Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Αν ο φίλος σου έχει γνήσια ξένον με προτζέκτορες που δίνουν σωστή και αυστηρά καθορισμένη δέσμη είναι λίγο δύσκολο να μη χρειάζεται τα μεγάλα εκτός και αν τα έχει πιο ψηλά από όσο πρέπει οποτε πάλι ενοχλέι.

Το να μη χρειάζεσαι τα μεγάλα σε ένα σκοτεινό δρόμο οταν βάζεις ξένον είναι απόδειξη του ποσο λάθος φώτα έχεις και πόσο επικίνδυνος γίνεσαι για τους άλλους.

Δεν είναι κατόρθωμα να μη χρειάζεσαι τα μεγάλα, αν ήταν ετσι θα τα καταργούσαν και οι κατασκευαστές.

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα, γιατί εγώ έχω βάλει ξένον πίσω από εργοστασιακούς προτζέκτορες, κσι δεν στραβώνω τους απέναντι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω..αλλα πες μου ένα 6αρι που μπορεσε και έβαλε γνήσια xenon..Δεν βγαινουν ακόμα!! εκτος gti..

Σ'αυτό έχεις δίκιο. Νομίζω ότι ούτε στο gti βγαίνουν ακόμα.

Πρόσεχε μόνο μην είσαι και συ ένας από τους πολλούς που μας τυφλώνουν στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το είχε η vw σαν εξτρα!! περιμενα 4,5 μήνες με τα υπολοιπα εξτρα τι ήταν να έβαζα και xenon αφου θα περιμενα που θα περίμενα...Και έγω τα aftermarket δεν τα πολυγουστάρω...θέλω ότι παραγγέλνω στην αρχη να είναι, μέχρι εκει...αυτό είναι ίσως ειδική περίπτωση..Γι' το και το ψαχνω πολυ για να μην έχω προβλήματα κλπ...

Τοσο κακό είναι? Εδω άλλοι με το που το παίρνουν στα χερια τους το αυτοκίνητο, με ουτε 1500χλμ βάζουν προγραμμα..Εκει τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το είχε η vw σαν εξτρα!! περιμενα 4,5 μήνες με τα υπολοιπα εξτρα τι ήταν να έβαζα και xenon αφου θα περιμενα που θα περίμενα...Και έγω τα aftermarket δεν τα πολυγουστάρω...θέλω ότι παραγγέλνω στην αρχη να είναι, μέχρι εκει...αυτό είναι ίσως ειδική περίπτωση..Γι' το και το ψαχνω πολυ για να μην έχω προβλήματα κλπ...

Τοσο κακό είναι? Εδω άλλοι με το που το παίρνουν στα χερια τους το αυτοκίνητο, με ουτε 1500χλμ βάζουν προγραμμα..Εκει τι λες?

Το προγραμμα δε με αφορά αφού δεν μπορεί να με βλάψει (εκτός και αν ο οδηγός του προγραμματισμένου αυτοκινήτου πηγαίνει του σκοτωμού και καταλήξει πάνω μου...)

Για τα ξένον κίτ όμως είμαι κάθετος καθώς ασχέτως θερμοκρασίας χρώματος είναι επικίνδυνα για τους άλλους και κρίμα που όσοι τα φοράνε νομίζουν ότι έχουν κάνει βελτίωση.

