Jump to content
trypasss

Golf Gt Vs Leon 1.8Tsi

Recommended Posts

χαιρετω ολο το φορουμ....

ανοιγω αυτο το τοπικ το οποιο εχει μορφη δημοσκοπισης, καθαρα για προσωπικους λογους...

λοιπον εχουμε και λεμε(τωρα θα αρχισει το παραμυθακι)

θελω να προβω στην αγορα ενος εκ των δυο ανωτερων αυτοκινητων αλλα εχω τους εξης προβληματισμους

απο τη μια το golf το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα ποιοτικο, αλλα απο την αλλη εχω αμφιμολια για την αξιοπιστια του μοτερ του, μιας και προοριζεται για πολλααα χλμ....

απο την αλλη το leon του οποιου το μοτερ κατα την γνωμη μου ειναι πιο βολικο για την χρηση που το θελω (1.8τ 1000δοκιμασμενο) αλλα απο την αλλη εχω ακουσει απο γνωστους παραπονα για την ποιοτητα του (πλαστικα, τριγμοι καθισματων, παραθυρων κτλ)

αυτα απο μενα.... οσοι πιστοι προσελθετε.... ολα τα σχολια καλοδεχουμενα, μιας και δεν εχω προσωπικη επαφη με τα δυο αυτοκινητα (εκτος απο μια βολτα του gti στη πιστα)

thank you προκαταβολικα

Edited by trypasss
Link to comment
Share on other sites

το LEON φοραει καινουργιο κινητηρα 1.8 και οχι τον παλιο 20V οποτε δεν ειναι χιλιοδοκιμασμενο. τον κινητηρα τον φοραει και το AUDI A3,A4 PASSAT SKODA .......

το leon το έχω κανει απλα ενα test drive οποτε η εμπειρια μου ειναι μικρη.

οσο αφορα τον κινητηρα ειναι πολυ καλος και πιστευω τα κυβικά του ειναι η καλυτερη λυση

τώρα οσο αφορα το αμαξι δεν μου αρεσε το εσωτερικο καθολου ουτε απο πλευρας ποιοτητας ουτε απο εμφανισει

οδηγικα δεν μπορουσα να καταλαβω που παταγαν οι τροχοι του ενο στο golf ειχα την αισθηση οτι το οδηγουσα χρονια

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

απο τη μια το golf που εχω αμφιβολια για την αξιοπιστια του μοτερ του, μιας και προοριζεται για πολλααα χλμ....

Πλάκα μας κάνεις :D :D :D ???

Αφού και τα 2 μοτερ τα φτιάχνει η μαμα εταιρία...

Είναι δυνατόν να αφήνει να ψωνίζει η Seat από το πάνω ράφι ?

Αντε να πιστέψω οτι το 1,8 είναι λιγότερο πουσαρισμένο, αλλά θα σου πω και κάτι : No 1 λόγος αξιοπιστίας είναι ο οδηγός. ;)

Δώσε μου ότι θές και σε 1 μήνα στο δίνω πίσω :D κομμάτια =@ ...

Πάρε ό,τι σου αρέσει , αφού τα δοκιμάσεις πρώτα !!! :)

Link to comment
Share on other sites

το LEON φοραει καινουργιο κινητηρα 1.8 και οχι τον παλιο 20V οποτε δεν ειναι χιλιοδοκιμασμενο. τον κινητηρα τον φοραει και το AUDI A3,A4 PASSAT SKODA .......

το leon το έχω κανει απλα ενα test drive οποτε η εμπειρια μου ειναι μικρη.

οσο αφορα τον κινητηρα ειναι πολυ καλος και πιστευω τα κυβικά του ειναι η καλυτερη λυση

τώρα οσο αφορα το αμαξι δεν μου αρεσε το εσωτερικο καθολου ουτε απο πλευρας ποιοτητας ουτε απο εμφανισει

οδηγικα δεν μπορουσα να καταλαβω που παταγαν οι τροχοι του ενο στο golf ειχα την αισθηση οτι το οδηγουσα χρονια

ελπιζω να βοηθησα

Πλάκα μας κάνεις :p:D :D ???

Αφού και τα 2 μοτερ τα φτιάχνει η μαμα εταιρία...

Είναι δυνατόν να αφήνει να ψωνίζει η Seat από το πάνω ράφι ?

