Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,
αφού εχω αλλάξει μια φορά Mechatronic   και δύο φορές πολυδίσκο είχα ηρεμήσει.
Η αλλαγες πλέον γίνονται χωρίς κανενα πρόβλημα κ το αμαξι πηγαίνει όπως πρέπει (Golf TSI 160HP, DSG 7)

Παρατηρώ τώρα τωρα τελευταία όμως πώς στις αλαγές τα΄χυτητας από τα paddles σε υψηλές στροφές σαν

να τις κάνει απότομα, καμίε σχέσει με το manual του λεβιές. Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι;;;:/Δεν ανταποκρίνονται καθόλου;Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν ειχα παει την προηγουμενη φορα.Δουλευαν με το που εσβησα και αναψα.Τωρα παλι στην εθνικη με περναει ενα αδερφακι με εξατμιση το βαζω στο S και παταγα να αλλαξει και δεν εκανε τιποτα αλλαζε μονο του στο κοφτη μονο.

ολα τα αλλα δουλευουν παντως + οτι του ηπια το αιμα του αλλου.χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

To αφησα στα τσακαλια της Καρεντα να δω τι θα κανουν+ οτι εχει αναβαθμιση στο ΚΑΝΤΡΑΝ !!!!!! Τρελα

 

1 μερα για να αλλαξουν τελικα την κολωνα του τιμονιου μεσα.Καραγκιοζηδες!!!

 

:diablo: :diablo: :diablo: Εχει γουστο να βγει και το προγραμμα με την αναβαθμιση.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιους μήνες δικής μου ολιγωρίας το αυτοκίνητο είναι εδώ και 10 μέρες στην αντιπροσωπεία, με ενημέρωσαν εχθές πως μετά από δοκιμές, ρυθμίσεις και εποικινωνια με τα κεντρικά στην Γερμανία το αυτοκίνητο χρειάζεται αλλαγή mehatronic πάλι χωρίς καμία δική μου επιβάρυνση.Αναμονη του mehatronic από Γερμανία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση από αντιπροσωπεία σήμερα πάμε για αλλαγή σαζμαν!!!!!!!Υπαρχει κάποιος που έχει κάνει αλλαγή σαζμαν να μου πει αν τελείωσαν τα προβλήματα του εκεί;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή σασμάν έχω κάνει εγώ (και μάλιστα καινούριο και όχι ανακατασκευής).

Αλλά τι να λεει αφού πάλι το ίδιο πράγμα θα σου βάλουν..

Εγώ μετά την αλλαγή και όλοι οι θόρυβοι συνεχίζονται κανονικά και πολύδισκο άλλαξα γιατί 

έτρεμε και σκορτσάριζε κάργα και μερικές φορές μετά από ταλαιπωρεία σε κίνηση ιδιαίτερα 

καλοκαίρι τρώω κάτι κλωτσιές σε αλλαγή από 2α σε 3η που νομίζω πως κάποιος έχει πέσει

πίσω μου αφρενάριστος!!!

Έμαθα πλέον να ζω με δαύτο και πάπαλα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή σασμάν έχω κάνει εγώ (και μάλιστα καινούριο και όχι ανακατασκευής).

Αλλά τι να λεει αφού πάλι το ίδιο πράγμα θα σου βάλουν..

Εγώ μετά την αλλαγή και όλοι οι θόρυβοι συνεχίζονται κανονικά και πολύδισκο άλλαξα γιατί

έτρεμε και σκορτσάριζε κάργα και μερικές φορές μετά από ταλαιπωρεία σε κίνηση ιδιαίτερα

καλοκαίρι τρώω κάτι κλωτσιές σε αλλαγή από 2α σε 3η που νομίζω πως κάποιος έχει πέσει

πίσω μου αφρενάριστος!!!

Έμαθα πλέον να ζω με δαύτο και πάπαλα...

Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι!!!!! Ελπίζω μόνο στην τύχη και ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εγω αλλαξα το πολυδισκο στον μανδυλα επειτα απο διαγνωση του μηχανικου για σκορτσαρισμα εφοσον εγω δεν αντιληφθηκα τιποτα.τελοςπαντων το αλλαξαν κ ολα οκ δεν καταλαβα βεβαια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εγω αλλαξα το πολυδισκο στον μανδυλα επειτα απο διαγνωση του μηχανικου για σκορτσαρισμα εφοσον εγω δεν αντιληφθηκα τιποτα.τελοςπαντων το αλλαξαν κ ολα οκ δεν καταλαβα βεβαια διαφορα

Εσύ φίλε μου είσαι απο του τυχερούς

Edited by Giannis1
Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλήγουμε πως όπου υπάρχουν οργανισμοί κρατικοί που σκέφτονται τον πολίτη, θα δέχονται οι μεγαλοεταιριες πιέσεις και θα διορθώσουν τα λάθη τους! Εδω σε εμάς που είμαστε μπουρδελο θα συνεχίζουμε να τους πληρώνουμε!

