Jump to content
doggy

Προτάσεις συνεργείων στην Αθήνα

Recommended Posts

ΚΑλησπερα σας. 

 

Ξερει καποιος ενα καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο για vw up μεσα στην εγγυηση? προς τα νοτια προαστια θα εξυπηρετουσε.

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εκανα το service στο συνεργειο , Μιχαλοπουλος, περιοχη νικαια. πολυ εξυπηρετικος και ενημερωμενος

Edited by activious
περισοτερα στοιχεια μονο μεσω p.m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αν μπορεί κάποιος ας μου πεί από την εμπειρία του τι service χρειάζεται ένα polo 1.2 tsi δύο ετών με μόλις 11,500 χλμ. Στο site της vw υπάρχει σχετική ενότητα,όπου αναφέρει ότι χρήζουν αλλαγής λάδια,φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας και μάλιστα δίνει κόστος service 167 ευρώ. Ομως στις 5/5/16 σε επικοινωνία που είχα με εξουσιοδοτημένο στην Ν.Φιλαδέλφεια μου είπαν ότι χρειάζεται γενικό service με κόστος 250 ευρώ περίπου !!!!! Δεν μου άρεσε η απάντηση,θεωρώ ότι ψάχνουν με λάθος τρόπο να λύσουν τα οικονομικά τους προβλήματα  και απευθύνθηκα στο fit and go των Αγ.Αναργύρων όπου εκεί βρίσκεται ένας καταπληκτικός μάστορας,Δημήτρης Φουσέκης,που φημίζεται χρόνια τώρα για την ειλικρίνεια του.Μου πρότεινε ότι λέει το site της vw με λάδια castrol και κόστος 70 ευρώ....τελικά τι χρειάζεται το polo ????Eυχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Με μόλις 11.500χλμ. προσωπικά θα άλλαζα μόνο λάδια και φίλτρο λαδιού (αν τα χλμ. είχαν γίνει στη Σαχαρα, τότε θα ειχα άλλη αντιμετώπιση). Ας λεει ο καθένας ό,τι θέλει, η λογική και η τσέπη μου ειναι αυτή που αποφασίζει.

Πάντως αν θες, παρε ενα τηλέφωνο στο αντίστοιχο εξουσιοδοτημένο της συγκεκριμένης εταιρείας στη Μεταμόρφωση (να ειμαι ειλικρινής, εκει το παω εγω). Θα εχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα σου πει ίδια τιμη ο εκεί τεχνικός σύμβουλος (που τον εχω κόψει ντόμπρο & αξιόλογο).

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια μάτια στο manual τι προτείνει ο κατασκευαστής αν και όπως ειπώθηκε πιο πάνω μάλλον λάδια & φίλτρο λαδιού

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λάδια-φίλτρο λαδιού κ προς το τέλος Μαΐου φίλτρο καμπίνας ώστε να έχει σταματήσει η γύρη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αν μπορεί κάποιος ας μου πεί από την εμπειρία του τι service χρειάζεται ένα polo 1.2 tsi δύο ετών με μόλις 11,500 χλμ. Στο site της vw υπάρχει σχετική ενότητα,όπου αναφέρει ότι χρήζουν αλλαγής λάδια,φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας και μάλιστα δίνει κόστος service 167 ευρώ. Ομως στις 5/5/16 σε επικοινωνία που είχα με εξουσιοδοτημένο στην Ν.Φιλαδέλφεια μου είπαν ότι χρειάζεται γενικό service με κόστος 250 ευρώ περίπου !!!!! Δεν μου άρεσε η απάντηση,θεωρώ ότι ψάχνουν με λάθος τρόπο να λύσουν τα οικονομικά τους προβλήματα  και απευθύνθηκα στο fit and go των Αγ.Αναργύρων όπου εκεί βρίσκεται ένας καταπληκτικός μάστορας,Δημήτρης Φουσέκης,που φημίζεται χρόνια τώρα για την ειλικρίνεια του.Μου πρότεινε ότι λέει το site της vw με λάδια castrol και κόστος 70 ευρώ....τελικά τι χρειάζεται το polo ????Eυχαριστώ..

