Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Πέμπτη μεσημέρι που μας πέρασε,με παίρνει τηλέφωνο φίλος με GOLF V GTI και μου λέει,ξέρω πως θέλεις να βάλεις ξένον στο αυτοκίνητο,είμαι τώρα στο μαγαζί που τα πέρασα εγώ (Νεάπολη Θεσ/νίκης-ονόματα δεν λέω) και με λίγο ψηστήρι θα σου τα αφήσει 150 ευρώ. Εύλογα, γνωρίζοντας το αυτοκίνητό μου και τις ''ευαισθησίες'' που το διακατέχουν τον ρωτάω αν αυτός είχε κανένα πρόβλημα με τα φώτα και μου απαντάει αρνητικά. Τον ρωτάω το αλάνι που έχει το μαγαζί, έχει ξαναπεράσει σε γκόλφ 6 και μου απαντάει όχι αλλά δεν τρέχει τπτ, τα ίδια είναι. Μετά απο αυτά παίρνω και εγώ το αμάξι και πηγαίνω.

Στο κατάστημα μου δείχνει το αφεντικό τα φώτα που θα βάλουμε, 8000 Κ μάρκας GB, εννοείται κινέζικης προέλευσης και για άλλη μία φορά ρωτάω αυτοπροσώπως αυτόν αν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα. Αυτός αφού έχει ανοίξει το καπώ, μου απαντάει με κάποιο δισταγμό ''Δε νομίζω'' και απο εκεί άρχισα να ανυσηχώ...Ξεκινάει την διαδικασία και συνειδητοποιεί πως για τα βάλει πρέπει να βγάλει τα φανάρια καθώς ο χώρος εργασίας στο σημείο εκείνο είναι μικρός.Έλα όμως που για να βγούν τα φανάρια πρέπει να βγεί και ο προφυλακτήρας(Επιπλέον χρέωση 20ευρώ!).Μόλις μου το λέει,παγώνω.Τι να κάνω όμως συναινώ,εδώ που φτάσαμε λέω ας τελειώνουμε.Έβγαλε προφυλακτήρα(ελαφρώς βέβαια),φανάρια και ταλαιπωρείται πως θα τοποθετήσει τις βάσεις παραπονούμενος πως ''αμάν αυτοί οι Γερμανοί,τί τα θέλουν όλα αυτά,αχρείαστα είναι''.Αφού ανοίγει τρύπες στα καλλύματα των φαναριών για να περάσουν τα καλώδια - και εγώ παραμένω όρθιος χωρίς να λιποθυμήσω-, τα τοποθετεί με αρκετή δυσκολία θα έλεγα. Είναι πλέον η τρίτη φορά που τον ρωτάω αν θα δουλέψουν όλα καλά και δεν θα έχω πρόβλημα και καθυσηχάζει ξανά.

Αμέσως μετά την τοποθέτηση με στέλνει σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο για την κωδικοποίηση(¶λλα 20 ευρώ). Εκεί τοποθετούν το καλώδιο στον εγκέφαλό μου και με μιά πρόχειρη ματιά μου στον υπολογιστή παρατηρώ πως δεν έχουν λογισμικό εγκατάστασης για GOLF VI και χρησιμοποιούν για το V. Όλα καλά με την κωδικοποίηση,τα φώτα πραγματικά ''φυσάνε'' και φεύγω σπιτάκι μου.

Το επόμενο βραδάκι που παίρνω το αμάξι να χαρώ την καινούργια μου επένδυση,μόλις ανάβω τα φώτα και δύο δευτερόλεπτα αργότερα, τσάκ-το ξενέρωμα-,ανάβει η λυχνία που ειδοποιεί για το κύκλωμα των φωτιστικών. Τα φώτα βέβαια ανάβουν οπότε δεν τα αναγνωρίζει το σύστημα.Ξαναπηγαίνω την επόμενη μέρα και ξαναμπαίνει στον εγκέφαλο το αμάξι όπου φυσικά και δεν βγάλαμε άκρη αφού δεν υπάρχει πρόσβαση στο λογισμικό με πρόγραμμα για το GOLF V.