Αντε να πιστέψω οτι το 1,8 είναι λιγότερο πουσαρισμένο, αλλά θα σου πω και κάτι : No 1 λόγος αξιοπιστίας είναι ο οδηγός. :thumbsup:

Δώσε μου ότι θές και σε 1 μήνα στο δίνω πίσω :) κομμάτια ;) ...

Πάρε ό,τι σου αρέσει , αφού τα δοκιμάσεις πρώτα !!! :p

φιλε μου προσεξε να δεις τι γινεται...οσοι εχουν golf δεν θα παρουν leon και φυσικα ισχυει το και το αντιστροφο...ουδεις λογος αναφορας σε ποιοτητα στο golf γιατι ειναι απλα αλλου αλλα τριγμοι κλπ στα leon II δεν υπαρχουν σιγουρα ειναι κατωτερο ποιοτικα αλλα οχι οτι τριζει η οτι τριζουν τα καθισματα...συγκεκριμενα τωρα για τα μοτερακια το 1.4tsi ειναι ενα καινοτομο μοτερ οπου το downsizing κυριαρχει αλλα ουδεις λογος για την δυναμη και την ροπη που σηκωνει το 1.8tsi του καινουργιου leon οπου ειναι ενα πραγματικο διαμαντι αυτο το μοτερ οπως τα περισσοτερα του vag...απλα σε πληροφορω οτι σε stage2 βελτιωση απο γνωστους βελτιωτικους οικους μπορει και σηκωνει σχεδον ιδιες ροπες με τα 2.0tfsi ιδιου stage....αυτο πιστευω λεει πολλα!!!ενα αμαξι δεν θα το παρεις ομως μονο λογω μοτερ αλλα θα κοιταξεις να σε ικανοποιει το συνολο του καλο ειναι να μην παρεις αποψη ομως μονο απο αυτο εδω το φορουμ αλλα και απο φορουμ που αφορουν αυτοκινητα κυριως seat θα κρατησεις αυτα που σε ενδιαφεορυν και θα βγαλεις τα συμπερασματα σου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναμεσα στους 2 κινητηρες θα επελεγα 1,8t...Αναμεσα στα 2 αυτοκινητα θα επελεγα golf... Εσενα τι σε ενδιαφερει περισσοτερο???Ενας κινητηρας 2 κλικ πιο αξιοπιστος,(εχει και ο 1,8 τα προβληματακια του αλλα ειναι πιο απλος κατασκευαστικα απο τον 1,4) η ενα συνολο 2 κλικ πιο πανω γενικα???

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναμεσα στους 2 κινητηρες θα επελεγα 1,8t...Αναμεσα στα 2 αυτοκινητα θα επελεγα golf... Εσενα τι σε ενδιαφερει περισσοτερο???Ενας κινητηρας 2 κλικ πιο αξιοπιστος,(εχει και ο 1,8 τα προβληματακια του αλλα ειναι πιο απλος κατασκευαστικα απο τον 1,4) η ενα συνολο 2 κλικ πιο πανω γενικα???

πολλη καλη ερωτηση.... δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου ακομα... φυσικα θα ηθελα το ιδανικο, δηλαδη 18tsi στο golf αλλα....

raven... βασικα δεν εχω σκοπο να κανω καποια βελτιωση στο μελλοντικο μου αυτοκινητο (ετσι λεω τουλαχιστον, γιατι και με τα προηγουμενα εστι ελεγα... αντοστοιχο θεμα εχω ανοιξει και στο seat club :p και απο εκει ειδα αρκετα σχολια οσο αναφορα τα τριξιματα (εχουν ενα θεμα με τιτλο "παραπονα που εχουμε απο το καινουργιο λιονταρι" πολυ καλο)

Ringo106R... το μελλον αυτοκινητο θα εχει πιστευω παρα μα παρα πολυ "μαλακη" μεταχειριση, μιας και γενικα αυτοκινητο χρησιμοποιω μονο για να παω το σαββατοκυριακο σπιτι μου (μιας και ειμαι με μεταθεση αλλου) δηλαδη 300 πηγαινε 300 ελα αποκλειστικα εγνατεια με 140χλμ.. πολυ χαλαρα δηλαδη... παλι ομως εγω αμφιβολια για τον τουρμποκομπρεσσορα....

gtse... να σου πω την αληθεια δεν τα εχω κανει ακομα τεστ drive μιας και ειμαι εξωτερικο.. αλλα ειναι στα αμεσα σχεδια μου... οσο αναφορα για το εσωτερικο θα συμφωνισω μαζι σου μιας κι εμενα δεν μου αρεσει του λεον ενω μου ειναι αρκετα συμπαθεις του golf... οσο για το μοτερ το ξερω οτι δεν ειναι το παλιο 20 βαλβιδο, αλλα παλι η λυση ειναι ειναι γνωστη.. 1,8τ απλο

Edited by trypasss
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε τι λεει η τσεπη σου ,το golf ειναι ποιο ακριβο,με ακριβη συντηρηση και λιγοτερο αξιοπιστο .Αλλα παταει καλυτερα ειναι ποιο ανετο και ποιο υσηχο .

