Jump to content
vband

Προβλημα Turbo Καινουργιο Vw Golf V Tsi 122

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,

Εχω ενα καινουργιο με 20000 km σε 8 μηνες VW Golf V TSI 122 hp, και μου παρουσιασε ενα σημαντικο πρόβλημα. Συγκεκριμενα το αυτοκινητο συμπεριφερεται σαv να ειναι 20 αλογα, δε τραβαει καθολου, φανταζομαι οτι κατι ειχε να κανει με το τουρμπο, το πηγα στο service και μου ειπαν οτι εχει βλαβη το συστηματα ρυθμισης πιεσης του υπερσυμπιεστη.

Δε μπορουσαν να μου πουν τι εχει , μου αναφεραν οτι θελει ψαξιμο και οτι να κλεισω ραντεβου καποια μερα μαζι τους.

Το χει ξανακουσει κανενας αυτο? :angry:

Το αυτοκινητο ειναι μαμα και δε το σκιζα ιδιαιτερα

Xband :angry:

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Εχω ενα καινουργιο με 20000 km σε 8 μηνες VW Golf V TSI 122 hp, και μου παρουσιασε ενα σημαντικο πρόβλημα. Συγκεκριμενα το αυτοκινητο συμπεριφερεται σαv να ειναι 20 αλογα, δε τραβαει καθολου, φανταζομαι οτι κατι ειχε να κανει με το τουρμπο, το πηγα στο service και μου ειπαν οτι εχει βλαβη

το συστηματα ρυθμισης πιεσης του υπερσυμπιεστη.

Δε μπορουσαν να μου πουν τι εχει , μου αναφεραν οτι θελει ψαξιμο και οτι να κλεισω ραντεβου καποια μερα μαζι τους.

Το χει ξανακουσει κανενας αυτο? :cry:

Το αυτοκινητο ειναι μαμα και δε το σκιζα ιδιαιτερα

Xband :(

Μέχρι στιγμής δεν έχουν Τέτοια αναφερθεi προβλήματα από όσο ξέρω με τα 122!!!!Και εγώ το ίδιο ακριβώς έχω και δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα με την τουρμπίνα!!!Όπως και να έχει είναι υποχρεωμένοι να στο προσέξουν και να στο φτιάξουν!!!Αυτή είναι η δουλειά τους!!!Δεν χρειάζεται να ανησυχείς εσύ!!!!Από θέμα χρημάτων σε καλύπτει η εγγύηση εφόσον είναι νέο αμάξι!!!!!Καλο θα είναι όμως να μην το κινείς μέχρι να κλειστεί το ραντεβού και να βρούν τα σαΐνια ποιο είναι το πρόβλημα και να το φτιάξουν!!!!Αυτά από εμενα και περαστικά φιλε μου!!!Έχουμε περάσει και εμείς δυσκολίες!!!! :cry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωχ..λετε να αρχισαν τα οργανα και για τον 122;...να ετοιμαζομαι ψυχολογικα τουλαχιστον sillyhorse1rb5.gifεβγαλε τιποτα στο καντραν;...ενδειξη εννοω...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

ωχ..λετε να αρχισαν τα οργανα και για τον 122;...να ετοιμαζομαι ψυχολογικα τουλαχιστον sillyhorse1rb5.gifεβγαλε τιποτα στο καντραν;...ενδειξη εννοω...

Oxi δεν εβγαλε τιποτα, συμπεριφερεται κανονικα απλα ειναι πααααααααααρα πολυ αργο, με προσπερναει και μωρο που μπουσουλαει, επισης δεν ακουγεται και η μελωδια της σκαστρας

Link to comment
Share on other sites

ωραια.

υπαρχουν τα εξης σεναρια:

προβλημα στη σκαστρα και χανεις πιεση.

προβλημα στην τουρμπινα σου

προβλημα σε καποια βαλβιδα υπερσυμπλιρωσης.

η εχεις θεμα με το sofware του εγκεφαλου.

δεν ειναι τοσο περιπλοκα!

δεν ειναι τοσο συνθετος κινητηρας οσο ο 140.

ελεος να πας σε αλλη αντιπρωσοποια και να τους πεις να κωψουν το λεμο τους να ωρουν το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σκαστρα πρεπει να ειναι.

Και χάνεται τόσο πολύ πίεση από εκεί ώστε να μην φορτώνει καθόλου το turbo με βάση τα λεγόμενα του παιδιού????

