Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Φίλε εγώ τις φοράω τις philips crystal vision. Είναι ωραίες και κάνουν λευκο τον φωτισμό του αμαξιού! Μόλις νυχτώσει θα κατεβώ να σου βγάλω μία φώτο να το δεις. Από φωτισμό φυσικά και δεν πλησιάζει τις xenon λάμπες. :D  

 

Τώρα για τα ταξίδια εμένα το λευκό με ξεκουράζει αρκετά αν και όταν βρέχει μειώνεται ελαφρώς αισθητά η ορατότητα σε σχέση με τις OEM. Βέβαια αυτό είναι στο πως το νιώθει ο καθένας. Προσωπικά από τότε που τις έβαλα έχει αλλάξει το όλο νυχτερινό λοοκ και τις προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Link to comment
Share on other sites

Tα προβολακια εχουν λαμπες ΗΒ4 και υπαρχουν αρκετες λυσεις στο εμποριο για ολα τα βαλαντια.

Τα φωτα ημερας εχουν λαμπα Η15 (μαζι με την μεγαλη σκαλα) και δεν εχει βγει κατι aftermarket ακομη.

 

 

 

 

 

Κατα την γνωμη μου φεγγουν αρκετα καλα καθως αυτες οι νεου τυπου λαμπες led με τα μεγαλης ισχυος 

λεντακια και τον φακο στο μπροστινο τους μερος δεν συγκρινονται με τις κλασικες παλαιοτερου τυπου λαμπες led.

Βεβαια γνωριζω πως σε περιπτωση ομιχλης οτιδηποτε διαφορετικο στα προβολακια απο τις μαμα λαμπες 

κανει χειροτερη την κατασταση..

 

 

 

 

 

 

Για τα προβολακια εχουμε και λεμε:

 

Led λαμπες: http://www.ebay.co.uk/itm/HB4-9006-Xenon-WHITE-16W-HIGH-POWER-LED-Car-Fog-Bulbs-DAIHATSU-/140878802086?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item20cd07eca6

 

Can bus cancelers: http://www.ebay.co.uk/itm/HB4-PLUG-AND-PLAY-LED-CAR-BULBS-RESISTORS-NO-CAN-BUS-ERROR-MERCEDES-BENZ-1-/230861459542?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35c06a5056

 

Για τα φαναρια απο το R20 εχω αναφερθει εκτενως σε παλιοτερα posts και σιγουρα το συνολικο κοστος "ετσουξε" 

πολυ (800 ευρω περιπου για φαναρια κομπλε, BCM, καλωδιωσεις-ανταπτορες)..Και τα τοποθετησα και ολα μονος μου...Γιατι αλλιως....

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντησεις, για crystal vision το βλεπω. AlexkSeRRes οποτε μπορεσεις περιμενω τις photos.

Τυχαια χθες ειδα στο Praktiker οτι τις εχει 21,99 μαζι με 2 ψειρες μεσα, τιμη περιπου που πουλιεται και στο νετ. Το θεμα ειναι οτι εχει 2 διαφορετικά κουτια με ιδια χαρακτηριστικα 4300K-Η7-12V-55W. Μαλλον ειναι οι ιδιες και αλλαζει απλα η συσκευασια? Καποιος που εχει βαλει προσφατα ποια πηρε? Χωρις να θυμαμαι 100% νομιζω οτι η μια ηταν Made in Poland/Russia?? κατι τετοιο, και η αλλη Μade in Germany.

post-13911-0-14544900-1358934413_thumb.j

post-13911-0-26194700-1358934426_thumb.j

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη στο ωοειδές κουτί είναι αυτή που κυκλοφορεί στην Ελλάδα.Απλά το εσωτερικό καρτελάκι με το λογότυπο έχει αλλάξει στην νέα συσκευασία.Αυτές είναι  λογικά made in Germany.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! θελω να ρωτησω κατι ασχετο-σχετικο με τα φωτα και συγκεκριμενα με τα προβολακια!
μπορειτε να μου πειτε με λεπτομερια πως βγανει το πλαστικο που ειναι στο κοκκινο κυκλο για να αλλαξω λαμπα?
http://i1242.photobucket.com/albums/gg534/alexbobos/IMG_1445_zps0aaea30b.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! θελω να ρωτησω κατι ασχετο-σχετικο με τα φωτα και συγκεκριμενα με τα προβολακια!

μπορειτε να μου πειτε με λεπτομερια πως βγανει το πλαστικο που ειναι στο κοκκινο κυκλο για να αλλαξω λαμπα?

http://i1242.photobucket.com/albums/gg534/alexbobos/IMG_1445_zps0aaea30b.jpg

Υπάρχουν 2 τρόποι.

