Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Τα μεγάλα φώτα έχουν Η15 λάμπες για τις οποίες δεν έχει βγει κάτι aftermarket ακόμα! Οπότε αναμένεις για νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο απλό που μπορείς να κάνει και να έχεις καλύτερο φωτισμό είναι να αλλάξεις τις λάμπες μεσαίας σκάλας (Η7) με κάποιες όπως οι Osram NightBreaker 90 % more light, ή τις Phillips X-Treme Power +8 0 % more light

Προσωπικά έχω βάλει τις Osram στους προβολείς μου και δένουν τέλεια σε ένταση φωτισμού και χρώματος με τα εργοστασιακά xenon (4300K) μου, επίσης τις πρότεινα σε πελάτες μου (όσο δούλευα σε αντιπροσωπεία) και έβγαινα ασπροπρόσωπος. Το κόστος τους είναι περίπου 20 ευρώ!

Να ρωτισω, αυτές δεν ειναι τυπου xenon που δεν ρυθμιζονται και τυφλωνουν τους απέναντι η οχι ???

Ρωταω γιατι υπαρχει μεγαλο μπερδεμα με αυτο το θεμα. 8P;):) :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η osram εχει βγαλει Η15 και μαλιστα παρα πολυ καλες.

Καπου τις πετυχε το ματι μου ...wortex ισως ...

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο απλό που μπορείς να κάνει και να έχεις καλύτερο φωτισμό είναι να αλλάξεις τις λάμπες μεσαίας σκάλας (Η7) με κάποιες όπως οι Osram NightBreaker 90 % more light, ή τις Phillips X-Treme Power +8 0 % more light

Προσωπικά έχω βάλει τις Osram στους προβολείς μου και δένουν τέλεια σε ένταση φωτισμού και χρώματος με τα εργοστασιακά xenon (4300K) μου, επίσης τις πρότεινα σε πελάτες μου (όσο δούλευα σε αντιπροσωπεία) και έβγαινα ασπροπρόσωπος. Το κόστος τους είναι περίπου 20 ευρώ!

Πάντως στο http://www.pal-guide.com/ βγάζει ότι το Golf V 1.6FSi (sorry που κάνω αναφορά για Golf V σε post για Golf VI) έχει λάμπες Η7 και για μεσαία και για μεγάλη σκάλα!!! ¶ρα τις αλλάζουμε και τις 4 με Philips ή Osram? H' μπορεί να θεωρηθεί πλεονασμός λευκού φωτός?

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτισω, αυτές δεν ειναι τυπου xenon που δεν ρυθμιζονται και τυφλωνουν τους απέναντι η οχι ???

Ρωταω γιατι υπαρχει μεγαλο μπερδεμα με αυτο το θεμα. :rolleyes::) :) :)

Δεν είναι τύπου xenon που τυφλώνει αφού στην ουσία είναι λάμπες αλογόνου "καλύτερης" ποιότητας-τεχνολογίας :thumbsup:

Δεν είναι σαν αυτές τις μπλε βαμμένες λάμπες που φέγγουν λιγότερο το δρόμο αλλά στραβώνουν τους απέναντι machinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τύπου xenon που τυφλώνει αφού στην ουσία είναι λάμπες αλογόνου "καλύτερης" ποιότητας-τεχνολογίας ;)

Δεν είναι σαν αυτές τις μπλε βαμμένες λάμπες που φέγγουν λιγότερο το δρόμο αλλά στραβώνουν τους απέναντι machinegun.gif

ok. Τι προτεινεις δηλαδη OSRAM ???

Link to comment
Share on other sites

Σαν τιs PIAA εγώ προσωπικά εδώ και 4 αμάξια που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν βάζω καμία άλλη!

Κρίμα που είναι πολύ ακριβές όμως...

Link to comment
Share on other sites

Σαν τιs PIAA εγώ προσωπικά εδώ και 4 αμάξια που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν βάζω καμία άλλη!

Κρίμα που είναι πολύ ακριβές όμως...

Αυτές : http://www.piaa.com/Bulbs/Bulbs-H7.html ???

Στο Golf 6 εβαλες ??? αν ναι ποιες ???