Παρε golf ενας φιλος με Gt exei 137000 χιλ σε 3,5 χρονια και ενταξει εχει αλλαξει 4-5 φορες σκαστρες και βαλβιδες συγχρονιζε και δυστηχως 2 φορες σασμαν .και μια τουρμπινα ολα στην εγγυηση . Καλυτερα να το εχεις και να το απολαμβανεις παρα να λες οτι εχεις ενα λιγο ποιο αξιοπιστο και να ξενερωνεις.

Και γω το 6 εχω 160 ...επεσαν τα τζαμια την 4 βδομαδα,εβγαλε αισθητηρα προβλημα,και τωρα εχω το γνωστο προβλημα με το τιμονι που σχεδον θα το αποκτησουν ολοι ...αλλα δεν ξενερωνω.... εξαλου δεν ξερω καποιον να πηρε audi-golf και να του βγηκε αξιοπιστο .Αλλα κατα τα αλλα ιεναι αυτοκινηταρες.

ΠΑΡΕ GOLF

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε τι λεει η τσεπη σου ,το golf ειναι ποιο ακριβο,με ακριβη συντηρηση και λιγοτερο αξιοπιστο .Αλλα παταει καλυτερα ειναι ποιο ανετο και ποιο υσηχο .

Παρε golf ενας φιλος με Gt exei 137000 χιλ σε 3,5 χρονια και ενταξει εχει αλλαξει 4-5 φορες σκαστρες και βαλβιδες συγχρονιζε και δυστηχως 2 φορες σασμαν .και μια τουρμπινα ολα στην εγγυηση . Καλυτερα να το εχεις και να το απολαμβανεις παρα να λες οτι εχεις ενα λιγο ποιο αξιοπιστο και να ξενερωνεις.

Και γω το 6 εχω 160 ...επεσαν τα τζαμια την 4 βδομαδα,εβγαλε αισθητηρα προβλημα,και τωρα εχω το γνωστο προβλημα με το τιμονι που σχεδον θα το αποκτησουν ολοι ...αλλα δεν ξενερωνω.... εξαλου δεν ξερω καποιον να πηρε audi-golf και να του βγηκε αξιοπιστο .Αλλα κατα τα αλλα ιεναι αυτοκινηταρες.

ΠΑΡΕ GOLF

Ευτυχώς που "κατα τα αλλα ιεναι αυτοκινηταρες" γιατί με αυτα που έγραψες ημουν ετοιμος να το βαλω αγγελία για πούλημα!!!!(Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε τι λεει η τσεπη σου ,το golf ειναι ποιο ακριβο,με ακριβη συντηρηση και λιγοτερο αξιοπιστο .Αλλα παταει καλυτερα ειναι ποιο ανετο και ποιο υσηχο .

Παρε golf ενας φιλος με Gt exei 137000 χιλ σε 3,5 χρονια και ενταξει εχει αλλαξει 4-5 φορες σκαστρες και βαλβιδες συγχρονιζε και δυστηχως 2 φορες σασμαν .και μια τουρμπινα ολα στην εγγυηση . Καλυτερα να το εχεις και να το απολαμβανεις παρα να λες οτι εχεις ενα λιγο ποιο αξιοπιστο και να ξενερωνεις.

Και γω το 6 εχω 160 ...επεσαν τα τζαμια την 4 βδομαδα,εβγαλε αισθητηρα προβλημα,και τωρα εχω το γνωστο προβλημα με το τιμονι που σχεδον θα το αποκτησουν ολοι ...αλλα δεν ξενερωνω.... εξαλου δεν ξερω καποιον να πηρε audi-golf και να του βγηκε αξιοπιστο .Αλλα κατα τα αλλα ιεναι αυτοκινηταρες.

