Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Θα κανεις υπομονη και οταν καποιο μελος δει το ερωτημα σου και θελει θ' απαντησει.

Τα συνεχη ποστ ανανεωσης δεν προσφερουν κατι απεναντιας κουραζουν τους περισσοτερους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις υπομονη και οταν καποιο μελος δει το ερωτημα σου και θελει θ' απαντησει.

Τα συνεχη ποστ ανανεωσης δεν προσφερουν κατι απεναντιας κουραζουν τους περισσοτερους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2017 at 5:24 ΜΜ, autosignaljohn said:

Καλησπερα,

 

Το χρωμα που βγαζουν οι Philips xtreme vison ειναι λευκο ή κιτρινιζει?

Αξιζει να τις παρω ή να παω  σε kit xenon?

Ευχαριστω,

Οι 100% είναι στα 3350Κ και οι 130% στα 3700Κ.

Τις πρώτες τις έχω σε γκολφ 5 (με κάτοπτρο όχι  προτζεκτορα) και είμαι ευχαριστημένος. Έχουν σαφώς καλύτερο φως από τις εργοστασιακές κ είναι ένα κλικ πιο λευκές. Βέβαια αρκετά πιο κίτρινες από ΟΕΜ ξένον που είναι στα 4300Κ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση του φωτισμού VW golf 6 (πορειας, θεσης, προβολεις, φρένων). Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία με αυτή την εταιρία heleco (http://www.heleco.gr/portfolio-category/fotismos-oximatwn-led/) και τα σχόλια σας για led φωτισμό. Τα  6000Κ θα μπλεδίζουν?? Τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν στο αμάξι?

 

Ευχαριστώ

Edited by prometheas
Link to comment
Share on other sites

To 6000k είναι το όριο μετά από το οποίο μπλεδίζει. Ίσως μόνο αν το βάλεις δίπλα δίπλα με 5500k που είναι το καθαρό λευκό, να δεις μία αμυδρή διαφορά προς το ψυχρό λευκό που μπλεδίζει, αλλά γενικά κατά τη γνώμη μου και το 6000k καθαρό λευκό είναι. Αυτό που πράγματι μπλεδίζει και φαίνεται είναι το 7000k όπως τα λεντάκια της πινακίδας μου, απλά κάνε το έναν τόνο πιό ανοιχτό από αυτό που φαίνεται μιας και είναι ανεπαρκής ο φωτισμός και η λήψη από κινητό χωρίς φλας.

 

license_plate_leds.jpg

 

Τέλος πάντων βάλε στο google led 6000k και πήγαινε στις εικόνες για να συγκρίνεις. Πρόσεξε μην στραβώνεις τους μπροστινούς με τα led, κατεβάζω καντήλια, τα καλοκαίρια που έχουν όλοι κάτω τα παράθυρα τραβάω ξερόγκαζα να πιεί λιγάκι ο πίσω (εντάξει καταλύτη έχουμε).

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , prometheas said:

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση του φωτισμού VW golf 6 (πορειας, θεσης, προβολεις, φρένων). Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία με αυτή την εταιρία heleco (http://www.heleco.gr/portfolio-category/fotismos-oximatwn-led/) και τα σχόλια σας για led φωτισμό. Τα  6000Κ θα μπλεδίζουν?? Τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν στο αμάξι?

 

Ευχαριστώ

τις συγκεκριμένες λάμπες τις έχω βάλει στο μηχανάκι μου με εντυπωσιακά αποτελέσματα οι συγκεκριμένες είναι φτιαγμένες για απλά κάτοπτρα οπότε δεν τυφλώνουν και εχούν καθαρά λευκό φως πόσο τις έχει?

Link to comment
Share on other sites

To 6000k είναι το όριο μετά από το οποίο μπλεδίζει. Ίσως μόνο αν το βάλεις δίπλα δίπλα με 5500k που είναι το καθαρό λευκό, να δεις μία αμυδρή διαφορά προς το ψυχρό λευκό που μπλεδίζει, αλλά γενικά κατά τη γνώμη μου και το 6000k καθαρό λευκό είναι. Αυτό που πράγματι μπλεδίζει και φαίνεται είναι το 7000k όπως τα λεντάκια της πινακίδας μου, απλά κάνε το έναν τόνο πιό ανοιχτό από αυτό που φαίνεται μιας και είναι ανεπαρκής ο φωτισμός και η λήψη από κινητό χωρίς φλας.
 
license_plate_leds.jpg
 
Τέλος πάντων βάλε στο google led 6000k και πήγαινε στις εικόνες για να συγκρίνεις. Πρόσεξε μην στραβώνεις τους μπροστινούς με τα led, κατεβάζω καντήλια, τα καλοκαίρια που έχουν όλοι κάτω τα παράθυρα τραβάω ξερόγκαζα να πιεί λιγάκι ο πίσω (εντάξει καταλύτη έχουμε).

