Jump to content
YORK1991

Εκανε Φτερα Στο Συνεργειο Της Αντιπροσωπειας

Recommended Posts

Φιλε μου συγνωμη, αλλα μονο κερδιζμενος δεν εισαι(το αντιθετο θα ελεγα γτ θα συνεχιζεις να πιγαινεις σ'αυτους για οσο θα το εχεις το αυτοκινητο, εγω θα το εκωβα μαχαιρι κ ουτε αποζιμιοση θελω απο τη στιγμι που δεν το παραδεχτηκαν κ δεν με αποζιμιοσανε εστω με "κρυφο τροπο") Και θα το ελεγα σ'ολους τους φιλους μου να μη πατανε το ποδι τους εκει.

Αυτο ειναι ξεφτιλεισμως, επρεπε να ζητησεις 50% εκπτωση για 1-2 χρονια.

Αυτος δεν χανει απολυτος τπτ κ θα σου πω γιατι, εγω πριν κατι βδομαδες εκανα το προτο σερβις (ελπιζω κ το τελευταιο, αν λιξει η εγγυηση μεχρι τοτε) στην αντιπρ. και μετα αφου πληρωσα ειδα οτι μου κανανε 15% εκπτωση και τους ρωτησα γιατι αυτο κ μου ειπανε οτι το κανουν σε ολους. Απο αυτο βγαζω συμπερασμα οτι μπορει να πηραν εντολη απο πιο πανω για κατι τετοιο.

To 15% δεν ειναι κατορθωμα και ουτε το βλεπω ετσι, απλα ενας συμβιβασμος.

Το οτι εχω ακομα 3 χρονια εγγυηση παιζει το ρολο του επισης. Το οτι ειναι πανω στο δρομο μου παιζει παλι το ρολο του. Το οτι δεν ειμαι κατα συνθηκη υποχρεωμενος να πηγαινω εκει ειναι αυτονοητο. Αν πηγαινω ομως εχω αυτο το οφελος. Αρνητικο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση, ασχετα αν εγω θα ηθελα πιο αμεση αποζημιωση στη χασουρα μου. Αυτο ομως πρεπει να καταλαβεις, βαζοντας και τον εαυτο σου στη θεση του οποιου υπευθυνου, οτι δεν ειναι εφικτο ωσ προς αμεση χρηματικη αποζημιωση για κατι που ειναι aftermarket η οποιοδηποτε αλλο προιον και το οποιο ουτε εχει αναφερθει οτι ηταν εκει κατα την παραδοση του αυτοκινητου ουτε οτι εχει εμφανως αφαιρεθει.

Για φαντασου τοτε ο καθενας μας, οχι μονο οι καλοπιστοι, να πηγαινουν και να αναφερουν οτι τους λειπει αυτο η τους εχουν κλεψει το αλλο. Θα γινοταν σκετη παρελαση αν ηξεραν οτι με οποια αοριστη αναφορα τους λειπει κατι οτι θα αποζημιωνονταν κιολας για οτι ζητησουν.

Ασχετα αν η περιπτωση μου ειναι ειλικρινης φαντασου ποσοι αλλοι θα μπορουσαν να κανουν το ιδιο μονο και μονο για απατη.Δεν μπορω φυσικα να παραγνωρισω και την δικη μου αμελεια εντελει να αφησω τα δυο οργανα στο πορτμπαγκαζ για τοσες ημερες. Φυσικα δεν φταιω αλλα θα επρεπε με οτι γινεται τριγυρω μας να πονηρευτω και να παρω τα μετρα μου.

Ο Ξενακης σου κανει το 15%, γιατι δεν πιστευω να υπαρχει και αλλος στη Ροδο.

Και στον αδερφο μου που εκανε το πρωτο εκει το ιδιο εκανε, αν και δεν το ειχε παρει απο αυτον το αυτοκινητο λογω προτερου παρεξηγησης με εναν πωλητη του. Πιστευω να το κανει και στα επομενα και οχι μονο στο πρωτο. Σε μενα στο πρωτο tsi μου η Αutonet μου ειχε κανει το αναλογο στο πρωτο σερβις του. Σε αυτο που εχω τωρα επειδη μεταξυ των αλλων μου ειχε κανει και μια εκπτωση 600 ευρω δεν επεμενα για εκπτωση σε σερβις.Στον θειο μου με Golf 2006 ο Παζαροπουλος νομιζω του κανει αυτη την εκπτωση απο την αρχη.

