Jump to content
sun_night

Γιατι Με Χτυπαει Ηλεκτρικο Ρευμα Στο Αμαξι?

Recommended Posts

ενταξει παιδια φοραω μαλλινα , ενταξει και στα αλλα αυτοκινητα μου με χτυπουσε λιγο αλλα πλεων το πραγμα εχει παραγινει μιλαμε με τσακιζει τα δαχτυλα ειδικα οταν σβηνω το αμαξι και παω να κλεισω την πορτα ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια φοραω μαλλινα , ενταξει και στα αλλα αυτοκινητα μου με χτυπουσε λιγο αλλα πλεων το πραγμα εχει παραγινει μιλαμε με τσακιζει τα δαχτυλα ειδικα οταν σβηνω το αμαξι και παω να κλεισω την πορτα ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ τι μπορω να κανω?

Από προσωπική εμπειρία μην σπρώχνεις με τα δάχτυλα!!!Καλύτερα με την παλάμη που θα είναι καλυμμένη από το μάλλινο!!!Κάθε φορα το ίδιο πάθαινα!!! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία μην σπρώχνεις με τα δάχτυλα!!!Καλύτερα με την παλάμη που θα είναι καλυμμένη από το μάλλινο!!!Κάθε φορα το ίδιο πάθαινα!!! :angry:

¶λλαξε παπούτσια

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι φταινε τα παπουτσια θα ελεγα οτι φταινε η τα ελαστικα η το οτι παταω πρωτα κατω και μετα πιανω την πορτα? υπαρχει περιπτωση να φταιει ο καιρος τωρα που ειναι σκατα με λιγα λογια και να χειροτερευει η κατασταση ?

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα ότι συμβαίνει μόνο σε μένα! Και εγώ το ίδιο παθαίνω... Όταν κλείνω την πόρτα νιώθω ένα ελαφρό χτύπημα "ρεύματος" στο χέρι μου... Αλλά μάλλον φταίει ο καιρός και οι παγωνιές...

Link to comment
Share on other sites

¶λλαξε παπούτσια

+1000000

τα πιο πολλα σημιουργουν στατικο ηλεκτρισμο...εμενα το κανουν κατι μποτακια που εχω....

Link to comment
Share on other sites

ρουχα και παπουτσια ειναι οι βασικες αιτιες.προσπαθησε να αποφορτιζεις το σωμα σου βγιανοντας απο το αυτοκινητο.πατα πρωτα κατω καθως βγαινεις και συγχρονως ακουμπα το ενα χερι σου στην πανω πλευρα του αυτοκινητου ωστε να αποφορτιστεις οσο γινεται.το θεμα εκτος απο ιδιαιτερα ενοχλητικο και επωδηνο ειναι και επικινδυνο.προσεχε οταν βαζεις βενζινη οσο και αν σου φαινεται αστειο!υπαρχει κινδυνος!

Link to comment
Share on other sites

Μια απ τα ιδια και γω παιδια, αλλα εχω εντοπισει οτι ΜΟΝΟ με ενα συγκεκριμενο ζευγαρι μποτακια (caterpillar) με χτυπαει ρευμα.

Οσο πιο χοντρες σολες εχει ενα παπουτσι και μαλιστα λαστιχιενια σολα, τοσο πιο πολλυ μονωση προσφερει με αποτελεσμα να μην αποβαλεις ευκολα τον στατικο ηλεκτρισμο απο πανω σου.

παντως οταν παω για φουλαρισμα, δεν βγαινω σχεδον ποτε εξω απ το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι φταινε τα παπουτσια θα ελεγα οτι φταινε η τα ελαστικα η το οτι παταω πρωτα κατω και μετα πιανω την πορτα? υπαρχει περιπτωση να φταιει ο καιρος τωρα που ειναι σκατα με λιγα λογια και να χειροτερευει η κατασταση ?

Φοράς παπούτσια με πλαστική σόλα, φόρεσε δερμάτινα.(Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

να σου πω μεγια το πουλοβερακι;συνηθως ο στατικος ηλεκτρισμος οφειλεται στα ρουχα και σιγουρα οχι στα παπουτσια. απλως πρεπει να αποφορτιζεις το σωμα σου πριν πατησεις οπως προανεφεραν απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα το ειχα στο πολο χειμωνα καλοκαιρι. Φορτιστης μπαταριων ειχα γινει :yahoo: Μεχρι στιγμης στο γκολφ μου εχει τυχει 2 φορες...παλι καλα glare.gif

Link to comment
Share on other sites

με αθλητικα παω στη δουλια εχω καταντησει να κλεινω την πορτα με την πλάτη

Το καταλαβα!!!, δοκιμασε μια μερα με δερματινα παπουτσια και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Φορτίο έχει και το αμάξι λόγω της κίνησής του και της συνεχούς τριβής του αμαξώματος με τα μόρια του αέρα. Παλιότερα κρεμούσαν ένα λαστιχένιο κορδόνι στο πίσω μέρος κοντά στην εξάτμιση που ακουμπούσε λίγο στο έδαφος και αποφόρτιζε "γειώνοντας".

