Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Ναι δεν γινεται ανακληση σε ΟΛΑ τα DSG7 Επίσης το site αυτο δεν ξερω αν ειναι παγκοσμίως για ολα τα DSG7 γιατι ειναι η VW Αυστραλίας.. Πρέπει να περιμένουμε νεότερα από την Κοσμοκάρ ..

Εγω βεβαια θεωρώ παπάτζα την ανακληση και εξηγώ πιο πανω γιατι   με τα ιδια τα λογια της VW

μαλλον αφορα μονο αυστραλια.

δεν ξερω οτι ειναι να γινει ας γινει να ξεμπερδευουμε.3 χρονια εχουν περασει δεν θα σκασω κιολας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας πολύδισκου. Εγώ το είχα μέσα δύο εβδομάδες.

Ακόμη και έτσι, με πήραν τηλ. όταν τον έφεραν, δεν κράτησαν μέσα το αυτοκίνητο ...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και έτσι, με πήραν τηλ. όταν τον έφεραν, δεν κράτησαν μέσα το αυτοκίνητο ...

Το γνωρίζω οτι γινεται αυτο. Ηταν επιλογη μου να μείνει μεσα το αυτοκινητο για αλλους λογους...

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συγνβμη αλλα εχω κανει 28000χλμ και τωρα μου ψιλοκανει κατι αλλα δεν ξερω εάν είναι κατι επειγον νιωθω όταν εχει φορτιο πολύ με χεοροκινητη επιλογή χωρισ δλδ να κατεβασει μονο του κανει ένα ψιλοπατηναρισμα να ανησηχησω

Link to comment
Share on other sites

Kώστα μην αρχίζεις τις ανησυχίες γιατί θα μουρλαθείς όπως και εμείς...που τι κατάλαβαμε τελικά μετά από μία 

ολική αλλαγή DSG με καινούριο και μία ακόμη αλλαγή πολύδισκου!

Να χαίρεσαι το αμάξι σου καθημερινά και κάνε πως δεν τα καταλαβαίνεις όλα...

Εγώ πλέον εκεί έχω καταλήξει...

 

Υ.Γ. Μην ξεχνάς πως δεν είσαι και μαμά εσύ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στα 20.000χμ δεν αντιμετωπίζω καποιο πρόβλημα , ειμαι πρωτο σταδιο με 32κιλα ροπής. Ιανουαριο ληγει η μαμα εγγυηση και μετα εχω επεκταση ο Μηχανικος μου ειπε αν θελω προοληπτικα και μονο να αλλαξω τον δισκο .
Απο την μια σκεφτομαι ''καλο θα ηταν ωστε να μην μου βγει εκτος εγγυησης'' απο την αλλη ''αφου δουλευει μια χαρα να το αφησω στην ησυχια του''

Link to comment
Share on other sites

προτασή μου, εφόσον δεν πληρώνεις μία, να τ αλλάξεις. Θα πας σίγουρα περισσότερα χλμ, απ ότι αν τα αφήσεις με τον μαμά.

υποθετικά πάντα, εφόσον έχεις 20.000χλμ, θα πας 20.000χλμ παραπάνω, μέχρι να χρειαστείς κάποια στιγμή να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

προτασή μου, εφόσον δεν πληρώνεις μία, να τ αλλάξεις. Θα πας σίγουρα περισσότερα χλμ, απ ότι αν τα αφήσεις με τον μαμά.

υποθετικά πάντα, εφόσον έχεις 20.000χλμ, θα πας 20.000χλμ παραπάνω, μέχρι να χρειαστείς κάποια στιγμή να τον αλλάξεις.

+1, άσε που ο νέος δίσκος θα έχει και επιπλέον 2 χρόνια εγγύηση ως γνήσιο ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ετσι κ αλλιως +2 χρονια επεκταση οποτε η εγγυηση του δισκου δεν θα παει + 2 εκτος επεκτασης .Καταλαβατε τι θελω να πω?
Αν δεν ειχα επεκταση ναι φυσικα θα ειχα +2 χρονια για τον δισκο, τωρα με την επεκταση ετσι κ αλλιως τα εχω. Εκτος και αν τον αλλαξω στο 4ο ετος και ετσι εχω μεχρι τα 6χρονια εγγυηση στον δισκο

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει που να παω και αν μπορω να αποφυγω τα πολλα εξοδα,επειδη ειμαι και πρωτο σταδιο λογικα δεν θα ισχυει η εγγυηση,

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Πεμπτη πρωι το πηγα Παρασκευη μεσημερι το πηρα.Αφου εβγαλα το προγραμμα την Τεταρτη για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο οπως σωστα μου ειπαν στην Cargate.