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

ωραια πραγματα! fire.gif δεν με βλεπω να κοιμαμαι σημερα..χαλασμενες σκαστρες και τουρμπινες θα βλεπω :yahoo:

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Boro na grafo greeklish giati variemai ta ellinika?

To piga tora mia volta ena tetragono kai mou anapse fota mia gkomena me yaris, dyo pithanoties i me goustare i pigaina poly arga ! to deutero mallon !

paidia sas leo oti me 2i taxitita apo 2500 se 3000 strofes thelei 10 deuterolepta, kai se anifora teliomeni proti me xeirofreno allios kanei sa kafetiera paei na svisei

milame oti to agorasa maio kai exei kanei 20000km peripou

de to eskiza pote sxedon, kai to afina panta na kryonei otan parkara

to oti to kaliptei i eggyisi de me noiazei, me noiazei pou evgale p provlima toso grigora !

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Και χάνεται τόσο πολύ πίεση από εκεί ώστε να μην φορτώνει καθόλου το turbo με βάση τα λεγόμενα του παιδιού????

Τι να πω...

Συμπτώματα σκαστρας.

Αν πχ έχει μείνει ανοιχτή δεν εχεις καθόλου τούρμπο,

Αν εχει μείνει κλειστεί εχεις ενα πρόβλημα κάπου στις 3000 στροφές και στις αλλαγές ταχυτήτων

Oxi δεν εβγαλε τιποτα, συμπεριφερεται κανονικα απλα ειναι πααααααααααρα πολυ αργο, με προσπερναει και μωρο που μπουσουλαει, επισης δεν ακουγεται και η μελωδια της σκαστρας

Το παραπάνω συμπέρασμα (πρόβλημα σκάστρας δλδ) βγαίνει και από την απάντηση του ίδιου του φίλου @xband (Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Link to comment
Share on other sites

Boro na grafo greeklish giati variemai ta ellinika?

To piga tora mia volta ena tetragono kai mou anapse fota mia gkomena me yaris, dyo pithanoties i me goustare i pigaina poly arga ! to deutero mallon !

paidia sas leo oti me 2i taxitita apo 2500 se 3000 strofes thelei 10 deuterolepta, kai se anifora teliomeni proti me xeirofreno allios kanei sa kafetiera paei na svisei

milame oti to agorasa maio kai exei kanei 20000km peripou

de to eskiza pote sxedon, kai to afina panta na kryonei otan parkara

to oti to kaliptei i eggyisi de me noiazei, me noiazei pou evgale p provlima toso grigora !

Οχι δεν μπορείς απο τους κανόνες του φορουμ, άλλα είναι και θεμα ευγενείας προς αυτούς που σου απαντάνε. Δεν μπορείς να λες "giati variemai ta ellinika"

Το μήνυμα σου αυτό δεν το διάβασα οποτε μην περιμένεις απάντηση. Ασ απαντήσει κάποιος άλλος.(Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορείς απο τους κανόνες του φορουμ, άλλα είναι και θεμα ευγενείας προς αυτούς που σου απαντάνε. Δεν μπορείς να λες "giati variemai ta ellinika"

Το μήνυμα σου αυτό δεν το διάβασα οποτε μην περιμένεις απάντηση. Ασ απαντήσει κάποιος άλλος.(Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Οκ συγνωμη, βασικα εχω ενα κιμπορντ που δεν εχει πανω ελληνικα και μου παιρνει ωρα να το αποκωδικοποιησω !

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

καλος τον τυχερουλη !!!! Πω σπυρακια που θα βγουν ! Φιλε αστ ανα πανε εδω στο τελος θα μας φυγει κανα τιμονι να το ψαχνουμε εσυ οτυλε χεις τιμονι καλο ?

χεχε ...καλη μας επισκευη ....

Link to comment
Share on other sites

καλος τον τυχερουλη !!!! Πω σπυρακια που θα βγουν ! Φιλε αστ ανα πανε εδω στο τελος θα μας φυγει κανα τιμονι να το ψαχνουμε εσυ οτυλε χεις τιμονι καλο ?

χεχε ...καλη μας επισκευη ....

Βασικα δεν οδηγουσα και σα γυναικα ! αλλα ουτε το εσκιζα ! 5000 στροφες το πηγαινα συχνα ! αλλα εκει ειναι που υποτιθεται οτι βγαζει τα 131 δυναμομετρημενα αλογα του ! δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια !

στην αρχη νομισα οτι εβαλα καμμια κολοβενζινη αλλα το αφησα να δουλευει μεχρι να αδειασει σχεδον και το γεμισα με vpower racing αλλα τελικα πεταξα 90 ευρω να το γεμισω χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

ωχ..λετε να αρχισαν τα οργανα και για τον 122;...να ετοιμαζομαι ψυχολογικα τουλαχιστον sillyhorse1rb5.gifεβγαλε τιποτα στο καντραν;...ενδειξη εννοω...

Εχουν αρχισει τα οργανα απο καιρο...Ηδη εχουν αναφερθει δυο περιπτωσεις σε leon 1.4 tsi απο το seatclub με αλλαγη τουρμπινας : http://seatclub.gr/forum/index.php/topic,25222.0.html

Edited by B.G
Link to comment
Share on other sites

διαβασε κι απο δω και κατω: http://seatclub.gr/f...index.php/topic,25663.msg725246.html#msg725246

Εχω χεστει επανω μου...Τι θα κανουμε αν μας κατσει κατι τετοιο μετα τη ληξη της εγγυησης??Με βλεπω να κανω επεκταση..

http://seatclub.gr/forum/index.php/topic,25663.msg725691.html#msg725691

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει επεκταση σε αλλα 2 χρονια αλλα 600 ευρω απλα τωρα δε προκειται να το παω στο Revo να το τουμπανισω !

Ισως του βαλω μια σκαστρα που αν γινει παλι τιποτα τη βγαζω επιτοπου και σφυριζω αδιαφορα

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Καλα τι κανετε ρε?

Γιατι αγχωνεστε ετσι? Οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι και κολλητικο!

Εδω λεει οτι σε ανηφορα δεν προχωραει... και χωρις τουρμπο να ειναι για τον εναν ή τον αλλο λογο ενα 1.4 ατμοσφαιρα ΔΕΝ το λες βημα(πρωην κατοχος Ματιζ 800cc)

Αντε γιατι με αγχωσατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι κανετε ρε?

Γιατι αγχωνεστε ετσι? Οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι και κολλητικο!

Εδω λεει οτι σε ανηφορα δεν προχωραει... και χωρις τουρμπο να ειναι για τον εναν ή τον αλλο λογο ενα 1.4 ατμοσφαιρα ΔΕΝ το λες βημα(πρωην κατοχος Ματιζ 800cc)

Αντε γιατι με αγχωσατε!!!

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με ατμοσφαιρικό 1400αρι δεν πάει ουτε στην λαϊκή με το βάρος που έχει, εκτος αν κατέβεις και το σπρώχνεις χαχααααα

Link to comment
Share on other sites

Οντως ποσο βαρυ ειναι αραγε ?

Οταν το σχεδιαζαν οι γερμαναραδες δε σκεφτηκαν να το φτιαξουν να εχει και καλη αποδοση χωρις τη τουρμπινα ! πρεπει να το κανουν για τη νεα γενια να αλλαζεις με διακοπτη οποτε θες σε ατμοσφαιρα !

αχ τι λεεεεεω, το κακομοιρο golf ειναι μονο στη βροχη χωρις turbo να του κανει παρεα, το λυπαμαι

Link to comment
Share on other sites

Οντως ποσο βαρυ ειναι αραγε ?

Οταν το σχεδιαζαν οι γερμαναραδες δε σκεφτηκαν να το φτιαξουν να εχει και καλη αποδοση χωρις τη τουρμπινα ! πρεπει να το κανουν για τη νεα γενια να αλλαζεις με διακοπτη οποτε θες σε ατμοσφαιρα !

αχ τι λεεεεεω, το κακομοιρο golf ειναι μονο στη βροχη χωρις turbo να του κανει παρεα, το λυπαμαι

Το 140αρι παντως παει 1360 κιλα περιπου αν δεν κανω λαθος

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

απορω πυο κανεις δεν καταλαβε ακομα πως ο τυπος εχει ιαπωνεζο και ζηλευει και απλα ποσταρει δηθεν προβλημα. οι περισσοτεροι που ποσταρουν προβληματα, ειναι κατοχοι αλλων αυτοκινητων και απλα απο ζηλεια θελουν να γραψουν κατι να σας φοβησουν.

ακομα και χωρις τουρμπινατο 1400 τραβαει.

δεν σερνεται.

επισης κανεις που ειναι στην εγγυηση δεν ανχωνεται τοσο. τελος οταν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα δνε καθεσαι να γραφεις εδω αλλα την ιδια μερα εχεις παει συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

ΧΙ! ΧΙ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΦΥΓΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ!!!! ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ.

ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΡΙΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΠΟ LEON ΜΕΧΡΙ OCTAVIA. ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.