Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Γνώμη μου. Αν θέλεις σωστή δουλειά και πραγματικά καλό φως βάλε κάτι σε περίπου 4300Κ-4500Κ (θερμοκρασία χρώματος). Αν βάλεις πολύ ψηλό Κ (6000-7000) δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω για 5500-6000 , θελω λευκό φως

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , thodoris_polo said:

Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω για 5500-6000 , θελω λευκό φως

στα 5500-6000 δεν θα εχεις λευκο φως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα 5500-6000 δεν θα εχεις λευκο φως

Εγω νομιζω οτι το 6000 ειναι το λευκό του πάγου , οτι παραπανω αρχίζει να βγαινει προς το μπλε

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , thodoris_polo said:

Εγω νομιζω οτι το 6000 ειναι το λευκό του πάγου , οτι παραπανω αρχίζει να βγαινει προς το μπλε

το λευκο  που αναφέρεις είναι στα 4300 ότι παραπανω αρχιζει και ''μπλεδιζει''...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 για τα 4300, θα φαίνεται σαν εργοστασιακό, θα έχεις την μεγαλύτερη ορατότητα.

Αν βάλεις κάτι πιο πάνω θα αρχίσει να φαίνεται ψεύτικο.

https://www.youtube.com/watch?v=b1TV68jwztE

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω οδηγήσει διάφορα vag με εργοστασιακά bixenon τα 4300 που φοράνε ελαφρώς κιτρινίζουν...γενικώς καλό θα είναι να μην ξεφύγεις πάνω απο 5000 πάντως! 

Δες εδώ ενα δοκιμαστικό vid δικό μου https://dl.dropboxusercontent.com/u/43982549/My%20Movie.mp4 (ελπίζω να φαίνεται) εκεί που περνάω σε σκοτεινά κομμάτια είναι εμφανές το χρώμα όσο γίνεται τεσπα γιατί η μηχανή μου δεν είναι οτι καλύτερο για videos...

 Το kit είναι 5000k αλλά 55w. Αν το συγκρίνεις με 35w kit που ειναι το κλασικό είναι προς τα 4500k ουσιαστικά. Για τα γούστα μου είναι άψογο το φως, ούτε κιτρινίζει ούτε μπλεδίζει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , επιδεί δεν μπορώ να διαβάσω όλο το νημα θα ήθελα να με βοηθισετε να επιλεξω άλλα  και να μου υποδείξετε καποιο καλό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη για τοποθετηση και αγορά ή μονο τοποθετηση , δεν με ενδιαφέρει τοσο το κόστος αλλα το αποτέλεσμα και τι εννοώ, εγώ είμαι απο επαρχία και εχω ενα golf 6 , επιδεί ταξιδευω συχνα αλλα και λόγο οτι ο Δήμος δεν αναβει πλεον τις λάμπες σε επαρχιακους δρόμους καθόλου λόγο οικονομικων προβλημάτων,  έτσι απο το απογευμα και μετά η οδηγιση γινετε αρκετά δυσκολη + οτι εχω και λιγο αστιγματισμό στα ματια καταλαβαίνετε..  Εχω αλλαξει αρκετά αυτοκίνητα αλλα ποτέ δεν εμεινα ευχαριστημενος με τα εργοστασιακά φώτα , ουτε με αλλες λάμπες κ.τ.λ οπότε εχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι την τοποθετηση μετασχηματιστών και λαμπων xenon και bixenon  θελω κατι ολοκληρωμενο και καλό ποιοτικα και φυσικά να μου τα τοποθετήσει καποιος γνωστης. Στην περιοχή μου πιάνει αρκετές φορές ομιχλη λόγο υγρασίας καθι επιδει το χρώμα του αυτοκινήτου ειναι λευκό σκεφτομαιαπο 3 έως 5 000 kelvin ωστε να ειναι ξεκουραστα και να μην θαμπωνουν τους άλλους οδηγους φυσικά , θα ήθελα σας παρακαλώ να μου προτείνετε καποιες λύσεις ώστε να κάνω την οδηγιση μου ποιο ασφαλή . Επίσης σκέφτομαι να συνδιασω τα xenon και με κιτρινα προβολακια αλλα δεν ξερω αν αυτό το χρώμα ειναι κουραστικό ή όχι σίγουρα παντως ειναι ομορφο με το λευκό!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή είμαι υπέρ των εργοστασιακών λύσεων και βελτιώσεων, παρ΄ότι υπάρχει ολόκληρο topic με after market λύσεις xenon και λαμπών, ανοίγω αυτό το θέμα με το εντελώς εξειδικευμένο ερώτημα ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ που πρέπει να γίνουν εφόσον θέλω να τοποθετήσω τα εργοστασιακά xenon στο GOLF VI (εννοείται ότι το δικό μου δεν έχει εργοστασιακά) .

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να τα απαριθμήσει ? 

Χρήσιμο θα ήταν εάν υπάρχει το έχει  κάνει κάποιος ώστε να  προτείνει (σε pm)  εγκαταστάτη τεχνικό  

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες,

Έχω ένα Golf VI TSI και σκέφτομαι να βάλω xenon στα εμπρός φανάρια.

Καμιά ιδέα για το τι είδους xenon να παραγγείλω ώστε να μην έχω κάποιο πρόβλημα?

Επίσης θέλω να αλλάξω και τις εμπρός ψείρες….

Ευχαριστώ…..

 

 

Edited by autosignaljohn
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε φαναρια (με projector) και μετα βαλε xenon.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ή κάνεις αυτό που προτείνει ο nikdev ή βάζεις led σωστές λάμπες που να μην τυφλώνουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ενα σετ αλογονου και τελος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ψάχνω να βρω.Τι λάμπες led ή αλογονου να ψάξω ώστε να μην ανάβει καμία ένδειξη στο ταμπλο;κάποια καλή μαρκα;τι τυπου λάμπες φοράει το golf 6?

Link to comment
Share on other sites

αλογονου:

χαμηλη σκαλα:  Η7

μεγαλη σκαλα + drl:  Η15

στις Η7 υπαρχει μεγαλη ποικιλια, απο τις καλυτερες ειναι οι Philips X-tremeVision/RacingVision και Osram Night Breaker

η Η15 ειναι νομιζω proprietary λαμπα του group και δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια, η Philips και η Osram παντως βγαζουν ΟΕΜ Η15.

led:

Η7 μονο κινεζικες με οτι αυτο σημαινει. απο ποιοτητα ειναι καλες αυτες που χρησιμοποιουν τσιπακια philips luxeon ή cree, αλλα απο διασπορα δεσμης και συμβατοτητα με canbus ΜΟΝΟ ΔΟΚΙΜΗ θα σε πεισει - τιποτε αλλο.

Η Philips-Ασιας βγαζει δικες της led (μαλλον χωρις EU πιστοποιηση και ακριβουτσικες) αλλα προς το παρων μονο Η4. αν προχωρησει σε παραγωγη Η7 θα τις δοκιμασω.

και η απολυτη λυση / φουλ plug'n'play για τα mk6 Osram ledriving

Edited by fkd
Link to comment
Share on other sites

Τα εργοστασιακά xenon έχουν 4300Κ και βγάζουν λευκό χρώμα, ούτε κιτρινίζει ούτε μπλεδίζει. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν.
Το 6000Κ θα μπλεδίζει πολύ και δεν θα είναι τόσο φωτεινό όσο ένα 4300K-4500K.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.