Jump to content
GOLF R32

VW Scirocco - Η αναγένηση ενός μύθου!

Recommended Posts

Περιμένω πως και πως να έρθει το φθινόπορο Ελλάδα να το οδηγήσω και θα προσπαθήσω να βρω με κάποιο τρόπο κάποιο αυτοκίνητο test drive ή ιδιόκτητο να την δω την ανάρτηση.

Πάντως για να μην παραπληροφορώ οι τιμές του Scirocco στη Γερμανία είναι:

1,4 TSI 160hp -> 23.300 euro

2,0 TSI 200hp -> 25.550 euro

2,0 TSI 6gear DSG -> 27.400 euro

Πανοραμική ηλιοροφή-ανεμοθώρακας -> 975 euro

Μαγνητοροϊκές αναρτήσεις -> 925 euro

Τι διαφορά έχει αυτό ο TSi 2,0 200hp με τον TFSi 200hp που έχει το Golf GTi?

Link to comment
Share on other sites

Sorry!!! Λάθος δικό μου. Είναι ο TFSI και όχι TSI. Ο ίδιος κινητήρας με το Golf GTi.

Link to comment
Share on other sites

δεν έγινε και τίποτα... ;) άνθρωποι είμαστε! αλλά και πάλη που ξέρεις μπορεί βγάλουν η και να έχουν βγάλει και να μην το ξέρουμε ακόμη τέτοιο μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι άλλη φάση να συνδυάζεται το Turbo με τον κομπρέσορα!!! Το ξέρω καλά, επειδή οδηγώ τον 1400άρι με τα 140 στο jetta. Πολλές ροπές και είναι γραμμικό λες και έχεις ατμόσφαιρα!!! Δουλεύει σαν 2λιτρο και καίει σαν 14άρι!!!

Link to comment
Share on other sites

τώρα διάβαζα λίγο το άρθρο και λέει 2.0 TSi... άλλο μοτέρ με το 2.0 TFSi πρέπει να είναι αυτό...? είχε δίκιο ο Lucifer για το 2.0 TSi

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι Twincharger. Και αυτοί το ίδιο λάθος θα πρέπει να έχουν κάνει. Λες να έχουν τόση διαφορά οι δύο κινητήρες και να βγάζουν την ίδια δύναμη;;; Απλά πάντα ξεχνάμε στο 2λιτρο turbo να γράψουμε το "F" γιατί στο 14άρι (122hp) δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το Scirocco θα δώσει το παρόν στην έκθεση ATS2008 ! ! ! Καιρός να το δούμε από κοντά!!!

Link to comment
Share on other sites

ίδιο μοτέρ με το GTi θα απλά διαφημιστικοί λόγοι και marketing γι'αυτό γίνονται όλα!

Link to comment
Share on other sites

Το Scirocco θα δώσει το παρόν στην έκθεση ATS2008 ! ! ! Καιρός να το δούμε από κοντά!!!

Εχουμε ιδεα ποτε ειναι η εκθεση; εχω ψηθει παρα πολυ να το δω και αν γινετε να το οδηγησω.

Μου αρεσει παρα πολυ αν και παντα απο τις φοτο ειμαι λιγο επιφυλακτικος.

Ασε που ειμαι σε δηλημα για το χρωμα "αν οχι ασπρο....τι;". Εγω παιδες

απολυομαι το μαιο κ αν ολα πανε καλα.... προς ολοταχως για scirocco!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ιδεα ποτε ειναι η εκθεση; εχω ψηθει παρα πολυ να το δω και αν γινετε να το οδηγησω.

Μου αρεσει παρα πολυ αν και παντα απο τις φοτο ειμαι λιγο επιφυλακτικος.

Ασε που ειμαι σε δηλημα για το χρωμα "αν οχι ασπρο....τι;". Εγω παιδες

απολυομαι το μαιο κ αν ολα πανε καλα.... προς ολοταχως για scirocco!!!!

H εκθεση εχει τελειωσει εδω και 2 εβδομαδες. B)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ιδεα ποτε ειναι η εκθεση; εχω ψηθει παρα πολυ να το δω και αν γινετε να το οδηγησω.

Μου αρεσει παρα πολυ αν και παντα απο τις φοτο ειμαι λιγο επιφυλακτικος.

Ασε που ειμαι σε δηλημα για το χρωμα "αν οχι ασπρο....τι;". Εγω παιδες

απολυομαι το μαιο κ αν ολα πανε καλα.... προς ολοταχως για scirocco!!!!

