Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

Για να μαζευόμαστε οι 160ριδες μαμά και μη όλοι σε ένα topic! :drinks: Σαν πρώτη ερώτηση εγώ έχω την κατανάλωση, έχω 200 χλμ μέχρι στιγμής (άστρωτο ακόμα) αλλά γενικά καίει αισθητά παραπάνω από το A3 TSI 122ps που είχα πριν, δλδ δεν πέφτει εύκολα κάτω από 10 l/100 κμ (έχω και DSG-7 κιόλας) εκτός αν πηγαίνω με σταθερή ταχυτητα με πολύ λίγα σταματο-ξεκινήματα όπου και μπορεί να δω 8-8,5 l/100.. Κανείς άλλος εντυπώσεις πάνω σε αυτό το θέμα? glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλα αλογα θελουν και πιο πολυ ταισμα.

Αυτη ειναι η αρχη, αλλα μην βιαζεσαι, εχεις ακομα καιρο μπροστα σου, το αυτοκινητο ειναι αστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μαζευόμαστε οι 160ριδες μαμά και μη όλοι σε ένα topic! :drinks: Σαν πρώτη ερώτηση εγώ έχω την κατανάλωση, έχω 200 χλμ μέχρι στιγμής (άστρωτο ακόμα) αλλά γενικά καίει αισθητά παραπάνω από το A3 TSI 122ps που είχα πριν, δλδ δεν πέφτει εύκολα κάτω από 10 l/100 κμ (έχω και DSG-7 κιόλας) εκτός αν πηγαίνω με σταθερή ταχυτητα με πολύ λίγα σταματο-ξεκινήματα όπου και μπορεί να δω 8-8,5 l/100.. Κανείς άλλος εντυπώσεις πάνω σε αυτό το θέμα? glare.gif

Για την κατανάλωση υπάρχει ήδη ανοικτό θέμα : Golf Tsi 160hp Dsg... Κατανάλωση..? Τύπος Βενζίνης..? παρακαλώ να συνεχίσετε την συζήτηση σε θέμα εντυπώσεις, βελτιώσεις, ερωτήσεις όπως αναγράφει ο τίτλος του θέματος .

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! περιμενω σε λιγο καιρο να ρ8ει το golfaki(160ps) κ εχω κιολας αγχωθει...

σχετικα με τα αλλα αμαξια της κατηγοριας πως τα παμε στα φαναρια????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! περιμενω σε λιγο καιρο να ρ8ει το golfaki(160ps) κ εχω κιολας αγχωθει...

σχετικα με τα αλλα αμαξια της κατηγοριας πως τα παμε στα φαναρια????

ρε φιλε,για κοντρες θα το παρεις,η επειδη το γουσταρεις?ωραιο σκεπτικο

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το Golf δεν είναι για κόντρες κλπ. Είναι κυριλέ αμάξι:drinks: Τώρα βέβαια που και που ρίχνεις και κάνα τσαγάκι σε κανέναν που στην μπαίνει.. 170+ άλογα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πεις οχι σε κάποιο ανοιγματάκι αλλά όχι και να αγχωθείς για το πως στέκεται στα φανάρια δίπλα στα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε,για κοντρες θα το παρεις,η επειδη το γουσταρεις?ωραιο σκεπτικο

εχεις δικιο...δεν το εθεσα σωστα! απλα οταν παιρνεις 160hp δν κανεις μονο βολτες...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δυναμομέτρηση από μαμά 160ρι να δούμε?

