Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Σε συνεχεια του παραπανω ποστ μου ξεχασα να αναφερω οτι το δικο μου εχει και το προγραμματακι του οποτε διαχειριζεται περισσοτερα αλογα/ροπη απο τις μαμα ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του παραπανω ποστ μου ξεχασα να αναφερω οτι το δικο μου εχει και το προγραμματακι του οποτε διαχειριζεται περισσοτερα αλογα/ροπη απο τις μαμα ρυθμισεις.

λογικο ειναι αφου εχει περιοριστη ροπης το dsg να σου αποτρεπει πολλες φορες τις γρηγορες αλλαγες ετσι ωστε να πεσουν οι στροφες του κινητηρα και να μπει πιο ομαλα η ταχυτητα οχι δλδ μεσα στις ροπες του!!!δεν ειναι κατι ανησυχητικο κι εμενα το κανει αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με μόνο 2 μέρες εμπειρίας θα έλεγα οτι έχω ξενερώσει με το εκνευριστικό

τακ τακ ή κρακ κρακ (αν το περιγράφω καλά) που ακούγεται σε απόλυτη ησυχία

στις 2-3 πρώτες σχέσεις κάθε φορά που πατάω ή αφήνω το γκάζι και το νιώθω

ανεπαίσθητα και στον λεβιέ..

Θεωρώ οτι πρόκειται για τον θόρυβο που έχει γραφτεί για το DSG7 και να μην

έχω πέσει σε καμία άλλη "λούμπα" και τρέχω να πείσω την αντιπροσωπεία οτι

δεν έχω απλά ευαίσθητα αυτιά αλλά έχει κάποιο πρόβλημα το αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει αναβάθμιση για το dsg7 καθώς και για τα πειράκια.. Σύνολο 2 αναβαθμίσεις.

Η αναβάθμιση του dsg έχει να κάνει με θορύβους που ακούγονται στις αλλαγές και γενικά το γνωστό κροτάλισμα που κάνει το dsg έχει εξαληφθεί (Δοκιμάστηκε από ένα παλικάρι σε ένα άλλο φόρουμ). Βέβαια αυτήν την αναβάθμιση δεν την έχουν ακόμα όλες οι αντιπροσωπείες αλλά με το που περάσει το Πάσχα κάντε τους μια επίσκεψη αναφέροντας το σαν πρόβλημα και αν έχουν την αναβάθμιση θα σας την περάσουν!

Η δεύτερη αναβάθμιση έχει να κάνει με τα πειράκια που ακούγονται κατα καιρούς σε κάποια αυτοκίνητα!

Y.Γ. Μου το ειπε ο turbomakis που εχει DSG7 στο rocco του.

Link to comment
Share on other sites

εγω το σκευτομαι επιδη παιζει να παρω το ibiza cupra μεσα στο καλοκαιρι μονο και μονο για το DSG7.

το φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει αναβάθμιση για το dsg7 καθώς και για τα πειράκια.. Σύνολο 2 αναβαθμίσεις.

Η αναβάθμιση του dsg έχει να κάνει με θορύβους που ακούγονται στις αλλαγές και γενικά το γνωστό κροτάλισμα που κάνει το dsg έχει εξαληφθεί (Δοκιμάστηκε από ένα παλικάρι σε ένα άλλο φόρουμ). Βέβαια αυτήν την αναβάθμιση δεν την έχουν ακόμα όλες οι αντιπροσωπείες αλλά με το που περάσει το Πάσχα κάντε τους μια επίσκεψη αναφέροντας το σαν πρόβλημα και αν έχουν την αναβάθμιση θα σας την περάσουν!

Η δεύτερη αναβάθμιση έχει να κάνει με τα πειράκια που ακούγονται κατα καιρούς σε κάποια αυτοκίνητα!

Y.Γ. Μου το ειπε ο turbomakis που εχει DSG7 στο rocco του.

Αν έχουμε κάποια πληροφορία για την αντιπροσωπεία που έκανε τις εν λόγω αναβαθμίσεις

μην διστάσεις να την μοιραστείς μαζί μας!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε κάποια πληροφορία για την αντιπροσωπεία που έκανε τις εν λόγω αναβαθμίσεις

μην διστάσεις να την μοιραστείς μαζί μας!!

Ούτε και εγώ ξέρω σε ποια αντιπροσωπεία έγινε!!!Γτ δεν κάνεις μια επίσκεψη στην δικιά σου να του ρωτήσεις????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με μόνο 2 μέρες εμπειρίας θα έλεγα οτι έχω ξενερώσει με το εκνευριστικό

τακ τακ ή κρακ κρακ (αν το περιγράφω καλά) που ακούγεται σε απόλυτη ησυχία

στις 2-3 πρώτες σχέσεις κάθε φορά που πατάω ή αφήνω το γκάζι και το νιώθω

ανεπαίσθητα και στον λεβιέ..

Θεωρώ οτι πρόκειται για τον θόρυβο που έχει γραφτεί για το DSG7 και να μην

έχω πέσει σε καμία άλλη "λούμπα" και τρέχω να πείσω την αντιπροσωπεία οτι

δεν έχω απλά ευαίσθητα αυτιά αλλά έχει κάποιο πρόβλημα το αμάξι...

Τελικά ειναι προβλημα αυτο που ακουεις ? Γιατι τωρα που διαβασα το ποστ σου το ακουω και στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότεροι το ακούμε τόσο πιο πολύ ησυχάζω μιας και φαίνεται να είναι

ένας ακόμη θόρυβος του κιβωτίου μας...