Τον Ξενακη τον ηξερα απο τοτε που ειχε μονο συνεργειο και του πηγαινα τα καλοκαιρια που κατεβαινα Ροδο το Corrado μου, και μετα ο αδερφος μου που του το εδωσα, τωρα εχει ενα Scirocco 122.

Τελος παντων, το χρηματικο για μενα στο συγκεκριμενο ζητημα δεν ηταν το πρωταρχικο, οσο το οτι επρεπε να αναγνωρισουν, οπως και εμμεσως εγινε, οτι φερουν την ευθυνη.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό θα ήταν από μεριάς Τεχνικού Συμβούλου να ρωτάει ΚΑΘΕ πελάτη του οποίου παραλαμβάνει το αμάξι του για σέρβις-ζημιά-...:

"Έχετε αντικείμενα αξίας στο αμάξι σας? και αν Ναι Παρακαλώ να τα πάρετε μαζί σας" Όπως επίσης πρέπει να ελέγχουν το όχημα "παρουσία πελάτη" ανοίγοντας όλες τις πόρτες συμπεριλαμβανομένης και της πόρτας μπαγκάζ!!!

Αυτό είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το λένε σε ΚΑΘΕ πελάτη βάσει "διαδικασιών VW- παραλαβής-παράδοσης οχήματος πελάτη". Τις διαδικασίες αυτές ΠΡΕΠΕΙ να τις τηρούν κατά γράμμα οι Τεχνικοί Σύμβουλοι!!!

Όλα αυτά τα λέω εκ πείρας!

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό θα ήταν από μεριάς Τεχνικού Συμβούλου να ρωτάει ΚΑΘΕ πελάτη του οποίου παραλαμβάνει το αμάξι του για σέρβις-ζημιά-...:

"Έχετε αντικείμενα αξίας στο αμάξι σας? και αν Ναι Παρακαλώ να τα πάρετε μαζί σας" Όπως επίσης πρέπει να ελέγχουν το όχημα "παρουσία πελάτη" ανοίγοντας όλες τις πόρτες συμπεριλαμβανομένης και της πόρτας μπαγκάζ!!!

Αυτό είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το λένε σε ΚΑΘΕ πελάτη βάσει "διαδικασιών VW- παραλαβής-παράδοσης οχήματος πελάτη". Τις διαδικασίες αυτές ΠΡΕΠΕΙ να τις τηρούν κατά γράμμα οι Τεχνικοί Σύμβουλοι!!!

Όλα αυτά τα λέω εκ πείρας!

+10 εχει απολυτο δικιο , αλλα οι περισσοτεροι μηχανικοι δεν ξερουν να διαβαζουν χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

+10 εχει απολυτο δικιο , αλλα οι περισσοτεροι μηχανικοι δεν ξερουν να διαβαζουν χαχαχαχαχα

:lol:

KIRRA αλλο χαρακτηρα εσυ κ αλλο εγω.

Απλα ειπα τη γνομουλα μου, γτ αν γινοταν αυτη η φαση εδω στο Ξενακη, δεν θα με σταματουσε τπτ να μην το πηγαινω παλι σ'αυτον κ ας ηταν στο δρομο μου ή ας ειχα ακομα εγγυηση(υπαρχουν και εξουσιοδοτημενα) οπως ανεφερες εσυ και και και...

Απλα θεωρο οτι 15% δεν ειναι διαφορα γι'αυτο που εγινε.

Και πολυ σωστα αυτο που ανεφερε ο ta6ape, Εγω λογω επαγγελματος ολα τα καινουργια αυτοκινητα του Ξενακη και οχι μονο, του τα μεταφερω απο το λιμανι στην αντιπροσωπεια και οπως εγω ελεγχο ενα ενα τα αμαξια μεσα/εξω πριν τη μεταφορα και μετα ξανα ελεγχο μαζι με καποιο υπευθηνο απο'κει μεσα κατα την παραδωση ετσι κ αυτοοι δεν θα επρεπε να τα ελεγξουν οταν του παμε τα δικα μας για σερβις?

Μπορει καποιος κατα την εργασια να μου το γκρατζουνισει κατα λαθος, ποσοι απο εδω μεσα πιστευουν οτι θα το παραδεχτουν? Θα μου πει ετσι ηταν που ξερω εγω ποιος σου το εκανε (βαζωντας και εμενα σε σκεψεις οτι οντως μπορει να μου το κανανε στο σπιτι αφου δε το ελλεξα)

Δεν συνεχιζω γτ παει αλου το θεμα, :D

Απλα διαφερουμε στο χαρακτιρα :yahoo:

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα να δεις.