Ένα μέλος του club είχε πει ότι έγιναν στην Αθήνα δυναμομετρήσεις σε τρία Golf tsi 160ps και έβγαλαν όλα από 170-180ps.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε την αλήθεια, οι TSI δεν έχουν αντίπαλο. Ακόμα και ο 122 σε μαμά μορφή κινεί παραπάνω από επαρκέστατα το αμάξι(που δεν είναι και πολύ ελαφρύ εδώ που τα λέμε). Αλλά το 160 σου δίνει το κάτι παραπάνω. Μια εκπληκτική άνεση να κάνεις ότι θες. Μπορεί να μην είναι κοντράμαξο, αλλά δε θα σου πει όχι αν θες να παίξεις και λίγο. Και μπορεί να σταθεί άνετα σε αμάξια που έχουν και παραπάνω ονομαστικά άλογα. Αλλά όλα τα λεφτά είναι η άνεση που σου παρέχει. Ειδικά αν έχεις και DSG. Εχθές το βράδυ ακολουθούσα παρέα σε ανοιχτό δρόμο για καμιά 20αριά χιλιόμετρα. Ήταν ψιλοκατηφορικός και πηγαίναμε με 90-100. Η κατανάλωση "άγγιξε" το 6,5...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος ενος golf tsi 122ps,εμενα το φεβρουαριο θα κλεισει χρονο απο θεμα καταναλωσης ειμαι πολυ ευχαριστημενος να φανταστεις του βαζω μια φορα το μηνα βενζινη και ασ το παταω αρκετα,για το 160αρη δεν το πηρα γιατι εδω μυτιληνη δεν εχουμε και τους καλητερους δρομους για να τρεξεις,παντως πιστευω ακραδαντα πως ολα τα golf απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο ειναι ολα σκυλια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος ενος golf tsi 122ps,εμενα το φεβρουαριο θα κλεισει χρονο απο θεμα καταναλωσης ειμαι πολυ ευχαριστημενος να φανταστεις του βαζω μια φορα το μηνα βενζινη και ασ το παταω αρκετα,για το 160αρη δεν το πηρα γιατι εδω μυτιληνη δεν εχουμε και τους καλητερους δρομους για να τρεξεις,παντως πιστευω ακραδαντα πως ολα τα golf απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο ειναι ολα σκυλια.

Εσύ είσαι άρχοντας, στο θέμα της κατανάλωσης... Όποτε πάω σε νησί αλλάζουν εντελώς τα δεδομένα, αφού δεν έχεις συνεχή σταμάτα-ξεκίνα, ούτε υπερβολικές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχουμε traffic οσο παραξενο και αν ακουγεται,αλλα οι δρομοι μας ειναι αστα να πανε εχουμε 3 η 4 καλες ευθειες αλλα και εκει φοβασαι να τρεξεις,αντιθετως εχουμε πολλες στροφες.κατα τα αλλα ολα καλα. new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Κάτοχος Golf VI TSI 160PS DSG7 από τον Μάιο. Πραγματικά τα λόγια είναι περιττά για τέτοιο αμάξι! Η κατανάλωση είναι ένα μικρό προβληματάκι αλλά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω τα πιο πολλά άλογα θέλουν και πιο πολύ τάισμα (Έχω 18άρες ζάντες με λάστιχα 225/40/R18). Και ψιλό προβληματάκια με τα ηλεκτρονικά το καλοκαίρι αλλά όλα καλά τώρα! (Φτου Φτου!! :drinks: )

Link to comment
Share on other sites

Για τι κατανάλωση μιλάμε δηλ;

Κάνε μας και μία αναφορά στα προβληματάκια που είχες το καλοκαίρι

γιατί αρχίζω και ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα έχω μέσα στην πόλη γύρω στο 10 l/100 με συνετή οδήγηση (όχι με 50 και στη δεξιά λωρίδα, μιλάμε για νορμάλ) αλλά όσο περνάνε τα χιλιόμετρα βλέπω να πέφτει οπότε υπολογίζω γύρω στα 9 l/100 (μιλάμε για μέσα στην Αθήνα) να φτάσει μετά το στρώσιμο. Ο φίλος πιο πάνω έχει 18ρια και παίζουν και αυτά το ρόλο τους καθώς είναι και πιο βαριά.

Link to comment
Share on other sites

Για την κατανάλωση υπάρχει ήδη ανοικτό θέμα : Golf Tsi 160hp Dsg... Κατανάλωση..? Τύπος Βενζίνης..? παρακαλώ να συνεχίσετε την συζήτηση σε θέμα εντυπώσεις, βελτιώσεις, ερωτήσεις όπως αναγράφει ο τίτλος του θέματος . Σε διαφορετική περίπτωση το θέμα αυτό θα κλειδωθεί .

Ευχαριστώ !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Καλημέρα...

