Jump to content
serreos73

Αισθητηρας Βροχης Σε Golf Vi

Recommended Posts

οσοι εχετε αισθητηρα βροχης..ειστε ικανοποιημενοι απο την λειτουργια του? στο καινουργιο μου golf που το εχω δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος καθως διαπιστωνω αποκλισεις στο ρυθμο που καθαριζει τα τζαμια..με αποτελεσμα καποιες φορες να θολωνει αρκετα το τζαμι πριν ξεκινησει ενω αλλες στιγμες λειτουργει συνεχομενα με λιγες σταγονες.. υπαρχει τροπος να βγαλεις την λειτουργια του αυτοματου της βροχης και να λειτουργει με συγκεκριμενη και σταθερη χρονοκαθυστερηση?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ο διακοπτης ενα μικρο κομβιο που ρυθμιζεται;ειναι για την ευαισθησια του αισθητηρα.βαλτο το ''off''.

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε αισθητηρα βροχης..ειστε ικανοποιημενοι απο την λειτουργια του? στο καινουργιο μου golf που το εχω δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος καθως διαπιστωνω αποκλισεις στο ρυθμο που καθαριζει τα τζαμια..με αποτελεσμα καποιες φορες να θολωνει αρκετα το τζαμι πριν ξεκινησει ενω αλλες στιγμες λειτουργει συνεχομενα με λιγες σταγονες.. υπαρχει τροπος να βγαλεις την λειτουργια του αυτοματου της βροχης και να λειτουργει με συγκεκριμενη και σταθερη χρονοκαθυστερηση?

Μήπως αναφέρεσαι στην διάφορα ταχύτητας των καθαριστήρων, όταν κίνησε πάνε πιο γρήγορα και όταν είσαι σταματημένος πιο αργά.(Εδώ έπρεπε να βάλω Emoticons αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους της αναβάθμισης 9.gif)

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε αισθητηρα βροχης..ειστε ικανοποιημενοι απο την λειτουργια του? στο καινουργιο μου golf που το εχω δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος καθως διαπιστωνω αποκλισεις στο ρυθμο που καθαριζει τα τζαμια..με αποτελεσμα καποιες φορες να θολωνει αρκετα το τζαμι πριν ξεκινησει ενω αλλες στιγμες λειτουργει συνεχομενα με λιγες σταγονες.. υπαρχει τροπος να βγαλεις την λειτουργια του αυτοματου της βροχης και να λειτουργει με συγκεκριμενη και σταθερη χρονοκαθυστερηση?

Συμφωνω μαζι σου ..Και γω το εχω στο 5αρι και με μπερδευει..Αποτυχημενο σε αντιθεση με τον αισθητηρα των φωτων που δουλευει πολυ καλα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εχεις τον διακοπτη στη μηδενικη σκαλα που δε λειτουργει ο αισθητηρας..Η πρωτη (προς τα πανω δλδ το πρωτο) ειναι για τον αισθητηρα. Ε αν βρεχει βαλτο κατευθειαν στη δευτερη..

Link to comment
Share on other sites

εχει επανω στο χειριστηριο ενα κουμπακι για 4 θεσεις ευαισθησια χωρις off ομως..

δεν ηξερα πως αλλιως να το πω εξου και ''off'',βαλτο στην πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη ομως που ειναι η ελαχιστη ευαισθησια θολωνει πολυ το τζαμι..ειδικα οταν εισαι σταματημενος σε φαναρι δεν το καθαριζει οπως θα περιμενεις...γιατι εχει και αυτα τα συστημα με την ταχυτητα του αυτοκινητου..που για μενα ειναι αποτυχια..θα ρωτησω αυριο την αντιπροσωπια αν μπορει να απενεργοποιηθει και να προγραμματιστει με χρονοκαθυστερηση

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν απενεργοποιειται ο αισθητηρας βροχης και θα συμβιβαστουμε με αυτον...

απενεγοποιειται φιλε μου !!!!!

αν θυμαμαι καλα 09 central electronics επιλογη regen κατι (δεν θυμαμαι καλα) και αλλαζεις τις τιμες.

οι επιλογες που εχεις ειναι

απενεργοποιση να αναβουν τα φωτα μετα τα 160 χλμ. στο κοντερ!!!!