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

H7 Xtreme White Plus και περιμένουν στο συρτάρι μου την παραλαβή του αυτοκινήτου ;)

Μακάρι να βγάλει η PIAA σύντομα και τις Η15...

Link to comment
Share on other sites

H7 Xtreme White Plus και περιμένουν στο συρτάρι μου την παραλαβή του αυτοκινήτου ;)

Μακάρι να βγάλει η PIAA σύντομα και τις Η15...

H PIAA intense white ειναι καλυτερη απο την Xtreme White Plus ???

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη για την intense..

Kατα την ταπεινή μου γνώμη πάντως με τους 100 βαθμούς Kelvin που έχει λιγότερους

από την Xtreme White Plus θεωρητικά ίσως είναι ακόμη πιο λευκή η Intense!

Η Xtreme White έχει και μπλέ τελείωμα μπροστά οπότε με αναμένα τα φανάρια βλέπεις

μέσα στο καθρέφτη ένα πολύ αχνό και απαλό μπλέ χρώμα που πιθανότατα να λείπει από την

Intense (συνεπώς ίσως είναι θέμα απλά γούστου πλέον η επιλογή :help: )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οντως οι piaa ειναι καλυτερες απο τις αλλες 2 μαρκες.

Οι intense ειναι κατασπρες χωρις μπλε τελειωμα .

100 Ευρω οι 2...μπορει και παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Όλες οι λάμπες που έχουν πιο λευκό φως ή μπλεδίζουν λίγο ή περισσότερο: ΔΕΝ φέγγουν όπως οι Osram και Phillips που προανέφερα!

Τις έχω συγκρίνει στην πράξη πριν αλλάξω φανάρια σε οδήγηση σε επαρχιακό δρόμο (πίσσα σκοτάδι) και με τις PIAA δεν έβλεπα τόσο καλά όσο με τις Osram!!!

Κατά την σύγκρισή μου λοιπόν, αφού έχω κάνει συλλογή από Η7 λάμπες, κατατάσσω σε σειρά "φωτεινότητας":

1) Osram Nightbreaker 90%

2) Phillips X-treme Power 8 0%

3) PIAA intense

4) PIAA Xtreme White Plus

5) Mtec MT-405 H7 4,750K Cosmos Blue

Ξαναλέω ότι συγκρίνω την φωτεινότητα και όχι το χρώμα!!!

Όλες αυτές τις έχω δοκιμάσει στη μεσαία σκάλα του Golf μου πριν βάλω τα ΟΕΜ xenon και το έχουν προσέξει και φίλοι μου...

Να ξέρετε ότι οι μόνες εταιρίες που "παράγουν" λάμπες (το γυάλινο μέρος τους) είναι οι Osram και Phillips. Όλες οι άλλες εταιρίες αγοράζουν "μέρος" της λάμπας από αυτές τις δύο εταιρίες.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Οι Philips σαν απόχρωση μέσα στο φανάρι να υποθέσω πως είναι κατάλευκες;

Γιατί αν κιτρινίζουν όπως οι μαμά......

Προσωπική άποψη πάντως πως και η διαφορά στην τιμή όλο και κάτι λέει πάντα

όπως σε όλα τα πράγματα βέβαια...

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Οι Philips σαν απόχρωση μέσα στο φανάρι να υποθέσω πως είναι κατάλευκες;

Γιατί αν κιτρινίζουν όπως οι μαμά......

Προσωπική άποψη πάντως πως και η διαφορά στην τιμή όλο και κάτι λέει πάντα

όπως σε όλα τα πράγματα βέβαια...

Οι Philips είχαν μια μικρή κίτρινη απόχρωση στο φανάρι αλλά και στον δρόμο!

Οι Osram που έχω βάλει στη μεγάλη σκάλα των ΟΕΜ ξένον μου δεν διαφέρουν σε χρώμα στο φανάρι και κιτρινίζουν το λιγότερο σε σχέση με τις 4500Κ ΟΕΜ ξένον της μεσαίας σκάλας μου!

Link to comment
Share on other sites

Tις Οsram εννοούσα και έγραψα Philips κατά λάθος :rolleyes:

Ευχαριστούμε πολύ για το συγκριτικό πάντως :)

Στην αναμονή τώρα και για Η15...

