Jump to content
GOLF R32

VW Scirocco - Η αναγένηση ενός μύθου!

Recommended Posts

Πωωω ρε Μαρίνο πάλι ζημιά μας έκανες....

Αντε γειά! Πάω να φάω την ήττα μου μόνος και με αξιοπρέπεια...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί, αλλά εμένα αυτό με την επαναφορά παλαιών ονομάτων μοντέλων σε νέα δε μου αρέσει. Χρησιμοποιούν το όνομα μόνο και μόνο για να πουλήσει το αμάξι και αν είναι κατώτερο των προσδοκιών ή χειρότερο συγκριτικά με το παλαιότερα (με τα μέτρα της εποχής του πάντα) τότε η μπάλα παίρνει και τα 2.

Τα παλαιά δημιούργησαν μια ολόκληρη ιστορία και ας μείνουν εκεί που τους αξίζει, όπως τους αξίζει. Το όλο θέμα είναι marketing γι'αυτό και θα προτιμούσα νέα μοντέλα με νέα ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί, αλλά εμένα αυτό με την επαναφορά παλαιών ονομάτων μοντέλων σε νέα δε μου αρέσει. Χρησιμοποιούν το όνομα μόνο και μόνο για να πουλήσει το αμάξι και αν είναι κατώτερο των προσδοκιών ή χειρότερο συγκριτικά με το παλαιότερα (με τα μέτρα της εποχής του πάντα) τότε η μπάλα παίρνει και τα 2.

Τα παλαιά δημιούργησαν μια ολόκληρη ιστορία και ας μείνουν εκεί που τους αξίζει, όπως τους αξίζει. Το όλο θέμα είναι marketing γι'αυτό και θα προτιμούσα νέα μοντέλα με νέα ονόματα.

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο! Μη ξεχνάτε πως το New Beetle απέτυχε παταγωδώς και χάλασε το όνομα Beetle κατά την άποψη μου πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω γιατί, αλλά εμένα αυτό με την επαναφορά παλαιών ονομάτων μοντέλων σε νέα δε μου αρέσει. Χρησιμοποιούν το όνομα μόνο και μόνο για να πουλήσει το αμάξι και αν είναι κατώτερο των προσδοκιών ή χειρότερο συγκριτικά με το παλαιότερα (με τα μέτρα της εποχής του πάντα) τότε η μπάλα παίρνει και τα 2.

Τα παλαιά δημιούργησαν μια ολόκληρη ιστορία και ας μείνουν εκεί που τους αξίζει, όπως τους αξίζει. Το όλο θέμα είναι marketing γι'αυτό και θα προτιμούσα νέα μοντέλα με νέα ονόματα.

δηλαδη αν βγει νεο CORRADO με τον tfsi πανω και το ιδιο σχημα με το παλιο θα σε χαλασει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το δεις, σύγχρονο σχήμα για 2005 το corrado δε το λες. Το ίδιο και η κατασκευή του σασσι τεχνολογίας μέσα του '90. Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι θα είναι ηλίθιο να έκανε κάποιος κάτι τέτοιο μιας και δε θα πουλούσε.

Κατά δεύτερον τι συζητάμε αφού ο μαρίνος μας έδειξε το νέο corrado, άρα λίγο άτοπο το σχολιό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά δεύτερον τι συζητάμε αφού ο μαρίνος μας έδειξε το νέο corrado, άρα λίγο άτοπο το σχολιό σου.

που ειναι και δεν το ειδα??? :(

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω πως θα μπορουσε να ειναι ενα μικρο κουπε της VW Σιροκο Κοραντο η οτι αλλο θελει.

Αποψη μου ειναι πως το κεντρομηχανο θα αντικαταστησει το VW Ghia Carmman

Auto Motor und Sport has an article about the successor of the VW Scirocco which shall see the light in 2008.

The 2+2 seater with an extremely low roof line will be based on the VW Golf platform with a length of around 4.2 meters.

The engine is coming from the VW Golf GT, also known as the supercharger with a turbo and a compressor, giving you 170 bho from just 1.4 liters.

The base price is expected to be slightly over 20.000 Euro.

post-1273-1128430380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα τελευταια νεα........

Autoweek News

Coupe Scoop: VW boss pushes return of Scirocco in 2008

GREG KABLE

Posted Date: 10/11/05

A rapid 3.2-liter 247-hp V6-powered all-wheel-drive coupe will spearhead Volkswagen boss Wolfgang Bernhard’s effort to establish the German carmaker as the purveyor of some of Europe’s most desirable yet affordable performance cars.

Described to AutoWeek as the spiritual successor to the once highly regarded Scirocco, the coupe will be built on a modified Jetta chassis. Wolfsburg insiders say the new car may be marketed under the name Rivo.

With styling by VW design boss Murat Gunak, whose credits include the Mercedes-Benz SLR, and VW head of advanced design Peter Schreyer, who oversaw Audi’s recent design renaissance, the resurrected Scirocco is a pure 2+2 designed to complement the Eos folding-hardtop convertible unveiled at Frankfurt.

The car adopts the muscular styling treatment first shown on VW’s Concept R—a car that now appears to be abandoned due to its complex mid-engine layout.

Power comes from two four-cylinders, the new 1.4-liter Twincharger unit, and the turbo­charged 2.0-liter FSI mill. At the top of the line is a 3.2-liter V6, paired with all-wheel drive.

Gearboxes include a six-speed manual and optional six-speed DSG unit.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κουκλι σκετο παντως ετσι κ βγει ετσι!

Tι??? Θα πας να το πάρεις!!?? tongue.gif:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο μαλιστα.

Scirocco Power......

Aν ομως ο βασικος κινητηρας θα ειναι ο GT, γιατι στις φωτο λεει GTI????

Μην πιστευετε τιποτα. Μεχρι το 2008 εχουμε 2 χρονακια ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.