Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Πάντως εγώ αγόρασα πριν από δύο ημέρες 2 πακέτα Osram Nightbreaker 90% (2x2) από ebay.co.uk μαζί με έξοδα αποστολής 37,27Euro. Περίπου 9,32Euro η λάμπα. http://tinyurl.com/yad7axj Επέλεξα τον συγκεκριμένο πωλητή, γιατί στέλνει το πακέτο συστημένο αλλά και γιατί είναι power seller με 100% θετικό feedback. Πάντως υπάρχουν και φθηνότεροι πωλητές http://tinyurl.com/yz2ylvz (κόστος γύρω στα 32Euro 2x2). Ελλάδα δεν ξέρω πόσο κοστίζουν, αλλά κάπου είχα διαβάσει γύρω στα 20Euro το ζευγάρι...

Περιμενουμε εντυπωσεις μολις τις βαλεις !!! :nea:;) ;) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Παιδιά,

Όλες οι λάμπες που έχουν πιο λευκό φως ή μπλεδίζουν λίγο ή περισσότερο: ΔΕΝ φέγγουν όπως οι Osram και Phillips που προανέφερα!

Τις έχω συγκρίνει στην πράξη πριν αλλάξω φανάρια σε οδήγηση σε επαρχιακό δρόμο (πίσσα σκοτάδι) και με τις PIAA δεν έβλεπα τόσο καλά όσο με τις Osram!!!

Κατά την σύγκρισή μου λοιπόν, αφού έχω κάνει συλλογή από Η7 λάμπες, κατατάσσω σε σειρά "φωτεινότητας":

1) Osram Nightbreaker 90%

2) Phillips X-treme Power 8 0%

3) PIAA intense

4) PIAA Xtreme White Plus

5) Mtec MT-405 H7 4,750K Cosmos Blue

Ξαναλέω ότι συγκρίνω την φωτεινότητα και όχι το χρώμα!!!

Όλες αυτές τις έχω δοκιμάσει στη μεσαία σκάλα του Golf μου πριν βάλω τα ΟΕΜ xenon και το έχουν προσέξει και φίλοι μου...

Να ξέρετε ότι οι μόνες εταιρίες που "παράγουν" λάμπες (το γυάλινο μέρος τους) είναι οι Osram και Phillips. Όλες οι άλλες εταιρίες αγοράζουν "μέρος" της λάμπας από αυτές τις δύο εταιρίες.

Όταν λες ότι όλες οι λάμπες που έχουν λευκό φως ή μπλεδίζουν δεν φέγγουν όπως οι Osram & Phillips... αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα ή βασίζεται κάπου...?

Προσωπικά, στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου άλλαξα αρχικά τις εργοστασιακές λάμπες με Phillips X-Treme Power, δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος και τις ξαναάλλαξα με PIAA Intense White... Κατά την γνώμη μου οι PIAA δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι όλες οι λάμπες που έχουν λευκό φως ή μπλεδίζουν δεν φέγγουν όπως οι Osram & Phillips... αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα ή βασίζεται κάπου...?

Προσωπικά, στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου άλλαξα αρχικά τις εργοστασιακές λάμπες με Phillips X-Treme Power, δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος και τις ξαναάλλαξα με PIAA Intense White... Κατά την γνώμη μου οι PIAA δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο...

Αυτό που έγραψα είναι κανόνας και το γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τον φωτισμό οχημάτων, και όχι μόνο δική μου γνώμη! Όπως έγραψα και πιο πάνω αναφέρομαι σε φωτεινότητα (σε μονάδες lumens) και όχι σε απόχρωση φωτισμού (σε μονάδες kelvins)!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας δωσεις και τις τιμές τους ??? :unsure::) :) :) :)

"Όποιος θέλει να απενεργοποιήσει τα φωτά ημέρας αυτό που έχει να κάνει είναι να ανάψει αριστερό φλας μαζί με το σινιάλο της μεγάλης σκάλας με κλειστό διακόπτη. Αμέσως βάζετε μπροστά την μηχανή περιμένετε 3δευτερα κ κλείνετε. Τα φωτά ημέρας έχουν απενεργοποιηθεί. Το ίδιο ακριβώς τρόπο τα ενεργοποιείτε κάνοντας το φλας δεξιά...."

Οι τιμές είναι 20 ευρώ για osram και phillips, 30 ευρώ για Mtec και 35 ευρώ για PIAA όλα απο ΕΛΛΗΝΙΚΑ μαγαζιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Osram και Phillips μπορεί να τις βρει κάποιος στα περισότερα ηλεκτρολογεία αυτοκινήτων.

Φίλος που έχει χρόνια μαγαζί στην Ν.Ιωνία θεωρεί και τις 2 εξίσου καλές, νομίζω με ένα μικρό προβάδισμα στην Osram.

Πάντως οι συγκεκριμένες λάμπες βελτιώνουν πάρα πολύ τον φωτισμό (ενώ έχουν και προσιτή τιμή) αλλά δεν έχουν σχέση με το look και τις κινέζικες μαιμουδιές που μπλεδίζουν.