Τον ρωτάω τι θα κάνουμε γιατι δεν είμαι διατεθειμένος να βλέπω ενδειξη βλάβης σε καινούργιο αυτοκίνητο και μετα απο κάποια τηλέφωνα που έκανε, μου προτείνει δύο λύσεις: α) αλλαγή μετασχηματιστών σε άλλους CAN BAS κόστος επιπλέον 100 ευρώ!!!! και β) μια μικρή μοντιφιά με έξτρα αντίσταση στο καλώδιο ρεύματος ώστε να ξεγελάει το CAN BAS κόστους 15-20 ευρώ. Εννοείται πως τείνω προς την δεύτερη αλλά είναι γεγονός πως δεν τον εμπιστεύομαι πλέον και ήδη έχω ξενερώσει αρκετά. Την Πέμπτη πηγαίνω και βλέπουμε, πάντως πως την πάτησα απο τον ενθουσιασμό μου είναι κατι παραπάνω απο σίγουρο.

Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος απλά ήθελα να περιγράψω το θέμα όσο καλύτερα γινόταν, ώστε να ενημερωθούν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

βγαλτα τελειως...τι να πω ρε φιλε..ναι απο φιλους πολλα θα ακουσεις....εγω θα πηγαινα σαυτον που τα πουλαει και θα λεγα μου πουλησες προιον που δεν κανει για το αμαξι μου.δωσε μου κατι που να κανει η τα λευτα μου πισω.....δεν ειναι δυνατον.μιλαμε για πλανη του πωλητη

Link to comment
Share on other sites

Tην πατησες απο τον ενθουσιασμο σου φιλαρακι μου...

οπως το ειπες ειναι...αλλα γιατη να πληρωσεις αλλα

100 για μετασχηματιστες CAN BAS???

Απαιτα να σου τους αλλαξει χωρις χρεωση..

Αφου οπως ειπες σε διαβεβαιωνε οτι δεν θα υπαρχει

προβλημα...Αρα δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις

την ασχετομαρα αυτου του πωλητη!!

Παντως κριμα το golfaki σου φιλε....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εγινες το πρωτο πειραματοζωο του. Οπως ειπαν και πιο πανω τα παιδια αφου σε ειχε διαβεβαιωσει οτι ολα θα ηταν οκ να στα φτιαξει χωρις κανενα επιπλεον κοστος για σενα... Απαιτησε το.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα και σήμερα που τα άναψα πάλι δεν το έβγαλε.Μία το βγάζει,μία δεν το βγάζει.Φυσικά όμως πρέπει να διορθωθεί γιατί μου χαλάει την ψυχολογία.Εννοείται πως έμαθε πάνω στο αμάξι μου ο τύπος αλλά τωρα ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω δυστυχώς.Τουλάχιστον ας το φτιάξει με μια τελική λύση και ούτε μπροστά απο τον δρόμο του δεν θα ξαναπεράσω...

Προβληματίζομαι πάντως αν θα του δώσω έστω και ένα ευρώ παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα και σήμερα που τα άναψα πάλι δεν το έβγαλε.Μία το βγάζει,μία δεν το βγάζει.Φυσικά όμως πρέπει να διορθωθεί γιατί μου χαλάει την ψυχολογία.Εννοείται πως έμαθε πάνω στο αμάξι μου ο τύπος αλλά τωρα ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω δυστυχώς.Τουλάχιστον ας το φτιάξει με μια τελική λύση και ούτε μπροστά απο τον δρόμο του δεν θα ξαναπεράσω...

Προβληματίζομαι πάντως αν θα του δώσω έστω και ένα ευρώ παραπάνω!

Αυτο πρεπει να κανεις.Ας το φτιαξει και μετα ουτε καλημερα.Παντως εγω δεν θα του εδινα φραγκο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καταλαβα για πιο καταστημα μιλας........

τεσπα και εγω εχω golf 6 και ψηνομαι πολυ για xenon.εχω παει σε 4 μαγαζια αλλα κανεις δεν εχει βαλει σε 6αρι.

