Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις xenon και θα είναι τέλεια. Έβαλα τα αντίστοιχα σε scirocco.

Θέλω μερικές πληροφορίες ακόμα αν γνωρίζεις πως λειτουργεί η μεγάλη σκάλα , τιμή αγοράς του xenon κιτ και που έγινε η τοποθέτηση

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανεξέρτητες οι 2 σκάλες, δουλεύουν όπως τα φανάρια που έχεις τώρα.

Το xenon kit το είχα από πριν, ήταν δώρο από την αντιπροσωπεία που αγόρασα το αυτοκίνητο. Θα αγοράσεις ένα κιτ και θα το τοποθετήσεις, όταν θα αλλάξεις τα φανάρια. Το μόνο που θες, είναι τα balast να είναι λίγο μεγάλα για να αντέχουν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34029&page=32
Στο post #621 αναφερω την γνωμη μου τοτε για τα φαναρια αυτα τα οποια φοραω εδω κ 7-8 μηνες αν θυμαμαι καλα..
Μεχρι αυτη τη στιγμη που τα εχω στο αμαξι,δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα (εχω γραψει σε εκεινο το τοπικ κ εγω κ ο tolis-Gti πως ακριβως λειτουργουνε)
κ με το κιτ ξενον ειναι αψογα.Τέλος,δεν ξερω αν στο scirocco ειναι οντως ανεξαρτητη η μεγαλη απο τη μεσαια σκαλα,αλλα στο golf ειναι bixenon ;-)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο επιλογή xenon kit: ενδεικτικά κάποια τιμή κάποια πρόταση για συνεργειο να πάμε λίγο εκ του ασφαλούς γιατί έχω διαβάσει και έχω ακούσει πολλα για προβλήματα μετά την τοποθέτηση xenon

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο επιλογή xenon kit: ενδεικτικά κάποια τιμή κάποια πρόταση για συνεργειο να πάμε λίγο εκ του ασφαλούς γιατί έχω διαβάσει και έχω ακούσει πολλα για προβλήματα μετά την τοποθέτηση xenon

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ένα οποιοδήποτε xenon kit με κωδικοποίηση και τίποτε αλλο. Εδώ μέσα κάποιος σε ένα θέμα την έχει αναφέρει. Ψάξε λιγο στα φώτα στην ενότητα του golf !

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Ενδιαφέρομαι για αλλαγή των μαμα εμπρός φαναριών με τα αντίστοιχα του R20, όπως φαίνονται στις κάτωθι φωτογραφίες. Μπορεί κανείς να με ενημερώσει αν παίρνουν κάποιο κιτ xenon και αν πιθανώς έχουν κάποιο θέμα στην τοποθέτηση ή την μελλοντική λειτουργία τους; Αν κάποιος έχει ήδη προβεί σε τοποθέτησή των, θα με ενδιέφερε μια επιμέρους ενημέρωση. Ευχαριστώ πολύ!

 

lead13-2012-volkswagen-golf-r-review.jpg

 

Allblackheadlamp.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ποσταρισα σε λάθος ενότητα, το thread μου μεταφέρθηκε εδώ, οποτε θα διαβαςω τις δημοσιεύσεις σας μήπως και απαντηθούν τα ερωτήματα μου! ;)

Edited by PREDATOR31
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μελέτη κατέληξα στο εξής συμπέρασμα βάση των προσπαθειών του Στάθη: μπορούν να τοποθετηθούν απλά δεν θα χρησιμοποιείται η δυνατότητα cornering και auto leveling..... Συν οτι θα χρειαστεί και προγραμματισμός.... Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό είναι απλά θέμα χρόνου, όρεξης, χρημάτων και σωστού τεχνικού (αν δεν μπορείς να το παλέψεις μόνος σου).

Αν το αυτοκίνητο έχει ειδικά και DCC ανάρτηση τότε το πράγμα γίνεται ευκολότερο (εμένα δυστυχώς δεν είχε..).

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τον συμφορουμίστα που τα έχει εγκαταστήσει πλήρως ναι το ξέρω οτι έχει DCC.

Aναφέρθηκα γενικότερα στο retrofit οτι γίνεται πιο εύκολο αν έχεις DCC..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως βγαίνει η λάμπα της μεγάλης σκάλας(Η15)? Προσπάθησα να τη βγάλω σήμερα αλλά δεν τα κατάφερα :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεκουμπωνεις το πλαστικο καπακι, βρισκεις την λαμπα που θες και ξεβιδωνεις. Θα βγει το ντουι μαζι με τη λαμπα. Την αλλαζεις και ετοιμος. Υπομονη και ηρεμες κινησεις γιατι ο χωρος ειναι περιορισμενος και τα περισσοτερα κομματια κουμπωτα πλαστικα. Δες και κανα βιντεακι στο youtube, ευκολο ειναι.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις Η15 δεν έχω βρει κανα βιντεάκι και δεν μπορώ να το γυρίσω, τα βύσματα σε αυτή τη λάμπα είναι στο πλάι όχι κάτω :/

Link to comment
Share on other sites

Bi xenon βγάζουν στα γκολφ έτσι δεν είναι? Πάντως στο passat δίνουν ρέστα

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για απλα φωτα. Δεν ξερω αν εχεις αλλο φαναρι bi xexon και εχει διαφορα. Αυριο που θα εχω το αμαξι θα το δω και θα σου πω.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για τα απλά φανάρια για τη μεγάλη σκάλα που είναι και φώτα ημέρας και η λάμπα είναι Η15 , όλες τις άλλες τις έχω αλλάξει αλλά αυτή με δυσκολεύει :/

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Μου έβγαλε σφάλμα καμενης λάμπας στην αριστερη μεσαία (left dipped beam). Παρόλο που αλλαξα λάμπα δεν ανάβει και πάλι. Πιθανον να ειναι καποια ασφάλεια(;;). Γνωρίζει κανείς ποια ασφάλεια είναι? Υπάρχει κανένα σχέδιο που να δείχνει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για τα απλά φανάρια για τη μεγάλη σκάλα που είναι και φώτα ημέρας και η λάμπα είναι Η15 , όλες τις άλλες τις έχω αλλάξει αλλά αυτή με δυσκολεύει :/

Αντωνη μπορεις να μας βαλεις λινκ με τις λευκες h15 ? Θυμαμαι νομιζω καπου ανεφερες οτι κυκλοφορησαν αν δεν κάνω λαθος !

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη μπορεις να μας βαλεις λινκ με τις λευκες h15 ? Θυμαμαι νομιζω καπου ανεφερες οτι κυκλοφορησαν αν δεν κάνω λαθος !

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Εγώ αυτές έχω πάρει http://www.ebay.com/itm/New-XENCN-H15-12V-15-55W-5300K-Blue-Diamond-Car-Light-Bulbs-Halogen-Headlight-/251437561304?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a8ad8b5d8&vxp=mtr

Απ' ότι είδα τώρα έχουν βγει αρκετές αλλά αυτές έχουν ωραίο χρώμα και είναι της osram, αν βάλεις H15 στο ebay θα δεις αρκετές θερμότητες πχ αυτες http://www.ebay.com/itm/Paio-55-15w-H15-7500K-Xenon-Abbaglianti-Drl-Lampadine-Fanale-VW-Touareg-/351058483951?pt=Ricambi_automobili&hash=item51bcb75aef&vxp=mtr αλλά λέει Paio που δεν την ξέρω σαν μάρκα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.