Φίλε μου το 5500Κ δεν είναι το καθαρό λευκό σε καμία περίπτωση.
Επίσης στο google δεν πρόκειται να καταλάβεις.
Πήγαινε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό και πες τους να σου δείξουν και θα καταλάβεις.
Τα xenon τα εργοστασιακά δηλαδή τα θεωρείς κίτρινα; γιατί αν το 5500Κ είναι καθαρό λευκό τότε το 4300Κ που είναι τα εργοστασιακά xenon θα σου φαίνονται κίτρινα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

To 6000k είναι το όριο μετά από το οποίο μπλεδίζει. Ίσως μόνο αν το βάλεις δίπλα δίπλα με 5500k που είναι το καθαρό λευκό, να δεις μία αμυδρή διαφορά προς το ψυχρό λευκό που μπλεδίζει, αλλά γενικά κατά τη γνώμη μου και το 6000k καθαρό λευκό είναι. Αυτό που πράγματι μπλεδίζει και φαίνεται είναι το 7000k όπως τα λεντάκια της πινακίδας μου, απλά κάνε το έναν τόνο πιό ανοιχτό από αυτό που φαίνεται μιας και είναι ανεπαρκής ο φωτισμός και η λήψη από κινητό χωρίς φλας.
 
license_plate_leds.jpg
 
Τέλος πάντων βάλε στο google led 6000k και πήγαινε στις εικόνες για να συγκρίνεις. Πρόσεξε μην στραβώνεις τους μπροστινούς με τα led, κατεβάζω καντήλια, τα καλοκαίρια που έχουν όλοι κάτω τα παράθυρα τραβάω ξερόγκαζα να πιεί λιγάκι ο πίσω (εντάξει καταλύτη έχουμε).

Φίλε μου το 5500Κ δεν είναι το καθαρό λευκό σε καμία περίπτωση.
Επίσης στο google δεν πρόκειται να καταλάβεις.
Πήγαινε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό και πες τους να σου δείξουν και θα καταλάβεις.
Τα xenon τα εργοστασιακά δηλαδή τα θεωρείς κίτρινα; γιατί αν το 5500Κ είναι καθαρό λευκό τότε το 4300Κ που είναι τα εργοστασιακά xenon θα σου φαίνονται κίτρινα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για το pure white μιλάω που είναι περίπου 5500k και δεν μπλεδίζει, είναι δηλαδή το καθαρό λευκό χωρίς απόχρωση. Μετά το 6000k αρχίζει και μπλεδίζει όπου έχουμε το cool white. Το 4300k που είναι τα εγοστασιακά ξένον (τα ξέρω καλά γιατί τα έχουμε) είναι το natural white, με πολύ ελαφριά απόχρωση κίτρινου μέσα, γι' αυτό και είναι το πιό ξεκούραστο φως αν δεν την είχε αυτή την πολύ ελαφριά κιτρινωπή απόχρωση δεν θα ήταν natural δηλαδή φυσικό και δεν θα ήταν τόσο ξεκούραστο. Κίτρινο κίτρινο είναι το warm white το οποίο είναι γύρω στα 2700-3000k. Τα λεντάκια της πινακίδας μου όπως είπα είναι 7000k και μπλεδίζουν ελαφρώς, μόλις βρω χρόνο θα βγάλω άλλη μία φωτό με επαρκέστερο φωτισμό και θα την ανεβάσω, δεν είναι δα και το μπλε της θάλασσας, θα με σταματούσαν κάθε τρεις και λίγο.

 

Δεν έχεις δίκιο για το google έχω βρει μέχρι τώρα σαν φως ακριβώς αυτό που έψαχνα, δεν έχω και καμιά σοβαρή εμπειρία στα led έτσι? να εξηγούμαι, 2-3 στο αμάξι και 2-3 στο σπίτι έτσι για το εφέ, οπότε ψάχνοντας online βρήκα τις λίγες πληροφορίες που έχω μάθει, και με την ευκαιρία να ένα link ανάμεσα στα πολλά που έχω βρει, που εξηγεί κάπως τα παραπάνω.