ρυθμιση ευαισθησιας του σενσορα στα φωτα και στην βροχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χθες κυκλοφορούσα όλη μέρα με το Golf. Μπορώ να πω ότι δουλεύει μια χαρά. Τώρα, περιπτώσεις του να σε πιτσιλάει ο μπροστά, αλλά τα νερά να μη φτάνουν μέχρι τον αισθητήρα, ή να πατάς φρένο και να τρέχουν λίγα νερά από την οροφή στον αισθητήρα ενώ το παρμπρίζ είναι στεγνό, είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα αυτοκίνητα και είναι αναπόφευκτο...

Εγώ το μόνο που θα σχολίαζα, είναι ο πίσω υαλοκαθαριστήρας, ο οποίος θα μπορούσε να συντονίζεται με τον μπροστά, από το να κρατάει δικό του σταθερό τέμπο. Όταν δεν είχε πολλή βροχή (πχ), ο μπροστά δούλευε 1 φορά και ο πίσω 3! Ενώ θα έπρεπε να δουλεύει ο πίσω 1 φορά στις 3 φορές του μπροστά. Οπότε έπρεπε να το καθαρίζω όποτε το θυμόμουν, γιατί στο αυτόματο δούλευε σε στεγνό τζάμι...

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι ιδανική η λειτουργία του αισθητήρα βροχής, αλλά όχι σε σημείο που να μη χρησιμοποιείται.

Απλά καθαρίζει με το ρυθμό που θέλει αυτός και συνήθως είναι πιο γρήγορος από όσο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο τον αισθητηρα στο τεσσαρι ειμαι πααααρα πολυ ευχαριστημενος....Καταλαβα τι τρομερη ευκολια ειναι τωρα που πηρα το εξαρι και δεν εχει... Στο κατω κατω αν δεν σου φτανει ρυθμιζεις την ευαισθησια...

Edited by kpol
Link to comment
Share on other sites

Εμενα των φωτων αλλες φορες αργει να παρει μπροστα και αλλες με το παραμικρο. Για να σβησουν δε φαινεται οτι πρεπει να εχει νταλα τον ηλιο μερικες φορες.

Εκεινο που ειναι εκνευριστικο ειναι οτι οταν αναψουν μετα τα 150/160 χλμ/ωρα μετα δεν σβηνουν ευκολα απο μονα τους.

Ο δε αισθητηρας βροχης στο αυτοματο μου δημιουργει μια καποια ανασφαλεια γιατι και αυτος μπορει να κανει τα δικα του ωρες ωρες.

παντως τα εχω στο on και ας με ταλαιπωρουν λιγακι μερικες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ή εγω κανω κατι λαθος ή ειναι οτι πιο π@π@ρια εχω δει.

Ειμουν μεσα σε Peugeot και με το που αρχισε να βρεχει ξεκινησαν οι υαλοκαθαριστηρες.

Στον γκολφ οταν βρεχει πρεπει ΕΓΩ να σηκωσω το ματσουκι 1 θεση πανω και αναλογος το ποσο βρεχει να το

παω το διακοπτακι μερικες σκαλες δεξια.

Δηλαδη εγω το καταλαβαινω πως εχουμε υαλοκαθαριστηρες Στις σκαλες 1-2-3-4(πανω,κατω απο το "ματσουκι") οπως ολα, εχουμε και 1,5-2,5-3,5-4,5(αριστερα,δεξια απο το διακοπτακι) Αλλα ΟΛΛΑ τα ρυθμιζω εγω και οχι μονο του.

Ακομα ποιο απλα. Αν εχω τους "αυτοματους" υαλοκαθαριστηρες στην 1η θεση και γινει η βροχη δυνατοτερη αυτα θα συνεχισουν τον ιδιο αργο ρυθμο και πρεπει εγω να κανω μια ακομα σκαλα δεξια!

Αυτο που ειπα δεν ειναι λαθος γιατι ετσι ειναι σε εμενα. Αν δεν ειναι το σωστο αυτο και κατι γινεται λαθος να παω

μια βολτα απο αντιπροσωπεια να τους πω την καλημερα μου.

Αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα στο αυτοματο παει αναλογως της εντασης της βροχης και της ταχυτητας.

Αν δεν δουλευει ετσι η δεν ειναι σεταρισμενο σωστα η χρειαζεται αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ή εγω κανω κατι λαθος ή ειναι οτι πιο π@π@ρια εχω δει.

