Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Ε συνήθως όπως και στο psclub που ήμουν οποίος είχε κάποιο πρόβλημα έμπαινε ανέβαζε το ποστ του και μετα εξαφανιζολ.

Πάντως και εδω μέσα υπάρχουν πολλα μέλη με χιλιάδες χλμ και κανένα πρόβλημα.

Το θέμα όντως υφίσταται απλα είναι απαράδεκτο για μια τέτοια εταιρεία να σε αφήνει ξεκρεμαστο με ζημιά χιλιάδων ευρω.

Φτάνεις σε σημείο να παρακαλας να μην βγάλει ζημιά μέχρι να το πούλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest VW fan

Για όσους ρωτάνε dsg η manual δεν το κουβεντιάζω καν, μακριά από dsg παιδιαααααααααααααααααααααααααά.

Edited by tommasmac
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το προβλημά μου όπως είχα γράψει πριν λίγους μήνες, το dsg 6 έγινε αντικατάσταση και μου φύγανε πάρα πολλά λεφτά και φυσικά μεταχειρισμένο το σασμάν, να είναι καλά ο Μπέτος με τα μεταχειρισμένα στη Θεσσαλονίκη αλλιώς θα το πλήρωνα από τη volkswagen 4800 ευρώ με τα περαστικά και ανακατασκευής φυσικά γιατί καινούργιο το 6αρι σταματησε να βγαίνει. Και όσοι λένε dsg και ας βγάλει πρόβλημα ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω...... πόση στεναχώρια τράβηξα και ψυχική κούραση δεν περιγράφετε μέχρι να το φτιάξω....................

Για όσους ρωτάνε dsg η manual δεν το κουβεντιάζω καν, μακριά από dsg παιδιαααααααααααααααααααααααααά.

Τελικα πόσο σου πήγε το μεταχειρισμενο φίλε;

Στην αντιπροσωπεία πηγές και σου είπε 4800; Επικοινώνησαν με τα κεντρικά και δεν έκαναν καμία βοήθεια η έκπτωση; Γτ στις περισσότερες περιπτώσεις έχω ακούσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό το αναλαμβάνει η αντιπροσωπεία και ας έχει λήξει η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest VW fan

Τελικα πόσο σου πήγε το μεταχειρισμενο φίλε;

Στην αντιπροσωπεία πηγές και σου είπε 4800; Επικοινώνησαν με τα κεντρικά και δεν έκαναν καμία βοήθεια η έκπτωση; Γτ στις περισσότερες περιπτώσεις έχω ακούσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό το αναλαμβάνει η αντιπροσωπεία και ας έχει λήξει η εγγυηση.

Το Σασμάν το αγόρασα 1500 ευρώ, άλλα λεφτά το ανέβασμα κατέβασμα και λάδια και φίλτρα που θέλει το σασμάν, όσο για την αντιπροσωπεία καμία με καμία έκπτωση 4800 ευρώ ακατέβατα.

Edited by tommasmac
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε είναι να μην σου τύχει... Στο δικο μου η 5 έτη εγγυηση έληξε το Μάιο .. Και τώρα έχω 1 χρόνο εγγυηση απο τη βελμαρ που το αγόρασα. Όταν τελειώσει ο χρόνος μάλλον κάθε μέρα θα πεθαινω απο την αγωνία μη μου βγάλει κάτι.

Πάντως είσαι κ άτυχος που δεν ήταν μόνο το mechatronic να πεις ότι με κανά 900αρι θα καθαριζες. Όχι είναι λίγα αλλα είναι τα μισά απο αυτα που έδωσες.

Η πιθανότητα mechatronic πως είχε αποκλειστει;

Link to comment
Share on other sites

Guest VW fan

Ε ρε είναι να μην σου τύχει... Στο δικο μου η 5 έτη εγγυηση έληξε το Μάιο .. Και τώρα έχω 1 χρόνο εγγυηση απο τη βελμαρ που το αγόρασα. Όταν τελειώσει ο χρόνος μάλλον κάθε μέρα θα πεθαινω απο την αγωνία μη μου βγάλει κάτι.

Πάντως είσαι κ άτυχος που δεν ήταν μόνο το mechatronic να πεις ότι με κανά 900αρι θα καθαριζες. Όχι είναι λίγα αλλα είναι τα μισά απο αυτα που έδωσες.

Η πιθανότητα mechatronic πως είχε αποκλειστει;

Αδελφέ δεν ήξερε κανένας εάν είναι το mechatronic φταίει η οτιδήποτε άλλο, δεν ξέρουν τι τους γίνετε σχετικά με τα σασμάν DSG υπάρχει πλήρη Α Γ Ν Ο Ι Α, όλοι η μηχανικοί το παίζανε μάγκιες στο τηλέφωνο όταν τους έλεγα το πρόβλημα μου και τι μου έλεγαν ??? εγώ τα ξέρω τα σασμάν έχω ανοίξει τα πάντα τα φτιάχνω κτλ κτλ, όταν πηγαινα το αυτοκίνητο να το δουν και τους έλεγα έχετε την αδειά μου να ανοίξετε το σασμάν κατεβάζανε την ουρά τους σαν τα σκυλιά και με αποφεύγανε, και η λύση τους η μία και μοναδική αλλαγή σασμαν μόνο. Είναι να μην σου τύχει..................

Link to comment
Share on other sites

dsg6 προβλημα με σκορτσαρισμα σε εκκινηση! Κανει λαγοδακια! Οταν το βαζεις απο Δ σε Ν ακους αποτο κιβωτιο ντανγκ ντουνγκ! Εχει κανεις αντιμετοπισει το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν ειχε παρομοια συμπτωματα?

φιλε μου στο κανει και στο ρελαντι? παρατήρησε το...