Ελπίζω να αρχίσει να τα ελέγχει πιο αυστηρά η αστυνομία όπως γίνεται και στην υπόλοιπη Ευρωπαική Ένωση γιατί είναι πολύ κακή μόδα.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κ θα συμφωνήσω σε κάποια κ θα διαφωνήσω. Προσωπικά έχω ξενον 6000K μέσα από προτζέκτορα πια, αλλά κ πριν φρόντιζα να μην τυφλώνω. Το λάθος που κάνουν όλοι είναι ότι κ όταν τα τοποθετούν μόνοι τους, αλλά κ όταν τα τοποθετούν σε μαγαζί, σπανιότατα τα ρυθμίζουν. Επίσης τα ξενον είναι πια παράνομα σύμφωνα με οδηγία της ευρωπαικής ένωσης, όταν φωτίζουν από ανάκλαστρο, όταν δεν έχουν πλυστικό κ αυτόματο ρυθμιστή ύψους. Το ότι φωτίζουν πολύ καλύτερα από τα συμβατικά είναι δεδομένο είτε είναι εργοστασιακά είτε aftermarket κ το λέω γιατί κάποιος χρησιμοποίησε αυτό για να αποδείξει την μη νομιμότητά τους, κάτι το οποίο είναι λάθος. Τώρα χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον ευαυτό μου, κ γω τα τοποθέτησα λόγω πολύ συχνών βραδινών ταξιδιών σε επαρχιακούς δρόμους, φροντίζω να έχω πάντα καθαρά φανάρια κ πάντα με βάρος χαμηλώνω τη δέσμη, ακόμα κ αν αυτή μου φαίνεται πιο χαμηλή από όσο πρέπει. Αν παρατηρήσετε ακόμα κ εργοστασιακά xenon ειδικά των suv που είναι ψηλά αυτοκίνητα, πολλές φορές τυφλώνουν υπερβολικά. Στα άμεσα σχέδιά μου είναι να τοποθετήσω αυτόματο ρυθμιστή ύψους, που βρήκα με μεγάλη χαρά μετά από αρκετό ψάξιμο από αμερική, σε λογική τιμή κ με έτοιμη καλωδίωση για το mk4 μου. Το μόνο που θα πρέπει να αλλάξω είναι τις λάμπες των xenon μου γιατί θα είναι διαφορετικού τύπου αυτές που συνεργάζονται με τους ρυθμιστές, μαζί με το κατάλληλο ανταπτοράκι για τις H7. Το μόνο που μένει αλλά δε νομίζω να το βάλω ποτέ είναι τα πλυστικά. Αυτά τα λέω γιατί δικαίως βλέπω μία έχθρα από κάποιους απέναντι στα aftermarket xenon, αλλά υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι προσέχουν τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά ως προς την ασφάλεια των άλλων κ προσωπικά εμένα που έχω γράψει απίστευτα πολλά χλμ βράδυ σε επαρχιακό δρόμο δε μου έχουν αναβοσβήσει ποτέ φώτα για τύφλωση. Ειδικά σε κακοκαιρία κ ομίχλη έχω σωθεί με τα xenon...

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

....

Για τα ξένον κίτ όμως είμαι κάθετος καθώς ασχέτως θερμοκρασίας χρώματος είναι επικίνδυνα για τους άλλους και κρίμα που όσοι τα φοράνε νομίζουν ότι έχουν κάνει βελτίωση.

Ελπίζω να αρχίσει να τα ελέγχει πιο αυστηρά η αστυνομία όπως γίνεται και στην υπόλοιπη Ευρωπαική Ένωση γιατί είναι πολύ κακή μόδα.

Η επικινδυνότητα των φώτων xenon είναι άμεσα συνδεδεμένη και με τη θερμοκρασία τους σε Kelvin. Οι υπεριώδης ακτίνες των 8000Κ και 12000Κ είναι καταστροφικές για το ανθρώπινο μάτι, ακόμα και με κάποια δευτερόλεπτα έκθεσης σε αυτές! Σε αυτές τις περιπτώσει μπορεί να προκληθεί πραγματική τύφλωση των ματιών που εκτίθενται σε αυτές τις ακτίνες φωτός.

Με τα xenon στα 4300-4500Κ και 5000-6000Κ δεν τίθεται τέτοιος άμεσος κίνδυνος. Εξάλλου για τα 4300-4500-5000 δεν νομίζω ότι κανένα εργοστάσιο θέλει να είναι καταστρέφει τα μάτια των οδηγών.

Μεγάλη σημασία έχει όταν υπάρχουν xenons να προηγείται projector έτσι ώστε να μοιράζει το φως σε σωστή δέσμη και όχι να σκορπά τις φωτεινές ακτίνες ανεξέλεγκτα όπως κάνουν τα ανακλαστικά φανάρια των φώτων αλογόνου. Επίσης σημαντικός είναι και ο αυτόματος ρυθμιστής ύψους.

