Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

μήν πειράξεις για ένα λόγο

μπορεί να πηγαίνεις να δίνεις 600-800 ευρώ και σε 10 λεπτά να έχεις 40-50 άλογα περισσότερα αλλά δεν αυτό δε σημαίνει ότι ο κινητήρας σου δεν είναι πιο πιεσμένος

όταν θα έρχονται τα προβλήματα μετά μήν φωνάζεις για αξιοπιστία της vw γιατί θα είναι δική σου επιλογή

το αμαξάκι είναι ταχύτατο για τα κιλά του και για πολιτισμένους ανθρώπους που οδηγούν σε δημόσιους δρόμους!

άντε μία εισαγωγή ή μία εξάτμιση για να κάνει πιο σπορ ήχο (δεν κερδίζεις τίποτα σε επιδόσεις αναλογικά με τα λεφτά που δίνεις) να το γουστάρεις ΧΩΡΙΣ να ζορίσεις κανένα άλλο περιφερειακό

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

μήν πειράξεις για ένα λόγο

μπορεί να πηγαίνεις να δίνεις 600-800 ευρώ και σε 10 λεπτά να έχεις 40-50 άλογα περισσότερα αλλά δεν αυτό δε σημαίνει ότι ο κινητήρας σου δεν είναι πιο πιεσμένος

όταν θα έρχονται τα προβλήματα μετά μήν φωνάζεις για αξιοπιστία της vw γιατί θα είναι δική σου επιλογή

το αμαξάκι είναι ταχύτατο για τα κιλά του και για πολιτισμένους ανθρώπους που οδηγούν σε δημόσιους δρόμους!

άντε μία εισαγωγή ή μία εξάτμιση για να κάνει πιο σπορ ήχο (δεν κερδίζεις τίποτα σε επιδόσεις αναλογικά με τα λεφτά που δίνεις) να το γουστάρεις ΧΩΡΙΣ να ζορίσεις κανένα άλλο περιφερειακό

Εγκρίνω κι επαυξάνω!!! Είμαι κατά οποιασδήποτε μετατροπής, όχι μόνο στα γκολφάκια μας,αλλά σ' όλα τα αυτοκίνητα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οταν μπαινουμε σε βελτιωμενο αμαξι μεσα τριβουμε τα ματια μας μετα ...και λεμε (κοιτα το ατιμο με 1000ε παει πολυ καλα θα το σκεφτω και εγω) .Συμφωνω μαζι σας οτι οταν πειραζεις τοτε αυξανεις και τις πιθανοτητες για προβληματα ..αλλα και αλλη φαση να διαμορφωνεις το αμαξι συμφωνα με το προσωπικο σου στυλ..!!

Edited by Panos140
Link to comment
Share on other sites

ειναι στη τρελα του καθενος ρε παιδια κ ναι οντως οταν τυχαινει να μπω σε κανα πολυ δυνατο αμαξι απο πειραγματα γουσταρω δεν λεω το αντιθετο,αλλα οχι να ειναι δικο μου!να το παω μια βολτα η να με πανε ναι αλλα μεχρι εκει..γιατι ξερω πωσ ζουν με το ερωτημα "ποτε θα σπασει?ποτε θα με αφησει?"!δεν θελω να μαι ετσι..κ ξανα λεω,ειναι 160 αλογα δεν ειναι 100!ειναι αρκετα κ για γρηγορεσ βολτεσ κ ειδικα για ταξιδια...ειπαμε κκαλο μηνα?καλο μηνααα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα αν ασχοληθεις και γνωρισεις.

Δεν ειναι ολες οι βελτιωσεις και για ολα τα αυτοκινητα ιδιες. Αλλο κορμο εχουν πχ τα tsi (140/160/170) και αλλο τα ατμοσφαιρικα η αλλα τουρμπο. Οπως και περιφερειακα.Δεν εχουν ολα τις ιδιες αντοχες και αυτο πρεπει να εξεταζει καποιος πριν προχωρησει.

Υπαρχουν βελτιωσεις πλεον, οι πιο πολλες σοβαρες εταιριες κινουνται στα ιδια ασφαλη πλαισια και αποδοσεις, χωρις να υπαρχει το ρισκο να παθει κατι το αυτοκινητο.

Τωρα βεβαια αν περαν αυτου αρχισεις και εσυ τα δικα σου σκαλισματα με τον κυρ-Μητσο της γειτονιας, τοτε να ανησυχεις πραγματικα.