ΠΑΡΕ GOLF

χαχαχαχα πλακα μας κανεις ετσι;!! Το τελευταιο που λες 'παρε γκολφ' σιγουρα ειναι ειρωνεια δεν πιστευω να το εννοεις!!!

Κατι αλλο αφου ειχες φιλο με gt και εβγαλε τοσο μα τοσα προβληματα μεχρι τουρμπινα αλλαξε(!!)(εχω ακουσει πολλα αλλα για αλλαγη τουρμπινας πρωτη φορα) γιατι πηρες golf ; Kαι κατι αλλο ωραιο αυτο που λες για audi(!!) του αδερφου μου (α3 2007 quattro 2.0t) το εχει κανει 75.000 και για το μονο σκοπο που εχει παει συνεργειο ειναι για μια καμενη λαμπα , μιλας πολυ ολοκληρωτικα και για το προβλημα του τιμονιου, επειδη εισαι εσυ απογοητευμενος απο το αυτοκινητο σου δεν σημαινει οτι ολα τα golf και τα audi ειναι για πεταμα. φιλικα παντα. Πετρος.

Link to comment
Share on other sites

Το Leon είναι μετριότατο αυτοκίνητο.Δεν θα το έπερνα ποτέ από επιλογή, μόνο αν μου το χάριζαν.Το είδα στην Seat Exelixi πριν πάρω την γκόλφω μου και ήταν εσωτερικά τραγικό( εκεί που είναι ο λεβιές ταχυτήτων έχει κάτι χοντροπλαστικά που κουνιούνται, το ταμπλό είναι χοντροκομένο,τα λαστιχάκια στους θόλους των θυρών εξέχουν χωρίς λόγο και για να μην πολυλογώ δεν έχει ποιότητα σαν αμάξι εσωτερικά).Αν τώρα εσύ θες να οδηγείς μέσα σε περιβάλλον μετριότητας σηκώνω τα χέρια ψηλά.

ΥΓ1.Βλέπω σαν εικόνα στο μυαλό μου σε κάνα χρόνο να μετανιώνεις που δεν πήρες golf (αν πάρεις Leon)

ΥΓ2.Αν πάρεις golf δες αν μπορείς να βρεις κανένα 5άρι μεταχειρισμένο gtsport του 08 που το δίνουν παιδιά που δεν τους πήγανε καλά τα οικονομικά σε καλές τιμές

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa.

ο φιλος thanos katsas, αντι να μειωσει τον προβληματισμο μου μαλλον τον μεγαλωσε.....

η τσεπη μου αυτη την φαση της ζωης μου σηκωνει και bmw καινουργια... απλα ειμαι της αποψης να μην δινω μεγαλα χρηματικα ποσα για αυτοκινητα, διοτι τα αλλαζω καταρχην ανα 3-4 χρονια, αλλα και με ολα αυτα που γινονται δεν ξερεις τι σου ξημερωνει... οποτε προσπαθω να περιορισω το ποσο κοντα στα 17000.

cherouvim13

"ΥΓ2.Αν πάρεις golf δες αν μπορείς να βρεις κανένα 5άρι μεταχειρισμένο gtsport του 08 που το δίνουν παιδιά που δεν τους πήγανε καλά τα οικονομικά σε καλές τιμές"

ενα που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι αν τελικα αποφασισω για golf, θα το αγορασω απο συναδερφο ο οποιος το εχει ακομα με τις ζελατινες στα πισω καθισματα, με 3700χμλ... που ειναι ενα + προς τη μερια του golf, γιατι αν αποφασισω για λεον θα το παρω απο αγνωστο που δεν ξερω τι εχει....

διστυχως δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου οσο αναφορα το εσωτερικο του λεον.....

το οτι δηλωνεται οτι το golf εχει καλυτερο "πατημα" απο το λεον ειναι + για μενα, μιας και ειμαι λατρης των στροφων, αν και μεσα στην πιστα δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο το gti...

γενικα εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω απο τους κατοχους, τα προβληματα και τις εντυπωσεις απο το συγκεκριμενο μοτερ, μιας και το συνολο ειναι λιγο πολυ γνωστο.... (καποτε ρε γαμω το ειχε στο evomagazine τεστ το gt για 100000 δημοσιογραφικα χλμ και ελεγε ωραια πραγματακια....)

Edited by trypasss
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε τι λεει η τσεπη σου ,το golf ειναι ποιο ακριβο,με ακριβη συντηρηση και λιγοτερο αξιοπιστο .Αλλα παταει καλυτερα ειναι ποιο ανετο και ποιο υσηχο .