Μη βάζουμε λοιπόν όλους τους κατόχους xenon (εργοστασιακά-aftermarket) στο ίδιο καζάνι. Ειδικά όσοι έχουν aftermarket xenon σε εργοστασιακό φανάρι (με projector) και με αυτόματο ρυθμιστή ύψους (ακριβώς η περίπτωσή μου δηλαδή) δεν προκαλούν πρόβλημα στους απέναντι επειδή δεν έχουν πληστικό σύστημα! Φτάνει βέβαια να είναι ρυθμισμένα σωστά!

Συμφωνώ απόλυτα, να αρχίσει και η Αστυνομία να ελέγχει αυτούς τους κάγκουρες που προκαλούν βλάβη στα μάτια των απέναντι οδηγών.

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi

Παιδιά εγώ έκανα παραγγελία μόλις προχτές για ένα TSi DSG Highline και η ενημέρωση που είχα από τον πωλητή είναι ότι τα xenon θα αρχίσουν να μπαίνουν στα Golf που θα παραχθούν από την 45η εβδομάδα του έτους και μετά... δηλαδή μέσα Νοέμβρη...

Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα παιδιά είναι κατά της τοποθέτησης aftermarket xenon...

Στο Smart μου έβαλα και το μετάνιωσα 100 φορές...

Πάντως στο προηγούμενο αμάξι μου (Ford) υπήρχαν περιπτώσεις παιδιών στο σχετικό club που είχαν βρει στο ebay πλήρες εργοστασιακό σετ xenon από τρακαρισμένο (ή ίσως και κλεμμένο..??) αυτοκίνητο... ολόκληρα φανάρια, καλωδιώσεις κλπ... τα πάντα... δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί κάτι για Golf 6

Edited by dim TSi
Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81
Μπορείς επίσης να απενεργοποιήσεις τα φώτα ημέρας απλά διαβάζοντας το manual στο ντουλαπάκι σου αφού περιγράφει ακριβώς πως γίνεται ;)

:Dworthy.gif Δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτη η δυνατοτητα.Τα απενεργοποιησα κι εγω.Ειχα βαρεθει να μου λενε ολοι να σβησω τα φωτα...

Link to comment
Share on other sites

Ο antonis80 θέλει να μπει στον κόπο αυτό γιατί έχει το Golf 6 που ως γνωστό ακόμα δεν έχει βγάλει Γνήσια Ξενον Φανάρια σαν option στις παραγγελίες οχημάτων!!!

Η μόνη "πατέντα" που θα κάνει είναι μια τρύπα στο πλαστικό κάλυμμα-τάπα (κόστους ¤10 αν θες να πάρεις άλλο) σε κάθε φανάρι στην οποία μπαίνει μια λαστιχένια φούσκα από όπου θα περνάνε τα καλώδια, η οποία είναι υδροστεγής και αεροστεγής οπότε δεν τίθεται θέμα να φοβίζουμε τον άνθρωπο χωρίς λόγο!

Αν είχε η VW γνήσια Xenon νομίζεις δεν θα το ζητούσαν οι περισσότεροι αγοραστές Golf 6 που περίμεναν μέχρι και 6 μήνες για να τους έρθει το καινούριο τους αμάξι??? Έτσι δεν θα αναγκαζόταν να βάλει aftermarket xenon αφού θα είχε τα Original σε πολύ καλή τιμή μαζί με την τιμή του αμαξιού, και δεν θα ήταν παράνομος και δεν θα τύφλωνε τους απέναντι.

Τους απέναντι τους τυφλώνεις στην κυριολεξία αν βάλεις πάνω από 6000Κ xenons και φέγγουν με βλαβερές για τα μάτια μας υπεριώδες ακτίνες φωτός! Επειδή μερικοί ασυνείδητοι βάζουν 8000Κ και 12000Κ xenon και μας τυφλώνουν δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι!!!

Ο συνονόματος μου δεν ζήτησε να μάθει αν είναι νόμιμο ή όχι να βάλει xenon! Θα το έγραφε στο πρώτο post του.