1ος τρόπος

Τραβάς το πλασικό προς τα έξω και προς το κέντρο του αυτοκινήτου(το λέω έτσι και για τις 2 μεριές)

Μετά ξεβιδώνεις το προβολάκι και αλλάζεις τη λάμπα

 

2ος τρόπος

Μου χουν πει ότι αν στίψεις τελείως τη ρόδα και βάλεις το χέρι σου στο θόλο έχει μια τρύπα και από εκέι αλλάζεις τη λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τρόποι.

1ος τρόπος

Τραβάς το πλασικό προς τα έξω και προς το κέντρο του αυτοκινήτου(το λέω έτσι και για τις 2 μεριές)

Μετά ξεβιδώνεις το προβολάκι και αλλάζεις τη λάμπα

 

2ος τρόπος

Μου χουν πει ότι αν στίψεις τελείως τη ρόδα και βάλεις το χέρι σου στο θόλο έχει μια τρύπα και από εκέι αλλάζεις τη λάμπα.

σε ευχαριστω για την απαντηση! θα δοκιμασω τον πρωτο που λες αν και το φοβαμαι λιγο γτ το εχω προσπαθεισει καπως ετσι!

ο δευετρος τροπος νομιζω αφορα μονο τα mk6 gti!

Link to comment
Share on other sites

Για τον πρώτο τρόπο προσοχή στο τράβηγμα καθώς μπορεί να σπάσει το πλαστικό (το έχω πάθει)..

Για τον 2ο τρόπο ναι γίνεται αν ξεβιδώσεις μερικές βίδες από το μαύρο κάλυμα του θόλου έχοντας στριμένο τον τροχό στην 

αντίθετη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντησεις, για crystal vision το βλεπω. AlexkSeRRes οποτε μπορεσεις περιμενω τις photos.

Τυχαια χθες ειδα στο Praktiker οτι τις εχει 21,99 μαζι με 2 ψειρες μεσα, τιμη περιπου που πουλιεται και στο νετ. Το θεμα ειναι οτι εχει 2 διαφορετικά κουτια με ιδια χαρακτηριστικα 4300K-Η7-12V-55W. Μαλλον ειναι οι ιδιες και αλλαζει απλα η συσκευασια? Καποιος που εχει βαλει προσφατα ποια πηρε? Χωρις να θυμαμαι 100% νομιζω οτι η μια ηταν Made in Poland/Russia?? κατι τετοιο, και η αλλη Μade in Germany.

 

 

Φίλε δεν σε ξέχασα απλά τρέχω .... θα τα βάλω σήμερα το βράδυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε οριστε δες πως ειναι οι crystal!

βαζω και μια που εχει ταυτοχρονα και την μαμα και την ασπρη!

παντος να ξερεις εμενα στην Πατρων με ψιλοβροχο με ειχαν εκνευρισει απιστευτα!

http://i1242.photobucket.com/albums/gg534/alexbobos/IMG_0232_zps0e85b067.jpg

http://i1242.photobucket.com/albums/gg534/alexbobos/IMG_0236_zpsed7b8074.jpg

http://i1242.photobucket.com/albums/gg534/alexbobos/IMG_0231_zps82827dba.jpg

Edited by golfioo
Link to comment
Share on other sites

Στα βάζω και εγώ όπως υποσχέθηκα!!

 

Φώτα Θέσεως:

 

img0345ce.jpg

 

Και στο πλάι:

 

img0355vw.jpg

 

 

Φώτα διαστάυρωσεως:

 

img0348vi.jpg

 

Στο πλάι:

 

img0349rd.jpg

 

 

Φώτα μεγάλης σκάλας:

 

img0351gu.jpg

 

Στο πλάι: 

 

img0352cj.jpg

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις φωτο ηταν πολυ βοηθητικες! Κατα συμπτωση εχω ενα ζευγαρι osram απο φιλο και εχω παραγγειλει ηδη τις philips. οτι μου κατσει καλυτερα θα το αφησω.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δοκιμες επι δοκιμων εχω αφησει τις crystal vision με τις λευκες ψειρες που εχει μεσα ωστε να υπαρχει ενα ολοκληρωμενο look, με τα προβολακια απενεργοποιημενα. Να πω την αληθεια δεν θελω να δωσω αλλα τοσα σε ΗΒ4 λαμπες και επιπλεον δεν τα χρησιμοποιω παρα μονο σε συνθηκες με μειωμενη ορατοτητα. Ενα ζευγαρι low cost ψειρες και για την πισω πινακιδα και τελος. Σε δυνατη βροχη που ειχε μεσα στην πολη και περιφεριακα αυτες τις μερες δεν παρατηρησα διαφορα.