Παρε golf ενας φιλος με Gt exei 137000 χιλ σε 3,5 χρονια και ενταξει εχει αλλαξει 4-5 φορες σκαστρες και βαλβιδες συγχρονιζε και δυστηχως 2 φορες σασμαν .και μια τουρμπινα ολα στην εγγυηση . Καλυτερα να το εχεις και να το απολαμβανεις παρα να λες οτι εχεις ενα λιγο ποιο αξιοπιστο και να ξενερωνεις.

Και γω το 6 εχω 160 ...επεσαν τα τζαμια την 4 βδομαδα,εβγαλε αισθητηρα προβλημα,και τωρα εχω το γνωστο προβλημα με το τιμονι που σχεδον θα το αποκτησουν ολοι ...αλλα δεν ξενερωνω.... εξαλου δεν ξερω καποιον να πηρε audi-golf και να του βγηκε αξιοπιστο .Αλλα κατα τα αλλα ιεναι αυτοκινηταρες.

ΠΑΡΕ GOLF

τα οσα γραφεις τελειως ακυρα. ποιος σου ειπε πως ολοι θα αλλαξουν τιμονι; αν ηταν ετσι, θα επρεπε να ειναι γεματα τα συνεργεια. για πανε μια βολτα, αδεια ειναι!!!

και οσο αναφορα τον φιλο σου που λες οτι αλλαξε σασμαν δυο φορες κτλ κτλ ολα αυτα ελενχονται ως ψεματα. πολυ πιθανο στο τελος να μαθουμε οτι εχεις ενα φιατακι και απλα δυσφημεις τα golf

GOLF , οσο αναφορα την ερωτηση του φιλου. ναι φυσικα θα αγορασεις golf. καμια σχεση σε ποιοτητα με σεατ

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε εγω ειπα την προσωπικη μου εμπειρια .

Οσο για το τιμονι ..αν εχεις το 6 μαλλον θα στο εμφανησει.Δεν αλλαζεις τιμονι...Απλα το αμαξι γινεται επικυνδυνο λογω του προβληματος. Στο μανδυλα ειμασταν 4 ατομα για το ιδιο προβλημα ...που το ψυριζουμε το θεμα.Απο απορια πηρα εκανα test drive ena scirocco 122 και το εκανε και αυτο οποτε ιεναι γενικοτερο προβλημα. Το a3 μας 1.8Τ ... εκανε 160.000 ...μπορω να πω οτι ειχε γκομενα το συνεργειο ...

Οσο για το gt ...ηταν ενα απο τα πρωτα που κυκλοφορησαν ...και το ελιωσε ο τυπος στα χιλιομετρα .

Οσο για μενα εχουμε 2 6αρια στην οικογενεια ... και εχω παει συνεργειο πανω απο 5 φορες ..μια για τα τζαμια(επεσαν στηνε θνικη!),μια για αισθητηρα,το προβλημα που εχω με το σασμαν και ακομα αναμενω απαντηση απο γερμανια το ιδιο και για το τιμονι που ευτυχως πλεον ειμαστε πανω απο 20 ατομα απο ολα τα forum και το τρεχουμε το θεμα. ... Αν εσυ αυτο το λες αξιοπιστια ...

Ξερω οτι ημουν ατυχος βεβαια ..αλλα βλεπω και αλλα ατομα εκει που παω ...Ειδικα μανδυλα εκανα και φιλους!

Παλι γκολφ θα παρω ! καια ς ξερω οτι θα βγαλει .

Εγω φιλε μου δεν γλυφω καμια εταιρια ...δεν εχω κανενα συμφερον βλεπεις...και οσο μπορω τους ξεφτυλιζω για να διορθωθουν.Δενε ιμαι φανατισμενος ουτε πορωμενος ! Τα λεω χυμα ...γιατι για μενα ενα αυτοκινητο 25.000 ευρω ειναι απαραδεκτο να εχει προβλημα στο τιμονι και σε μια βδομαδα να βγαζειπροβλημα ο εγκεφαλος του esp .Ναι οκ μου το αντικατεστησαν αμεσα αλλα τι να το κανω ? Το θεμα ιεναι να μην βγει ποτε προβλημα.

ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ .¨Φιλε μου δεν λεω ειρωνικα να παρεις Golf το εννοω !! Η προταση μου ειναι παρτο ΜΕ DCC KAI spor πακετο με 17 ζαντα.ΚΑΙ DSG. Εγω το επελεξα αναμεσα στο bmws1 και στο A3 2009 οποτε δεν το εκανα για λογους οικονομιας αλλα με συνειδητη επιλογη διοτι η ασφαλεια του το πατημα του και ο κινητηρας του ειναι οτι καλυτερο στα 25.000 ευρω. Το οτι παραδεχομαι οτι μου εβγαλε προβληματακια δεν ειναι μειον μου !

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Χωρις ειρωνεια βρε παιδια γιατι εχω αγχωθει με αυτα που διαβαζω παραπανω: Εγω εχω το golf6 tsi 122 7 μηνες με 11000χμ ουτε λαδια δεν του εχω αλλαξει, και δεν εχω απολυτως κανεναν μα κανενα προβλημα(ουτε τριγμους, ουτε παραθυρα, ουτε κατι αλλο) ειμαι η εξαίρεση ή ο κανονας??

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ειρωνεια βρε παιδια γιατι εχω αγχωθει με αυτα που διαβαζω παραπανω: Εγω εχω το golf6 tsi 122 7 μηνες με 11000χμ ουτε λαδια δεν του εχω αλλαξει, και δεν εχω απολυτως κανεναν μα κανενα προβλημα(ουτε τριγμους, ουτε παραθυρα, ουτε κατι αλλο) ειμαι η εξαίρεση ή ο κανονας??

O κανονασ φιλε!!! Απλα αν σε παιρνει τα λαδακια αλλαξετα καθε 7.500.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ειρωνεια βρε παιδια γιατι εχω αγχωθει με αυτα που διαβαζω παραπανω: Εγω εχω το golf6 tsi 122 7 μηνες με 11000χμ ουτε λαδια δεν του εχω αλλαξει, και δεν εχω απολυτως κανεναν μα κανενα προβλημα(ουτε τριγμους, ουτε παραθυρα, ουτε κατι αλλο) ειμαι η εξαίρεση ή ο κανονας??

Εσυ εντάξει εισαι οι αλλοι ειναι η εξαίρεση, να ξερεις ενα πράγμα στα φορουμς τις περισσότερες φορες μπαίνει κάποιος για να γραψει το πρόβλημα του και οχι για να πει "ρε τι ωραίο αυτοκίνητο που εχω" (Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Link to comment
Share on other sites

εαν δε το εχεις ηδη διαβασει παρε κ μια αποψη απο τους κατοχους των 6ριων http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=29460

κατα την γνωμη μου κανε κ ενα testdrive παρε τιμες προσφορες απο αντιπροσωπειες μετρα τα λεφτα με το προσωπικο σου γουστο κ τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε θανο εφοσον δεν το λες ειρωνικα γιατι σορρυ αλλα ετσι νομιζα, σεβαστα αυτα που λες, γι αυτο υπαρχει το φορουμ για να ανταλαζουμε αποψεις, αλλωστε και εγω πριν ειχα ενα αμαξι(αμαξι λεμε τωρα) micra για το οποιο ποτε μα ποτε δεν πηγα συνεργειο για βλαβη κ το ειχα παρει κ μεταχειρισμενο κ τωρα αφου εχω σκασει 22.000 ευρω μου κακοφαινεται οταν παω το γκολφ που ευτυχως εκτος απο τη σκουριασμενη κουνια δεν το εχω παει για βλαβη σορρυ αν βγαινω οφφ τοπικ αλλα σημερα πηγα θεσσαλονικη και δοκιμασα αν μου κανει το προβλημα με το τιμονι και δεν το κανει δηλαδη σε παρατεταμενη στροφη με ταχυτητα 130-150 να 'κολλαει' τι να πω μακαρι να μν το παρουσιασει... Οσο για τον φιλο που αναρωτιεται golf η leon φυσικα golf η ποιοτητα του στο εσωτερικο εχει τεραστια διαφορα με του leon το πατημα στο δρομο ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη μου τωρα για το ποσο αξιοπιστος ειναι ο tsi του golf εννοω, εφοσον φερεσαι καλα στο αμαξι σου δεν θα εχεις προβλημα πιστευεω αν καθε μερα εισαι στους κοφτες ε τοτε κακο του κεφαλιου σου..

Link to comment
Share on other sites

απο τη μια το golf το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα ποιοτικο, αλλα απο την αλλη εχω αμφιμολια για την αξιοπιστια του μοτερ του, μιας και προοριζεται για πολλααα χλμ....