Δηλαδή αν κάτι είναι παράνομο και κάποιος είναι έτοιμος να προχωρήσει σε παρανομία να μην του το λέμε αφού δεν το ρώτησε. Δεν καταννοώ τη λογική σου.

Εγώ αυτό που έχω να πω για τα xenon είναι ότι έγινε πια μόδα. Βλέπουμε καθημερινά όλο και περισσότερους να τα τοποθετούν στα αμάξια τους, πολλές φορές με ενοχλητικά έως εγκληματικά αποτελέσματα. Σε ενοχλούν μέσα από τον καθρέπτη όταν σε ακολουθούν σε ένα δρόμο ή σε τυφλώνουν όταν διασταυρώνεσαι μαζί τους. Δεν εξαιρώ ούτε καν αυτούς που με εργοστασιακά ξένον σε τυφλώνουν λόγω αμέλειας ελέγχου και ρύθμισης. Τα ίδια προφανώς ισχύουν και για όσους αμελούν τη ρύθμιση κλασικών φανών, απλά στα xenon η όχληση είναι πολύ πιο έντονη και η ανεξέλεγκτη τοποθέτηση xenon κάθε προέλευσης πήρε διαστάσεις πανδημίας, με αποτέλεσμα σε κάθε διαδρομή σου ή ταξίδι να συναντάς κάθε λίγο και λιγάκι και κάποιο με εκτυφλωτικά φώτα.

Προφανώς αν κάποιος προβεί σε ολοκληρωμένη εγακτάσταση xenon με σωστά υλικά, ρυθμίσεις και ελέγχους και τελικά δεν τυφλώνει τους άλλους οδηγούς, δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να αγοράσω απο οπουδήποτε xenon ή led φώτα για το δικο μου golf gti mk6. έχω ψάξει παντού (ebay κ.α.) και ομολογώ πως έχω αρχίσει κ ψιλοαπελπίζομαι γιατι έχω βρεί απολύτως τπτ. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να αγοράσω απο οπουδήποτε xenon ή led φώτα για το δικο μου golf gti mk6. έχω ψάξει παντού (ebay κ.α.) και ομολογώ πως έχω αρχίσει κ ψιλοαπελπίζομαι γιατι έχω βρεί απολύτως τπτ. :D

file prepei na kaneis ypomoni ligo akomi giati to montalo einai kainourgio kai den exoun bgei polla pragmata. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να αγοράσω απο οπουδήποτε xenon ή led φώτα για το δικο μου golf gti mk6. έχω ψάξει παντού (ebay κ.α.) και ομολογώ πως έχω αρχίσει κ ψιλοαπελπίζομαι γιατι έχω βρεί απολύτως τπτ. :cry:

Δεν πρέπει να απελπίζεσαι γιατί για τις μόνες λάμπες -ενός Golf 6- που δεν έχει βγει κάτι σε xenon ή led είναι τα Φώτα Ημέρας σου που είναι του τύπου Η15 :excl::excl::excl:

Για όλες τις άλλες λάμπες σου υπάρχουν ήδη στο εμπόριο λύσεις όπως του Golf 5. ;)

Πχ: Τα πορεία σου είναι Η7 οπότε βάζεις xenon ή led με canbus-canceler και τελείωσες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να απελπίζεσαι γιατί για τις μόνες λάμπες -ενός Golf 6- που δεν έχει βγει κάτι σε xenon ή led είναι τα Φώτα Ημέρας σου που είναι του τύπου Η15 :whistling::lol::lol:

Για όλες τις άλλες λάμπες σου υπάρχουν ήδη στο εμπόριο λύσεις όπως του Golf 5. :lol:

Πχ: Τα πορεία σου είναι Η7 οπότε βάζεις xenon ή led με canbus-canceler και τελείωσες....