Απο την στιγμη που θα παθεις τη ζημια κοιτας πως και με τι τροπο να αποζημιωθεις η τουλαχιστον να μειωσεις την χασουρα.

Οπως ειπες αν γινει κατι, δυσκολο να βρεις την ακρη, γιατι μπορει να ειχε γινει και πριν το πας στο συνεργειο.

Το να κρατας σταση η χαρακτηρα σε απροσωπες εταιριες οπως ειναι εδω συνηθως η κατασταση στην Αθηνα, δεν βγαζει πουθενα. Με το να απευθυνθεις καπου ψηλοτερα μπορει να βγαλεις ακρη εφοσον εχεις καποια στοιχεια. Εγω οπως πρεπει να εχεις καταλαβει δεν ειχα καποια χειροπιαστα στοιχεια περα απο την προσωπικη μου αναφορα, οποτε πως μπορεις να στοιχειοθετησεις κατι και να περιμενεις αναλογη αντιμετωπιση?

Το μονο που θα μπορουσα να κανω ειναι να δυσφημισω την εν λογω εταιρια που και εγινε.

Εμενα ομως την χασουρα, εφοσον μιλαμε για το χρηματικο θεμα, ποιος θα μου την καλυπτε?

Εσυ δηλαδη πως θα απαιτουσες χρηματικη αποζημιωση και με τι αποδειξεις οτι πραγματι υπηρχε εκει οταν το πηγες? Δεν βαζουν ετσι ευκολα το χερι στην τσεπη αυτες οι εταιριες για κατι που μπορει να θεωρουν οτι μπορει και να μην εγινε εκει.

Τωρα ως προς το θεμα του να κρατας χαρακτηρα σε τετοιες περιπτωσεις σου επαναλαμβανω οτι αυτο δεν μετραει. Κοιτα να δεις τι μπορεις περισσοτερο να παρεις και μετα επιλογη σου αν το ξαναπας εκει η οχι.

Η τσεπη στο κατω κατω, γιατι περι αυτης ο λογος, δεν εχει χαρακτηρα, ουτε ο χαρακτηρας τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν βγαινω καθόλου οφφ-τοπικ αλλα θα ρωτήσω επειδη αναφέρθηκε λίγο πιο πανω... αν δηλαδή ενας παρκαδοδος στα μπουζουκια η σε κλαμπ ή οπουδήποτε στο μ@μήσει λιγο (ειτε στο γρατζουνίσει ειτε σου κανει λακουβιτσα ειτε οτιδήποτε) προφανώς και δεν θα το παραδεχτεί... υπεύθυνος για να κανεις παραπονα δεν υπαρχει - το πολυ πολυ αμα πουλήσεις και λιγο τσαμπουκα να πεταχτουν απο το πουθενα 5 φουσκωτοι να σε κανουν μπαουλο στο ξυλο -, πως ακριβώς θα βρεις το δίκιο σου? ακομα και αν το δεις εκει μπορει να σου πει οτι υπήρχε απο πριν η γρατζουνια ή η βλαβη γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites

σωστα,γι'αυτο ποτε δεν δινουμε αυτοκινητο σε παρκαδορο.παρκαρουμε μονοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με λένε παράξενο. Όποτε πάω σε parking, η πρώτη ερώτηση που κάνω είναι: "Το παρκάρω μόνος μου και κρατάω τα κλειδιά. ΟΚ?" Αν όχι, έχασε. Προτιμώ να φάω μισή ώρα ψάχνοντας parking, παρά να κλαίω ένα αυτοκίνητο που απέκτησα με πολύ κόπο επειδή ένας παρκαδόρος δεν το σέβεται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με λένε παράξενο. Όποτε πάω σε parking, η πρώτη ερώτηση που κάνω είναι: "Το παρκάρω μόνος μου και κρατάω τα κλειδιά. ΟΚ?" Αν όχι, έχασε. Προτιμώ να φάω μισή ώρα ψάχνοντας parking, παρά να κλαίω ένα αυτοκίνητο που απέκτησα με πολύ κόπο επειδή ένας παρκαδόρος δεν το σέβεται.

Εννοείται ότι δεν αφήνουμε ποτέ αμάξι σε παρκαδόρο....

Είχα καποτε πριν χρόνια γνωστό παρκαδόρο και μου έλεγε τα κατορθώματά του

σε γνωστό κέντρο της Θεσ/νίκης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.