Jump to content
GOLF R32

VW Scirocco - Η αναγένηση ενός μύθου!

Recommended Posts

Παιδια μολις γυρισα απο την Καρεντα εδω στο Ηρακλειο Κρητης.Πηγα να δω το νεο Scirocco και ειναι αριστουργημα!

Δυστυχως δεν το εκανα test drive γιατι δεν εχουν παρει ακομα πινακιδες,αλλα ειμαι πρωτος στην λιστα αναμονης για το test drive και με τα βυσματα που διαθετω μεσα εκει πιστευω να το κανω μονος μου μια βολτα!

Παντως σαν μια πρωτη επαφη που ειχα με το coupe ξεφευγει τελειως απο golf.

Η VW ανακοίνωσε τις τιμές για τη γκάμα του νέου Scirocco, με τιμές που ξεκινάνε από τις 21.800 ευρώ για τη βασική έκδοση 1.4 TSi 122 PS. Οι επόμενες εκδόσεις 1.4 TSi 160 PS, 1.4 TSi 160 PS DSG7 και 2.0 TSi 200 PS, κοστίζουν 23.550, 24.950 και 30.700 ευρώ αντίστοιχα, ενώ η κορυφαία 2.0 TSi 200 PS με το αυτόματο κιβώτιο DSG6 κοστίζει 32.700 ευρώ.

Ο εξοπλισμός που προβλέπεται ως βασικός είναι αρκετά πλούσιος και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων: αερόσακους οδηγού-συνοδηγού, πλευρικούς και αερόσακους κεφαλής, συστήματα ABS, ASR και ESP, αυτόματο κλιματισμό Climatronic δύο ζωνών, ράδιο CD με οκτώ ηχεία, υπολογιστή ταξιδιού Plus, ρυθμιζόμενη κολώνα τιμονιού, προβολείς ομίχλης, σπορ ανάρτηση, ζάντες αλουμινίου κ.α.

Ενδεικτικά να αναφέρουμε και από τον αντίστοιχα πλούσιο προαιρετικό εξοπλισμό: την πανοραμική οροφή με κόστος 925 ευρώ, τους πίσω αισθητήρες για το παρκάρισμα με 465 ευρώ, το cruise control με 205 ευρώ, τις ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις με 865 ευρώ, τους προβολείς Bi-Xenon με 1.060 ευρώ κ.α.

Για παρτε ματι!!

scir15980182ce9.jpg

volkswagensciroccogt24cb3.jpg

racingvwscirocco2fu7.jpg

VW Scirocco by Oettinger

vwsciroccooettinger222ym6.jpg

vwsciroccooettinger32we8.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=262926

1.4 TSI 122PS

¤21.800

1.4 TSI 160PS

¤23.550(6speed man)

¤24.950(7speed DSG)

2.0 TSI 200PS

¤30.700(6speed man)

¤32.700(6speed DSG)

Τελικά τα 160ps είναι με κομπρέσορα ή χωρίς????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα 160ps είναι με κομπρέσορα ή χωρίς????

Με συμπιεστή, εννοείται. Βέβαια, λογικό είναι να δημιουργείται κάποια σύγχυση, αφού η VW βάφτισε πλέον όλους τους τουρπίσιους κινητήρες της TSI, είτε έχουν συμπιεστή είτε όχι.

Πάντως ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι απολύτως γραμμικός (το έκανα test drive), τραβάει από χαμηλά μέχρι ψηλά και δεν καταλαβαίνεις που μπαίνει το τούρμπο και που βγαίνει ο κομπρέσορας. ¶ψογος...

Link to comment
Share on other sites

VW Scirocco by Oettinger

oettingerlogo2cn6.jpgvwtx1.gif

Τουμπανο!!

Μονο αυτος ο χαρακτηρισμος αρμοζει στο Scirocco που εχει περιποηθει η OETTINGER.

Το αυτοκινητο συγκαταλεγεται ηδη αναμεσα στα ομορφοτερα στην ιστορια της φιρμας και οπως ηταν φυσικο δεν περασε και πολυς καιρος πριν αρχισουν οι βελτιωτικες επεμβασεις.Η OETTINGER διαθετει πολυετη εμπειρια σε αυτοκινητα της VW και θα ελεγε κανεις οτι ολη αυτη η εμπειρια φαινεται στην ολοκληρωμενη εικονα του βελτιωμενου Scirocco.