Ειμουν μεσα σε Peugeot και με το που αρχισε να βρεχει ξεκινησαν οι υαλοκαθαριστηρες.

Στον γκολφ οταν βρεχει πρεπει ΕΓΩ να σηκωσω το ματσουκι 1 θεση πανω και αναλογος το ποσο βρεχει να το

παω το διακοπτακι μερικες σκαλες δεξια.

Δηλαδη εγω το καταλαβαινω πως εχουμε υαλοκαθαριστηρες Στις σκαλες 1-2-3-4(πανω,κατω απο το "ματσουκι") οπως ολα, εχουμε και 1,5-2,5-3,5-4,5(αριστερα,δεξια απο το διακοπτακι) Αλλα ΟΛΛΑ τα ρυθμιζω εγω και οχι μονο του.

Ακομα ποιο απλα. Αν εχω τους "αυτοματους" υαλοκαθαριστηρες στην 1η θεση και γινει η βροχη δυνατοτερη αυτα θα συνεχισουν τον ιδιο αργο ρυθμο και πρεπει εγω να κανω μια ακομα σκαλα δεξια!

Αυτο που ειπα δεν ειναι λαθος γιατι ετσι ειναι σε εμενα. Αν δεν ειναι το σωστο αυτο και κατι γινεται λαθος να παω

μια βολτα απο αντιπροσωπεια να τους πω την καλημερα μου.

Αυτα τα ολιγα.

Εγω νομιζω πως εχεις παρεξηγησει το θεμα του αισθητηρα βροχης....Ο αισθητηρας δεν ειναι μες στο μυαλο σου να ξερει ποτε εσυ θεωρεις οτι βρεχει λιγοτερο η περισσοτερο...Ουτε επειδη εχεις αισθητηρα αυτο σημαινει οτι θα σταματησεις να ασχολεισαι με τους υαλοκαθαριστηρες...Την διαφορα θα την δεις οταν θα βρεχει και θα βρεθεις πισω απο φορτηγο που εκει αμεσως οι υαλοκαθαριστηρες θα λειτουργησουν πιο εντονα...η σε τετοιες περιπτωσεις που η διαφορα στο νερο ειναι μεγαλη και εχει σημασια...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το παρεξηγησα καθολου.

Εχω το αυτοματο στην πιο μικρη σκαλα και ασχετος αν δεν πεφτει σταγονα

ή δεν βλεπω μπροστα μου απ'τα νερα το κανει με τον ιδιο αργο ρυθμο.Λογικα ειναι κατι λαθος το οποιο αυριο κιολας θα εχει λυθη.

Τετοιου ειδους λεπτομερειες οπως και ο αναπτηρας που δεν κρατιοταν μεσα

δεν με ενοχλουν και μακαρι να βγαζει τετοια μικρα προβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

απενεγοποιειται φιλε μου !!!!!

αν θυμαμαι καλα 09 central electronics επιλογη regen κατι (δεν θυμαμαι καλα) και αλλαζεις τις τιμες.

οι επιλογες που εχεις ειναι

απενεργοποιση να αναβουν τα φωτα μετα τα 160 χλμ. στο κοντερ!!!!

ρυθμιση ευαισθησιας του σενσορα στα φωτα και στην βροχη!!!!!

αντε αντε παλι θα σας φτιαξω¨

Coding

Byte 00: Rain Sensor Correction (Infrared Transperency at 880nm)

Byte 01: Light Sensor Correction (Transperency)

Byte 02: Options

+1 = Highway Light (για να μην αναβουν τα φωτα μετα τα 160 χλμ.)

+2 = Rain Light (στην εντονη βροχη να αναβουν τα φωτα )

+4 = Rain Closing ( σε περιπτωση που εχεται αφησει τα παραθυρα ανοιχτα και αρχισει να βρεχει ο αισθητηρας θα τα κλεισει για σας)

Notes

If a coding needs to be altered, it has to be converted from decimal (dec) to hexadecimal (hex).

Bytes are counted from right to left, starting with 0. This is backwards from what you may be used to from editing Long Codings.

Bits are counted from right to left, starting with 0.

Once converted to hex each byte has to be converted to decimal seperately.

Byte 02 coding is the sum of the individual options.

αυτες ειναι καποιες ενδεικτικες τιμες !!!!!

