Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Προκειται να βαλω στην μεσαια σκαλα (σε φαναρι με προτζεκτορα φυσικα) ενα κιτ xenon στα 4300Κ.

Θα ηθελα τις γνωμες σας για την μεγαλη σκαλα.

Ειμαι μεταξυ Osram Nightbtaker 90%, Philips X-Treme Vision 100% και Philips Crystal Vision.

Με τις Crystal Vision θα εχω ομοιομορφια αφου φεγγουν στα 4300Κ, αλλα μ ενδιαφερει και η παραμετρος ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Προκειται να βαλω στην μεσαια σκαλα (σε φαναρι με προτζεκτορα φυσικα) ενα κιτ xenon στα 4300Κ.

Θα ηθελα τις γνωμες σας για την μεγαλη σκαλα.

Ειμαι μεταξυ Osram Nightbtaker 90%, Philips X-Treme Vision 100% και Philips Crystal Vision.

Με τις Crystal Vision θα εχω ομοιομορφια αφου φεγγουν στα 4300Κ, αλλα μ ενδιαφερει και η παραμετρος ενταση.

Για απόδοση Osram Nightbtaker 90% ή Philips X-Treme Vision 100%.

Υ.Γ. Ποιο κιτ θα παρεις με 4.300K και από που ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Για απόδοση Osram Nightbtaker 90% ή Philips X-Treme Vision 100%.

Υ.Γ. Ποιο κιτ θα παρεις με 4.300K και από που ?

Εχω χτυπησει ενα κιτ απο το ebay. Με προβληματιζει το χρωμα των Nightbraker και X-treme Vision στο αν θα υπαρχει μεγαλη διαφορά όταν θα αναβουν ταυτοχρονα με τα xenon των 4300Κ.

Οι Crystal Vision απ οσο διαβαζω, ειναι στα 4300Κ (ιδανικο) ομως φαινεται οτι εχουν μειωμενη αποδοση σε σχεση με τις αλλες δυο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χτυπησει ενα κιτ απο το ebay. Με προβληματιζει το χρωμα των Nightbraker και X-treme Vision στο αν θα υπαρχει μεγαλη διαφορά όταν θα αναβουν ταυτοχρονα με τα xenon των 4300Κ.

Οι Crystal Vision απ οσο διαβαζω, ειναι στα 4300Κ (ιδανικο) ομως φαινεται οτι εχουν μειωμενη αποδοση σε σχεση με τις αλλες δυο.

Βάλε τις Crystal Vision και δες αν είσαι ευχαριστημένος πρώτα. Δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις Crystal Vision και δες αν είσαι ευχαριστημένος πρώτα. Δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

:( +1000

Link to comment
Share on other sites

H Philips X-treme Vision είναι μάλλον ο αντικαταστάτης της Philips X-treme power. Η X-treme Vision δίνει σύμφωνα με την Philips 100% περισσότερο φως από τις απλές λάμπες έναντι 80% που έδινε η X-treme power.

Πάντως μεταξύ X-treme Vision και Crystal Vision περισσότερο πρέπει να φωτίζει η X-treme Vision. Οπότε αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η εμφάνιση βάλε Crystal Vision ενώ άμα σε ενδιαφέρει η απόδοση βάλε X-treme Vision.

Καλημερα,

διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα τους βλεπω πως οι x-treme vision +100% εχουν εγκριση τυπου για την ευρωπη ενω οι crystal vision δεν εχουν και οπως αναγραφει ειναι για χρηση εκτος δρομου και επισης για αγωνες επιδειξης.

Τι ειναι αυτο που τις κανει η μια να εχει εγκριση τυπου και η αλλη οχι?

Η λογικη θα ελεγε πως οι x-treme vision δεν θα επρεπε να εχει εγκριση τυπου ισως λογω της περισοτερης ποσοτητας φωτος.

Αλλα δεν ειναι ετσι.Για καποιο αλλο λογο συμβαινει αυτο.Η εγκριση τυπου δεν ειναι κριτηριο για μενα σχετικα με την αγορα τους.Απλα γιατι αρεγε συμβαινει αυτο?