Αν και κάτοχος Golf V θα σου έλεγα να προτιμήσεις το Leon λόγω του κινητήρα του και μόνο, αφού σε ενδιαφέρει να κάνεις πολλά χλμ. (ποιοτικά είναι ξεκάθαρα καλύτερο το Golf).

Δεν ξέρω εμένα δε μου έβγαλε το παραμικρό αλλα με αυτά που διαβάζω στο forum, είμαι δύσπιστος για την αξιοπιστία του μοτέρ του Golf....

Δε μου φαίνεται λογικό να σπάνε μαμά 1.4Tsi ενώ για το 1,8 δεν έχω ακούσει τίποτα μέχρι στιγμής.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=24567&st=5500 (δες τι γράφει ο nick2009)

(Εξάλλου είναι πολυπλοκότερο σαν κατασκευή από το 1,8tsi οπότε καταλαβαίνεις όπου προχώρησε η τεχνολογία ακολούθησαν και τα προβλήματα- ειδικά τώρα που δεν έχουν ακόμα δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου).

Ούτε το 1.8tsi έχει δοκιμαστεί αλλά είναι πιο απλή κατασκευή, πιο πολλά κυβικά, ούτε τόσο πουσαρισμένο)

Επίσης το πάτημα του Leon θα το χαρακτήριζα ίδιο με του Golf (έχω οδηγήσει και τα δυο), αφού βασίζονται από όσο ξέρω και στο ίδιο πατωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτοχος Golf V θα σου έλεγα να προτιμήσεις το Leon λόγω του κινητήρα του και μόνο, αφού σε ενδιαφέρει να κάνεις πολλά χλμ. (ποιοτικά είναι ξεκάθαρα καλύτερο το Golf).

Δεν ξέρω εμένα δε μου έβγαλε το παραμικρό αλλα με αυτά που διαβάζω στο forum, είμαι δύσπιστος για την αξιοπιστία του μοτέρ του Golf....

Δε μου φαίνεται λογικό να σπάνε μαμά 1.4Tsi ενώ για το 1,8 δεν έχω ακούσει τίποτα μέχρι στιγμής.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=24567&st=5500 (δες τι γράφει ο nick2009)

(Εξάλλου είναι πολυπλοκότερο σαν κατασκευή από το 1,8tsi οπότε καταλαβαίνεις όπου προχώρησε η τεχνολογία ακολούθησαν και τα προβλήματα- ειδικά τώρα που δεν έχουν ακόμα δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου).

Ούτε το 1.8tsi έχει δοκιμαστεί αλλά είναι πιο απλή κατασκευή, πιο πολλά κυβικά, ούτε τόσο πουσαρισμένο)

Επίσης το πάτημα του Leon θα το χαρακτήριζα ίδιο με του Golf (έχω οδηγήσει και τα δυο), αφού βασίζονται από όσο ξέρω και στο ίδιο πατωμα.

ποσα golf κυκλοφορουν; ποσα λεον; πολυ περισσοτερα ειναι τα golf. ποσα εσπασαν; κανενα; αντε εσπασε ενα; οκ. αν δεις το ποσοστο σε σχεση με το ποσα κυκλοφορουν και ποσα εχουν προγραμμα, ε τοτε δεν μπορεις να μιλας πωως δεν ειναι αξιοπιστοι κινητηρες. ελεος. παρε golf γιατι μετα απο λιγο θα λυπασαι που πηρες σεατ..

Link to comment
Share on other sites

η αντικειμενικοτητα στο μεγαλειο της αυτο το φορουμ χαχαχα...

ποσα golf κυκλοφορουν και ποσα hyundai?παρε hyundai...ποσα golf Κυκλοφορουν και ποσα porsche?παρε golf....χαχχαχαχαχα.....dr εγραψες παλι ρε τερας της ενημερωσης!!!