 

https://www.led-lighthouse.co.uk/warm-white-natural-or-pure-white

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 Έχει δοκιμάσει κανείς τις Philips H7 X treme vision Led  να που πει εντυπώσεις. . ????

Για golf 6....

 

Edited by Bill2018
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2018 at 2:19 ΠΜ, Bill2018 said:

Καλησπέρα,

 Έχει δοκιμάσει κανείς τις Philips H7 X treme vision Led  να που πει εντυπώσεις. . ????

Για golf 6....

 

Παίζει να μην έχουν έρθει ακόμα Ελλάδα. . 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές εδώ λες??? 

 

https://autoplanet.gr/el/11791-lamptires/57708-λαμπες-philips-h7-x-treme-vision-led-12v.html#.Wn3D5-jFKM8

 

δεν κάνουν όμως για Ευρώπη όπως λέει :huh: 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2018 at 5:55 ΜΜ, OMINUS said:

Αυτές εδώ λες??? 

 

https://autoplanet.gr/el/11791-lamptires/57708-λαμπες-philips-h7-x-treme-vision-led-12v.html#.Wn3D5-jFKM8

 

δεν κάνουν όμως για Ευρώπη όπως λέει :huh: 

 

 

 

 

Ναι αυτές.. οι X treme ultinon είναι τελικά. . Και πολλά άλλα πράγματα δεν κάνουν άλλα τα πουλάνε. . Τις έχει τοποθετήσει κάποιο μέλος από εδώ σε Golf 6 να μας πει αν κάνουν? 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Bill2018 said:

Ναι αυτές.. οι X treme ultinon είναι τελικά. . Και πολλά άλλα πράγματα δεν κάνουν άλλα τα πουλάνε. . Τις έχει τοποθετήσει κάποιο μέλος από εδώ σε Golf 6 να μας πει αν κάνουν? 

Καλημέρα.

 

Όταν λες αν κάνουν? Πως το εννοείς ακριβώς, αν τυφλονουν τους απέναντι???

 

Πιστεύω ότι σαν της xenon δεν θα είναι, αλλά γενικά εγώ Προσωπικά έχω μια αμφιβολία με αυτές της λάμπες σε αυτούς τους τύπους σε στιλ "αλογονου" δεν εχω και ιδιαίτερη επιστημοσύνη.

 

Πάντος στο κουτί γράφει ότι δεν κάνουν για δημόσιο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , OMINUS said:

Καλημέρα.

 

Όταν λες αν κάνουν? Πως το εννοείς ακριβώς, αν τυφλονουν τους απέναντι???

 

Πιστεύω ότι σαν της xenon δεν θα είναι, αλλά γενικά εγώ Προσωπικά έχω μια αμφιβολία με αυτές της λάμπες σε αυτούς τους τύπους σε στιλ "αλογονου" δεν εχω και ιδιαίτερη επιστημοσύνη.

 

Πάντος στο κουτί γράφει ότι δεν κάνουν για δημόσιο δρόμο.

Εννοώ αν είναι can bus ώστε να μην έχω πρόβλημα με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. ..Μην κάψουμε και τίποτα και τρεχουμε μετά. . 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , Bill2018 said:

Εννοώ αν είναι can bus ώστε να μην έχω πρόβλημα με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. ..Μην κάψουμε και τίποτα και τρεχουμε μετά. . 

Κοίτα αν δεν ειναι canbus έχει νομιζο κάτι ανταπτορε που μπαίνουν στην φύσα και γινονται canbus.

 

μπορει όμως επειδη ειναι led να μην χρειαστεί??? στα xenon όταν έβαζες έπρεπε να πάει το αμάξι στη vw ρυθμίσουν τα φώτα από τον εγκέφαλο ότι έχει xenon το αμάξι.

 

τώρα στα led μπορει και μην θέλει??????       

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα στείλω τα φανάρια από το golf6 για να βάλω projectors(retrofiting) με σκοπό να βάλω μετά xenon ο άνθρωπος που θα κάνει την δουλειά έχει παραγγείλει τα πράγματα, έχω σκοπό να αλλάξω και τους 2 καθρέφτες ανά φανάρι δηλαδή 2 προτζεκτορες ένα για κάθε σκάλα , επίσεις έχουν μια επιλογή (μια φυσα που συνδέεται στην μπαταρία) για να αναβουν στα πορείας και οι 2 προτζεκτορες (ο ένας είναι bixenon) καί επίσης τα φώτα πορείας θα καταργηθούν από τον καθρέφτη και θα μπουν στο φλας , το ballast είναι hyluxtek 35w και οι λάμπες είναι cnlight 5000 kelvin!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.