Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

Παιδιά ξέρετε αν μπαίνει το defuser του gti σε golf vi r line ή θέλει όλος άλλαγμα?Μήπως ξέρετε και πόσο κοστίζει?Θέλω να πάρω του gti να το βάψω carbon και να βάλω και εξάτμιση σαν του gti.Θα άφηνα το δικό μου απλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνω ικανοποιημένος από το κόψιμο :Ρ.Τι λέτε?

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΝ βάλε.

Mήπως ξέρεις ποιό από τα 2?Και τα 2 λένε κάνουν

http://www.e-antallaktika.com.gr/filtro-ladioy-man-w712-90-vw-tsi.html

http://www.e-antallaktika.com.gr/vw-skoda-seat-1.4-tsi-man-w712-91.html

Link to comment
Share on other sites

Thanks και κάτι τελευταίο, αν αλλάξω και φίλτρο λαδιού πόσα λίτρα λάδι θέλω?Τα 4 φτάνουν?Κανονικά παίρνει 3.6 το ξέρω, σόρρυ που σε έπριξα :$

Link to comment
Share on other sites

Φτανω αισιως τα 75.000km και παω για αλλαγή λαδια/φιλτρα.

Ξερει κανεις αν χρειαζεται να αλλαχτει ο εξωτερικος ιμαντας? (δεν μιλαω για εκκεντροφορους - εχουμε καδενα) Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι απο κει περνει και ο compressoras. Επισης καμια αλλη αλλαγη που ειναι καλο να γινει σε αυτα τα χιλιομετρα?

Link to comment
Share on other sites

Δυο ιμαντες , δυναμο και κομπρεσσορα.

Στις 100.000 κανε αλλαγη, ακομα νωρις ειναι. Σαν καινουργιοι ηταν οι δικοι μου στα 90.000

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι: ισχύει ότι για σερβις τον δεύτερο χρόνο σε αντιπροσωπεία απαιτείται κόστος 330-350 ευρώ? Μου ανέφεραν ότι θεωρείται το μεγάλο σερβις. Να υπενθυμίσω ότι σέρβις γίνεται κάθε 15.000χλμ ή με την συμπλήρωση 1 έτους. Μιλάμε για αυτοκίνητο γκολφ 6 160 ίπποι αγοράς 2011 και χιλιόμετρα μόλις 11.000(δεύτερος χρόνος), περυσι το πήγα με μόλις 6.500 χλμ(πρώτος χρόνος) και κόστισε 160ευρώ περίπου. Υπάρχει και σχετική επέκταση εγγύησης.Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...

Edited by billy3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όντως έτσι είναι τα κόστη στις αντιπροσωπείες. Εναλλάσεται λιπαντικό με γενικό σέρβις ανά χρονιά ή χιλιόμετρα (ότι έρθει πρώτο). Πάντως πέρα από τις αντιπροσωπείες υπάρχουν και άλλα συνεργεία VW με πιο λογικές τιμές. Εγώ που είμαι εκτός εγγύησης έκανα λιπαντικό φέτος με 80 ευρώ και γενικό σέρβις πέρυσι με 200 ευρώ σε γνωστό βελτιωτικό οίκο που κάνει και συντήρηση στα οχήματα. Με λάδια Castrol φυσικά που είναι κορυφή σε σχέση με τα Fuchs που μου έβαζαν στην αντιπροσωπεία.

 

Υ.Γ. Είναι αρνητικό ότι συνεχώς μειώνονται οι αντιπροσωπείες στην Αθήνα (Παζαρόπουλος, Ρώρρης κλπ) στο τέλος θα μείνει η Καρέντα μόνη της χωρίς καθόλου ανταγωνισμό με ότι αυτό συνεπάγεται. Τις καλύτερες τιμές πάντως αν δεν κάνω λάθος εξακολουθεί να έχει η Autonet VW στην Βάρης.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα. νεος στο forum , κατοχος απο τεταρτη golf 6 160hp μετ/νο του 2010 με 70000χλμ.

Θελω να ρωτησω. Μηχανικος που το ειδε εδωσε το οκ και μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε service γενικο(επρεπε να ειχε κανει στις 66000) και επειδη ο συμπλεκτης  ειναι λιγο βαρυς μου προτεινε αλλαγη (οταν μπορεσω) για να μη βγαλει αλλα προβληματα.

 

κοστος γενικου service 230euro extra μπουζι εαν χρειαστουνε και 400 ευρω ο συμπλεκτης. Ως κατοχος alfa romeo τα τελευταια 10 χρονια οι τιμες μου φανηκαν πολυ καλες.

 

θελω τη γνωμη σας για το κοστος , το συμπλεκτη και τι αλλο πρεπει να κανω.

ευχαριστω για το χρονο

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα. νεος στο forum , κατοχος απο τεταρτη golf 6 160hp μετ/νο του 2010 με 70000χλμ.

Θελω να ρωτησω. Μηχανικος που το ειδε εδωσε το οκ και μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε service γενικο(επρεπε να ειχε κανει στις 66000) και επειδη ο συμπλεκτης  ειναι λιγο βαρυς μου προτεινε αλλαγη (οταν μπορεσω) για να μη βγαλει αλλα προβληματα.

 

κοστος γενικου service 230euro extra μπουζι εαν χρειαστουνε και 400 ευρω ο συμπλεκτης. Ως κατοχος alfa romeo τα τελευταια 10 χρονια οι τιμες μου φανηκαν πολυ καλες.

 

θελω τη γνωμη σας για το κοστος , το συμπλεκτη και τι αλλο πρεπει να κανω.