Example

Coding is "00217165" (dec) = "03504D" (hex)

Byte 00 = 4D (hex) = 77 (dec) = Rain Sensor Correction value is 77%

Byte 01 = 50 (hex) = 80 (dec) = Light Sensor Correction value is 80%

Byte 02 = 03 (hex) = 03 (dec) = 01+02 = Options 01 (Highway Light) and 02 (Rain Light) set

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το παρεξηγησα καθολου.

Εχω το αυτοματο στην πιο μικρη σκαλα και ασχετος αν δεν πεφτει σταγονα

ή δεν βλεπω μπροστα μου απ'τα νερα το κανει με τον ιδιο αργο ρυθμο.Λογικα ειναι κατι λαθος το οποιο αυριο κιολας θα εχει λυθη.

Τετοιου ειδους λεπτομερειες οπως και ο αναπτηρας που δεν κρατιοταν μεσα

δεν με ενοχλουν και μακαρι να βγαζει τετοια μικρα προβληματακια.

Φίλε μου, αυτό ακούγεται σαν να ΜΗΝ έχεις αισθητήρα βροχής!!! Όπως το περιγράφεις, είναι σαν να έχεις απλούς υαλοκαθαριστήρες, όπου απλά η αργή σκάλα ρυθμίζεται ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ. Αν το λεβιέ το έχεις ένα κλικ πάνω (στο αυτόματο δλδ), άσχετα σε ποιά θέση είναι το μικρό διακοπτάκι, οι υαλοκαθαριστήρες ΔΕΝ πρέπει να λειτουργούν αν ΔΕΝ βρέχει! Εγώ πολλές φορές το έχω για μέρες στο αυτόματο και δεν βρέχει, και πάω στο πλυντήριο να το πλύνω και αρχίζουν να λειτουργούν...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου συμβαινει εμενα με τον αισθητηρα βροχης..ειναι οτι εχοντας το στην δευτερη σκαλα ευαισθησιας..με την ιδια ενταση βροχης αλλαζει σημαντικα ο ρυθμος των υαλλοκαθαριστηρων..προχθες π.χ. με την ιδια ενταση (αραιες) σταγονες καθαριζε ανα 10 δευτερολεπτα και μετα απο λιγο..με την ιδια ενταση ανα δυο δευτερολεπτα..και οταν σταματησα σε φαναρι και περιμενα να ξεκινησω..ενω ειχε γεμισει το παμπριτζ και σχεδον δεν εβλεπα..δεν καθαριζε...γενικα δεν εχει σταθερη λειτουργια! και συμφωνω οτι δεν ητανε δυσκολο να υπηρχε η δυνατοτητα να επιλεξεις ειτε αισθητηρα βροχης ειτε χρονοκαθυστερηση..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αυτό ακούγεται σαν να ΜΗΝ έχεις αισθητήρα βροχής!!! Όπως το περιγράφεις, είναι σαν να έχεις απλούς υαλοκαθαριστήρες, όπου απλά η αργή σκάλα ρυθμίζεται ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ. Αν το λεβιέ το έχεις ένα κλικ πάνω (στο αυτόματο δλδ), άσχετα σε ποιά θέση είναι το μικρό διακοπτάκι, οι υαλοκαθαριστήρες ΔΕΝ πρέπει να λειτουργούν αν ΔΕΝ βρέχει! Εγώ πολλές φορές το έχω για μέρες στο αυτόματο και δεν βρέχει, και πάω στο πλυντήριο να το πλύνω και αρχίζουν να λειτουργούν...

Μια σκαλα πανω (δηλαδη "αυτοματους") και λειτουργουν κανονικοτατα δεν πα να μην πεφτει σταγονα.

Αυριο .. αυριο... new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε joop δεν πηγα σημερα λογο βαρεμαρας.

Τωρα που μαζευτηκαν πολλα θα παω μια και καλη!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειναι λιγο περιεργος ο αισθητηρας βροχης , δε λεω.αυτο που λειτουργει με τροπο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι ο πισω υαλοκαθαριστηρας(δε εχω πολυασχοληθει μαλλον). παντως μιας κ ειπωθηκε, ΕΧΕΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΦΩΤΩΝ ΤΟ GOLF 5???? πως λειτουργει κ δε το εχω ανακαλυψει ακομα? ή το δικο μου δεν εχει???withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.