Λέω να πάω καμία βόλτα από την αντιπροσωπεία αλλά από την άλλη έλεγα να αφήσω

λίγο να περάσει ο καιρός και να πάω μια και καλή στα 7500 για λάδια, για τους

θορύβους και τυχόν αναβαθμίσεις που μπορεί να υπάρχουν τότε (μοτέρ και DSG)

και για την οδηγία ανάκλησης που υπάρχει και αν "πιάνει" και το δικό μου VIN

μιας και παρέλαβα πολύ πρόσφατα...

Να σαι καλά που θα με κάνεις να κοιμηθώ λίγο πιο ήσυχα απόψε!

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότεροι το ακούμε τόσο πιο πολύ ησυχάζω μιας και φαίνεται να είναι

ένας ακόμη θόρυβος του κιβωτίου μας...

Λέω να πάω καμία βόλτα από την αντιπροσωπεία αλλά από την άλλη έλεγα να αφήσω

λίγο να περάσει ο καιρός και να πάω μια και καλή στα 7500 για λάδια, για τους

θορύβους και τυχόν αναβαθμίσεις που μπορεί να υπάρχουν τότε (μοτέρ και DSG)

και για την οδηγία ανάκλησης που υπάρχει και αν "πιάνει" και το δικό μου VIN

μιας και παρέλαβα πολύ πρόσφατα...

Να σαι καλά που θα με κάνεις να κοιμηθώ λίγο πιο ήσυχα απόψε!

Εγω εχω δυο γκολφ 6 και σε αυτο του 2010 ακουγεται στο 2009 δεν ακουγεται ;) Ειχαμε κανενα νεο απο καποιο που πήγε στην αντιπροσωπία ?

Edited by GOLFVTDI140
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος ενος GTI V 2009 αρχισα να του βαζω λιγα προγματακια ξεκινωντας απο το φιλτρο. Εχω παρει το K&N 33-2069

Λοιπον το επομενο σταδιo ειναι εξατμιση της APR η Miltek και προγραμμα επισης της APR. Οπως αντιλαμβανομαι θα εχω σημαντικη αυξηση στην ιπποδυναμη.

Και ρωταω.... θα αντεξει το DSG μου την αυξηση αυτη? Ειναι πιθανον να μου βγαλει προβλημα ?

Ειναι καποιος με DSG που εχει κατι παρομοιο στο οχημα του να μου πει εντυπωσεις?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος ενος GTI V 2009 αρχισα να του βαζω λιγα προγματακια ξεκινωντας απο το φιλτρο. Εχω παρει το K&N 33-2069

Λοιπον το επομενο σταδιo ειναι εξατμιση της APR η Miltek και προγραμμα επισης της APR. Οπως αντιλαμβανομαι θα εχω σημαντικη αυξηση στην ιπποδυναμη.

Και ρωταω.... θα αντεξει το DSG μου την αυξηση αυτη? Ειναι πιθανον να μου βγαλει προβλημα ?

Ειναι καποιος με DSG που εχει κατι παρομοιο στο οχημα του να μου πει εντυπωσεις?

Ευχαριστω

Αντέχει

Έχω δει και 400+ άλογα με dsg και είναι κομπλέ

Καλό θα είναι όμως να αναβαθμήσεις και το κιβώτιο και γενικά άλλη χαρτογράφηση,άλλες στροφές,άλλο lc(launch control)...

Edited by turistas
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το offtopic αλλά μεταξύ εξάτμισης APR και Miltek, ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ Miltek.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το offtopic αλλά μεταξύ εξάτμισης APR και Miltek, ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ Miltek.

Mιλας εκ πειρας? Το APR ειναι η τριπλασια τιμη.. αξιζει τη διαφορα? Η APR μιλα για 20-30 αληθευει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Mιλας εκ πειρας? Το APR ειναι η τριπλασια τιμη.. αξιζει τη διαφορα? Η APR μιλα για 20-30 αληθευει αυτο?

Αν δεν θέλεις να δώσεις την τριπλάσια τιμή (πολύ λογικό) μπορείς να πας και σε εξατμισά! Αλλά για πρόσεχε τις Miltek, έχουνε θέμα με το dp τους...

Link to comment
Share on other sites

Mιλας εκ πειρας? Το APR ειναι η τριπλασια τιμη.. αξιζει τη διαφορα? Η APR μιλα για 20-30 αληθευει αυτο?

εγω μπορω να σου πω εκ πειρας οτι ναι οι miltek εχουν προβλημα με το dp τους και οτι σκιζεται για πλακα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεθαύριο πάω για συνολικό update σε κινητήρα (πυράκια), DSG (θόρυβοι-κροτάλισμα)

και για το recall 80B4 στον αεραγωγό από την πλευρά του οδηγού.

Το αμάξι αν και έχει κατασκευαστεί τον Φεβρουάριο, σύμφωνα με τον αριθμό πλαισίου

βγαίνουν και οι 2 αναβαθμίσεις πως πρέπει να γίνουν..

Οπότε οι κάτοχοι DSG7 ας κάνουν μία επίσκεψη στην αντιπροσωπεία γενικότερα γιατί

δεν φαίνεται να σημαίνει τελικά κάτι απαραίτητα το πόσο νέο είναι το όχημα μας..

¶μεσα θα ποστάρω οτι νεώτερα έχω σχετικά με το πόσο βελτιώθηκε η κατάσταση όσον

αφορά τους θορύβους τουλάχιστον..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να δώσεις την τριπλάσια τιμή (πολύ λογικό) μπορείς να πας και σε εξατμισά! Αλλά για πρόσεχε τις Miltek, έχουνε θέμα με το dp τους...

Tι εννοεις με το dp τους?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.