Προσεξε μονο αν εχεις επεκταση εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αν μπορεί κάποιος ας μου πεί από την εμπειρία του τι service χρειάζεται ένα polo 1.2 tsi δύο ετών με μόλις 11,500 χλμ. Στο site της vw υπάρχει σχετική ενότητα,όπου αναφέρει ότι χρήζουν αλλαγής λάδια,φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας και μάλιστα δίνει κόστος service 167 ευρώ. Ομως στις 5/5/16 σε επικοινωνία που είχα με εξουσιοδοτημένο στην Ν.Φιλαδέλφεια μου είπαν ότι χρειάζεται γενικό service με κόστος 250 ευρώ περίπου !!!!! Δεν μου άρεσε η απάντηση,θεωρώ ότι ψάχνουν με λάθος τρόπο να λύσουν τα οικονομικά τους προβλήματα  και απευθύνθηκα στο fit and go των Αγ.Αναργύρων όπου εκεί βρίσκεται ένας καταπληκτικός μάστορας,Δημήτρης Φουσέκης,που φημίζεται χρόνια τώρα για την ειλικρίνεια του.Μου πρότεινε ότι λέει το site της vw με λάδια castrol και κόστος 70 ευρώ....τελικά τι χρειάζεται το polo ????Eυχαριστώ..

Προσεξε μονο αν εχεις επεκταση εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αν μπορεί κάποιος ας μου πεί από την εμπειρία του τι service χρειάζεται ένα polo 1.2 tsi δύο ετών με μόλις 11,500 χλμ. Στο site της vw υπάρχει σχετική ενότητα,όπου αναφέρει ότι χρήζουν αλλαγής λάδια,φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας και μάλιστα δίνει κόστος service 167 ευρώ. Ομως στις 5/5/16 σε επικοινωνία που είχα με εξουσιοδοτημένο στην Ν.Φιλαδέλφεια μου είπαν ότι χρειάζεται γενικό service με κόστος 250 ευρώ περίπου !!!!! Δεν μου άρεσε η απάντηση,θεωρώ ότι ψάχνουν με λάθος τρόπο να λύσουν τα οικονομικά τους προβλήματα  και απευθύνθηκα στο fit and go των Αγ.Αναργύρων όπου εκεί βρίσκεται ένας καταπληκτικός μάστορας,Δημήτρης Φουσέκης,που φημίζεται χρόνια τώρα για την ειλικρίνεια του.Μου πρότεινε ότι λέει το site της vw με λάδια castrol και κόστος 70 ευρώ....τελικά τι χρειάζεται το polo ????Eυχαριστώ..

Προσεξε μονο αν εχεις επεκταση εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αν μπορεί κάποιος ας μου πεί από την εμπειρία του τι service χρειάζεται ένα polo 1.2 tsi δύο ετών με μόλις 11,500 χλμ. Στο site της vw υπάρχει σχετική ενότητα,όπου αναφέρει ότι χρήζουν αλλαγής λάδια,φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας και μάλιστα δίνει κόστος service 167 ευρώ. Ομως στις 5/5/16 σε επικοινωνία που είχα με εξουσιοδοτημένο στην Ν.Φιλαδέλφεια μου είπαν ότι χρειάζεται γενικό service με κόστος 250 ευρώ περίπου !!!!! Δεν μου άρεσε η απάντηση,θεωρώ ότι ψάχνουν με λάθος τρόπο να λύσουν τα οικονομικά τους προβλήματα  και απευθύνθηκα στο fit and go των Αγ.Αναργύρων όπου εκεί βρίσκεται ένας καταπληκτικός μάστορας,Δημήτρης Φουσέκης,που φημίζεται χρόνια τώρα για την ειλικρίνεια του.Μου πρότεινε ότι λέει το site της vw με λάδια castrol και κόστος 70 ευρώ....τελικά τι χρειάζεται το polo ????Eυχαριστώ..

Προσεξε μονο αν εχεις επεκταση εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
5 hours ago , nikdev said:

Προσεξε μονο αν εχεις επεκταση εγγυησης.

Γιατί; Παύει να ισχύει; 

Είχα την αίσθηση πως αυτό ίσχυε παλιότερα και όχι πλέον.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Polakias TDI said:

Γιατί; Παύει να ισχύει; 

Είχα την αίσθηση πως αυτό ίσχυε παλιότερα και όχι πλέον.