 

ΥΓ: Οι Οsram Night Braker Plus ειναι τρομακτικα πιο δυνατες, ωστοσο δεν ειναι xenon look και μοιαζουν χρωματικα με ΟΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

οριστε και οι φωτο που χρωσταω απτα φαναρια xenon της Dectane. 

 

img20130209184214.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
img20130209184244.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 

 

img20130209184253.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
πιστευω πως ειναι οτι καλυτερο υπαρχει,ταιριαξαν ολα τελεια εκτος απο τις λαμπες Η7 που δε κουμπώνουν λογω της καλωδιοσης,με 1 λαμακι ομως γινεται η δουλεια.απο φωτισμο ειναι μια χαρα,ειναι bixenon γιατι οταν βαζω μεγαλη σκαλα αλλαζει θεση το κατοπτρο προς επανω.τα led ειναι και αυτα πολυ διακριτικα και ομορφα,γενικα ειμαι πληρης ευχαριστημένος και σας τα συστηνω ανεπιφύλακτα!
Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

Τολη υπέροχα ειναι! Τα έχω στα υπόψιν μου πολυ καιρό αλλά δεν κάθεται φραγκο! Παίζει να μας βγάλεις και μια φωτο βραδινή απο μέσα απο το αυτοκίνητο στην μεσαία σκάλα να δούμε εύρος χρώμα και πυκνότητα φωτός;;

Link to comment
Share on other sites

οριστε και οι φωτο που χρωσταω απτα φαναρια xenon της Dectane. 

 

img20130209184214.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us

 
 
Uploaded with ImageShack.us
 

 

 
 
Uploaded with ImageShack.us
πιστευω πως ειναι οτι καλυτερο υπαρχει,ταιριαξαν ολα τελεια εκτος απο τις λαμπες Η7 που δε κουμπώνουν λογω της καλωδιοσης,με 1 λαμακι ομως γινεται η δουλεια.απο φωτισμο ειναι μια χαρα,ειναι bixenon γιατι οταν βαζω μεγαλη σκαλα αλλαζει θεση το κατοπτρο προς επανω.τα led ειναι και αυτα πολυ διακριτικα και ομορφα,γενικα ειμαι πληρης ευχαριστημένος και σας τα συστηνω ανεπιφύλακτα!

Τόλη τι xenon εβαλες? 6000Κ ή 5000Κ?

 

Να πω κ εγω με τη σειρα μου οτι τα φαναρια ειναι απιστευτα..Μετα απο ενα διαστημα αναμονης μεχρι να τα παραλαβω, τα εβαλα πριν απο ενα μηνα περιπου κ δεν εχω κανενα προβλημα,δουλευουν αψογα (φτου φτου μη τα ματιασω) 

Προσωπικα δεν αντιμετωπισα προβλημα με τις λαμπες,αρχικα ειχα τοποθετησει τυπου xenon phιlips αλλα επειδη τετοιο φαναρι χρειαζεται xenon,προσφατα περαστηκε ενα κιτακι 6000Κ..

Συμφωνω σε ολα με τον Τόλη,διακριτα led κ γενικα ειναι ενα πολυ ομορφο bixenon φαναρι

Επισης να προσθεσω πως σαν φωτα ημερας (προσωπικα τα εχω απενεργοποιησει) δουλευουν τα λεντ κ σαν μικρη σκαλα επισης τα λεντ αλλα με χαμηλοτερη ενταση στη φωτεινοτητα τους

 

Τολη υπέροχα ειναι! Τα έχω στα υπόψιν μου πολυ καιρό αλλά δεν κάθεται φραγκο! Παίζει να μας βγάλεις και μια φωτο βραδινή απο μέσα απο το αυτοκίνητο στην μεσαία σκάλα να δούμε εύρος χρώμα και πυκνότητα φωτός;;

Αλεξ απλα να ξερεις οτι στα 122αρια δινουν +10hp τα συγκεκριμενα φαναρια :p

 

Link to comment
Share on other sites

img20130224160414.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img20130228194551.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img20130228194455.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img20130228194839.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ελπιζω να σας βοηθανε οι φωτο,δεν ειχα χρονο για να παω καπου οπου θα ειχε απολυτο σκοταδι για να εχετε καλυτερη εικονα.

kormi 6000Κ ειναι.

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

img20130224160414.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img20130228194551.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img20130228194455.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img20130228194839.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ελπιζω να σας βοηθανε οι φωτο,δεν ειχα χρονο για να παω καπου οπου θα ειχε απολυτο σκοταδι για να εχετε καλυτερη εικονα.

kormi 6000Κ 

 

 

εχω βαλει ακριβος τα ιδια φαναρια πριν μια εβδομαδα και εχω τα εξης 2 προβληματα:

1. οταν βαζω μπροστα την μηχανη αναβουν κανονικα τα λετ αλλα μολις αναψω τα φωτα  σβησουν τα λετ αλλες φορες στο εριστερο και αλλες στο δεξι φαναρι,           αν σβησω κανενα δυο φορες τα φωτα και τα ξανα αναψω δουλευουν κανονικα....