αλλωστε οι βασεις για τις λαμπες(δεν ειναι ιδιες με του 5αριου)εχουν ερθει στην ελλαδα εδω και 20-25 μερες.

αυτο που λες με το τρυπημα στο φαναρι γινεται σε ολες τις περιπτωσεις?? δλδ ακομη και με τις νεες βασεις που λεω?

βασικα στην ωραιοκαστρου γνωστο καταστημα(μεγαλο) μου προτεινε CAN BUS XENON KIT με λαμπες H7R.Λεει πως αυτες οι λαμπες ειναι για μη εργοστασιακα συστηματα (δλδ αυτα που δεν εχουν τον θολο στο φαναρι)με κατοπτρο και δεν τυφλωνουν τους αλλους κλπ.τιμη? = 280 ευρω

δεν ξερω το θεμα θελει παρα πολυ ψαξιμο.....

Link to comment
Share on other sites

το τρυπημα στο πισω καπακι ειναι θα ελεγα αναποφευκτο(πως θα περασουν τα καλωδεια ?) μη μασας αν τα βγαλεις τα ΧΕΝΟΝ το κλεινεις με σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι αυτά τα πραγματα όταν το πειραζεισ....

προσεχε εμενα αυτεσ οι ιστοριεσ μου στηχισαν στο πενταρι 500 ευρα.. εγκεφαλο δυκτιου εγκεφαλο can bus και μοτερ υαλοκαθαρηστηρα!!!!!

και μετα τσαντιστικα και τα πεταξα όπως ηταν στα σκουπιδια....

βαλε κατι καλο ακριβο και οχι κομπογιανητικα πραγματα... www. ebay.de mtec περιμενε να βγαλει για το 6αρι ολοκληρο κιτ....

Link to comment
Share on other sites

το τρυπημα στο πισω καπακι ειναι θα ελεγα αναποφευκτο(πως θα περασουν τα καλωδεια ?) μη μασας αν τα βγαλεις τα ΧΕΝΟΝ το κλεινεις με σιλικονη.

ή αγοραζεις 2 καινουργια καπακια.Πως θα κλεισεις τετοια τρυπα με σιλικονη βρε συ?????

Link to comment
Share on other sites

Τ ι λετε ρ επαιδες 150 και 250 ευρω για xenon ???? Οταν το εργοστασιακο εχει χιλιαρικο ??????...... Μην κανετε πειραματα...περιμενετε να βγουν αξιοπιστα κιτακια...Οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω ..και με μια 550-650 Ευρω ....Θα εχετε εξαιρετικα φωτα προδιαγραφων ειδικα για το 6..... Προσοχη οι πατεντες....νεκρωνουν και εγκλεφαλους πολυ ευκολα...ειδικα αυτες οι προσθετες αντιστασεις.... Πολυ επικυνδυνα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τωρα παιδες ειναι αργα,ότι εγινε,εγινε...τουλάχιστον πλέον το προβλημα λυθηκε και δεν μου αναβει λαμπακι.Τοποθετησε απο ενα πυκνωτακι σε καθε καλωδιωση και ολα καλα.τωρα για ποσο θα δειξει...

Παντως επειδη δεν ειμαι και ο πιο ηρεμος ανθρωπος που υπαρχει στην επομενη στραβη,τα ξηλωνω και τα πεταω και χαλαλι και τα φραγκα.Ασε που ψυχολογικα νομιζω συνεχως πως κατι δεν παει καλα και οπου να'ναι θα χαλασουν...Ελπιζω να μην εχω τα προβληματα που αναφερετε πιο πανω γιατι ηδη τρομαζω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα σας,

Θέλω καποια στιγμή να τοποθετήσω xenon φώτα στο golf vi, τι λέτε για τα παρακάτω?

Αν έχετε κατι καλύτερο μπορείτε να μου το προτείνετε?

Θα ήθελα να γίνει καλή δουλειά και χωρίς προβλήματα φυσικά με εγκεφαλους κλπ...Απο Θεσ/νικη είμαι, αν καποιος ξερει και μπορεί ας μου συστήσει κανα καλο μαγαζί ωστε να είμαι οκ..