Μηπως γνωριζεις ή καποιος αλλος φιλος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα τους βλεπω πως οι x-treme vision +100% εχουν εγκριση τυπου για την ευρωπη ενω οι crystal vision δεν εχουν και οπως αναγραφει ειναι για χρηση εκτος δρομου και επισης για αγωνες επιδειξης.

Τι ειναι αυτο που τις κανει η μια να εχει εγκριση τυπου και η αλλη οχι?

Η λογικη θα ελεγε πως οι x-treme vision δεν θα επρεπε να εχει εγκριση τυπου ισως λογω της περισοτερης ποσοτητας φωτος.

Αλλα δεν ειναι ετσι.Για καποιο αλλο λογο συμβαινει αυτο.Η εγκριση τυπου δεν ειναι κριτηριο για μενα σχετικα με την αγορα τους.Απλα γιατι αρεγε συμβαινει αυτο?

Μηπως γνωριζεις ή καποιος αλλος φιλος?

Βρε φίλε είναι απλά τα πράγματα, οι crystal είναι για look και οι x-treme για (καλύτερη) φωτεινότητα. Τι περιμένεις να δεις με τις crystal που μπλεδίζουν??

Link to comment
Share on other sites

θα το λεω συνεχεια παρτ εχτρεμε 100% αυτες εχω εδω και 2 μηνες,κουκλια αμα δεν θελεται χενον.....καμια σχεση με τις υπολοιπες κατηγοριες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα τους βλεπω πως οι x-treme vision +100% εχουν εγκριση τυπου για την ευρωπη ενω οι crystal vision δεν εχουν και οπως αναγραφει ειναι για χρηση εκτος δρομου και επισης για αγωνες επιδειξης.

Τι ειναι αυτο που τις κανει η μια να εχει εγκριση τυπου και η αλλη οχι?

Η λογικη θα ελεγε πως οι x-treme vision δεν θα επρεπε να εχει εγκριση τυπου ισως λογω της περισοτερης ποσοτητας φωτος.

Αλλα δεν ειναι ετσι.Για καποιο αλλο λογο συμβαινει αυτο.Η εγκριση τυπου δεν ειναι κριτηριο για μενα σχετικα με την αγορα τους.Απλα γιατι αρεγε συμβαινει αυτο?

Μηπως γνωριζεις ή καποιος αλλος φιλος?

Η Crystal Vision είναι 4.300Κ για αυτό δεν έχει έγκριση για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στην Ευρωπαϊκή Ένωση απαγορεύεται λάμπα αλογόνου να έχει πάνω από 4.000Κ. Η λάμπα που βγάζει το πιο άσπρο φως και είναι νόμιμη είναι η Philips Blue Vision 4.000K.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω led ψείρες για του tsi μου, για να ταιριάζουν το δυνατόν περισσότερο με τα xenon μου.

Είμαι μεταξύ 2 και θέλω προτάσεις...

Το ξέρω πως είναι πιθανόν να έχω σφάλμα στο καντράν με αυτές αλλά δεν με πολυνοιάζει...

1) http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Xenon-White-T10-Wedge-12-SMD-LED-bulbs-168-194-W5W-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3365989c6fQQitemZ220747832431QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_2743wt_1166

Η'

2) http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-WHITE-T10-8-LED-SMD-WEDGE-BUBLS-194-168-2825-921-W5W-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4aa94977cdQQitemZ320667744205QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_1818wt_940

Να φωτίζει δλδ μόνο μπροστά ή ΚΑΙ μπροστά ΚΑΙ στο φανάρι;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω led ψείρες για του tsi μου, για να ταιριάζουν το δυνατόν περισσότερο με τα xenon μου.

Είμαι μεταξύ 2 και θέλω προτάσεις...

Το ξέρω πως είναι πιθανόν να έχω σφάλμα στο καντράν με αυτές αλλά δεν με πολυνοιάζει...