Btw, εχει σκεφτεί κανείς να κανει καταγγελία στην προστασία του πολίτη;

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή αυτοκινήτου την Πέμπτη μετά απο κάποια χλμ όλα δείχνουν καλά ας ελπίζω ότι τελείωσαν τα προβλήματα μου εδώ. Αν και αυτό θα το δείξει ο χρόνος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλήγουμε πως όπου υπάρχουν οργανισμοί κρατικοί που σκέφτονται τον πολίτη, θα δέχονται οι μεγαλοεταιριες πιέσεις και θα διορθώσουν τα λάθη τους! Εδω σε εμάς που είμαστε μπουρδελο θα συνεχίζουμε να τους πληρώνουμε!

Btw, εχει σκεφτεί κανείς να κανει καταγγελία στην προστασία του πολίτη;

Σχετικά με το "μπουρδέλο" έχει κανείς σκεφτεί γιατί όλες οι ανακλήσεις έχουν γίνει εκτός Ευρώπης και καμία στην Ευρώπη; Λέμε τώρα ... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το "μπουρδέλο" έχει κανείς σκεφτεί γιατί όλες οι ανακλήσεις έχουν γίνει εκτός Ευρώπης και καμία στην Ευρώπη; Λέμε τώρα ... :whistling:

Εγω γνωρίζω και ανάκλησεις εντός Ευρώπης. Η Mercedes πχ με την A-Class!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γνωρίζω και ανάκλησεις εντός Ευρώπης. Η Mercedes πχ με την A-Class!

Αφενός αναφερόμουν στη VW και αφετέρου το πρόβλημα της A-Class αφορούσε την ασφάλεια των επιβαινόντων, κάτι που σύμφωνα με τη VW δεν ισχύει για τα προβλήματα του DSG

Link to comment
Share on other sites

Αφενός αναφερόμουν στη VW και αφετέρου το πρόβλημα της A-Class αφορούσε την ασφάλεια των επιβαινόντων, κάτι που σύμφωνα με τη VW δεν ισχύει για τα προβλήματα του DSG

Συγνώμη τότε ! Σε αυτό που λες συμφωνώ. Η vw ποτε δεν ανακαλει! Θυμάμαι το polo του 2002 που είχαμε 1.4 με φοβερό πρόβλημα στην καταναλωση λαδιων και δεν παραδέχονταν ποτε το πρόβλημα που ειχε! Μέχρι και που μας το εκαναν τρακτέρ με την αλλαγη ελατηριων και σταμάτησε να καίει! Η αλήθεια ειναι αυτη! Πολλές αποτυχίες(συμβαίνουν αυτα) καμία σωστή αντιμετώπιση όμως!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τότε ! Σε αυτό που λες συμφωνώ. Η vw ποτε δεν ανακαλει! Θυμάμαι το polo του 2002 που είχαμε 1.4 με φοβερό πρόβλημα στην καταναλωση λαδιων και δεν παραδέχονταν ποτε το πρόβλημα που ειχε! Μέχρι και που μας το εκαναν τρακτέρ με την αλλαγη ελατηριων και σταμάτησε να καίει! Η αλήθεια ειναι αυτη! Πολλές αποτυχίες(συμβαίνουν αυτα) καμία σωστή αντιμετώπιση όμως!

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι η VW είναι ευρωπαϊκή και απολαμβάνει μεγάλης ασυλίας. Τί κέρδη είπαμε είχε για το 2012;;;

Ενώ στις άλλες ηπείρους δεν τους ενδιαφέρει και την τρώει κανονικά. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ σκορτσαρισμα το κανει σε μενα οταν ξεκιναω νορμαλ χαλαρα απο φαναρι αλλα εχω το 6αρη σασμαν και ενδεχεται κατα πασα πιθανοτητα να ειναι διαφορετικο προβλημα απο αυτο που λετε.Το αυτοκινητο μου μαλλον 99% θελει πολλαπλασιαστες καθως τα κομπιασματα προερχονται απο misfires.Οποτε χωρια απο το θεμα σασμαν κοιταξτε κ με ενα διαγνωστικο αν παιζει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μερικά κομπιασματα μπορει να προερχονται ακομα και απο μεγάλο διακενο στο μπουζι . Στην Αγγλια με 1.4 tsi dsg7 ,με μειωση στο διακενο στο 0.75 απο 0.8 είδαν σημαντική βελτίωση στο ξεκίνημα του DSG με π΄ρωτη και δευτέρα .
Το πάσχα που θα τα βγάλω για έλεγχο θα κλείσω το διάκενο στο 0.75

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι ψυχωτικός και να ακούω διάφορα αλλά καμιά φορά σε κατέβασμα δευτέρας ακούω ένα "τακ" όπως κουμπώνει. Δεν έχω πατινάρισμα, σφάλματα ή τπτ τέτοιο. Είναι φυσιολογικό; Το έχει ακούσει κ κανείς άλλος;

 

Golf MK5 GT DSG 6

 

:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι τα ιδια σημερα.Παλι σταματησαν να δουλευουν τα Paddles.Μολις το σβηνω δουλευουν παλι.Δεν ξαναπαω βαρεθηκα με τους μακακες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.