Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

τα πηρα τα φαναρια αλλα δεν τα εβαλα ακομα,ειναι τελεια!για γερμανια τα μεταφορικα ειναι δωρεαν,για ελλαδα συν 29 ευρω μεταφορικα.φωτο μολις τα περασω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Τολη..Καλοφορετα τα φαναρια..Δωσε infos..Ποια πηρες τελικα?τιμη? Ας ελπισω οτι τελος της αλλης βδομάδας θα παραλαβω κ εγω.. (τα περιμενω πως κ πως)

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Τολη..Καλοφορετα τα φαναρια..Δωσε infos..Ποια πηρες τελικα?τιμη? Ας ελπισω οτι τελος της αλλης βδομάδας θα παραλαβω κ εγω.. (τα περιμενω πως κ πως)

πηρα αυτα που μοιαζουν περισσοτερο με τα μαμα xenon,δε μπορω να ανεβασω φωτο γιατι μπαινω απο κινητο.350 τα πηρα με δωρεαν μεταφορικα.θα αργησουν να στα στειλουν,τα τελευταια κομματια τα πηρα εγω,σε 5 ημερες θα εχουν παλι νεα παραλαβη.να σε ενημερωσω πως η μαρκα ειναι DEPO και εδω στη γερμανια τα φορανε πολλα volkswagen
Link to comment
Share on other sites

πηρα αυτα που μοιαζουν περισσοτερο με τα μαμα xenon,δε μπορω να ανεβασω φωτο γιατι μπαινω απο κινητο.350 τα πηρα με δωρεαν μεταφορικα.θα αργησουν να στα στειλουν,τα τελευταια κομματια τα πηρα εγω,σε 5 ημερες θα εχουν παλι νεα παραλαβη.να σε ενημερωσω πως η μαρκα ειναι DEPO και εδω στη γερμανια τα φορανε πολλα volkswagen

Κ αλλη αναμονη??? :startle::fpc: Αντε να δουμε...

Εδω στο Ελλαντα μολις σε δουνε με τετοιο φαναρι θα σε πουνε καγκουρα κ οτι βαζεις κινεζικες μουφες κτλ κτλ :crazy:

(Παντως θα εχεις κ γαμω τα φαναρια μπρος πισω) :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

... Εδω στο Ελλαντα μολις σε δουνε με τετοιο φαναρι θα σε πουνε καγκουρα κ οτι βαζεις κινεζικες μουφες κτλ κτλ :crazy: ....

Οχι Και κανγκουρικο αυτό!! Το ζαχαρωνω εδω και καιρό απλά δεν μου κάθονται λεφτά να το πάρω ακόμα.. Επειδή μοιάζει με το original δεν υπάρχει θέμα καγκουριας!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι Και κανγκουρικο αυτό!! Το ζαχαρωνω εδω και καιρό απλά δεν μου κάθονται λεφτά να το πάρω ακόμα.. Επειδή μοιάζει με το original δεν υπάρχει θέμα καγκουριας!!!

Σωστος,τα ειδα σε πολλα Golf και με τα Led αναμμενα δεν πολυκαταλαβαινεις τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά foto απο τα φαναρια ? Εντυπώσεις ? Τι λαμπες φορανε ? Μπαινουν plug & play ? Θέλει κανα κόψιμο από καλώδια ή κουμπώνει κανονικά στο φις απο τα φωτα? Γιατί μιας που θα λυθει ο προφυλακτήρας να μπει το ιντερκούλερ από S3 να βάλω και τα φώτα .

Edited by hatson
Link to comment
Share on other sites

παιδια sos ενα προβλημα που συναντησα μολις τωρα.πηγα να αλαξω τις ψειρες τις μικρης σκαλας και ενω τις εβγαλα απλα με ενα τραβηγμα δεν μπορω να τις κουμπωσω το πηγα σε ενα ηλεκτρολογο και δεν μπορεσε ουτε αυτος μηπως δεν κουμπουνουν και προσπαθω τσαμπα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos ενα προβλημα που συναντησα μολις τωρα.πηγα να αλαξω τις ψειρες τις μικρης σκαλας και ενω τις εβγαλα απλα με ενα τραβηγμα δεν μπορω να τις κουμπωσω το πηγα σε ενα ηλεκτρολογο και δεν μπορεσε ουτε αυτος μηπως δεν κουμπουνουν και προσπαθω τσαμπα?