Αν δεις ακομα και εδω στο φορουμ που κυριως προβληματα παρουσιαζονται, πολυ σπανια εως καθολου πλεον δεν υπαρχουν αναφορες προβληματων που σχετιζονται με προγραμματα βελτιωσης απο σοβαρες εταιριες του χωρου.

Μην κολαμε λοιπον στα 'ποτε θα σπασει, ποτε θα μ'αφησει' κλπ. Αν ειναι να σε αφησει θα ειναι συνηθως λογω εργοστασιακης ατελειας και οχι τοσο λογω της σωστης βελτιωσης.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βελτιωσεις πλεον, οι πιο πολλες σοβαρες εταιριες κινουνται στα ιδια ασφαλη πλαισια και αποδοσεις, χωρις να υπαρχει το ρισκο να παθει κατι το αυτοκινητο.

Τα πράγματα είναι απλά. Ρίσκο ή αλλιώς πιθανότητες να χαλάσει κάτι στα αμάξια μας υπάρχει σε κάθε χιλιόμετρο που κάνουμε.

Οι πιθανότητες αυξάνονται και μειώνονται με ποικίλους τρόπους.

Η χρήση προγραμμάτων για αύξηση της εργοστασιακής δύναμης αυξάνει τις πιθανότητες για βλάβη.

Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά. Ρίσκο ή αλλιώς πιθανότητες να χαλάσει κάτι στα αμάξια μας υπάρχει σε κάθε χιλιόμετρο που κάνουμε.

Οι πιθανότητες αυξάνονται και μειώνονται με ποικίλους τρόπους.

Η χρήση προγραμμάτων για αύξηση της εργοστασιακής δύναμης αυξάνει τις πιθανότητες για βλάβη.

Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω!

+1 έχεις δίκιο, να προσθέσω όμως και κάτι επιπλέον, υπάρχουν πραγματικά πολλοί που δεν τους επαρκούν οι 160 ίπποι στο αυτοκίνητο?? Αν εξαιρέσω νέους οδηγούς, πιτσιρικάδες (όχι απόλυτα) με διάθεση για πειραματισμό κλπ νομίζω ότι η πλειονότητα είναι ικανοποιημένοι από το αμάξι.

Επειδή οδηγώ ένα μικρότερο τις καθημερινές μόλις πάρω το ΣΚ την Golfara μου φαίνεται πύραυλος μπροστά στο μικρό 1200άρη των 60 ίππων.

Μην τρελλαθούμε κιόλας για τις επιδόσεις του tsi 160! Το αυτοκίνητο στην ουσία έχει παραπλήσιες επιδόσεις με παλαιότερα Golf GTI. Και όλα αυτά με τον μαγικό συνδυασμό κομπρέσορα + τούρμπο και που όσος καιρός κι αν περάσει ποτέ μα ποτέ δεν μπορείς να πιστέψεις ότι στην ουσία έχεις ένα αμάξι με 1.400cc! :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι τι ζητάς , έχουμε πεί επανειλημμένα οτι το golf δεν είναι αμάξι επιδόσεων και όποιος προσπαθήσει να το κάνει είναι πιθανότατο να πάρει κάτι στο χέρι , υπάρχουν άλλα αμάξια πιο γρήγορα αν μας ενδιαφέρει το φανάρι και το 0-100.

Το θέμα είναι ενα , αντε και το φτάσαμε 250 άλογα ε και? είναι πολλά? σε σχέση με τι? , για μένα ποτέ δεν φτάνουν τα άλογα για κάποιον που έχει την τρέλα. Βέβαια δεν νομίζω οτι ένα προγραμμα είναι ικάνο να σπάσει τον κινητήρα ειδικα αν είναι με πιο ήρεμες ρυθμίσεις. Απο την άλλη όμως ας είμαστε και πιο ρεαλιστές ρε παιδια 170 άλογα δεν είναι λίγα απο 1400cc !! Και απο ένα αμάξι που πραγματικά είναι πολυ ωραίο και top ποιότητα για την κατηγορία του και να σας πω χαίρομαι που πήρα το 160αρι αλλά και το 140αρι να είχα η και το 122αρι στην καθημερινή μου μετακίνηση δεν χρησιμοποιώ ουτε τα μισά του άλογα αντιθέτος θα έιχα την ίδια ποιότητα όποιο και να έπαιρνα..

