιρο να βαλω τα καινουργια φωτα (αυτα με τα λεντ), εχω βρει τα συγκεκριμενα φαναρια σε καλες τιμες μεσω ebay και αναρωτιεμαι καταρχας αν υπαρχει κανενας που να μπορει να τα εγκαταστησει και επισης ποιο θα ηταν ενδεχωμενως το κοστος... αν υπαρχει κανεις που να μπορει να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων..

Link to comment
Share on other sites

Για σωστή ολοκληρωμένη εγκατάσταση μαζί με auto leveling και cornering

(για να μην βάλω και τα πλυστικά) νομίζω πως ξεφεύγει η κατάσταση από πλευράς

κόστους και δυσκολίας..

Εγώ είμαι στην φάση της απλής εγκατάστασης των φαναριών από το R και μένει να

ξεκαθαρίσω πως θα επιλέξω τον σωστό εγκέφαλο (CECM) προκειμένου να λειτουργεί

και η μεγάλη σκάλα κανονικά (χωρίς auto leveling/cornering βέβαια)..

Μόλις ολοκληρώσω την εγκατάσταση θα ποστάρω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλα modαρίσματα! :frantics: Στο 6αρι πάντως είναι πιο δύσκολη η φάση γιατί δεν έχει και ξεχωριστή λάμπα για τη μεγάλη σκάλα οπως στο 5αρι οπότε πρέπει να δουλέψει το shutter!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Χαζευοντας εδω στο net βλεπω μια καινοθρια οπως την αναφερουν λαμπα της hilips.Την x-treme Vision +100%

Την γνωριζεις?Προσεξε μην μπερδευτεις με την x-treme power.ειναι αλλη λαμπα.

H Philips X-treme Vision είναι μάλλον ο αντικαταστάτης της Philips X-treme power. Η X-treme Vision δίνει σύμφωνα με την Philips 100% περισσότερο φως από τις απλές λάμπες έναντι 80% που έδινε η X-treme power.

Πάντως μεταξύ X-treme Vision και Crystal Vision περισσότερο πρέπει να φωτίζει η X-treme Vision. Οπότε αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η εμφάνιση βάλε Crystal Vision ενώ άμα σε ενδιαφέρει η απόδοση βάλε X-treme Vision.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.