Παλαιότερα που είχα βάλει ένα σετ από τις πρώτες λάμπες για μεσαία σκάλα που είχαν βγει να μπλεδίζουν, στραβώθηκα και τις έβγαλα αν θυμάμαι καλά σε 2 ημέρες (τα πιο τζάμπα 20 ευρώ που έχω δώσει σε αξεσουάρ).

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις λάμπες (Osram Nightbreaker H7 90%) στα μεσαία φώτα (Golf V) και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από τη φωτεινότητα όσο και από την απόσταση που φωτίζουν. Να δούμε όμως πόσο θα αντέξουν... Ακολουθούν Photos...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις λάμπες (Osram Nightbreaker H7 90%) στα μεσαία φώτα (Golf V) και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από τη φωτεινότητα όσο και από την απόσταση που φωτίζουν. Να δούμε όμως πόσο θα αντέξουν... Ακολουθούν Photos...

απο που τις πειρες?

ποσο εκαναν?

Ρωτω γιατι εγω εβαλα πριν λιγο καιρο τις osram cool blue στη μεγαλη σκαλα και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Βεβαι πολυ καλυτερες απο τις μαμα λαμπες που ειχε. Κοστος 30 ¤ το ζευγαρι. Μαλον παλι θα τις αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

απο που τις πειρες?

ποσο εκαναν?

Ρωτω γιατι εγω εβαλα πριν λιγο καιρο τις osram cool blue στη μεγαλη σκαλα και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Βεβαι πολυ καλυτερες απο τις μαμα λαμπες που ειχε. Κοστος 30 ¤ το ζευγαρι. Μαλον παλι θα τις αλλαξω.

2 πακέτα Osram Nightbreaker 90% (2x2) από ebay.co.uk μαζί με έξοδα αποστολής 37,27Euro. Περίπου 9,32Euro η λάμπα. http://tinyurl.com/yad7axj Επέλεξα τον συγκεκριμένο πωλητή, γιατί στέλνει το πακέτο συστημένο αλλά και γιατί είναι power seller με 100% θετικό feedback. Πάντως υπάρχουν και φθηνότεροι πωλητές http://tinyurl.com/yz2ylvz (κόστος γύρω στα 32Euro 2x2).

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις λάμπες (Osram Nightbreaker H7 90%) στα μεσαία φώτα (Golf V) και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από τη φωτεινότητα όσο και από την απόσταση που φωτίζουν. Να δούμε όμως πόσο θα αντέξουν... Ακολουθούν Photos...

Πολύ καλό και χρήσιμο post! :o

Link to comment
Share on other sites

2 πακέτα Osram Nightbreaker 90% (2x2) από ebay.co.uk μαζί με έξοδα αποστολής 37,27Euro. Περίπου 9,32Euro η λάμπα. http://tinyurl.com/yad7axj Επέλεξα τον συγκεκριμένο πωλητή, γιατί στέλνει το πακέτο συστημένο αλλά και γιατί είναι power seller με 100% θετικό feedback. Πάντως υπάρχουν και φθηνότεροι πωλητές http://tinyurl.com/yz2ylvz (κόστος γύρω στα 32Euro 2x2).

Σ' ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε! Τα Osram Nightbreaker 90% μπαίνουν σε Golf6 ή όχι; Αν ναι, ποια σκάλα αντικαθιστούν;

@ J.P. σου είναι εύκολο να μου στείλεις σε pm τη οδό και τον αριθμό του μαγαζιού του φίλου σου στη Ν.Ιωνία;

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε! Τα Osram Nightbreaker 90% μπαίνουν σε Golf6 ή όχι; Αν ναι, ποια σκάλα αντικαθιστούν;

@ J.P. σου είναι εύκολο να μου στείλεις σε pm τη οδό και τον αριθμό του μαγαζιού του φίλου σου στη Ν.Ιωνία;

Μπαίνουν. Δες εδώ : http://am_application.osram.info/publish/index_en.html

Link to comment
Share on other sites

απο που τις πειρες?

ποσο εκαναν?

Ρωτω γιατι εγω εβαλα πριν λιγο καιρο τις osram cool blue στη μεγαλη σκαλα και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Βεβαι πολυ καλυτερες απο τις μαμα λαμπες που ειχε. Κοστος 30 ¤ το ζευγαρι. Μαλον παλι θα τις αλλαξω.

2 πακέτα Osram Nightbreaker 90% (2x2) από ebay.co.uk μαζί με έξοδα αποστολής 37,27Euro. Περίπου 9,32Euro η λάμπα. http://tinyurl.com/yad7axj Επέλεξα τον συγκεκριμένο πωλητή, γιατί στέλνει το πακέτο συστημένο αλλά και γιατί είναι power seller με 100% θετικό feedback. Πάντως υπάρχουν και φθηνότεροι πωλητές http://tinyurl.com/yz2ylvz (κόστος γύρω στα 32Euro 2x2).

Παιδιά γιατί παιδεύεστε με ebay???