ευχαριστω για το χρονο

Παναγιωτης

αν στις 70000 θελει συμπλεκτη τοτε 3 πραγματα ειχαν γινει στο αμαξι 1)η γυρισμενα χιλιομετρα

2)η προγραμμα οπου εφθειρε περισοτερο τον συμπλεκτη

η 3)η χρηση του ηταν με ασχημη μεταχειριση.

δεν δικαιολογειτε αλλαγη κατω των 100000χλμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και η αστοχια υλικου αλλα ο προηγουμενος να μην ειχε παρει μυρωδια.

στη δικια μου περιπτωση επειδη ελεγχθηκαν τα παντα  το 1 και το 2 δεν ισχυουν.

συμφωνουμε στο 3 αλλα επειδη το ξερω το αυτ/το να πω οτι δε το σκιζανε αλλα τα χλμ ηταν ολα εθνικη και επαρχια με φορτιο 4-5 ατομα. ισως αυτο να το ζορισε.

οσο αφορα τα κοστη τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλως ηρθες.Πες του να σου βαλει κ τα μπουζι στην τιμη μαζι με εργασια κ αναλωσιμα κ θα ειναι μια νορμαλ τιμη. Μη φανταστεις κανα τρελο σερβις οτι γινεται.Οπως εχεις δει 3 φιλτρα λαδια μπουζι αλλαζουν. Τσεκαρε με βαση τα ετη αν χρειαζεσαι και αλλαγη υγρων φρενων, κανα τακακι. Αυτα. Παντως θα σου ελεγα μπουζι αν αλλαξεις και εισαι μαμα, να παρεις τα καινουργια που εχει βγαλει η vw για τα tsi και τα πουλανε μονο στις αντιπρ. Γενικα με δικα σου υλικα η τιμη ειναι καλυτερη και βαζεις μαρκες που θες εσυ. Συμπλεκτη  - φανταζομαι δεν εχεις DSG, δεν θα αλλαζα ακομα στη θεση σου.Αφησε να δεις πως παει, δεν προκειτε να χαλασει τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και η αστοχια υλικου αλλα ο προηγουμενος να μην ειχε παρει μυρωδια.

στη δικια μου περιπτωση επειδη ελεγχθηκαν τα παντα  το 1 και το 2 δεν ισχυουν.

συμφωνουμε στο 3 αλλα επειδη το ξερω το αυτ/το να πω οτι δε το σκιζανε αλλα τα χλμ ηταν ολα εθνικη και επαρχια με φορτιο 4-5 ατομα. ισως αυτο να το ζορισε.

οσο αφορα τα κοστη τι γνωμη εχετε?

κοιτα επιδη εγω ειχα αστοχια υλικου στον συμπλεκτη στο 122αρι μου στο οποιο ο συμπλεκτης του ειναι λιγοτερο ενυσχιμενος απο του 160αριου,αν ειχε αστοχια θα το εβγαζε μεσα στα προτα 3000χλμ οπος εγινε και σε εμενα.

το αν ειναι φορτομενο το αμαξι με ατομα+αποσκευες αν μην τι αλλο δεν δικαιολογει την λεξει φορτομενο εξαλου για αυτο τον σκοπο σχεδιαστικε για 5ατομα+αποσκευες. μηπως εσερνε καποιο σκαφος!? εισαι σιγουρος οτι δεν ειχε προγραμμα!? γιατι δεν φενεται καπου στον εγγεφαλο το αν ειχε!.(υπενθημιζω οτι τοσοι ιδιοκτητες που ειχαν προγραμμα οταν πηγεναν αντιπροσοποια και τους το βαζανε στο διαγνωστικο και τους κανανε καποια αναβαθμιση στο εργοστασιακο προγραμμα χανανε αυτο που ειχαν πληρωσει για αναβαθμιση!.)

 

για τα κοστη οπος λεει και ο granset.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις. θα το συζητησω για τα μπουζι, υγρα φρενων τα εχει υπολογισει στη τιμη , τακακια εχει. επειδη γνωριζα ποιος το ειχε για αυτο λεω για το προγραμμα. βεβαια το χερι στη φωτια για κανενα. Οπως λεει ο granset θα τον αφησω μαλλον το συμπλεκτη προς το παρον ελπιζοντας οτι δε θα χαλασει κατι αλλο λογω συμπλεκτη. ισως αντλιες. η αληθεια ειναι οτι δε ξερω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ξέρει Γερμανικά,  ένα long-term test (100.000Km) ενός Golf 6 1.4TSI 160ps, από το Autobild:

 

 

Long-term test (100.000Km) ενός Golf 6 1.4TSI 160ps, από το Autobild.

Edited by PiNiOn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ξέρει Γερμανικά,  ένα long-term test (100.000Km) ενός Golf 6 1.4TSI 160ps, από το Autobild:

 

 

Long-term test (100.000Km) ενός Golf 6 1.4TSI 160ps, από το Autobild.

Μηπως μπορεί καποιος να μας πει με λίγα λόγια τα συμπεράσματα απο το long-term test;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με ότι προβληματα έχουν συζητηθεί κατά καιρούς, το 160άρι με καλή 100άρα βενζίνη, με καλή συντήρηση (με σωστά αναλώσιμα) και σωστή χρήση (πχ όχι πάντα οικονομική οδήγηση σε χαμηλές στροφές και όχι πολύ πίεση/φορτίο στις πολύ χαμηλές στροφές), είναι μια χαρά απροβλημάτιστο μοτέρ. Εγώ είμαι πολύ υπέρ γενικά και σαφώς, ευτυχισμένος κάτοχος.

Edited by PiNiOn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.