Και κατι τελευταίο, δεν πιστεύω να χαθει η εγγύηση της vw?

http://soundland.gr/e-shop/product_info.ph...e0cf302017d82da

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα σας,

Θέλω καποια στιγμή να τοποθετήσω xenon φώτα στο golf vi, τι λέτε για τα παρακάτω?

Αν έχετε κατι καλύτερο μπορείτε να μου το προτείνετε?

Θα ήθελα να γίνει καλή δουλειά και χωρίς προβλήματα φυσικά με εγκεφαλους κλπ...Απο Θεσ/νικη είμαι, αν καποιος ξερει και μπορεί ας μου συστήσει κανα καλο μαγαζί ωστε να είμαι οκ..

Και κατι τελευταίο, δεν πιστεύω να χαθει η εγγύηση της vw?

http://soundland.gr/e-shop/product_info.ph...e0cf302017d82da

Ευχαριστώ..

Εγώ θα σου πω να κοιτάξεις εδώ: http://onspire.com/Authentic_Fake.htm για να προσέξεις μη σου πουλήσουν μαϊμούδες MTEC ;)

Πρόσεξε γιατί πολλά μαγαζιά πουλάνε μαϊμού MTEC στην τιμή των original! ¶λλοι εις γνώση τους άλλοι όχι! Τώρα γιατί το λέω αυτο? Πιστεύω θα κατάλαβες οτι δεν μπορώ να κάνω δυσφήμηση tongue.gif

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλαρακι, ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι ακόμα?

Αν πάρω τα συγκεριμένα, με τις ψίρες τι θα γίνει? είναι στο πακέτο και αυτές ή μόνο τα πορείας γίνονται xenon? οπως επίσης και με τα φώτα ημέρας θα είναι xenon?

Το λεω γιατι δεν θελω τα μισα να είναι xenon και τα αλλα όχι, δεν θα φαινεται ωραια..

Εντάξει για τα μεγαλα δεν πολυμενοιαζει αλλα για τα υπόλοιπα μπορείς να μου πείς τι γίνεται?

Και παλι ευχαριστω

Edited by antonis80
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλαρακι, ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι ακόμα?

Αν πάρω τα συγκεριμένα, με τις ψίρες τι θα γίνει? είναι στο πακέτο και αυτές ή μόνο τα πορείας γίνονται xenon? οπως επίσης και με τα φώτα ημέρας θα είναι xenon?

Το λεω γιατι δεν θελω τα μισα να είναι xenon και τα αλλα όχι, δεν θα φαινεται ωραια..

Εντάξει για τα μεγαλα δεν πολυμενοιαζει αλλα για τα υπόλοιπα μπορείς να μου πείς τι γίνεται?

Και παλι ευχαριστω

Για τις ψείρες θα πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά είτε led με can-bus canceler: 973609-origpic-4e24dd.jpg

είτε μπλε βαμμένες απλές λάμπες για να μη σου κιτρινίζουν:

t-16339-92.gift-16340-120.jpeg

Όσον αφορά τα φώτα ημέρας θα σου προτείνω να αλλάξεις τις λάμπες με κάποιες αλογόνου ξενον:

t-16323-123.jpegH4BV_250.jpg

Αυτό γιατί οι λάμπες ημέρας είναι Η4 και παίζουν διπλό ρόλο αφού στην πρώτη σκάλα τους είναι τα ημέρας και στη δεύτερη σκάλα τους είναι οι προβολείς σου. Μη πετάξεις τα λεφτά σου σε HID Η4 γιατί τα φώτα ημέρας σου θα είναι ακριβώς τα ίδια και θα έχεις ξενον μόνο στους προβολείς όπου δεν θα μπορείς να κάνεις σινιάλο γιατί τα ξένον αργούν να ανάψουν τελείως! Μπορείς επίσης να απενεργοποιήσεις τα φώτα ημέρας απλά διαβάζοντας το manual στο ντουλαπάκι σου αφού περιγράφει ακριβώς πως γίνεται :huh:

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλάβω καλύτερα, να πάρω το κιτ της MTEC ή όχι και να αλλάξω μόνο σε λαμπες αλογόνου xenon, για να μην καίγονται κάθε λιγο γι' αυτο, δεν τίθετε θέμα χρημάτων, αλλά πως θα δουλέψουν καλύτερα.