Link to comment
Share on other sites

Φορτίο έχει και το αμάξι λόγω της κίνησής του και της συνεχούς τριβής του αμαξώματος με τα μόρια του αέρα. Παλιότερα κρεμούσαν ένα λαστιχένιο κορδόνι στο πίσω μέρος κοντά στην εξάτμιση που ακουμπούσε λίγο στο έδαφος και αποφόρτιζε "γειώνοντας".

Αν ήταν λαστιχένιο πως αποφόρτιζε;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Φορτίο έχει και το αμάξι λόγω της κίνησής του και της συνεχούς τριβής του αμαξώματος με τα μόρια του αέρα. Παλιότερα κρεμούσαν ένα λαστιχένιο κορδόνι στο πίσω μέρος κοντά στην εξάτμιση που ακουμπούσε λίγο στο έδαφος και αποφόρτιζε "γειώνοντας".

Αν ήταν λαστιχένιο πως αποφόρτιζε;

Δεν ηταν ακριβώς λαστιχένιο, είχε την όψη λάστιχου αλλα μεσα ειχε ψήγματα μετάλλου με αυτον το τροπο αποφόρτιζε το αυτοκίνητο. Παλιά μεγαλεία!!!!(Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ αλλά πρέπει να πονάει.(αφού είμαι στην απόξω μου φαίνεται και λιγάκι κωμικό) :clapping: .

Μια πρόταση είναι να περάσετε το εσωτερικό με ειδικό πανί που το ύφασμα με τις ίνες του αφαιρεί τον στατικό ηλεκτρισμό που σας χτυπάει.

Και ρούχα να αλλάξετε και παπούτσια δεν θα γίνει κάτι αν ο στατικός μένει μέσα στην καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!

Αυτα με κρεπ/λαστιχενιες/πλαστικες σολες στην πυρα!

Ιδιως αυτα με κρεπ κανουν κεραυνους.

Κατα δευτερο λογο τα ρουχα.

Δοκιμασε να βαλεις και ενα λαστιχενιο πατακι, αυτα της βροχης αλλα απο τα καλα εγω εχω παρει απο VW, και θα βελτιωθει γιατι η τριβη με τα κανονικα υφασματινα πατακια δημιουργει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια φοραω μαλλινα , ενταξει και στα αλλα αυτοκινητα μου με χτυπουσε λιγο αλλα πλεων το πραγμα εχει παραγινει μιλαμε με τσακιζει τα δαχτυλα ειδικα οταν σβηνω το αμαξι και παω να κλεισω την πορτα ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ τι μπορω να κανω?

Και εγω μια απο τα ιδια, αλλα βρηκα την λυση!

Ανοιγεις την πορτα, πιανεις καποιο μερος της λαμαρινας (πχ. την ακρη της πορτας ή την γωνια, οπως σε βολευει) με το χερι και ΜΕΤΑ ΠΑΤΑΣ στο εδαφος! ΟΧΙ πριν :clapping: , καντο και θα εκπλαγεις

Link to comment
Share on other sites

Αλλη λυση θα ηταν την στιγμη που σπρωχνεις την πορτα για να κλεισει, να κανεις ενα ελαφρυ αλματακι!!!!ετσι θα γυμναζεσαι κιολας!!!!! :rofl::yahoo:sillyhorse1rb5.gifnew_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλλη λυση θα ηταν την στιγμη που σπρωχνεις την πορτα για να κλεισει, να κανεις ενα ελαφρυ αλματακι!!!!ετσι θα γυμναζεσαι κιολας!!!!! :rofl: :rofl: sillyhorse1rb5.gifnew_sugkrotima.gif

ή να την κλεινει απο το τζαμι! Τι διαολο, φανταζεσε εναν μεσα στη νυχτα και μετα απο ξενυχτι να χοροπηδαει για να κλεισει την πορτα worthy.gifworthy.gif:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Δυο μερες τωρα που φορω κατι παπουτσια με χοντρη λαστιχενια

σολα νοιωθω σαν τον Δια με τους κεραυνους στο χερι.

+1 κι από μένα .. τις τελευταίες μέρες που έχει ....κρύο και φοράω πουλόβερ γίνεται το ίδιο !

Link to comment
Share on other sites

+1 κι από μένα .. τις τελευταίες μέρες που έχει ....κρύο και φοράω πουλόβερ γίνεται το ίδιο !

Παιδες, πρωτα πιαστε την πορτα και μετα πατηστε στο εδαφος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.