Εγώ της έχω αλλάξει χωρίς κανένα θέμα

Μήπως έχουμε κανα νέο για Η15 άσπρες?

Link to comment
Share on other sites

<blockquote class='ipsBlockquote'data-author="venzinask" data-cid="521608" data-time="1358511066"><p>

παιδια sos ενα προβλημα που συναντησα μολις τωρα.πηγα να αλαξω τις ψειρες τις μικρης σκαλας και ενω τις εβγαλα απλα με ενα τραβηγμα δεν μπορω να τις κουμπωσω το πηγα σε ενα ηλεκτρολογο και δεν μπορεσε ουτε αυτος μηπως δεν κουμπουνουν και προσπαθω τσαμπα?</p></blockquote>

Δεξιά και αριστερά απο τη μαύρη υποδοχή που βάζεις την ψείρα εχει δυο κλιψακια που όταν το βγάζεις μαλακωνουν. Και εγω συνάντησα το ίδιο πρόβλημα μιας και όταν προσπαθούσα να τα τοποθετησω πισω δεν κουμπωναν, αλλά έπαιζαν τρέλα και υπήρχε κίνδυνος να βγουν.

Εγω έκανα το εξής. Με ενα κατσαβιδι ίσιο πολυ σιγά ανασηκωσα τα κλιψ αυτα ώστε να κουμπωσει. Προσοχή μην τα τράβηξεις πολυ γιατι θα σπάσουν! Ίσα ίσα να ανασηκωθουν λίγο.

Και παλι δεν θα κουμπωσουν τέλεια, δλδ θα κουνιουνται απλα δεν θα βγουν εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Τελικη κατασταση εμπροσθιου φωτισμου με τα μαμα ξενον και τις νεες cree led λαμπες 16w

για τα προβολακια που παιζουν πλεον αβερτα στο e-bay..

Mπορω να πω πως ολοκληρωθηκα :D

 

th_2013-01-20-094_zpsea86fd7f.jpg

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει τα φαναρια απο το R20 οποτε δεν εχουν φωτα ημερας.

Ενεργοποιησα τα προβολακια ως φωτα ημερας και πλεον με τις led 

λαμπες εχουν και καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικη κατασταση εμπροσθιου φωτισμου με τα μαμα ξενον και τις νεες cree led λαμπες 16w

για τα προβολακια που παιζουν πλεον αβερτα στο e-bay..

Mπορω να πω πως ολοκληρωθηκα :D

 

th_2013-01-20-094_zpsea86fd7f.jpg

Σταθη δεν μας εκπλησεις καθολου μετα απο τα τοσα που εχεις κανει!

τελειο ειναι!!!

μπορεις να δωσεις πληροφοριες για το κοστος και για την τοποθετηση? τι εκανες με το canbus?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum. άλλαξα τα φώτα πορείας μου με φώτα λευκού φωτισμού που κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά(25 ευρώ πλήρωσα) . Όμως τώρα έχω διχρωμία στο φωτισμό καθώς τα φωτα ημέρας όπως και τα προβολάκια έχουν κίτρινο φως και όχι άσπρο. Ο ηλεκτρολόγος δεν τα είχε ετοιμοπαράδοτα και με ρώτησε τι τύπο είναι τα φώτα ημέρας αλλά και τα προβολάκια για να δει εάν γίνεται να αλλαχθούν. Όποιος γνωρίζει ασ μου απαντήσει διότι με χαλάει αρκετά αυτή η διχρωμία. Ευχαριστώ.

Το αμάξι μου είναι golf 6 6/2009

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum. άλλαξα τα φώτα πορείας μου με φώτα λευκού φωτισμού που κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά(25 ευρώ πλήρωσα) . Όμως τώρα έχω διχρωμία στο φωτισμό καθώς τα φωτα ημέρας όπως και τα προβολάκια έχουν κίτρινο φως και όχι άσπρο. Ο ηλεκτρολόγος δεν τα είχε ετοιμοπαράδοτα και με ρώτησε τι τύπο είναι τα φώτα ημέρας αλλά και τα προβολάκια για να δει εάν γίνεται να αλλαχθούν. Όποιος γνωρίζει ασ μου απαντήσει διότι με χαλάει αρκετά αυτή η διχρωμία. Ευχαριστώ.

Το αμάξι μου είναι golf 6 6/2009

 

 

 

Tα προβολακια εχουν λαμπες ΗΒ4 και υπαρχουν αρκετες λυσεις στο εμποριο για ολα τα βαλαντια.