Αν πάρω κιτ,

ας πουμε ότι απενεργοποιώ τα φώτα ημέρας, επειτα θα έχω πορείας xenon από το κιτ με τις δικες του λάμπες?

σωστά?, βάζω τις μπλε βαμμένες λάμπες τις philips για τις ψείρες , και είμαι οκ? τέλος δηλαδή?

Μετα θα έχω προβλημα σινιάλου? όπως είπες?

Δεν θέλω να φαινεται και καγκουρικο γι' αυτό με προβληματίζει, να είναι όμορφο εμφανισιακά.

Μπορείς να μου πεις τι να προτιμείσω? Εσύ τι έχεις βάλει? Σορρυ αν σε έπριξα λιγο εεε? αλλά τουλάχιστον να γίνει καλη δουλειά χωρις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη. Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά, γιατί θέλεις να βάλεις σε ένα καινούριο αυτοκίνητο φώτα ξένον. Δεν σε ικανοποιούν τα φώτα του γκολφ σου;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλάβω καλύτερα, να πάρω το κιτ της MTEC ή όχι και να αλλάξω μόνο σε λαμπες αλογόνου xenon, για να μην καίγονται κάθε λιγο γι' αυτο, δεν τίθετε θέμα χρημάτων, αλλά πως θα δουλέψουν καλύτερα.

Αν πάρω κιτ,

ας πουμε ότι απενεργοποιώ τα φώτα ημέρας, επειτα θα έχω πορείας xenon από το κιτ με τις δικες του λάμπες?

σωστά?, βάζω τις μπλε βαμμένες λάμπες τις philips για τις ψείρες , και είμαι οκ? τέλος δηλαδή?

Μετα θα έχω προβλημα σινιάλου? όπως είπες?

Δεν θέλω να φαινεται και καγκουρικο γι' αυτό με προβληματίζει, να είναι όμορφο εμφανισιακά.

Μπορείς να μου πεις τι να προτιμείσω? Εσύ τι έχεις βάλει? Σορρυ αν σε έπριξα λιγο εεε? αλλά τουλάχιστον να γίνει καλη δουλειά χωρις προβλήματα.

Λοιπόν,

Πάρε τις Mtec HID xenon Η7 για τα πορείας σου.

Τις ψείρες Blesk Led Can-Bus w5w για τα μικρά σου.(θα τις βρεις στον http://www.soumas.gr/)

Τις αλογόνου xenon Η4 Osram Cool Blue για τα φώτα ημέρας και προβολέων μαζί.

Εγώ εκτός απο τα Mtec που κοστίζουν πολύ και τις Η4 που δεν παίρνει το Golf V μου, έχω βάλει xenon by Philips στα πορείας μου, τα led που σου γράφω, και τις Osram H7 για τους προβολείς μου. Αυτά γιατί διαφέρουν τα φώτα μου απο τα δικά σου!

Αυτά προτείνω για να φαίνονται όμορφα, να φέγγουν πολύ και να μην έχεις προβλήματα. Αφού δεν είναι πρόβλημα το οικονομικό τότε αυτός ο συνδυασμός πιστεύω είναι ο καλύτερος.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη. Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά, γιατί θέλεις να βάλεις σε ένα καινούριο αυτοκίνητο φώτα ξένον. Δεν σε ικανοποιούν τα φώτα του γκολφ σου;

Επειδή κινουμε συχνα σε επαρχιακους δρόμους, δρόμοι χωρίς τον παραμικρό φωτισμό, η αληθεια είναι ψιλοδυσκολεύομαι και αναγκάζομαι να "παίζω" μεταξύ μεγάλων και πορείας,ενώ με του φιλου μου που έχει xenon(γνησια μεν) δεν χρειαζεται καν τα μεγάλα!