1) http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-Xenon-White-T10-Wedge-12-SMD-LED-bulbs-168-194-W5W-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3365989c6fQQitemZ220747832431QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_2743wt_1166

2) http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-WHITE-T10-8-LED-SMD-WEDGE-BUBLS-194-168-2825-921-W5W-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4aa94977cdQQitemZ320667744205QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_1818wt_940

Να φωτίζει δλδ μόνο μπροστά ή ΚΑΙ μπροστά ΚΑΙ στο φανάρι;

Μπορείς να πάρεις led ψείρες με canbus ώστε να μην σου βγάζουν σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά ξέρατε πως λιγότερο από 100€ περιλαμβανομένων των εξόδων αποστολής μπορείτε να πάρετε Xenon για τα μεσαία μας, γερμανικής κατασκευής με εγγύηση εφ όρου ζωής;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά ξέρατε πως λιγότερο από 100€ περιλαμβανομένων των εξόδων αποστολής μπορείτε να πάρετε Xenon για τα μεσαία μας, γερμανικής κατασκευής με εγγύηση εφ όρου ζωής;;;!!!

Ωραίος ο Νίκος. Το σωστό θα ήταν πιστεύω αυτό http://cgi.ebay.com/ebaymotors/H7-XENON-FULL-HID-CONVERSION-KIT-SLIM-35W-4300K-/330529004237?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4cf5105acd . 35W και όχι 55W, επιπλέον είναι και 4.300Κ σαν τα μαμα xenon.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις led ψείρες με canbus ώστε να μην σου βγάζουν σφάλμα.

+1 τέτοιες έχω και εγώ και δεν βγαίνει κανένα σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Νίκος. Το σωστό θα ήταν πιστεύω αυτό http://cgi.ebay.com/...=item4cf5105acd . 35W και όχι 55W, επιπλέον είναι και 4.300Κ σαν τα μαμα xenon.

Όχι. Αυτά που ποστάρεις πρέπει να μην έχουν canbus!

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως θα προβώ σε αγορά H7 xenon kit + HB4 xenon kit στην τιμή των 155 ευρώ με δωρεάν έξοδα αποστολής.

Αν κάποιος ενδιαφέρετε μου λέει να κανονίσω κάτι ανάλογο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά ξέρατε πως λιγότερο από 100€ περιλαμβανομένων των εξόδων αποστολής μπορείτε να πάρετε Xenon για τα μεσαία μας, γερμανικής κατασκευής με εγγύηση εφ όρου ζωής;;;!!!

Καλημερα φιλε Νικο,

δεν θελω ουτε να σε αμφισβητισω,ουτε να ακυρωσω τα λεγομενα σου αλλα βρε φιλε Ευρωπαικα Xenon set δεν υπαρχουν.Καταλαβε το.Ολα μα ολα ειναι Ασιατικα και γινονται εξαγωγη σε ολο το κοσμο.Made in Germany δεν υπαρχει κανενα,μα κανενα!!Αν διαβασες προηγουμενο ποσταρισμα μου αναλυτικα περιεγραψα το τι γινεται με ολα τα Xenon kit.

Θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να σου δουλεψουν χωρις προβληματα.Μακαρι αυτα που εβαλες να σου δουλευου καλα και με διαρκεια.

Εγω και κωδικοποιιση εκανα και τιποτα δεν εγινε.Οπως εχω πει ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους,και μιλαμε με τα εργοστασια,οχι με καταστηματα πωλησης ή χονδρεμπορους και τελικα ματα απο πολυ κουβεντα,για μηνες μιλαμε,παραδεχτηκαν οτι το συγκεκριμενο αυτοκινητο εχει πολυ δυσκολο can bus.

Ολα αυτα τα σετ που υπαρχουν στο ebay και αναφερουν German tecnology ειναι ολα εισαγωγη απο την Ασια και το κοστος τους δεν ξεπερνα τα 40 δολαρια ολοκληρο το σετ.

Εχω απο δαυτα καμια δεκαρια σετ.Ολα can bus ktl ktl.