Σωστά,ευρωπαικός νόμος πλέον το service να γίνεται όπου θέλουμε αρκεί να τηρούνται οι οδηγίες του κατασκευαστή.Στην περίπτωση μου όμως,η εγγύηση λήγει σε λίγες μέρες και θα κάνω επέκταση μέσω ασφαλιστικού συμβούλου και MAPFRE χωρίς να μπλέξω με τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία.Εχει αναλυτικότατο site οδηγίες και τιμές,άνετα προχωράς και μόνος σου,αν βαριέσαι τα αναλαμβάνει ένας ασφαλιστής και όλα μια χαρά.Οσον αφορά το service,θα γίνει στον Δημήτρη Φουσέκη (fit and go Αγ,Αναργύρων).Πήγα από εκεί και πραγματικά ήταν όπως μου τον περιέγραψαν αυτοί που μου τον σύστησαν,λίγα λόγια και καλά.Την Δευτέρα που θα πάω θα σας αναφέρω τιμές και περισσότερες εντυπώσεις.Οσον αφορά την αντιπροσωπεία,αμφιβάλλω αν γνωρίζουν τα γραφόμενα στο site τους αφού οι αντιπρόσωποι δεν ακολουθούν κοινή γραμμή και λένε άλλα από τα αναφερόμενα.Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Edited by ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε ότι αν κάνεις τα service εκτός δικτύου εξουσιοδοτημένων συνεργείων της Κοσμοκάρ, θα ισχύει η επέκταση εγγύησης, μη τυχόν τη χρειαστείς και βρεθείς προ εκπλήξεως.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τελικά σήμερα το μεσημέρι το polo για αλλαγή λαδιών,φίλτρου λαδιού και φίλτρου γύρης, όπως αναφέρει το site της vw στα 2 χρόνια, στο fit and go Αγ.Αναργύρων.Με κανονικότατη απόδειξη,castrol 5-30 titanium και τα δύο φίλτρα 75 ευρώ !!!! Στην κυριολεξία το ξεσκόνισε το αυτοκίνητο,άψογος.ευγενέστατος και ταχύτατος.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει εδω μεσα,πολλα σχολια και καλες κουβεντες για το συνεργειο του Ηλια Τσακουλερη,το επισκεφθηκα και διαπιστωσα οτι ολοι οσοι γραψανε για τον συγκεκριμενο τα κολακευτικα σχολια,ανταποκρινονται και με το παραπανω!

Λεπτομερης στην δουλεια του,αμεσος,και πολυ καλες τιμες!

Συνισταται ανεπιφυλακτα(ηδη τον εχω συστησει και στον μπατζανακη μου για το Jetta του)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ειμαι σε  δίλλημα. Βλεπω οτι τα καταστηματα σε Αγιους Αναργύρους  και Καβάλας ειναι αξιόλογα και θελω να φυγω απο την αντιπροσωπεία  καθως νομιζω οτι δεν κανουν την σωστη δουλεια και ξεσκονισμα του αυτοκινητου οπως πρέπει. (Τους εχω αναφέρει  καποια προβλήματα  που εχω γραψει σε θεμα στα προβλήματα και ολο "δεν βλέπουν  κατι". ) Και φυσικα ο κυριοτερος λογος ειναι το κοστος. Για μπουζι πισω τακακια 145 ευρω (επειδή  μολις ειχα ξυπνήσει  ας ελπισω οτι ειπαν το κοστος μαζι με τα εργατικα) + το προσεχή λιπαντικο σερβις με τα 20αρια στα μπετονακια που τα βρισκεις με δεκα. 

Μαλλον θα απευθυνθώ  προς τα 2 αυτα και θα ενημερώσω  για τιμες και ενδεχόμενη  Επίσκεψη 

Link to comment
Share on other sites

το συμπέρασμα μου ως τώρα είναι το εξής : πολύς ο "καλός ο λόγος" για πολλούς και κατα την άποψή μου απόλυτα δικαιολογημένος και κατανοητός ο λόγος της υπάρξεως του "καλού του λόγου" . Αυτό το λέω με το χέρι στην καρδία το καταλαβαίνω και το αποδέχομαι. Όπως η αυτού μεγαλειότης εκτελεί εργασία σύμφωνα με συγκεκριμένη γραμμή έτσι κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι . ΣΕΒΑΣΤΟ ! ΑΝ ΔΕΝ Σ' ΑΡΕΣΕΙ ΜΗΝ ΕΡΧΕΣΑΙ. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΩ .

κάποτε είχα μηχανικό  Α Λ Α Ν Ι  . τον εμπιστευόμουνα να κάνει δουλειά στην κυριολεξία με κλειστά μάτια (τα δικά του μάτια να είναι κλειστά) στο όποιο αυτοκίνητο και αν του πήγαινα . Δυστυχώς δεν υπάρχει πια και έχω ξαμοληθεί στους δρόμους για να βρω κάτι αντίστοιχο σε γνώσεις και σε άνθρωπο καθώς οι γνώσεις θα κρατήσουν το αυτοκίνητό μου σε άψογη κατάσταση και ο άνθρωπος που θα  χρησιμοποιήσει αυτές τις γνώσεις θα με κρατήσει ασφαλή (έως ενός σημείου).  Δηλαδή ? δεν θα με αφήσει το αυτοκίνητο στην ερημία να με φάνε οι λύκοι,στην περίπτωσή μου π.χ. ( golf mkV tsi 1.4 2007 ) θα έρθει και θα μου πει : πάρε εδώ έναν πολλαπλασιαστή να τον έχεις μαζί σου και έλα να σου δείξω πως να τον αλλάξεις αν χρειαστεί. Δεν θα φύγει κάτι απο το αυτοκίνητο στην εθνική με 150 χλμ. και .......  θα κάτσει λοιπόν να ψάξει καλά για τυχόν στραβοβιδώματα / λασκαρίσματα είτε λόγο καταπόνησης είτε εξαιτίας του τσακωμού που είχε με την καλή του το παιδί που δουλεύει στο μαγαζί, και που μυαλό για δουλεία.... είτε ακόμη και επίτηδες με σκοπό ο "φθηνός" μάστορας να τα αρπάξει χοντρά απο την ζημία που θα προκληθεί. 

και φτάνω στην συμβουλή : όταν θα μπαίνετε σε ένα συνεργείο φορέστε το κουστούμι του ηθοποιού που κρύβετε μέσα σας και παίξτε το ΟΟΟΟΟΟΟσο πιό ΑΣΧΕΤΟΙ " με τα του" αυτοκινήτου γίνετε και αν δεν σας βγαίνει πετάξτε που και που καμία τραγική βλακεία απο το στοματάκι σας. 2ον να είστε κουβαρντάδες ,το ξέρω δύσκολοι οι καιροί αλλα ......  και ΑΝ ο μηχανικός αξίζει ή όχι θα το δείτε μετά απο λίγα ραντεβού : το αυτοκίνητο θα βγάζει προβλήματα , τα ανταλλακτικά θα ακριβαίνουν , το αυτοκίνητο θα "χρειάζεται" περισσότερη ώρα με τον μάστορα, τα δύο τους, γιατί θέλει δουλεία το κάρο ή γιατί πνίγεται απο πελατεία και έλα να το πάρεις το μεσημέρι θα στο έχω έτοιμο κ.τ.λ.

τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα εξ αιτίας των μηχανολόγων κατά 40%

τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα εξ αιτίας του χειριστή κατα 40%

τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα εξ αιτίας αστοχίας υλικού κατά 20% ( ανάλογα τον κατασκευαστή )  

συμπέρασμα ?   τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα εξ αιτίας των μηχανολόγων κατά 80% απο την στιγμή που αυτός βλέπει το λάθος που κάνει ο χειριστής και δεν του το λέει .

τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα εξ αιτίας του χειριστή κατα 100% απο την στιγμή που γράφει στα !$@!#%$@ του αυτά που του λέει ο μηχανικός.

αν το μαστόρι δεν σας εξηγεί δεν είναι είναι μαστόρι είναι ψαράς , αν εσείς όταν σας εξηγεί το παίζετε μηχανικοί και δικτυωμένοι τα θέλει το ποπουδάκι σας και αν ακολουθείτε τις οδηγίες του μάστορα και τα προβλήματα συνεχίζουν και αυξάνονται .....

όταν ο άλλος ξέρει την δουλεία του ΤΗΝ ΞΈΡΕΙ .προτείνει π.χ στον πελάτη την αλλαγή στα ανταλλακτικά  που παρουσιάζουν πρόβλημα κατ΄εξακολούθηση στο κάθε μοντέλο πριν τον αφήσει στο δρόμο και αν ο πελάτης δεν θέλει λόγο κόστους, πρόβλημά του.Όταν προκύπτουν παραξενιές ΤΙΣ ΛΥΝΕΙ .ΔΕΝ   ΓΙΝΕΣΑΙ   ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ   ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ   ΛΑΔΙΑ  , ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ  ΤΑ  ΔΥΣΚΟΛΑ   ΓΙΝΕΣΑΙ .