Οff topic: Θυμάται κανείς τον τρόπο που απενεργοποιούνται τα φώτα ημέρας;

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα το σχετικό post που είχε περιγράψει χοντρικά τον

τρόπο ένας συνφορουμίστας...

Link to comment
Share on other sites

.....

Οff topic: Θυμάται κανείς τον τρόπο που απενεργοποιούνται τα φώτα ημέρας;

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα το σχετικό post που είχε περιγράψει χοντρικά τον

τρόπο ένας συνφορουμίστας...

Το γράφει στο βιβλίο οδηγιών χρήσης του αμαξιού σου, στο ντουλαπάκι συνοδηγού...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση (ελπίζω οτι δεν ήταν ειρωνική...).

Αν είχα παραλάβει το αμάξι σίγουρα θα είχα κοιτάξει πρώτα το ..FM στο ντουλαπάκι..

Tώρα θα μου πεις τι ψάχνεσαι χριστιανέ μου από τώρα...

Το μικρόβιο βλέπεις δεν αποβάλεται εύκολα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση (ελπίζω οτι δεν ήταν ειρωνική...).

Αν είχα παραλάβει το αμάξι σίγουρα θα είχα κοιτάξει πρώτα το ..FM στο ντουλαπάκι..

Tώρα θα μου πεις τι ψάχνεσαι χριστιανέ μου από τώρα...

Το μικρόβιο βλέπεις δεν αποβάλεται εύκολα..

Sorry φίλε μου δεν πρόσεξα ότι δεν το έχεις παραλάβει ακόμα το αμάξι σου!!!

Δεν σε ειρωνεύτηκα πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Κατά την σύγκρισή μου λοιπόν, αφού έχω κάνει συλλογή από Η7 λάμπες, κατατάσσω σε σειρά "φωτεινότητας":

1) Osram Nightbreaker 90%

2) Phillips X-treme Power 8 0%

3) PIAA intense

4) PIAA Xtreme White Plus

5) Mtec MT-405 H7 4,750K Cosmos Blue

Μπορεις να μας δωσεις και τις τιμές τους ??? ;) ;) :lol::) :)

.....

Οff topic: Θυμάται κανείς τον τρόπο που απενεργοποιούνται τα φώτα ημέρας;

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα το σχετικό post που είχε περιγράψει χοντρικά τον

τρόπο ένας συνφορουμίστας...

"Όποιος θέλει να απενεργοποιήσει τα φωτά ημέρας αυτό που έχει να κάνει είναι να ανάψει αριστερό φλας μαζί με το σινιάλο της μεγάλης σκάλας με κλειστό διακόπτη. Αμέσως βάζετε μπροστά την μηχανή περιμένετε 3δευτερα κ κλείνετε. Τα φωτά ημέρας έχουν απενεργοποιηθεί. Το ίδιο ακριβώς τρόπο τα ενεργοποιείτε κάνοντας το φλας δεξιά...."

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

worthy.gif

Σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας κρατάμε πατημένο το σινιάλο μέχρι δηλ. και την στιγμή που

θα σβήσουμε τον κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

worthy.gif

Σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας κρατάμε πατημένο το σινιάλο μέχρι δηλ. και την στιγμή που

θα σβήσουμε τον κινητήρα;

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα μαλλον ναι. ;) ;) :lol::) :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αγόρασα πριν από δύο ημέρες 2 πακέτα Osram Nightbreaker 90% (2x2) από ebay.co.uk μαζί με έξοδα αποστολής 37,27Euro. Περίπου 9,32Euro η λάμπα. http://tinyurl.com/yad7axj Επέλεξα τον συγκεκριμένο πωλητή, γιατί στέλνει το πακέτο συστημένο αλλά και γιατί είναι power seller με 100% θετικό feedback. Πάντως υπάρχουν και φθηνότεροι πωλητές http://tinyurl.com/yz2ylvz (κόστος γύρω στα 32Euro 2x2). Ελλάδα δεν ξέρω πόσο κοστίζουν, αλλά κάπου είχα διαβάσει γύρω στα 20Euro το ζευγάρι...

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.