Αγριεμενο με γριλιες και αλλα αεροδυναμικα εξαρτηματα,χαρακτηριστικος στο εμπρος τμημα ειναι ο νεος προφυλακτηρας,ενω στο πισω μερος ξεχωριζουν τα μεγαλα βορτεξ και οι δυο διπλες αποληξεις της εξατμισης.

Βεβαιως εκεινο που καθηλωνει τον παρατηρητη ειναι οι 20αρες ζαντες της OETTINGER που αγκαλιαζουν και τα μεγαλυτερα φρενα.

Επεμβασεις ομως εχουν γινει και στους κινητηρες και ετσι ο 1.4 TSI αποδιδει 200 ολοζωντανους ιππους και ο 2.0 TSI κινητηρας αποδιδει 240 ιππους,ενω στο μελλον η εταιρια σκοπευει να φτιαξει ενα πακετο με τον διλιτρο TSI κινητηρα ο οποιος θα αγγιζει τα 350 ιππους!

vwsciroccooettinger222ri4.jpg

vwsciroccooettinger32wc3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο... <_<

Το ειδα σε Ασπρο με καφε δερματα. Δε μου αρεσε ο συνδυασμος. Με μαυρο εσωτερικο θα ηταν πιο αρμονικο.

Το ειδα σε Μπλε ελεκτρικ με μαυρο εσωτερικο και τη μεγαλη ζαντα, καλυτερο

Το ειδα σε Γκρι ποντικι (;) καλο

Το ειδα σε Ασημι, καλυτερο απο ολα.

Απο καποιες γωνιες ειναι αρκετα ομορφο.

Απο κοντα ειναι πολυ καλυτερο απο οτι το εβλεπα σε αποσταση.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειπα, σκιζω το μαγιο μου και τρεχω να βαλω παραγγελια.... <_<

Οτι θα γεμισει η αγορα απο Σιροκο ειναι σιγουρο. συνεργαστηκαν καλα οι σχεδιαστες με το Marketing

Η Αποψη μου ειναι πως οπως ειναι τωρα το σιροκο ετσι επρεπε να ειναι το 3πορτο Golf6 και το scirocco να ειναι καθαρα 2+2 και οχι 4θεσιο. Μετα θα μπλεκανε τα μπουτια τους με την Audi (ΤΤ)

Και για να τα χωσω λιγο στην Audi που ποτε δε την ειχα σε ιδιαιτερη εκτιμηση, να πω πως εχει κλεψει δυο πολυ καλες κατηγοριες απο την VW και δε ξερω γιατι το επετρεψαν αυτο απο την vw.

1ο. Η vw ειχε coupe 2+2 απο τα 70-80 εως τα μεσα 90. και ξαφνικα εμφανιζεται το TT το τελος του 90....... (ετσι δεν υπαρχει χωρος για το scirocco να παρει τη μορφη που πρεπει)

2ο. Το θρυλικο Golf Cabrio? το βουτηξε παλι η Αudi με το A3 cabrio. και ξαφνηκα η vw δεν εχει cabrio σε αυτη τη κατηγορια.

μηπως ειμαι περιεργος?

whatever.....

Δε πειραζει. Ωραιο το καινουριο σιροκο, με γεια σε οσους το αποκτεισουν, και σιγουρα θα το απολαυσουν.

απλα θα μπορουσε να ειναι λιγο ακομα πιο κουπε.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σε Ασπρο με καφε δερματα. Δε μου αρεσε ο συνδυασμος. Με μαυρο εσωτερικο θα ηταν πιο αρμονικο.

Το ειδα σε Μπλε ελεκτρικ με μαυρο εσωτερικο και τη μεγαλη ζαντα, καλυτερο

Το ειδα σε Γκρι ποντικι (<_< καλο

Το ειδα σε Ασημι, καλυτερο απο ολα.

Συμφωνώ για το ασημί, του πάει πάρα πολύ. Αλλά ρε γμτ, ήμουν αποφασισμένος να μην πάρω πάλι ασημί, τα 2 τελευταία μου αμάξια είχαν αυτό το χρώμα. Και ξαφνικά το είδα και μου άρεσε...