Εβαλα σε Honda,suzuki και δουλεψαν σφαιρα.Τα εβαλα σε αλλο Golf,αντε παλι τα ιδια κολπα.Πολλα μολις ολοκληρωνες την εγκατασταση και τα δοκιμαζες ηταν ολα καλα.Ωραια ελεγες.Ησυχασαμε.Την αλλη μερα αρχιζαν τα παρατραγουδα.βλαβη στο καντραν π.χ και οι λαμπες να δουλευουν κανονικα!!!!!Αλλο παλι μια να σβηνει η μια,μια η αλλη.

Σε Audi A3 μετα απο 3 μερες τοποθετησης εκαψε μοτερ υαλοκαθαριστηρων.Και δνε ηταν το πρωτο.Ισως να το εχεις ξανακουσει κι εσυ αυτο.Εχει συμβει σε πολλα αυτοκινητα.

Εγω εχω χασει καθε εμπιστοσυνη σε ολα αυτα τα σετ γιατι ειδα με τα ματια μου το τι συμβαινει.

Να μας πουν ποσοι με Golf 6 εχουν after market xenon kits και δουλευουν σωστα.

Εχω γινει πολυ κακοπιστος με αυτο το θεμα.

Τωρα αν βγηκε κατι καινουριο που δουλευει σωστα δεν το ξερω.

Αυτη η δουλεια με τις δοκιμες και την εισαγωγη απο Ασια εγινε πριν απο 6-7 μηνες.Αν τελευταια βγηκε κατι αξιολογο δεν ξερω γιατι σταματησα πλεον να ασχολουμε.

Αν κι εσυ μπορεις να βοηθησεις με συγκεκριμενο σετ-κωδικοποιηση δημοσιευσε τα να βηθηθουμε ολοι μας.

Φιλικα Μακης.

Τι να σου πω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Φέρτε μου οποιαδήποτε kit xenon, είτε ιαπωνικό, είτε κορεάτικο, είτε ΚΑΙ κινέζικο που να είναι H7 + canbus και ΄γω θα σας το κάνω να δουλέψει.

Προφανώς δεν ξέρετε να τα κωδικοποιήσετε. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και γίνεται μέσω vag com. Εγώ ΗΔΗ χρησιμοποιώ κορεάτικο κιτ και δουλεύει άψογα για περίπου 1 χρόνο που το έχω...

Υ.Γ. Να πω πως πριν κατασταλάξω στο συγκεκριμένο kit είχα αλλάξει χωρίς κόστος άλλα 2 τα οποία ποτέ δεν δούλεψαν. Ο λόγος που δεν δούλευαν ήταν πως κανείς δεν γνώριζε πως θέλει κωδικοποίηση ο εγκέφαλος! Το έψαξα, το βρήκα, το εφάρμοσα και έτοιμο...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Φέρτε μου οποιαδήποτε kit xenon, είτε ιαπωνικό, είτε κορεάτικο, είτε ΚΑΙ κινέζικο που να είναι H7 + canbus και ΄γω θα σας το κάνω να δουλέψει.

Προφανώς δεν ξέρετε να τα κωδικοποιήσετε. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και γίνεται μέσω vag com. Εγώ ΗΔΗ χρησιμοποιώ κορεάτικο κιτ και δουλεύει άψογα για περίπου 1 χρόνο που το έχω...

Υ.Γ. Να πω πως πριν κατασταλάξω στο συγκεκριμένο kit είχα αλλάξει χωρίς κόστος άλλα 2 τα οποία ποτέ δεν δούλεψαν. Ο λόγος που δεν δούλευαν ήταν πως κανείς δεν γνώριζε πως θέλει κωδικοποίηση ο εγκέφαλος! Το έψαξα, το βρήκα, το εφάρμοσα και έτοιμο...

