Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Παιδια, όταν παρκαρω σε ανηφορες η κατηφορες, και το βαζω στο P όταν παω να βαλω R or D to stick απλα δε κουνιεται, και θελει αρκετη δυναμη για να μετακινηθει. Εκτος από αυτό ακουγεται ενας πολύ δυνατος θορυβος σα να γδερνεται κατι όταν το κανω αυτό. Σε όλα τα αυτοματα που εχουμε, κανενα δε μου το κανει αυτό, εκτος από το Golf. Εχετε καμία ιδεα τι μπορει να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΑΒΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΛΕ ΣΤΟ P

σωστοοοοςςςςςςςςςς!!!! να μη σταματαει ποτε με το Ρ, χειροφρενο πρωτα κ μετα....

Link to comment
Share on other sites

Κι επισης πριν τραβηξεις σκανδαλη και λεβιε προς τα πισω, κρατα τη σκανδαλη πατημενη και κουνα το ελαχιστα μπροστα και μετα σε οποιαδηποτε θεση θελεις. (εχει ενα ελαχιστο περιθωριο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, όλα τα αυτοκινητα που εχουμε στην οικογενεια, είναι αυτοματα, και κανενα δεν εχει αυτό το προβλημα. Η λυση που βρηκα, είναι να το βαζω στο P, και χωρις αν αφηνω το φρενο, να τραβαω χειροφρενο. Και αντιστροφα, όταν ξεκιναω, να παταω φρενο και μετα να βγαζω το χειροφρενο. Πάντως σε μεγαλες ανηφορες παντα μου «κομπιαζει» όταν βαζω οπισθεν να παρκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα από 2 μερες ακινησιας της Golfo, μου εκανε το εξης. Μου κλοτσαγε όταν αλλαζε ταχυτητα. Όχι πολύ δυνατα αλλα αισθανομουνα κατι. Δε το εκανε συνεχεια και γινοταν στις χαμηλες στροφες. Όταν το λειτουργουσα πανω από τις 3000 στρ δεν ειχε αυτό το προβλημα. Μια φορα μου το εκανε και με τη πρωτη χωρις να το πατησω ιδιαιτερα, νομιζω στις 3000 περιπου το πηγα

Να σας προλαβω να πω ότι δεν είναι θεμα νοθευμενης βενζινης γιατι παντα βαζω στο ιδιο πρατηριο BP 100. Το μονο που μπορω να σκεφτω είναι ότι 2 μερες ηταν κάτω από τον ηλιο γιατι το είχα στο Βενιζελος.

Καμμια ιδεα guys?

Link to comment
Share on other sites

Αντι να παθω εγω ηλιαση απο τη Μυκονο, επαθε αυτο αραγμενο :D Κατι δε μου παει καλα ομως Δημητρη. Θα παω στο Γρατσια αυριο να δω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το λινκ, αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο τις απαντησεις. Την επομενη τριτη θα ξερω τι γινεται παντως γιατι εχω ραντεβου στο Γρατσια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το λινκ, αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο τις απαντησεις. Την επομενη τριτη θα ξερω τι γινεται παντως γιατι εχω ραντεβου στο Γρατσια