Για μένα πρώτος στόχος θα ήταν η εμφάνιση ως προς την βελτίωση και αυτό με μέτρο στα πλαίσια που ταιριάζουν σε αυτό το αμάξι,

και αν κάποια στιγμη θα θελά (που θέλω όπως όλοι) παραπάνω άλογα θα προτιμούσα να ξεκινούσα απο το gti

Link to comment
Share on other sites

σωστο σε βρισκω σε ολα..αυτο λεω κ γω,πωσ δεν ειναι αμαξι εοιδοσεων τρελων αλλα και τα 160 αλογα του ειναι αρκετα καλα!!!!οσο για εμφανιση ειναι κουκλι..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό των χρημάτων που έχω βάλει έξτρα στο αμάξι και καράφλιασα. Χωρίς να το καταλάβω και παρά την εγκράτειά μου, έχουν φύγει 4,5 χιλιάρικα, χαχα.

Ευτυχώς το είχα πάρει σε προσφορά, αλλιώς θα έφτανα σε τιμή GTi. Οπότε καλή η βελτίωση, αλλά με σύνεση του τι οδηγούμε και που το οδηγούμε.

Link to comment
Share on other sites

Aνάρτηση coilover, εισαγωγή, ζαντολάστιχα, ολόσωμη εξάτμιση, ιντερκούλερ, πρόγραμμα. Το αυτοκίνητο βέβαια είναι ακριβως όπως το θελω, αλλά και η βελτίωση θέλει όρια.

Link to comment
Share on other sites

Aνάρτηση coilover, εισαγωγή, ζαντολάστιχα, ολόσωμη εξάτμιση, ιντερκούλερ, πρόγραμμα. Το αυτοκίνητο βέβαια είναι ακριβως όπως το θελω, αλλά και η βελτίωση θέλει όρια.

Τα ίδια +φρένα! Πάντως τα gti τα έχω σε ευθείς, σε στροφές και σε φρενάρισμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια +φρένα! Πάντως τα gti τα έχω σε ευθείς, σε στροφές και σε φρενάρισμα! :D

εσυ δεν μας ειπες ποσο σου πηγαν τα φρενα!!! new_iloveyou.gifnew_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια +φρένα! Πάντως τα gti τα έχω σε ευθείς, σε στροφές και σε φρενάρισμα! :D

To ίδιο πιστεύω και εγώ. Προχθές προσπαθούσα να τσιγκλήσω ένα GTi για να ανοίξουμε, αλλά δεν!

@i.kal, αξίζει η εισαγωγή, αλλά μόνο για ήχο. Αν θες και επιδόσεις, πρέπει να συνδυαστεί με πρόγραμμα. Πόσο μάλλον αν μιλάμε για εισαγωγή από δίλιτρο, που φοράω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

εσυ δεν μας ειπες ποσο σου πηγαν τα φρενα!!!  new_iloveyou.gifnew_rtfm.gif

Τα φρένα αν θυμάμαι καλά έχουν τιμή λιανικής 1900¤. Εγώ τα αγόρασα 1700 αν θυμάμαι καλά! Είναι κιτάκι της Brembo που περιλαμβάνει 4πίστονες δαγκάνες, τρυπητές δισκόπλακες και σωληνάκια υψηλής!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

To ίδιο πιστεύω και εγώ. Προχθές προσπαθούσα να τσιγκλήσω ένα GTi για να ανοίξουμε, αλλά δεν!

@i.kal, αξίζει η εισαγωγή, αλλά μόνο για ήχο. Αν θες και επιδόσεις, πρέπει να συνδυαστεί με πρόγραμμα. Πόσο μάλλον αν μιλάμε για εισαγωγή από δίλιτρο, που φοράω εγώ.

Μαζί πότε θα τα βάλουμε; :D

Link to comment
Share on other sites

Μαζί πότε θα τα βάλουμε; :p

Ναι, πρέπει να γίνει και αυτό.

Μπροστά θα είσαι ρε, πιστεύω πως είσαι πιο δυνατός και ίσως θα παίξει ρόλο τόσο το μεγαλύτερο βάρος (5θυρο), όσο και οι πιο βαριές 17άρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να γίνει και αυτό.

Μπροστά θα είσαι ρε, πιστεύω πως είσαι πιο δυνατός και ίσως θα παίξει ρόλο τόσο το μεγαλύτερο βάρος (5θυρο), όσο και οι πιο βαριές 17άρες.

τι διαφορα πιστευετε υπαρχει σε βαρος μεταξυ 3 η 5 θυρων ? υπαρχει ?

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα πιστευετε υπαρχει σε βαρος μεταξυ 3 η 5 θυρων ? υπαρχει ?

υπάρχει όχι μεγάλη αλλα ως προς τις επιδόσεις θα είναι το ίδιο ,ειδικά οταν πρόκειται για χειροκίνητο κιβώτιο ειναι καθαρά στις δυνατότητες του οδηγού..

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.