Κάτοχος Golf VI TSi 160 DSG7 εδώ και 2,5 μήνες... έχω κάνει ήδη 5500 χλμ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος... απ' όλες τις απόψεις...

Δεν μπορώ να μην εκφράσω την απορία μου για όσες αρνητικές κριτικές είχα διαβάσει για το DSG7 πριν το πάρω ... ειλικρινά δεν βλέπω τίποτα το αρνητικό... άκουγα για κρεμάσματα, για καθυστερημένες αντιδράσεις... ούτε καν με απασχόλησαν τέτοια θέματα...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Για τι κατανάλωση μιλάμε δηλ;

Κάνε μας και μία αναφορά στα προβληματάκια που είχες το καλοκαίρι

γιατί αρχίζω και ανησυχώ...

Offtopic: 9,8 lt / 100km μέχρι στιγμής εμένα. (5100+ χλμ) /Offtopic

Στο θέμα μας τώρα. Προβληματάκια είχα όπως να κολλάει ο μπροστά δεξιά ανιχνευτής παρκαρίσματος (μου το έκανε 2-3 φορές) και να δείχνει ότι υπάρχει εμπόδιο ενώ στην πραγματικότητα δεν υπήρχε. ¶λλο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν να κολλήσει η πίσω κάμερα και να δείχνει χιονάκια η οθόνη (!!). Με ένα σβήσιμο του κινητήρα κλείδωμα ξεκλείδωμα δεν το ξανά έκανε. ¶λλο πρόβλημα ήταν να μου κολλήσει το RCD 510. Κλείδωσα το αμάξι και άναψε η οθόνη και έδειχνε όλους τους ανιχνευτές κόκκινους (!!!). Και αυτό ήταν περιστασιακό δεν μου ξανά κανε κάτι τέτοιο. Σε μια άλλη φάση μου έδειχνε καμένο το πίσω αριστερό στοπ. Έβγαλα το φανάρι, το καθάρισα και από ότι κατάλαβα μάλλον το λαμπάκι δεν έκανε καλή επαφή καμιά φορά (ίσως από το εργοστάσιο να είχε δημιουργηθεί κάτι τέτοιο). Το έφτιαξα και αυτό με το να τραβήξω προς τα έξω τις επαφές. Και τέλος, ένα ακόμα πρόβλημα που το ψιλοκάνει ακόμα είναι όταν γυρίζω το διακόπτη για να ανοίξουν οι ηλεκτρικοί καθρέπτες καθυστερεί γύρω στα 4-5 δευτερόλεπτα να μου τους ανοίξει. Δεν το κάνει πάντα! Συχνά πυκνά μπορεί να το κάνει. Αυτά! Δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο είναι μια χαρά! Δεν μου έχει ξανά παρουσιάσει πρόβλημα ποτέ ξανά! (Φτου Φτου φτού!!)

Σχετικά με το DSG 7 κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχα ποτέ μου! Να είχε και launch control καλά θα ήτανε! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: 9,8 lt / 100km μέχρι στιγμής εμένα. (5100+ χλμ) /Offtopic

Σχετικά με το DSG 7 κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχα ποτέ μου! Να είχε και launch control καλά θα ήτανε! :blink:

Τον ήχο δεν τον ακούς???Που κάνει όταν περνάς από λακκούβες???

Link to comment
Share on other sites

Τον ήχο δεν τον ακούς???Που κάνει όταν περνάς από λακκούβες???

Τι ήχο? Έχει και τόσο καλή ηχομόνωση που δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ μέσα glare.gif και έλεγα αχ τι ωραία που θα ακούω τον ήχο του Κομπρέσορα :blink: αλλά που τέτοια τύχη :whistling: !!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ήχο? Έχει και τόσο καλή ηχομόνωση που δεν ακούς ΤΙΠΟΤΑ μέσα glare.gif και έλεγα αχ τι ωραία που θα ακούω τον ήχο του Κομπρέσορα :wub: αλλά που τέτοια τύχη :( !!!

Με ανοιχτό παράθυρο σε λακκούβα!!!!Μακάρι να μην ακούσεις και πάλι τίποτα!!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.