Εξάλλου πάντα υπάρχει και το καλύτερο..και κατα δεύτερον...η τεχνολογία προχωράει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Πάρε τις Mtec HID xenon Η7 για τα πορείας σου.

Τις ψείρες Blesk Led Can-Bus w5w για τα μικρά σου.(θα τις βρεις στον http://www.soumas.gr/)

Τις αλογόνου xenon Η4 Osram Cool Blue για τα φώτα ημέρας και προβολέων μαζί.

Εγώ εκτός απο τα Mtec που κοστίζουν πολύ και τις Η4 που δεν παίρνει το Golf V μου, έχω βάλει xenon by Philips στα πορείας μου, τα led που σου γράφω, και τις Osram H7 για τους προβολείς μου. Αυτά γιατί διαφέρουν τα φώτα μου απο τα δικά σου!

Αυτά προτείνω για να φαίνονται όμορφα, να φέγγουν πολύ και να μην έχεις προβλήματα. Αφού δεν είναι πρόβλημα το οικονομικό τότε αυτός ο συνδυασμός πιστεύω είναι ο καλύτερος.

Thanks φιλε, να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κινουμε συχνα σε επαρχιακους δρόμους, δρόμοι χωρίς τον παραμικρό φωτισμό, η αληθεια είναι ψιλοδυσκολεύομαι και αναγκάζομαι να "παίζω" μεταξύ μεγάλων και πορείας,ενώ με του φιλου μου που έχει xenon(γνησια μεν) δεν χρειαζεται καν τα μεγάλα!

Εξάλλου πάντα υπάρχει και το καλύτερο..και κατα δεύτερον...η τεχνολογία προχωράει!

H μαγική λέξη είναι τα γνήσια.

Το έχω γράψει και το ξαναγράφω και δω, μήπως και σταματήσει αυτή η τάση των aftrmarket xenon που πολλοί τοποθετούν εκ' των υστέρων, με τραγικά πολλές φορές αποτελέσματα.

Τα xenon η τα τοποθετείς στην παραγγελία του νέου σου συτοκινήτου ή τα ξεχνάς. Τα εργοστασιακά έχουν αυτόματο σύστημα ρύθμισης ανάλογα με το φορτίο του αυτοκινήτου και σύστημα πλύσης των κρυστάλλων των προβολέων όπως ο νόμος ορίζει.

Τώρα αν επιμένεις για aftermarket xenon, πέραν ότι είσαι παράνομος σύμφωνα με το νόμο, θα πρέπει να φροντίζεις την ακριβή ρύθμιση των φώτων σου σε τακτά διαστήματα και ΠΟΤΕ να μην ξεχνάς να τα ρυθμίζεις από μέσα όταν βάζεις επιβάτες ή φορτίο.Διαφορετικά η ενόχληση στους άλλους οδηγούς είναι από μεγάλη έως επικίνδυνη.

Πάντως πριν προχωρήσεις να ξέρεις ότι γίνονται και διάφορες πατέντες στα φανάρια με δυσμενή πολλές φορές αποτελέσματα (τρύπες, σιλικόνες κ.λ.π). Εν κατακλείδει εγώ δεν θα στο συνιστούσα. Και στο δικο μου που δεν έχει xenon παρόλο που το μετάνοιωσα που δεν τα έβαλα, aftermarket δεν πρόκειται να βάλλω.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

H μαγική λέξη είναι τα γνήσια.

Το έχω γράψει και το ξαναγράφω και δω, μήπως και σταματήσει αυτή η τάση των aftrmarket xenon που πολλοί τοποθετούν εκ' των υστέρων, με τραγικά πολλές φορές αποτελέσματα.

Τα xenon η τα τοποθετείς στην παραγγελία του νέου σου συτοκινήτου ή τα ξεχνάς. Τα εργοστασιακά έχουν αυτόματο σύστημα ρύθμισης ανάλογα με το φορτίο του αυτοκινήτου και σύστημα πλύσης των κρυστάλλων των προβολέων όπως ο νόμος ορίζει.