άμα θες να κάνεις Test drive πήγαινε σε μια αντιπροσωπία που να έχει τεστάδικο Scirocco

Link to comment
Share on other sites

πως και πως περιμενω να το δω,ισως να ειναι ο αντικαταστατης του golf μου

Εσυ αλλη δουλεια απο το να αλλαζεις αυτοκινητα δεν εχεις? σορρυ απλα μου κανει εντυπωση....

Επισης ποιος ο λογος να εχεις Μ3 και να παρεις scirroco για δευτερο αυτοκινητο...?

Την ιδια απορια ειχα ποιος ο λογος να τσιπαρεις το TSI ενω το εχεις για δευτερο αμαξι....

Φιλικα, απλα ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αλλη δουλεια απο το να αλλαζεις αυτοκινητα δεν εχεις? σορρυ απλα μου κανει εντυπωση....

Επισης ποιος ο λογος να εχεις Μ3 και να παρεις scirroco για δευτερο αυτοκινητο...?

Την ιδια απορια ειχα ποιος ο λογος να τσιπαρεις το TSI ενω το εχεις για δευτερο αμαξι....

Φιλικα, απλα ρωταω..

ναι η αληθεια ειναι οτι μετα απο 28 περιπου στον αριθμο αμαξια εχω βαρεθει,εχω πεταξει πολυ χρημα δυστυχως :wacko: τωρα εχω κατασταλλαξει στην m3 και στο golfaki που πραγματικα αν δε μου βγαλει κατι θα κρατησω για καιρο ακομα,αλλα το scirocco ειναι κουκλι το ατιμο.

για δευτερο το χω που ομως ειναι το βασικο μου αμαξι μιας και την m3 δεν την βγαζω συνεχεια εξω.

Edited by taksidiotis
Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη και η πρώτη βελτίωση για το Scirocco, οι 160 ίπποι γίνονται 200 και οι 200 πάνε στους 240. Και αν εξαιρέσουμε τις ζάντες των 20 ιντσών (ήμαρτον...) το body kit είναι ωραίο.

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=427

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη και η πρώτη βελτίωση για το Scirocco, οι 160 ίπποι γίνονται 200 και οι 200 πάνε στους 240. Και αν εξαιρέσουμε τις ζάντες των 20 ιντσών (ήμαρτον...) το body kit είναι ωραίο.

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=427

Καλα ακομη δεν γεννηθηκε Γιαννη το βαφτισαμε? tongue.gif Ημαρτον worthy.gif !!

Υ.Γ. Μολις γυρισα απο την αντι/πεια και μιλησα με την πωλητρια hearts.gifhearts.gifhearts.gif που μου πουλησε τα γκολφ και jetta (tsi και τα 2) και μου ειπε πως θα το εχουν απο 20 του μηνος.

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη και η πρώτη βελτίωση για το Scirocco, οι 160 ίπποι γίνονται 200 και οι 200 πάνε στους 240. Και αν εξαιρέσουμε τις ζάντες των 20 ιντσών (ήμαρτον...) το body kit είναι ωραίο.

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=427

Πολύ ωραίο!! Είχα στο παρελθόν αυτοκίνητο βελτιωμένο απο τον οίκο Oettinger...κορυφή!

Αν και το Scirocco είναι έτσι κι αλλιώς όμορφο...

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Λάθος κινήσεις κάνουν. Αυτό θα έπρεπε να είναι το Golf 6. Ts ts ts ts ts ts ts :rolleyes:

Πήραν το 5 το έκαναν λίγο πιο τετράγωνο και το ονόμασαν 6. rtfm.gif

Αnyway Scirocco - Golf 6 = 1-0 από μένα

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κινήσεις κάνουν. Αυτό θα έπρεπε να είναι το Golf 6. Ts ts ts ts ts ts ts :blink:

Πήραν το 5 το έκαναν λίγο πιο τετράγωνο και το ονόμασαν 6. rtfm.gif

Αnyway Scirocco - Golf 6 = 1-0 από μένα

Αν βρεθεί άνθρωπος να διαφωνήσει μαζί σου θα χρειάζεται ψυχίατρο, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Πάντως ναι, από τη δευτέρα 20 Οκτωβρίου το Scirocco θα είναι στις εκθέσεις, εγώ ετοιμάζομαι να χτυπήσω ένα λευκό 1.4 160ps. Μου είπαν ότι θα το φέρνουν σε μία και μόνο έκδοση με τα πάντα η οποία και θα κάνει κάπου μεταξύ 23000-24000. ¶ντε η δευτέρα αργεί

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ το Scirocco είναι ποιο όμρφο από το Golf 6 αλλά όχι όμως και από το Golf 5… και για του λόγου το αληθές εάν μου έλεγαν Golf 5 H 6 με κλειστά μάτια το 5άρη

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω απεγνωσμένα. Σε 2-3 χρονάκια με βλέπω να το χτυπάω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.