Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

Αληθεια ειναι!εχω δει 235 σε ευθεια τα οπιοα τα κραταγε ανετα για ωρα!

αν κρατας για πολλη ωρα ταχυτητες ανω των 200+κμ/ω μπορει να προκαλεσει κανενα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το golf 6 tsi 160 .

Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εξαγωγη.

Αν βαλω απο golf 5 gti τελικο (ισως και μεσαιο) εχω καποιο κερδος σε αποδοση και ηχο?

Δυστυχως δεν μπορω να προχωρησω σε ολοκληρωμενη αλλαγη εξαγωγης με καποιο επωνυμο προιον λογο κοστους.

Η μονη ''βελτιωση'' που εχω μεχρι τωρα ειναι πως εχω αφαιρεσει τον πνιχτη απο το φιλτροκουτι χωρις σχεδον καμια αισθητη διαφορα.

Θα ηθελα τις πολυτιμες γνωμες σας πανω σε αυτο που ρωταω.

thnx

Link to comment
Share on other sites

Εχω το golf 6 tsi 160 .

Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εξαγωγη.

Αν βαλω απο golf 5 gti τελικο (ισως και μεσαιο) εχω καποιο κερδος σε αποδοση και ηχο?

Δυστυχως δεν μπορω να προχωρησω σε ολοκληρωμενη αλλαγη εξαγωγης με καποιο επωνυμο προιον λογο κοστους.

Η μονη ''βελτιωση'' που εχω μεχρι τωρα ειναι πως εχω αφαιρεσει τον πνιχτη απο το φιλτροκουτι χωρις σχεδον καμια αισθητη διαφορα.

Θα ηθελα τις πολυτιμες γνωμες σας πανω σε αυτο που ρωταω.

thnx

Oπως ειπε και ο Παντελης συνοπτικα , οσο ειναι νορμαλ το αυτοκινητο ουσιαστικα δεν εχουν νοημα τα περιφερειακα .

Γιατι το αυτοκινητο εχει στοχο πιεσης και ροπης , οι οποιοι υπερκαλυπτονται και με τα εργοστασιακα περιφερειακα με ανεση .

Αν ελευθερωσουμε την εισαγωγη και την εξαγωγη , αυτο που θα πετυχουμε ειναι να εχουμε μεν παλι την ιδια πιεση υπερπληρωσης αλλα με λιγοτερες στροφες στον αξονα του τουρμπο , που σε νορμαλ κατασταση ετσι κι αλλιως η καταπονηση του στροβιλοσυμπιεστη ειναι μικρη .

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια «χαζή» ερώτηση;

Πως μπορεί να ξεχωρίσει κανείς ένα 160 από ένα 122 χωρίς να χρειαστεί να το οδηγήσει; Μη μου πείτε για το κόκκινο SI γιατί αυτό είναι απλά ένα σηματάκι που μπορεί να κολληθεί ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

1Ον) Μπροστινά φρένα, το 122 έχει 288 mm ενώ το 160 έχει 312 mm (θέλει λίγο εξάσκησει για να το ξεχωρίσεις), 2ον) απλά ανοίγεις το καπό και είναι τελείως διαφορετική η διάταξη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

στις 2 φλεβαρη παρελαβα και γω το golf 160 και αφου αλλαξα κατευθειαν αναρτησεις και ζαντολαστιχα αρχισα το στρωσιμο σε φρενα-σασμαν-κινητηρα.το ανοιξα σταδιακα μετα τα 1000 χλμ εως 5500 στροφες ,εγραψε 220 το κοντερ και 10.2 lt/100χλμ.αλλαξα λαδια στα 1800 χλμ και δεν ειχε καψει καθολου λαδι.ηταν και λιγο μαυρισμενο κατι που με κανει να πιστευω οτι ειναι ειδικα για στρωσιμο.τωρα με castrol 5-30 στροφαρει και ζεσταινεται πιο γρηγορα νομιζω.τωρα εχω 2300 χλμ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα.περιμενω και την εκδρομη στην καλαματα να το απολαυσω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το golf 6 tsi 160 .

Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εξαγωγη.

Αν βαλω απο golf 5 gti τελικο (ισως και μεσαιο) εχω καποιο κερδος σε αποδοση και ηχο?