Το άσπρο δεν το έχω δει ακόμη. Το μπλε ωραίο, αλλά πολύ έντονο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπεία και είχα την πρώτη μου επαφή με το Scirocco. Δεν το έκανα test drive, όμως απο αυτά που είδα..απλά... worthy.gif

Το αυτοκίνητο μέσα-έξω είναι υπέροχο! Το συγκεκριμένο ήτανε σε γκρι-ποντικί, πολύ ωραίο. ¶λλο χρώμα που μου άρεσε ήταν το άσπρο, το έχω δεί όμως μόνο σε φωτογραφίες και ήταν βελτιωμένο απο τον Oettinger (υπάρχουν σχετικές φωτο σε κάποιο προηγούμενο post) οπότε λογικό είναι να εντυπωσιάζει.

Νομίζω ότι πολύ σύντομα δεν θα "χωράει" στο υπο-forum "Other VW cars" και θα πρέπει να ανοιχτεί ένα υπο-forum ειδικά για το Scirocco. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα ;) . Έδωσα το MKV GTi που είχα και...

χθές το παρήγγειλα σε λευκό 2.0 TSI DSG ;) ....και τώρα αναμένω.... ;)

Ανυπομονώ να δώ αν πράγματι υπάρχει διαφορά απο το GTI πού λένε τα περισσότερα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα ;) . Έδωσα το MKV GTi που είχα και...

χθές το παρήγγειλα σε λευκό 2.0 TSI DSG :lol: ....και τώρα αναμένω.... :lol:

Ανυπομονώ να δώ αν πράγματι υπάρχει διαφορά απο το GTI πού λένε τα περισσότερα reviews.

Νομιζω οτι εκανες καλη επιλογη στο χρωμα! Να υποθεσω οτι θα περασε τα 33 χιλιαρικα ε? Αληθεια, τι εξοπλισμο του εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εκανες καλη επιλογη στο χρωμα! Να υποθεσω οτι θα περασε τα 33 χιλιαρικα ε? Αληθεια, τι εξοπλισμο του εβαλες?

33380E για την ακρίβεια, δεν έβαλα τίποτα παραπάνω απο τον Standard εξοπλισμό της 2λιτρης έκδοσης η οποία περιλαμβάνει Sport Πακέτο αν γνωρίζεις, (για περισσότερες λεπτομέρειες αν θες σου αντιγράφω το χαρτί της Αντιπροσωπείας με όλα τα Standard), γιατι ανέβαινα και σε κόστος και σε αναμονή...πιστεύω οτι αξίζει όμως τα χρήματα και με το παραπάνω ;)

Καλορίζικο φίλε!Σε ζηλεύω :).Καλά δεν το έκανες test-drive?

Όπως είπα είχα το GTI 2007 μοντέλο, έκανα και το 1.4 160άρι και κατάλαβα την διαφορά στο στήσιμο, φαντάζομαι το 2.0 θα είναι ένα καλύτερο GTI αλλά κατα την γνώμη μου πάρα πολύ πιό όμορφο και εντυπωσιακό, εμένα πάντως με κέρδισε με την πρώτη ματιά και χωρίς να το οδηγήσω...

Σε Ευχαριστώ Πολύ.

Edited by GraveDigger
Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο να ειναι.Τι αναμονη εχει περιπου;

3-4 μήνες αλλα λόγω μη προσθήκης επιπλέον εξοπλισμού μπορεί και μέσα σε 10 ημέρες....αύριο θα το ξέρω αυτό....λές;

μακάρι...

Link to comment
Share on other sites

η παραδοση ειναι μεσα εως τελος νοεμβρη αν το παραγγειλεις τωρα χωρις εξτρα εξοπλισμο και φυσικα χρωμα που να υπαρχει,με εξτρα εξοπλισμο παει 4 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα στην αντιπροσωπεια.Ειναι πανεμορφο και πολυ αγριο μπροστα.Μου αρεσε πολυ η ποιοτητα του και το οτι το σαλονι του ειναι πραγματικα μαυρο.Οχι σαν το Γκολφ που ελεγε μαυρο και ηταν κατι σαν πρασινογκρι. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!εχει κανείς μήπως σε photo το scirocco στο shadow blue να την ανεβάσει..??δν το βρίσκω πουθενά..Το blue rising ειναι αυτο της έκθεσης, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Το ασπρο και rising blue ειναι τα πιο κολακευτικα κατα την γνωμη μου.Δεν παει πισω το ανθρακι αλλα και το κοκκινο το οποιο ειναι ιδιο με αυτο του gti (ολα τα λεφτα αυτη η αποχρωση του κοκκινου)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.