φιλε μου αυτα που λενε περι πατηματος-κρατηματακλπ κλπ απλα δεν υπαρχουν ειδικα σε αυτο το θεμα το golf απεναντι στο leon δεν εχει ελπιδες μιας και το leon ειναι σε ενα απο τα λιγα σημεια που ειναι καλυτερο απο το golf...τωρα ποιοτητα leon ειναι δραματικα κατωτερη απο το golf after sales service μακρυα απο vw γενικα...ειδα και το ποιοτικο tiguan του πατερα μου αλλα και το ποιοτικο gti του ξαδερφου μου...του πατερα μου του επεσαν και τα δυο τζαμια και του ξαδερφου μου το 5αρι gti του αρχισε να του ξεφλουδιζει το ταμπλο....εγω ενα leon fr dsg εχω 2ο σταδιο ειναι με 50.000 χιλιομετρα μεσα σε δυο χρονια και προς το παρων μονο λαδια φιλτρα αλλαζω ουτε τζαμια ουτε πλαστικα ουτε τουρμπινες...σιγουρα ενα golf εχει το prestige του και σιγουρα κραταει τιμη μεταπωλησης καλυτερη (βλ. gti 2006 full extra με 15.000-18.000)...οταν μερικοι ανθρωποι ειναι κολλημενοι δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους και οταν καβαλανε και το καλαμι χανουν και την λιγη αντικειμενικοτητα τους...κατ'εμε καλυτερα να παρεις ενα ford για να γλυτωσεις αυτο εδω το φορουμ...χαχαχαχααχα

Link to comment
Share on other sites

ποσα golf κυκλοφορουν; ποσα λεον; πολυ περισσοτερα ειναι τα golf. ποσα εσπασαν; κανενα; αντε εσπασε ενα; οκ. αν δεις το ποσοστο σε σχεση με το ποσα κυκλοφορουν και ποσα εχουν προγραμμα, ε τοτε δεν μπορεις να μιλας πωως δεν ειναι αξιοπιστοι κινητηρες. ελεος. παρε golf γιατι μετα απο λιγο θα λυπασαι που πηρες σεατ..

η αντικειμενικοτητα στο μεγαλειο της αυτο το φορουμ χαχαχα...

ποσα golf κυκλοφορουν και ποσα hyundai?παρε hyundai...ποσα golf Κυκλοφορουν και ποσα porsche?παρε golf....χαχχαχαχαχα.....dr εγραψες παλι ρε τερας της ενημερωσης!!!

φιλε μου αυτα που λενε περι πατηματος-κρατηματακλπ κλπ απλα δεν υπαρχουν ειδικα σε αυτο το θεμα το golf απεναντι στο leon δεν εχει ελπιδες μιας και το leon ειναι σε ενα απο τα λιγα σημεια που ειναι καλυτερο απο το golf...τωρα ποιοτητα leon ειναι δραματικα κατωτερη απο το golf after sales service μακρυα απο vw γενικα...ειδα και το ποιοτικο tiguan του πατερα μου αλλα και το ποιοτικο gti του ξαδερφου μου...του πατερα μου του επεσαν και τα δυο τζαμια και του ξαδερφου μου το 5αρι gti του αρχισε να του ξεφλουδιζει το ταμπλο....εγω ενα leon fr dsg εχω 2ο σταδιο ειναι με 50.000 χιλιομετρα μεσα σε δυο χρονια και προς το παρων μονο λαδια φιλτρα αλλαζω ουτε τζαμια ουτε πλαστικα ουτε τουρμπινες...σιγουρα ενα golf εχει το prestige του και σιγουρα κραταει τιμη μεταπωλησης καλυτερη (βλ. gti 2006 full extra με 15.000-18.000)...οταν μερικοι ανθρωποι ειναι κολλημενοι δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους και οταν καβαλανε και το καλαμι χανουν και την λιγη αντικειμενικοτητα τους...κατ'εμε καλυτερα να παρεις ενα ford για να γλυτωσεις αυτο εδω το φορουμ...χαχαχαχααχα

Φιλε @raven ο φίλος @DrYannisK έκανε μια σύγκριση αναλογικά με τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν. Εσυ λες περισσότερα golf πάρε golf, καμια σχεση δηλαδή με αυτα που λέει στο ποστ του αλπος διάβασες μονο αυτά που ήθελες και δεν είμαι απο αυτούς που θα υπερασπιστώ το Golf ή το Leon για ένα πολύ απλο λογο. Δεν πρόκειται να κερδίζω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι τόσα χρόνια στο club έχω ακούσει να σπάνε πολύ περισσότερα από 1, ακόμα και μανίσια. Εδώ ένας μηχανικός μόνο και μιλάει για 7 σπασμένα αυτοκίνητα....

Το 1.8 Tsi το φοράνε όχι μόνο το Leon αλλά και Skoda, Vw, audi...

Εγώ λέω ότι θεωρώ καλύτερο το μοτέρ του Leon - όχι το υπόλοιπο αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.