Δυστυχως δεν μπορω να προχωρησω σε ολοκληρωμενη αλλαγη εξαγωγης με καποιο επωνυμο προιον λογο κοστους.

Η μονη ''βελτιωση'' που εχω μεχρι τωρα ειναι πως εχω αφαιρεσει τον πνιχτη απο το φιλτροκουτι χωρις σχεδον καμια αισθητη διαφορα.

Θα ηθελα τις πολυτιμες γνωμες σας πανω σε αυτο που ρωταω.

thnx

Σχετικα με την ερωτηση μου αν βαλω τελικο απο golf 5 gti θα δω διαφορα στον ηχο? πχ πιο πολυ ενταση?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ερωτηση μου αν βαλω τελικο απο golf 5 gti θα δω διαφορα στον ηχο? πχ πιο πολυ ενταση?

Λογικά θα γίνει λίγο πιο μπάσος / sport ο ήχος όπως και του GTI. Καλύτερα ρώτα σε thread για εξατμίσεις γιατί ξέρω ότι είναι αρκετή σε Golf 5 που το έχουν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ερωτηση μου αν βαλω τελικο απο golf 5 gti θα δω διαφορα στον ηχο? πχ πιο πολυ ενταση?

mourh πες εσύ που έχεις βάλει στο δικό σου!

Εγώ πάντως που είχα κάνει βόλτα του mourh δεν κατάλαβα καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

mourh πες εσύ που έχεις βάλει στο δικό σου!

Εγώ πάντως που είχα κάνει βόλτα του mourh δεν κατάλαβα καμία διαφορά.

Για να δουμε τι θα μας πει η mourh! :p

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνει λίγο πιο μπάσος / sport ο ήχος όπως και του GTI. Καλύτερα ρώτα σε thread για εξατμίσεις γιατί ξέρω ότι είναι αρκετή σε Golf 5 που το έχουν κάνει.

Αν είναι μεγαλύτερης διαμέτρου(που λογικά είναι) και λίγο πιο ελεύθερο(που πάλι λογικά θα είναι) συμφωνώ με τα παραπάνω.

Αν και η διαφορά θα είναι δυσδιάκριτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο κακο το διάγραμμα πίεσης, ειδικά για εργοστασιακό αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο κακο το διάγραμμα πίεσης, ειδικά για εργοστασιακό αυτοκίνητο?

Και ομως Στεφανε , ετσι βγαινει . Η χαρακτηριστικη ροπης δεν ειναι ιδιαιτερα ομαλη στο ΟΕΜ προγραμμα . Ειδικα στα 160αρια , οι καμπυλες - παραδοξως - φτιαχνουν μονο μετα το reflash ...

Link to comment
Share on other sites

Και ομως Στεφανε , ετσι βγαινει . Η χαρακτηριστικη ροπης δεν ειναι ιδιαιτερα ομαλη στο ΟΕΜ προγραμμα . Ειδικα στα 160αρια , οι καμπυλες - παραδοξως - φτιαχνουν μονο μετα το reflash ...

Στην πράξη όμως δεν είναι εύκολα αντιληπτό ότι έχει τέτοιες διακυμάνσεις. :thumbsup:

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη όμως δεν είναι εύκολα αντιληπτό ότι έχει τέτοιες διακυμάνσεις. :thumbsup:

Εδω βλέπουμε την καμπύλη της πίεσης.

Από ότι λεει όμως ο Κρίτωνας, και η ροπή παρουσιάζει διακυμάνσεις, κατι που λογικα, θα πρέπει να γίνεται αντιληπτο.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο τι γνωριζω στο TSI 1500 rpm δουλευει ο κοπρεσορας  εως και τις 3500 rpm  και μετα δουλευει το turbo, σωστα?

Aπο τις 1200 μεχρι τις 3500 μπορει να δουλευει ο compressor και απο τις 2400 και πανω αρχιζει και σπουλαρει το turbo. Στις ενδιαμεσες περιοχες ο compressor μπαινει σε λειτουργια οταν κρινει ο εγκεφαλος οτι θελει ροπη.

Μπορει δηλαδη να πας με 2600 στροφες και λιγο γκαζι και να μην δουλευει, αλλα να πατησεις γκαζι και στις 3000 να δουλευει και αυτος και το turbo μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.