Τα φωτα ημερας εχουν λαμπα Η15 (μαζι με την μεγαλη σκαλα) και δεν εχει βγει κατι aftermarket ακομη.

 

 

τα προβολακια φεγγουν η ειναι μονο για εφε?

γιατι συνηθως αυτες η λαμπες led δεν φεγγουν καθολου.

 

 

 

Κατα την γνωμη μου φεγγουν αρκετα καλα καθως αυτες οι νεου τυπου λαμπες led με τα μεγαλης ισχυος 

λεντακια και τον φακο στο μπροστινο τους μερος δεν συγκρινονται με τις κλασικες παλαιοτερου τυπου λαμπες led.

Βεβαια γνωριζω πως σε περιπτωση ομιχλης οτιδηποτε διαφορετικο στα προβολακια απο τις μαμα λαμπες 

κανει χειροτερη την κατασταση..

 

 

Σταθη δεν μας εκπλησεις καθολου μετα απο τα τοσα που εχεις κανει!

τελειο ειναι!!!

μπορεις να δωσεις πληροφοριες για το κοστος και για την τοποθετηση? τι εκανες με το canbus?

 

 

 

 

Για τα προβολακια εχουμε και λεμε:

 

Led λαμπες: http://www.ebay.co.uk/itm/HB4-9006-Xenon-WHITE-16W-HIGH-POWER-LED-Car-Fog-Bulbs-DAIHATSU-/140878802086?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item20cd07eca6

 

Can bus cancelers: http://www.ebay.co.uk/itm/HB4-PLUG-AND-PLAY-LED-CAR-BULBS-RESISTORS-NO-CAN-BUS-ERROR-MERCEDES-BENZ-1-/230861459542?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35c06a5056

 

Για τα φαναρια απο το R20 εχω αναφερθει εκτενως σε παλιοτερα posts και σιγουρα το συνολικο κοστος "ετσουξε" 

πολυ (800 ευρω περιπου για φαναρια κομπλε, BCM, καλωδιωσεις-ανταπτορες)..Και τα τοποθετησα και ολα μονος μου...Γιατι αλλιως....

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ζητήσω μια χαρη, μιας και εχω καταληξει για philips crystal vision , θα ηθελα αν μπορει καποιος με αυτες τις λαμπες να ξαναβαλει φωτος γιατι αυτες στα προηγουμενα post εχουν εξαφανιστεί / δεν εμφανιζονται..H αν υπάρχουν φώτος και με Osram Nightbraker plus. για συγκριση.

Ακομη αν εχει αντιμετωπισει καποιος θεμα με τις crystal vision με βροχες, κλειστο καιρο , ομιχλες θα με ενδιεφερε μιας και λογο ταξιδιων συνανταω συχνα.

Βασικα με ενδιαφερει:

1) τα φωτα να μην γινουν χειροτερα ειδικα σε συνθηκες επαρχιακων δρομων

2) να μην μπλεδιζουν , ωστε αν ειναι ετσι να παω σε osram nightbraker.

Να σημιωσω πως μεχρι τωρα με τα φωτα μου δεν τρελενομουν αλλα ουτε ημουν και 100% ικανοποιημενος.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ζητήσω μια χαρη, μιας και εχω καταληξει για philips crystal vision , θα ηθελα αν μπορει καποιος με αυτες τις λαμπες να ξαναβαλει φωτος γιατι αυτες στα προηγουμενα post εχουν εξαφανιστεί / δεν εμφανιζονται..H αν υπάρχουν φώτος και με Osram Nightbraker plus. για συγκριση.

Ακομη αν εχει αντιμετωπισει καποιος θεμα με τις crystal vision με βροχες, κλειστο καιρο , ομιχλες θα με ενδιεφερε μιας και λογο ταξιδιων συνανταω συχνα.

Βασικα με ενδιαφερει:

1) τα φωτα να μην γινουν χειροτερα ειδικα σε συνθηκες επαρχιακων δρομων

2) να μην μπλεδιζουν , ωστε αν ειναι ετσι να παω σε osram nightbraker.

Να σημιωσω πως μεχρι τωρα με τα φωτα μου δεν τρελενομουν αλλα ουτε ημουν και 100% ικανοποιημενος.

Πολλή καλή επιλογή!!!Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα ούτε με βροχή ούτε με ομίχλη.Καμιά σύγκριση με τις osram.Οι philips είναι κλάσης ανώτερες.Προχώρα στην αγορά ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.