Δεν θελω να αμφιβαλω στα λεγομενα σου.Ισως εσυ να εχεις δικιο και εμεις αδικο.Βοηθησε τοτε με τη κωδικοποιηση να βρουμε ακρη.Πες μου τα βηματα της κωδικοποιησης να δοκιμασω στο αυτοκινητο μου.Εχω ενα κουτι γεματο xenon kit canbus.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να αμφιβαλω στα λεγομενα σου.Ισως εσυ να εχεις δικιο και εμεις αδικο.Βοηθησε τοτε με τη κωδικοποιηση να βρουμε ακρη.Πες μου τα βηματα της κωδικοποιησης να δοκιμασω στο αυτοκινητο μου.Εχω ενα κουτι γεματο xenon kit canbus.

Φιλικα Μακης.

Όσον αφορά την κωδικοποίηση από VAG COM:

[select]

[09 Cent-Elect]

Long Coding Helper

Κάνε uncheck την επιλογή "Daytime Runing Lights(αυτή χωρίς τη λέξη "active")

Κάνε check την επιλογή "Xenon headlights with shutter installed"

Τέλος, αν θυμάμαι καλά, στην ίδια καρτέλα, πας στο 17ο κουτάκι (επιλογή 3) που και πάλι αν θυμάμαι καλά έχει τον αριθμό 28. Πάτα επάνω του και κάνε uncheck την επιλογή "Deactivation of the Additional High Beam"

Αν τα κάνεις αυτά και δεν δουλέψουν στείλε εκ νέου μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την κωδικοποίηση από VAG COM:

[select]

[09 Cent-Elect]

Long Coding Helper

Κάνε uncheck την επιλογή "Daytime Runing Lights(αυτή χωρίς τη λέξη "active")

Κάνε check την επιλογή "Xenon headlights with shutter installed"

Τέλος, αν θυμάμαι καλά, στην ίδια καρτέλα, πας στο 17ο κουτάκι (επιλογή 3) που και πάλι αν θυμάμαι καλά έχει τον αριθμό 28. Πάτα επάνω του και κάνε uncheck την επιλογή "Deactivation of the Additional High Beam"

Αν τα κάνεις αυτά και δεν δουλέψουν στείλε εκ νέου μήνυμα!

Φιλε Νικο δεν εκανα ακομα τιποτα διοτι μετα απο τις τοσες αποτυχημενες προσπαθειες επανεφερα τα φωτα στα αρχικα φωτα αλογονου.

Θα βρω χρονο να ξανακανω απο την αρχη παλι την εγκατασταση των xenon.

Σχετικα με τη κωδικοποιηση τα Daytime runing lights και Xenon headlightsw with shutter τα βρηκα και Οκ με αυτα.

Παρακατω οταν λες κουτακι 17 εννοεις λογικα το BYTE 17.Σωστα?Εκει παμε στο bit 3???

Υστερα?

Πες μου σε παρακαλω με Byte και bit τις επομενες κινησεις γιατι δεν τις εχω καταλαβει.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο δεν εκανα ακομα τιποτα διοτι μετα απο τις τοσες αποτυχημενες προσπαθειες επανεφερα τα φωτα στα αρχικα φωτα αλογονου.

Θα βρω χρονο να ξανακανω απο την αρχη παλι την εγκατασταση των xenon.

Σχετικα με τη κωδικοποιηση τα Daytime runing lights και Xenon headlightsw with shutter τα βρηκα και Οκ με αυτα.

Παρακατω οταν λες κουτακι 17 εννοεις λογικα το BYTE 17.Σωστα?Εκει παμε στο bit 3???

Υστερα?

Πες μου σε παρακαλω με Byte και bit τις επομενες κινησεις γιατι δεν τις εχω καταλαβει.

Φιλικα Μακης.

Τώρα μπερδεύτηκα και 'γω με τα byte και bit. Όπως είπα στην προηγούμενη οθόνη που κάνεις check και uncheck αυτά που είπα, βρίσκεις στο κουτάκι 17 κάτι τέτοιο!

FogsAsDRL-09centElec-07-byte17.png

Εδώ λοιπόν κάνεις check το "Deactivation of Additional High Beam with Bi-Xenon"...

Περιμένω νέα σου :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.