Τώρα αν επιμένεις για aftermarket xenon, πέραν ότι είσαι παράνομος σύμφωνα με το νόμο, θα πρέπει να φροντίζεις την ακριβή ρύθμιση των φώτων σου σε τακτά διαστήματα και ΠΟΤΕ να μην ξεχνάς να τα ρυθμίζεις από μέσα όταν βάζεις επιβάτες ή φορτίο.Διαφορετικά η ενόχληση στους άλλους οδηγούς είναι από μεγάλη έως επικίνδυνη.

Πάντως πριν προχωρήσεις να ξέρεις ότι γίνονται και διάφορες πατέντες στα φανάρια με δυσμενή πολλές φορές αποτελέσματα (τρύπες, σιλικόνες κ.λ.π). Εν κατακλείδει εγώ δεν θα στο συνιστούσα. Και στο δικο μου που δεν έχει xenon παρόλο που το μετάνοιωσα που δεν τα έβαλα, aftermarket δεν πρόκειται να βάλλω.

Συμφωνω..αλλα πες μου ένα 6αρι που μπορεσε και έβαλε γνήσια xenon..Δεν βγαινουν ακόμα!! εκτος gti..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κινουμε συχνα σε επαρχιακους δρόμους, δρόμοι χωρίς τον παραμικρό φωτισμό, η αληθεια είναι ψιλοδυσκολεύομαι και αναγκάζομαι να "παίζω" μεταξύ μεγάλων και πορείας,ενώ με του φιλου μου που έχει xenon(γνησια μεν) δεν χρειαζεται καν τα μεγάλα!

Αν ο φίλος σου έχει γνήσια ξένον με προτζέκτορες που δίνουν σωστή και αυστηρά καθορισμένη δέσμη είναι λίγο δύσκολο να μη χρειάζεται τα μεγάλα εκτός και αν τα έχει πιο ψηλά από όσο πρέπει οποτε πάλι ενοχλέι.

Το να μη χρειάζεσαι τα μεγάλα σε ένα σκοτεινό δρόμο οταν βάζεις ξένον είναι απόδειξη του ποσο λάθος φώτα έχεις και πόσο επικίνδυνος γίνεσαι για τους άλλους.

Δεν είναι κατόρθωμα να μη χρειάζεσαι τα μεγάλα, αν ήταν ετσι θα τα καταργούσαν και οι κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

Ο antonis80 θέλει να μπει στον κόπο αυτό γιατί έχει το Golf 6 που ως γνωστό ακόμα δεν έχει βγάλει Γνήσια Ξενον Φανάρια σαν option στις παραγγελίες οχημάτων!!!

Η μόνη "πατέντα" που θα κάνει είναι μια τρύπα στο πλαστικό κάλυμμα-τάπα (κόστους ¤10 αν θες να πάρεις άλλο) σε κάθε φανάρι στην οποία μπαίνει μια λαστιχένια φούσκα από όπου θα περνάνε τα καλώδια, η οποία είναι υδροστεγής και αεροστεγής οπότε δεν τίθεται θέμα να φοβίζουμε τον άνθρωπο χωρίς λόγο!

Αν είχε η VW γνήσια Xenon νομίζεις δεν θα το ζητούσαν οι περισσότεροι αγοραστές Golf 6 που περίμεναν μέχρι και 6 μήνες για να τους έρθει το καινούριο τους αμάξι??? Έτσι δεν θα αναγκαζόταν να βάλει aftermarket xenon αφού θα είχε τα Original σε πολύ καλή τιμή μαζί με την τιμή του αμαξιού, και δεν θα ήταν παράνομος και δεν θα τύφλωνε τους απέναντι.

Τους απέναντι τους τυφλώνεις στην κυριολεξία αν βάλεις πάνω από 6000Κ xenons και φέγγουν με βλαβερές για τα μάτια μας υπεριώδες ακτίνες φωτός! Επειδή μερικοί ασυνείδητοι βάζουν 8000Κ και 12000Κ xenon και μας τυφλώνουν δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι!!!

Ο συνονόματος μου δεν ζήτησε να μάθει αν είναι νόμιμο ή όχι να βάλει xenon! Θα το έγραφε στο πρώτο post του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.