καλημέρα φίλε μου τα φώτα ημέρας που αναφέρεις είναι μέσα στο φανάρι? και τι ακριβώς γίνεται με αυτά ανάβουν συνέχεια ? γιατι δεν έχω καταλάβει..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου τα φώτα ημέρας που αναφέρεις είναι μέσα στο φανάρι? και τι ακριβώς γίνεται με αυτά ανάβουν συνέχεια ? γιατι δεν έχω καταλάβει..

ta fota hmeras (Golf 6) otan exeis to diakopti sto 0 einai anamena. diladi otan kinise mera einai anamena sinexeia.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας, συμφωνω πως τα φωτα ημερας ειναι σπαστικα αλλα δυστηχως ειναι και πιο ασφαλη αλλα κ νεος νομος της ευρωπαικης ενωσης. στο θεμα μας, πιστευω πως εχωντας δει κιτακια χενον αλλα και τα μαμισια, ειναι πραγματικα μερα με την νυχτα...οποτε θα περιμενω να βρω κατι απο hella η ebay

Link to comment
Share on other sites

μου χουν προτεινει το παρακατω site παιδια που χουν αγορασει κιτακι απο κει και ειναι πολυ ευχαριστημενοι...

www.vvme.com

βλεπω οι τιμες τους ειναι πολυ καλες,γυρω στα 60ευρω με μεταφορικα...

το σκεφτομαι για να βαλω στο γκολφ 6 μου...αλλα απο τι καταλαβαινω θα χρειαστω και αυτο που λεει "Error Canceller for HID" σωστα? (για να μην μου αναβει η ενδειξη καμμενης λαμπας...).

επισης θελω να ρωτησω αν καποιος εχει βαλει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ καποιο κιτ χενον στο 6αρι, γιατι αν κρινω απο το ποσο με παιδεψε να αλλαξω λαμπες τυπου χενον, τοτε θα πρεπει να βγει ολο το φαναρι για να βαλω τα χενον...

Link to comment
Share on other sites

μου χουν προτεινει το παρακατω site παιδια που χουν αγορασει κιτακι απο κει και ειναι πολυ ευχαριστημενοι...

www.vvme.com

βλεπω οι τιμες τους ειναι πολυ καλες,γυρω στα 60ευρω με μεταφορικα...

το σκεφτομαι για να βαλω στο γκολφ 6 μου...αλλα απο τι καταλαβαινω θα χρειαστω και αυτο που λεει "Error Canceller for HID" σωστα? (για να μην μου αναβει η ενδειξη καμμενης λαμπας...).

επισης θελω να ρωτησω αν καποιος εχει βαλει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ καποιο κιτ χενον στο 6αρι, γιατι αν κρινω απο το ποσο με παιδεψε να αλλαξω λαμπες τυπου χενον, τοτε θα πρεπει να βγει ολο το φαναρι για να βαλω τα χενον...

αλέκο να σε ρωτήσω, ποιες λάμπες άλλαξες? όλες? είσαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα? πόσο σου στοίχισαν και τελικά έχει διαφορά από πριν?

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα τις Η7 και τα λαμπακια θεσεως...

εχω παρει προσωρινα κατι λαμπες της πλακας απο το αλεχ πακ αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο...θα ανεβασω καποια στιγμη και φωτο...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα καμια σχεση με τις μαμα κιτρινες λαμπες...

αυτες που εχω κανουν κατι 'σκιες' στο δρομο αλλα φανταζομαι ειναι επειδη ειναι της πλακας οι λαμπες (απο αλεχ πακ 7ευρω νομιζω ).

για να τις αλλαξω μου πηρε αρκετη ωρα...το προβλημα ειναι απο την μερια του οδηγου που δεν εχει καθολου χωρο....αλλα τελος καλα ολα καλα.

λεω μηπως παρω κανα κιτ χενον, θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi

Καλημέρα...

Σε λίγες μέρες περιμένω να παραλάβω το Golf μου και ήδη έχω αρχίσει να ψάχνομαι για διάφορα...

Στα περισσότερα Golf που βλέπω στο δρόμο τα φώτα βγάζουν ένα κίτρινο φως το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου...

Για αυτό λοιπόν σκέφτομαι να παραγγείλω λάμπες οι οποίες να βγάζουν λευκό φως...