και ενα μικρο σκοτσαρισμα στο ξεκινημα ε? και αν πατησης αποτομα το γκαζ απο μικρη ταχύτητα..

μαλλον βολλαν ειναι περιπου στα 750 + περαστικα

το άλλαξα πριν 1 μηνα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κάνει το χτύπημα που κάνει το Βολάν. εσένα πρέπει να χτύπαγε όση ώρα δουλευε στο νεκρό.εμένα όταν το βάλεις από D seN κάνει ένα ντουκ-ντουκ με μία μικρή δόνηση που περνάει σε όλο το αυτοκίνητο. το ίδιο και από D se N.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες παρατηρω ενα βουητο στη 2α στο D με πολυ λιγα χιλιομετρα,μονο αυτο,τιποτα αλλο απολυτως.ειναι κανενα συμπτωμα για τιποτα χειροτερο?

Link to comment
Share on other sites

DSG7 με περίπου 50000χλμ. Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το κιβώτιο (αναβόσβηναν οι ενδείξεις του κιβωτίου στο καντράν). Ευτυχώς είχα επέκταση εγγύησης. Αλλάχτηκε mechatronic και πολύδισκος γιατί τους ανέφερα και το γνωστό σκορτσάρισμα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την αντιμετώπιση από την αντιπροσωπία. Όμως αν ξανα-συμβεί παρόμοια βλάβη εκτός εγγύησης;

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμος με αυτο του ξηρου τύπου 7 αρι..

Τουλάχιστον με την αλλαγη θα έχεις πάλι εγγυηση ανταλλακτικου. Αν συμβεί μετα το πέρας αστο καλύτερα. Στην καλύτερη κανά 900αρι για mechatronic.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι κάθε ανταλλακτικό που μπαίνει στο αυτοκίνητο καλύπτεται από εγγύηση ακόμα και αν το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης.

Κρατάς και την απόδειξη του συνεργείου με την ημερομηνία τοποθέτησης και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμος με αυτο του ξηρου τύπου 7 αρι..

Τουλάχιστον με την αλλαγη θα έχεις πάλι εγγυηση ανταλλακτικου. Αν συμβεί μετα το πέρας αστο καλύτερα. Στην καλύτερη κανά 900αρι για mechatronic.

Δε νομίζω ότι έχω εκ νέου εγγύηση. Ανταλλακτικά που αλλάζονται εντός εγγύησης ΔΕΝ αποκτούν εκ νέου 2 διετή εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχω εκ νέου εγγύηση. Ανταλλακτικά που αλλάζονται εντός εγγύησης ΔΕΝ αποκτούν εκ νέου 2 διετή εγγύηση.

Κανεις λάθος.

Όλα τα ανταλλακτικά είτε εντός είτε εκτός εγγυήσεις έχουν την έξτρα εγγυηση. Τουλάχιστον 5 χρόνια με Peugeot το ξέρω πολυ καλα ότι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

DSG7 με περίπου 50000χλμ. Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το κιβώτιο (αναβόσβηναν οι ενδείξεις του κιβωτίου στο καντράν). Ευτυχώς είχα επέκταση εγγύησης. Αλλάχτηκε mechatronic και πολύδισκος γιατί τους ανέφερα και το γνωστό σκορτσάρισμα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την αντιμετώπιση από την αντιπροσωπία. Όμως αν ξανα-συμβεί παρόμοια βλάβη εκτός εγγύησης;

Σε δική μου αλλαγή πολύδισκου εντός εγγύησης (κοντά στο τέλος) και χωρίς επέκταση με ενημέρωσαν ότι το ανταλλακτικό έχει κανονικά 2ετή εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,γραφτηκα στο forum για να σας ευχαριστησω και πιο συγκεκριμενα τους fanicas,Patroklos kai kostastroxokinisi.Ειχα τα ιδια προβληματα με το dsg7 σε ενα golf tsi 160 που ηταν εκτος εγγυησης.εμεινα στο δρομο με τα προαναφερθεντα και γνωστα προβληματα.Το πηγε οδικη βοηθεια στην καρεντα.Τρελλαθηκα!Το βραδυ μπηκα στο internet βρηκα για Κινα ,για Αμερικη αλλα βρηκα και αυτη την σελιδα!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΠΗΡΑ ΑΝΑΣΑ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.δεν ειπα τιποτα στην καρεντα και περιμενα.ο συμβουλος ηταν κ.Σωτηριαδης εύγενης και τυπικος με το πρωτοκολο καρεντα. Δεν του ειχε ξανασυμβει(!).Ακολουθησε ακριβως η διαδικασια οπως αναφερεται σε προηγουμενο post.Η καρεντα θα επικοινωνηση με την κοσμοκαρ και αυτη με την Γερμανια αν χρειαστει.Να μην πολυλογω το αυτοκινητο παραλιγο να κλεισει δεκαπεντε μερες στην καρεντα πριν τελειωσει η ιστορια ολη.Το θεμα ειναι οτι ενω ξερουν και ποσο θα κοστισει και ποσο χρονο θα παρει σε αφηνουν στην αγωνια μεχρι την τελευταια μερα που με πηρε ο κ.Σωτηριαδης να μου πει οτι εχει ευχαριστα νεα οτι θα πληρωσω μονο 120 ευρω.Χαρη σε εσας το ηξερα απο το πρωτο βραδυ.Ακομη ενας!και ακομη ενας συμβουλος ,o Σωτηριαδης που τα εχει περασει.Η καρεντα πρεπει να ενημερωνει αμεσως.Ειναι σε αρνηση οι Γερμανοι και ετσι δικαιολογηται η σιωπη και στους εδω.ΚΥΡΙΟΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.