Αφού οι συγκεκριμένες στην Ελλάδα είναι φτηνότερες!!!

Εγώ τις πήρα από αντιπροσωπεία VW (δεν λέω όνομα) στα 22 ευρώ το ζευγάρι Osram Nightbreaker 90%!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί παιδεύεστε με ebay???

Αφού οι συγκεκριμένες στην Ελλάδα είναι φτηνότερες!!!

Εγώ τις πήρα από αντιπροσωπεία VW (δεν λέω όνομα) στα 22 ευρώ το ζευγάρι Osram Nightbreaker 90%!!!

Άρα ακριβότερες εννοείς... Στο ebay το ζευγάρι έχει από 16-18Euro μαζί με τα έξοδα αποστολής... Και από το να πάω Θεσσαλονίκη από Καστοριά για να τις βρω, προτιμώ το ebay.co.uk!!!

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω τα osram με 20 euro που λέτε? Εγώ σε ένα μαγαζί που τα βρήκα τα είχε 40 euro και το άλλο δεν τα είχε καν!! Εντός αττικής!

Sorry, αλλά γράφω από κινητό και τα ελληνικά δεν τα εμφανίζει!

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πριν 2 μέρες τοποθέτησα φιμέ στο αμαξάκι μου.

Το αμάξι φοράει παντού 3ο στάδιο της 3M και στο μπροστινό παρ-μπριζ 1ο στάδιο της 3M.

Επειδή η ορατότητα το βράδυ μειώθηκε αισθητά θέλω να αλλάξω φώτα. Λέτε να βάλω τα Osram Nightbreaker 90% ή κάποιο κιτ xenon; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω καλή ορατότητα.

Περιμένω την προτάσεις σας και αν γίνεται να είναι και συγκεκριμένες. Ακριβές μοντέλο λάμπας και από που να το αγοράσω.

Έχω golf 6 tsi 160.

Ευχαριστώ.

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Ότι φώτα και να βάλεις με τα φιμέ έτσι και βρεθείς νύχτα σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωτισμό με καταιγίδα δεν θα βλέπεις σχεδόν τίποτα.

Μου έτυχε πριν 1,5 μήνα με άλλο αμάξι που ήμουν μέσα με φιμέ και έπαθα την πλάκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ πως με φιμέ θα έχω λίγο πρόβλημα αλλά σίγουρα με καλύτερα φώτα θα είμαι λίγο καλύτερα.

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος απαντούσε στο προηγούμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Καλησπέρα παιδιά. Πριν 2 μέρες τοποθέτησα φιμέ στο αμαξάκι μου.

Το αμάξι φοράει παντού 3ο στάδιο της 3M και στο μπροστινό παρ-μπριζ 1ο στάδιο της 3M.

Επειδή η ορατότητα το βράδυ μειώθηκε αισθητά θέλω να αλλάξω φώτα. Λέτε να βάλω τα Osram Nightbreaker 90% ή κάποιο κιτ xenon; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω καλή ορατότητα.

Περιμένω την προτάσεις σας και αν γίνεται να είναι και συγκεκριμένες. Ακριβές μοντέλο λάμπας και από που να το αγοράσω.

Έχω golf 6 tsi 160.

Ευχαριστώ.

Συγκεκριμένη πρόταση... βγάλε την μεμβράνη από το παρμπρίζ... 8)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πριν 2 μέρες τοποθέτησα φιμέ στο αμαξάκι μου.

Το αμάξι φοράει παντού 3ο στάδιο της 3M και στο μπροστινό παρ-μπριζ 1ο στάδιο της 3M.

Επειδή η ορατότητα το βράδυ μειώθηκε αισθητά θέλω να αλλάξω φώτα. Λέτε να βάλω τα Osram Nightbreaker 90% ή κάποιο κιτ xenon; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω καλή ορατότητα.

Περιμένω την προτάσεις σας και αν γίνεται να είναι και συγκεκριμένες. Ακριβές μοντέλο λάμπας και από που να το αγοράσω.

Έχω golf 6 tsi 160.

Ευχαριστώ.

Θα περιμένω όσο χρειαστεί μέχρι να λάβω απάντηση σε αυτό ακριβώς που ζητάω. Κατανοώ πως δεν μπορώ να αυξήσω σημαντικά την ορατότητα αλλά παρακαλώ να μου απαντήσετε σε αυτό που ρωτάω γιατί είναι σοβαρό για την οδηγησημότητα του αυτοκινήτου μου...

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι λαμπες μπορουν να δημιουργησουν προβλημα?δηλ να καιγονται η να καψουν καποια ασφαλεια κλπ?επειδη λογικα θα τραβανε περισσοτερο ρευμα?την τεταρτη θα παω στην αντιπροσωπεια εκει θα μου αλλαξουν τις λαμπες λετε?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;;;

Ποτέ μα ποτέ δεν αντιμετώπισα προσωπικά τέτοιο πρόβλημα σε 4 αμάξια που έχουν περάσει από

τα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.