Sorry για το off topic, αλλά έχοντας παραγγείλει ένα TSI GT Sport DSG έχω λίγη αγωνία σχετικά με το κιβώτιο...Σε κάποιο thread διάβασα ότι αναφέρεις ότι για να κινηθείς με όπισθεν σε έντονη ανηφόρα χρειάστηκε να φτάσεις τις 5000στρ/λεπτό. Γιατί συμβαίνει αυτό? Έχει σχέση με το lag του γκαζιού ή με το κιβώτιο...? Επιπλέον αυτό το lag του γκαζιού είναι τόσο ενοχλητικό όσο περιγράφουν πολλοί? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά σε ένα μήνα παραλμβάνω και προέρχομαι από άλλης κουλτούρας σχολή (Γαλλικό και ντιζάτο) οπότε όλα αυτά μου ακούγονται λίγο περίεργα. Ειδικά το θέμα με το DSG.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic, αλλά έχοντας παραγγείλει ένα TSI GT Sport DSG έχω λίγη αγωνία σχετικά με το κιβώτιο...Σε κάποιο thread διάβασα ότι αναφέρεις ότι για να κινηθείς με όπισθεν σε έντονη ανηφόρα χρειάστηκε να φτάσεις τις 5000στρ/λεπτό. Γιατί συμβαίνει αυτό? Έχει σχέση με το lag του γκαζιού ή με το κιβώτιο...? Επιπλέον αυτό το lag του γκαζιού είναι τόσο ενοχλητικό όσο περιγράφουν πολλοί? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά σε ένα μήνα παραλμβάνω και προέρχομαι από άλλης κουλτούρας σχολή (Γαλλικό και ντιζάτο) οπότε όλα αυτά μου ακούγονται λίγο περίεργα. Ειδικά το θέμα με το DSG.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υποθετω οτι ειναι περισσοτερο λογω του ηλεκτρικου γκαζιου παρα του κιβωτιου. Αυτο που ξερω πια ειναι οτι σε δρομους με μεγαλη κλιση αποφευγω να παρκαρω οταν δεν υπαρχει αρκετος χωρος. Σε S3 παντως φιλου το προβλημα αυτο δεν ειναι τοσο μεγαλο.

Το lag που εχει για να ειμαι ειλικρινης ακομα δεν το εχω συνηθισει. Με ενοχλει αλλα δε μπορω να κανω κατι.

Link to comment
Share on other sites

eliasj mhpws eixes anoixto to A/C? An einai kati tetoio dokimase me anoixto kai kleisto (ECO). Otan exeis anoixto to clima, klwtsaei stis allages se xamhles rpm.

- Eng keyboard

Καλοκαιρι ειναι, εσυ τι λες να το εχω κλειστο το Clima? :D Παντως επειδη εχω δοκιμασει και αυτο που λες, το κανει και με κλειστο. Και δε νομιζω οτι το Clima εχει σχεση με το transmission anyhow :D

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρι ειναι, εσυ τι λες να το εχω κλειστο το Clima? :D Παντως επειδη εχω δοκιμασει και αυτο που λες, το κανει και με κλειστο. Και δε νομιζω οτι το Clima εχει σχεση με το transmission anyhow :D

Μπορεί να τη βρίσκεις με τη ζέστη, who knows? :huh:

Πάντως έτσι συμβαίνει με το χειροκίνητο, δεν θα μου φαινόταν απίθανο να γίνεται κάτι ανάλογο και με το DSG. Ρώτησες κανέναν υπάλληλο

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρι ειναι, εσυ τι λες να το εχω κλειστο το Clima? :D Παντως επειδη εχω δοκιμασει και αυτο που λες, το κανει και με κλειστο. Και δε νομιζω οτι το Clima εχει σχεση με το transmission anyhow :D

Μπορεί να τη βρίσκεις με τη ζέστη, who knows? :huh:

Πάντως έτσι συμβαίνει με το χειροκίνητο, δεν θα μου φαινόταν απίθανο να γίνεται κάτι ανάλογο και με το DSG. Ρώτησες κανέναν υπάλληλο service;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τη βρίσκεις με τη ζέστη, who knows? :D

Πάντως έτσι συμβαίνει με το χειροκίνητο, δεν θα μου φαινόταν απίθανο να γίνεται κάτι ανάλογο και με το DSG. Ρώτησες κανέναν υπάλληλο service;

Ρωτησα και δεν ειδαν κανενα προβλημα. Τι να πω, ισως εγω ειμαι περιεργος tongue.gif

Και οχι δε τη βρισκω με τη ζεστη :D

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα DSG ίδια είναι, θα σου πω λοιπόν τι μου είπαν για το δικό μου:

Βγαίνει το υποπλαίσιο της ανάρτησης. Κατεβαίνει σασμάν και λύνεται εν μέρει. Δυστυχώς το διαφορικό δεν είναι βιδωμάνο αλλά πριτσινωμένο πάνω στο κέλυφος. Αν παρατηρήσεις στο kit της Quaife συμπεριλαμβάνονται και βίδες που αντικαθιστούν τα πριστίνια. Αυτή είναι ίσως και η πιο επίπονη διαδικασία. Συναρμολογούνται ξανά όλα, αλλάζεις υγρά DSG (400 δολλάρια στο εξωτερικό με την εργασία), ξαναβάζει υποπλαίσιο και κάνεις ευθυγράμμιση.