όταν πηγαίνετε για τον Α  Β  λόγο να κάθεστε πάντα παρών πάτρε ρεπό και καθίστε εκεί ειδικά όταν δεν έχετε εμπειρία στα μηχανολογικά,πρέπει να την αποκτήσετε μέσο του μηχανολόγου σας .το ρεπό το δικαιούστε και εσείς και το αυτοκίνητό σας . αν δεν υπάρχει εμπειρία να λέτε σε κάποιον γνωστό σας να πηγαίνει το αυτοκίνητο πριν και μετα τα service μια βόλτα .

ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ  τον καθένα που ξέρει τον super μάστορα  και τον εμπιστευτείτε . οι περισσότεροι μάστορες φροντίζουν τους φίλους και συγγενείς, ΣΠΑΝΙΑ ΕΥΔΟΚΙΜΟΥΝ κάτι περιπτώσεις του τύπου ..ξέρεις είμαι στο club ή με στέλνει ο Αγαμέμνονας ο φίλος του Πάτροκλου. πρέπει εκτός των άλλων να υπάρξει και χημεία όπως υπάρχει η χημεία αυτοκινήτου - οδηγού .

Υ.Γ. 

Αν είστε νέος και άπειρος χωρίς γνώσεις και χωρίς πραγματικούς γνωστούς στον χώρο αλλα με απίστευτη αγάπη προς το όχημά του  όπως είμαι και εγώ και βρείτε μάστορα ο οποίος πληρεί   ΟΟΟΟΟΛΑ  τα παραπάνω, σας παρακαλώ στείλτε μου ένα π.μ. να σας δώσω την διεύθυνσή μου να ΄ρθείτε να με    χ!@$@%ε    και αφού σκουπιστώ να πάω και εγώ με την σειρά μου στον μάστορα να του βαράω προσ΄οχή  εφ όρου ζωής όπως έκανα και τα παλιά καλά χρόνια . 

αν κούρασα κάποιον ο οποίος άντεξε να το διαβάσει ολόκληρο ΔΕΝ του ζητώ συγνώμη. αν υπάρχει θέμα με τον τόνο της ομιλίας μου σε διάφορα σημεία ζητώ συγνώμη και θα διορθωθεί άμεσα αν μου ζητηθεί.όπως καταλαβαίνετε έχω αγανακτήσει. αναγκάζομαι να κάνω τον Μ@#%#@Α μπας και βρω κανα άνθρωπο της προκοπής αλλα όλοι όσοι έχουν δοκιμαστεί εως τώρα εκ μέρους μου γουστάρουν να τα αρπάξουν στην τελική .

Τ Ε Λ Ο Σ  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένα καλό συνεργείο στη νέα Σμυρνη η έστω νότια προάστια γνωρίζει κανείς να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, προσφάτως απέκτησα ένα Golf 6 1.2 105ps και θα ήθελα να μου πείτε στη περιοχή του Γαλατσίου και των Ανω Πατησίων κανένα καλό συνεργείο.

Απότι είδα ο Δημάκης δεν εχει και τις καλύτερες κριτικές.

Σκεφτόμουν τον Κοκκινάκη ή το DRD. Έχει κανείς άποψη;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο συνεργείο με φυσιολογικές τιμές και να δέχεται δικά μου λάδια-ξύδια σε Παλαιό Φάληρο,Νέα Σμύρνη έχουμε;

Για τον Βαλεντίνο που ρώτησα εδώ γνωστούς άκουσα διαφορετικές εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρό αφραγκιας και τεμπελιάς και αφου φτάσαμε τα 70χιλιάρικα (σχέδον)  ήρθε η ώρα για την επίσκεψη στο γνωστό μέρος επι της Καβάλας για το tsi Polo του 12. Το πρόγραμμα έχει το εξής 

1.Αλλαγή λαδια φίλτρο

2. Τακακια πισω μπουζι

3.Διάγνωση για τα δακρυα λαδιου στο βαλβιδοκαπακο και τις κατανάλωσης λαδιού (έφυγε ενα λιτρο απο τον Αύγουστο και μετά και παλι ειναι στην μέση)

4.Θεμα με διάφορες ταλαντώσεις σε μιζαρισμα-σβησιμο αλλα και σε έντονο γκάζι

και βλέπουμε......

Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.