2.  σε ανομαλιες του δρομου φενεται στον δρομο οτι κουνιετε ο φακος...

μπορει καποιος να βοηθηση;

 

.

Link to comment
Share on other sites

Απο που αγορασες τα φαναρια φιλε μου..Εγγυηση εχουν? 
1) μολις αναβεις τη μηχανη αναβουν τα φωτα ημερας,μολις αναψεις τα φωτα,τα led δουλευουν αλλα με μικροτερη ενταση απ'οτι σαν φωτα ημερας..Αν σε σενα γινεται κατι διαφορετικο απο αυτο που σ ειπα,τοτε πρεπει να τα κοιταξεις με τον μαστορα που τα περασες.Αν δε διορθονονται ισως να θελουν αντικατασταση
2) αυτο πως το καταλαβες? εννοεις κουνιεται ο προτζεκτορας? τι λαμπες εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Απο που αγορασες τα φαναρια φιλε μου..Εγγυηση εχουν? 

1) μολις αναβεις τη μηχανη αναβουν τα φωτα ημερας,μολις αναψεις τα φωτα,τα led δουλευουν αλλα με μικροτερη ενταση απ'οτι σαν φωτα ημερας..Αν σε σενα γινεται κατι διαφορετικο απο αυτο που σ ειπα,τοτε πρεπει να τα κοιταξεις με τον μαστορα που τα περασες.Αν δε διορθονονται ισως να θελουν αντικατασταση

2) αυτο πως το καταλαβες? εννοεις κουνιεται ο προτζεκτορας? τι λαμπες εχεις βαλει?

τα φαναρια τα αγορασα απο το ebeay ολοκαινουρεια

1. οταν αναψω τη μηχανη αναβουν τα φωτα ημερασ(led),αναβω τις ψηρες και τα led δουλευουν με μικροτερη ενταση,μεχρι εδω οκ    μολις αναψω τα πορειας σβηνουν αλλες φορες τα αριστερα led και αλλες τα δεξια, αν σβησω τα φωτα και τα ξανα αναψω κανενα 2 φορες αναβουν κανονικα φωτα πορειας και led

2. εχω βαλει xenono 6000κ , σε ανομαλιες του δρομου στο φως που βγαζουν τα ξενον βλεπω οτι κουνιεται ο προτζεκτορας, λιγο αλλα αισθητα.

 

Τα φαναρια δεν εχουν προβλημα γιατι ειναι το δευτερο σετ που βαζω . τα πρωτα που μου ειχαν στηλει ειχαν ξεκουμποτο τον ρυθμιστη και τα εστειλα πισω, ομως και εκεινα εκαναν τα ιδια τρελα με τα led.Οπως βλεπεις δεν ειμαι και πολυ τυχερος με τα συγκεκριμενα φαναρια,

Μηπως χρειαζεται καποιο προγραματισμο η καμια αντισταση;;;;

Τα δικα σου δουλευουν αψογα;

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το ενδιαφερον....

Link to comment
Share on other sites

τα φαναρια τα αγορασα απο το ebeay ολοκαινουρεια

1. οταν αναψω τη μηχανη αναβουν τα φωτα ημερασ(led),αναβω τις ψηρες και τα led δουλευουν με μικροτερη ενταση,μεχρι εδω οκ    μολις αναψω τα πορειας σβηνουν αλλες φορες τα αριστερα led και αλλες τα δεξια, αν σβησω τα φωτα και τα ξανα αναψω κανενα 2 φορες αναβουν κανονικα φωτα πορειας και led

2. εχω βαλει xenono 6000κ , σε ανομαλιες του δρομου στο φως που βγαζουν τα ξενον βλεπω οτι κουνιεται ο προτζεκτορας, λιγο αλλα αισθητα.

 

Τα φαναρια δεν εχουν προβλημα γιατι ειναι το δευτερο σετ που βαζω . τα πρωτα που μου ειχαν στηλει ειχαν ξεκουμποτο τον ρυθμιστη και τα εστειλα πισω, ομως και εκεινα εκαναν τα ιδια τρελα με τα led.Οπως βλεπεις δεν ειμαι και πολυ τυχερος με τα συγκεκριμενα φαναρια,

Μηπως χρειαζεται καποιο προγραματισμο η καμια αντισταση;;;;

Τα δικα σου δουλευουν αψογα;

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το ενδιαφερον....

ποιες ψηρες?δεν εχουν ψηρες αυτα τα φαναρια,μονο led.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.