Θα παρακαλούσα λοιπόν κάποιο φίλο που ήδη έχει στα χέρια του το Golf VI να ρίξει μια ματιά στο manual του αυτοκινήτου και να μου πει τι τύπου λάμπες φοράνε τα μπροστινά φανάρια... Φυσικά δεν εννοώ Golf VI με Xenon αλλά με απλούς συμβατικούς λαμπτήρες...

Μιλάω φυσικά για όλες τις λάμπες... τα λεγόμενα μικρά, τα μεσαία και τα μεγάλα... επίσης θα ήθελα να μου διευκρινίσει κάποιος αν τα φώτα ημέρας (αυτά που είναι μόνιμα αναμένα με το που βάζουμε μπροστά) είναι ίδια με τα μικρά...

Ακόμα καλύτερα βέβαια θα ήταν αν μπορούσαμε να έχουμε κάποιο link με το εγχειρίδιο του Golf VI (ίσως σε μορφή pdf...)

Ευχαριστώ....

Edited by dim TSi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Σε λίγες μέρες περιμένω να παραλάβω το Golf μου και ήδη έχω αρχίσει να ψάχνομαι για διάφορα...

Στα περισσότερα Golf που βλέπω στο δρόμο τα φώτα βγάζουν ένα κίτρινο φως το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου...

Για αυτό λοιπόν σκέφτομαι να παραγγείλω λάμπες οι οποίες να βγάζουν λευκό φως...

Θα παρακαλούσα λοιπόν κάποιο φίλο που ήδη έχει στα χέρια του το Golf VI να ρίξει μια ματιά στο manual του αυτοκινήτου και να μου πει τι τύπου λάμπες φοράνε τα μπροστινά φανάρια... Φυσικά δεν εννοώ Golf VI με Xenon αλλά με απλούς συμβατικούς λαμπτήρες...

Μιλάω φυσικά για όλες τις λάμπες... τα λεγόμενα μικρά, τα μεσαία και τα μεγάλα... επίσης θα ήθελα να μου διευκρινίσει κάποιος αν τα φώτα ημέρας (αυτά που είναι μόνιμα αναμένα με το που βάζουμε μπροστά) είναι ίδια με τα μικρά...

Ακόμα καλύτερα βέβαια θα ήταν αν μπορούσαμε να έχουμε κάποιο link με το εγχειρίδιο του Golf VI (ίσως σε μορφή pdf...)

Ευχαριστώ....

Ψάξτε πριν ρωτήσετε:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...0&start=240

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη τα φωτα τα μαμα τα θεωρω πραγματικα τραγικα μπορω να κανω καποια αναβαθμιση ?

Δεν με ενδιαφερουν καγκουριες τυπου μπλε ξενον κτλ.

Απλα θελω ενα καλυτερο φως να βλεπω καλα στην μεσαια σκαλα .

Τα εβαλα διπλα διπλα με καποια αλλα αυτοκινητα και τα δικα μου ηταν τα ποιο αδυναμα.Το πηγα στην αντιπροσωπεια αλλα οπως μου ειπαν ετσι ειναι .

Καποιες προτεινωμενες αλλαγες ?

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο απλό που μπορείς να κάνει και να έχεις καλύτερο φωτισμό είναι να αλλάξεις τις λάμπες μεσαίας σκάλας (Η7) με κάποιες όπως οι Osram NightBreaker 90 % more light, ή τις Phillips X-Treme Power +8 0 % more light

Προσωπικά έχω βάλει τις Osram στους προβολείς μου και δένουν τέλεια σε ένταση φωτισμού και χρώματος με τα εργοστασιακά xenon (4300K) μου, επίσης τις πρότεινα σε πελάτες μου (όσο δούλευα σε αντιπροσωπεία) και έβγαινα ασπροπρόσωπος. Το κόστος τους είναι περίπου 20 ευρώ!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε ,μαλλον αυτες θα βαλω εξαλου...μιλαμε για κορυφαιες εταιριες.

Για τα μεγαλα φωτα εχεις κατι να προτεινεις ?

Επισης η εγκατασταση ειναι δυσκολη ? νομιζω εχει παρει το ματι μου οδηγιες εδω μεσα ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.