Διοτι το αμαξι βγηκε εξω και δοκιμαστηκε στον δρομο και μετα απο τα νουμερα που στειλαν στην Γερμανια πληρωσε η Allianz.Αλλαχτηκε το πολυδισκο με καινουργιο ενισχυμενο!!!!

 

Εγγυηση 2 χρονια εως 24/01/2016.Θα το οδηγησω λιγο χωρις το προγραμμα αλλα η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ειναι αλλο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι αλλα θα μαθω.Αλλα 100% εχει αλλαξει και χαρτογραφηση το σασμαν.Η πρωτη δεν υπαρχει απλα πια ......... στις 1.000 στροφες μπαινει η δευτερα+οτι σκληρυνε ολο το κιβωτιο.Θα παω να βαλω το προγραμμα παλι και θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τον τελευταιο σου βαλανε ! Αυτος βγηκε 5.11.2013 . Ο Αναβαθμισμενος που λεγαμε τοσο καιρο ειε βγει τελος του 2011 και τωρα προσφατα βγηκε και αλλος!
Καλα και εμενα η 2α μπαινει απο τις 1000 στροφες και εχω την αρχικη χαρτογραφηση, αυτο δεν ειναι καλο για αυτο τρωγεται ο δισκος .
Απο logs Που εχω κανει στο σασμαν ο συμπλεκτης νουμερο 2 ανεβαζει 110 βαθμους σε πολυ χαλαρους ρυθμους μεσα σε δρομους πολης ! Ενω ο συμπλεκτης νουμερ 1 ανεβαζει μολις 80!! Βαλτε 1η οταν αυτο βαζει απο πολυ χαμηλα 2α

Link to comment
Share on other sites

Από την εποχή που έβαλα το νέο πολύδισκο πάντα βάζω τον λεβιέ στο manual σε όλες τις περιπτώσεις που έχει ακόμη 2α ενώ πρέπει και θέλω 

να έχει 1η για να ξεκινήσω εύκολα και χωρίς ζόρι.

Edited by stakyrTSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το αμαξι εχει γινει νευρικο με τα καινουργια δισκακια στην πρωτη-δευτερα και τριτη!!!! τωρα.

 

Δεν εχει αυτην την ομαλη γλυκια αλλαγη που εκανε.Το ιδιο με μαμα και με προγραμμα.Παλια δεν την καταλαβαινες τωρα σαν να σε πεταει μπροστα.Ισως να πατηναριζε παλια και δεν το καταλαβαινα και τωρα δουλευει σωστα.

 

Οι αλλαγες απο το τιμονι(paddles) με ανησυχουν που αργουν περισσοτερο τωρα απο πριν.

 

Δηλαδη πατας και περιμενεις μην πω δευτερολεπτο αλλα πολυ περισσοτερο απο πριν.

 

To κοιταω και σας ξαναλεω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω συμπληρώσει 4.000χλμ μετά την τελευταία αλλαγή πολύδισκου και δεν έχω παρατηρήσει καμμια διαφορά στις αλλαγές (D mode).

Ιδίως στα paddles.

Μηπως είναι ιδέα σου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω συμπληρώσει 4.000χλμ μετά την τελευταία αλλαγή πολύδισκου και δεν έχω παρατηρήσει καμμια διαφορά στις αλλαγές (D mode).

Ιδίως στα paddles.

Μηπως είναι ιδέα σου?

Ποτε αλλαξες?? Πριν η μετα 11/2013???

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις εαν σου βαλαν τον τελευταιο κωδικο που τελειωνει σε L ??? η τον παλιο???

Δεν το ξέρω γιατί δεν ρώτησα. Με έχει κουράσει το θέμα με το dsg7. Μετά από 3 αλλαγές πολύδισκου σε 58.000χλμ το έχω αφήσει στην τύχη του. Οτι είναι να γίνει ας γίνει. Το αμάξι μου το προσέχω (αμάξωμα, εσωτερικό, μοτερ κλπ) αλλά το απολαμβάνω ταυτόχρονα. Ο,τι βρέξει ας κατεβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Eίπες την σωστότερη κουβέντα!Απόλαυσε το και εσύ και όλοι μας και ας τα ψυρίζουμε λιγότερο..

Προσωπικά επέλεξα να βάζω πάντα την πρώτη με manual τρόπο για να καταπονώ όσο το δυνατόν

λιγότερο τον πολύδισκο (ελέω πατιναρίσματος) αφού δεν λέει να βάλει αυτόματα την πρώτη αν δεν

σταματήσεις σχεδόν, και απο κει και πέρα το απολαμβάνω..

Edited by stakyrTSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.