Jump to content
balloonas

Θαυμαστικό Στο Χιλιομετρητή

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Έχω ενα tsi 140hp και 16400km.Σήμερα το πρωί είδα δίπλα στα χιλιόμετρα ενα μικρό θαυμαστικό.δηλαδή τα χιλιόμετρα γράφανε αυτο !16400,(βέβαια το ! είναι πιο μικρό απο τους αριθμούσ και βγαίνει πάνω αριστερά απο το πρώτο ψηφίο.έχει ξανασυμβεί σε κανέναν αλλο και αν ναι τι είναι αυτό?πήρα στη vw και μου λέγανε κατι κουλά οτι θέλει σέρβις αλλά εχω κάνει σέρβις στα 15.000 και μου κάναν και αναβάθμιση στον εγκέφαλο.τους έριξα μια καραμούζα που δεν ξέρουν και μου λένε να το πάω απο εκεί.θέλω να ξέρω πρώτα ομως .Αν ξέρει κάποιος ας μου πεί .

Link to comment
Share on other sites

θυμασαι αν μετα το σερβις στο περασαν στον υπολογιστη ωστε να κανουν πχ ενα scan σφαλματων αλλα και να σβησουν την ειδοποιηση του σερβις ?

Αλλη περιπτωση σπανια να σ καικε κανενα pixel whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=26191&st=20, αλλά δεν βλέπω λύση.

Έχω την εντύπωση όμως, πως τότε που το διάβαζα το θέμα, κάπου βρήκα και τι ακριβώς είναι αυτό, αλλά δεν θυμάμαι. Αν βρω κάτι θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Και στον υπολογιστή το περάσανε και εβγάλε ένα σφάλμα στο climatronic το οποίο και φτιάξανε και μετά κάνανε αναβάθμιση στον εγκέφαλο.Αν δεν είχαν σβήσει την προειδοποίηση για το service δεν θα συνέχιζε να βγάζει το κλειδάκι και service se 1000 km κλπ?Εντομεταξύ εχω πάρει όλες τις αντιπροσωπείες απο το πρωί (φιλοσίδη,καρέντα.γρατσιάς...)και κανένας δεν ξέρει γι το τι συμαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=26191&st=20, αλλά δεν βλέπω λύση.

Έχω την εντύπωση όμως, πως τότε που το διάβαζα το θέμα, κάπου βρήκα και τι ακριβώς είναι αυτό, αλλά δεν θυμάμαι. Αν βρω κάτι θα ενημερώσω.

Το είχα διαβάσει και το παραπάνω post αλλα όπως λες δεν δίνει κάποια λύση.σε ευχαριστώ πάντως.εάν μάθεις στείλε σε παρακαλώ γιατί εχω σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ερωτηση στην Κοσμοκαρ και στην Γερμανια, εφοσον δεν βρεθει λυση.

Ξέρεις αν πρέπει να τη στείω στα γερμάνικά ή μπορώ και στα αγγλικά?και αν ξέρεις απαντάνε αμέσως?

Link to comment
Share on other sites

Να πω την δικια μου αποψη μιας και εχω ποσταρει και στο αλλο θεμα χωρις να εχει δοθει και εκει σιγουρη απαντηση.

Μου εχει εμφανιστει δυο φορες εμενα αυτο το μικρο θαυμαστικο. Την μια στις 14000 και την αλλη κοντα στις 29000 χλμ.Και τις δυο φορες λοιπον πριν απο το σερβις.

Και τις δυο φορες την ωρα που το ειδα,εσβησα την μηχανη κρατησα πατημενο τον μερικο χιλιομετρητη, εβαλα το κλειδι στη θεση on(αν θυμαμαι καλα αυτος ειναι ο τροπος να σου δειχνει ποτε θελει σερβις το αυτοκινητο) και στην οθονη εμφανιστηκε το ''service now''.Μετα απο καποια χιλιομετρα φυσικα αρχισε και η αντιστροφη μετρση των χιλιομετρων.

Μηπως παιζει κατι τετοιο και δεν σβησανε το διαστημα σερβις στο συνεργειο;

Edited by geok100
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έκανα αλλά μόλις το ξαναβγάλει γιατί τώρα σβύστικε το θαυμαστικό.εγώ νομίζω οτι είναι κάποιο πρόβλημα με το climatronic.Θα το ελέγξω το σκ και αν δεν βρώ άκρη τη δευτέρα πρωί είμαι για αντιπροσωπεία.θα ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έκανα αλλά μόλις το ξαναβγάλει γιατί τώρα σβύστικε το θαυμαστικό.εγώ νομίζω οτι είναι κάποιο πρόβλημα με το climatronic.Θα το ελέγξω το σκ και αν δεν βρώ άκρη τη δευτέρα πρωί είμαι για αντιπροσωπεία.θα ενημερώσω..

γιατι δεν διαβαζεις πολυ απλα το manual να δεις τι σημαινει το θαυμαστικο??? new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.