Εγώ μόνο αντιπροσωπεία θα εμπιστευόμουν γι' αυτή τη δουλειά, ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα DSG ίδια είναι, θα σου πω λοιπόν τι μου είπαν για το δικό μου:

Βγαίνει το υποπλαίσιο της ανάρτησης. Κατεβαίνει σασμάν και λύνεται εν μέρει. Δυστυχώς το διαφορικό δεν είναι βιδωμάνο αλλά πριτσινωμένο πάνω στο κέλυφος. Αν παρατηρήσεις στο kit της Quaife συμπεριλαμβάνονται και βίδες που αντικαθιστούν τα πριστίνια. Αυτή είναι ίσως και η πιο επίπονη διαδικασία. Συναρμολογούνται ξανά όλα, αλλάζεις υγρά DSG (400 δολλάρια στο εξωτερικό με την εργασία), ξαναβάζει υποπλαίσιο και κάνεις ευθυγράμμιση.

Εγώ μόνο αντιπροσωπεία θα εμπιστευόμουν γι' αυτή τη δουλειά, ειλικρινά.

Μηπως πρεπει να παω στην Αγγλια για να ειμαι σιγουρος?

ΥΓ.Εγω ειμαι ο Gigi αν σου λεει τιποτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Μην πεις τίποτα, σε κατάλαβα από τη φωνή! :D ΤΕΛΟΣ!

Πίστεψέ με, υπάρχουν συνεργεία εδώ που έχουν αλλάξει DSG αφού μερικά ΤΤ MkI 3.2 καθώς και ορισμένα GTI 1ης σοδειάς είχαν μικροπροβλήματα. Δυστυχώς αυτό που θα καταλάβεις με τα VAG είναι πως τέτοιες εργασίες κοστίζουν! Αφού το κτήνος είναι καινούργιο, πήγαινε σε ενα εξουσιοδοτημένο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καθώς και εγγύηση στην εργασία για 1 χρόνο. Στείλε μου pm με το κινητό σου αν θες να μιλήσουμε, εγώ πάντως όταν ρώτησα μου είπαν πως σαφώς μπορούν να το κάνουν αλλά ο τεχνικός σύμβουλος χαριτολογώντας συμπλήρωσε πως θα υποβάλει την παραίτησή του πρώτα!

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το όλο σκηνικό, να καταβάσεις σασμάν σε καινούριο αυτοκίνητο, μόνο και μόνο στην σκέψη με πιάνει ένας κόμπος. Αν ξέρουν πως να κάνουν την δουλειά, έχει καλώς. Αν δεν ξέρουν, θα φανεί μετά. Να ρωτήσω εγώ κάτι καλό; Το μπλοκέ αυτό συνεργάζεται καλά με το esp και το abs και όλα τα άλλα ηλεκτρονικά του διαβόλου που έχει πάνω το αυτοκίνητο; Δεν ξέρω και όποιος μπορεί ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα παιδια να μου πειτε τι συντηριση κανεις σε ενα τετοιο κιβωτιο απο κατοχους και μη....ποσα χιλιομετρα μπορει να βγαλει απροβληματιστα χωρις μεγαλη πιεση!και φυσικα ποσο στοιχιζει σε περιπωση αλλαγης του.... εχω ακουσει μονο για καποιες αλλαγες στα λαδια του κιβωτιου ανα 80.000 χιλιομετρα.ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

για αλλαγες στα λαδια του κιβωτιου ανα 80.000 χιλιομετρα.ισχυει?καποιος να γνωριζει???

Υποθετω πρεπει να βρεθει καποιος εδω μεσα που να εχει κανει 80000 χλμ με DSG :) για να μας πει. Απο οτι εχω διαβασει ομως και στο Vortex, ισως χρειαστει λαδια πολυ νωριτερα απο τα 80000, στα 40000. Ποσα χλμ εχεις εσυ Στελιο και με πιο αμαξι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.