Jump to content
serreos73

Αισθητηρας Βροχης Σε Golf Vi

Recommended Posts

Μια σκαλα πανω (δηλαδη "αυτοματους") και λειτουργουν κανονικοτατα δεν πα να μην πεφτει σταγονα.

Είσαι σίγουρος τότε ότι έχεις αισθητήρα βροχής??? :p Πήγαινε και κράξε! :p

Link to comment
Share on other sites

Ντρεπομαι για την ασχετοσυνη μου :p

Ε δεν φταιω εγω.. εβλεπα εκει το διακοπτακη λεω νταξει αυτα ειναι οι αυτοματοι..

Τελος παντων δεν ειναι στανταρ οι αυτοματοι στην εκδοση highline.

Πηγα και εγω με ορεξη πρωι πρωι αλλα το κοιταει και μου λεει <Αφου δεν εχεις αισθητηρα>

(δεν ειχα και στο χωριο μου αισθητηρες βροχης)

Αλλο ενα στανταρ της Peugeot που δεν εχω. :)

Σχετικα με το αλλο joop εχεις μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

:) δεν μου ηρθε τιποτα,αν θες κανε τον κοπο και στειλε το ξανα.

@ακυρο!το πηρα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω απενεργοποιημένους, και τους ανάβω για να παίρνουν μόνοι τους μόνο όταν ψιχαλίζει...

Γιατί τους είχα ξεχάσει ενεργοποιημένους, μου πέταξε ένα φορτηγό που ήταν μπροστά μου κάτι ψιλά χαλικάκια στον αισθητήρα και αμέσως πήραν οι καθαριστήρες και χραασατς... μικρές γρατσουνίτσες ανεπαίσθητες μεν, αλλά αν το προσέξεις φαίνονται!

Ρε παιδιά μηχανήματα είναι και ξεγελιώνται...Δεν με πειράζει να είναι κλειστοί!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω απενεργοποιημένους, και τους ανάβω για να παίρνουν μόνοι τους μόνο όταν ψιχαλίζει...

Γιατί τους είχα ξεχάσει ενεργοποιημένους, μου πέταξε ένα φορτηγό που ήταν μπροστά μου κάτι ψιλά χαλικάκια στον αισθητήρα και αμέσως πήραν οι καθαριστήρες και χραασατς... μικρές γρατσουνίτσες ανεπαίσθητες μεν, αλλά αν το προσέξεις φαίνονται!

Ρε παιδιά μηχανήματα είναι και ξεγελιώνται...Δεν με πειράζει να είναι κλειστοί!

Καταλήγουμε λοιπον στο συμπέρασμα οτι δεν χρειάζονται. :)

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις όμως τους αισθητήρες για τα φώτα αναγκάζεσαι να πάρεις και τον αισθητήρα βροχής στο πακέτο δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τα γκατζετακια ειναι ιδιαιτερα χρησιμα.απολαυστε τα.καποιοι κατοχοι πχ δεν εχουν αισθητηρα βροχης και τον βαζουν αργοτερα γιατι κρινουν οτι κατι αξιζει για να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας φώτων είναι απλά, από τα πιο πρακτικά πράγματα στο αμάξι.

Ο αισθητήρας βροχής όχι και τόσο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι και άχρηστος. Αλλά με τις κλιματολογικές συνθήκες της Ελλάδας, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Εγώ τον έχω στο OFF και όταν πιάσει βροχή, τον ενεργοποιώ και τον αφήνω να κάνει τη δουλειά του!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας!! Όχι να τα βγάλουμε και άχρηστα! Αν ήταν άχρηστα δεν θα τα κάνανε σιγά-σιγά μέρος του στάντερ εξοπλισμού! Εγώ πάντως πρόσφατα οδήγησα αμάξι χωρίς αισθητήρες βροχής και όλη την ώρα έριχνα καντήλια! Δουλειά δεν είχα, όλη την ώρα ασχολιόμουν με του υαλοκαθαριστήρες!! Και δεν μιλάμε να πάει κάποιος μια βόλτα 10 λεπτά. Κάντε κανένα ταξίδι με την βροχή να αυξομειώνεται και θα καταλάβετε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας!! Όχι να τα βγάλουμε και άχρηστα! Αν ήταν άχρηστα δεν θα τα κάνανε σιγά-σιγά μέρος του στάντερ εξοπλισμού! Εγώ πάντως πρόσφατα οδήγησα αμάξι χωρίς αισθητήρες βροχής και όλη την ώρα έριχνα καντήλια! Δουλειά δεν είχα, όλη την ώρα ασχολιόμουν με του υαλοκαθαριστήρες!! Και δεν μιλάμε να πάει κάποιος μια βόλτα 10 λεπτά. Κάντε κανένα ταξίδι με την βροχή να αυξομειώνεται και θα καταλάβετε...

Έτσι για αυτο λιγο που θα πηγαίνει μονο του το αυτοκίνητο μέσα απο ενα δίκτυο υπολογιστών και εσυ θα κάθεσαι συνοδηγός.

ΤΕΛΟΣ το τιμόνι θα καταργηθεί sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη ευχαρίστηση, αλλά πως λειτουργεί ποιό ?

οι αισθητηρες φωτων please!! η δεν εχεις?? καποιος που να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Τι ανακαλυψα σχετικα με τους Υαλοκαθαριστηρες: Οταν τους εχεις στην δευτερη σκαλα,που δουλευουν γρηγορα αλλα οχι στο full,τοτε εαν σταματησεις πχ σε φαναρι, τοτε χαμηλωνουν την ταχυτητα τους...COOL!!!!! new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

το manual το εχεις διαβασει καθολου;ριξτου μια ματια θα βρεις και αλλες ευχαριστες ''εκπληξεις''.

Link to comment
Share on other sites

Τι ανακαλυψα σχετικα με τους Υαλοκαθαριστηρες: Οταν τους εχεις στην δευτερη σκαλα,που δουλευουν γρηγορα αλλα οχι στο full,τοτε εαν σταματησεις πχ σε φαναρι, τοτε χαμηλωνουν την ταχυτητα τους...COOL!!!!! new_iloveyou.gif

....εγω τι ανακάλυψα οταν δουλευουν και βαλεις οπισθεν δουλευει αυτοματο ο πίσω χαχααααααα

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζεστε αχαχαχαχχα(παλι δεν εχω emoticons).

και εγω. Δεν μπορει ρε συ joop κατι πρεπει να γινεται με το φορουμ, σε ολα τα αλλα φορουμ δουλευουν ολα καλα. Μονο εδώ γινεται αυτο, τι στο διαολο γ#$%##$%$ την π#@@%^% μου.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν απενεργοποιειται ο αισθητηρας βροχης και θα συμβιβαστουμε με αυτον...

Ρε παιδια...απενεργοποιείται ο αισθητήρας...υπάρχει ένδειξη OFF...

Συγκεκριμένα με την σειρά οι ενδείξεις είναι οι εξής:

(από κάτω προς τα πάνω)

1) 1Χ (το κάνεις μια φορά κάτω και καθαρίζει μια φορά ο υαλοκαθαριστήρας και μετά σταματάει)

2) OFF (Πεθαίνουν όλα)

3) -= (Αισθητήρας, με τέσσερις ρυθμίσεις)

4) Συνεχόμενη λειτουργία

5) Γρήγορη συνεχόμενη λειτουργία

Επίσης ο αισθητήρας σε οποιαδήποτε σκάλα και να τον έχουμε ρυθμίσει, λειτουργεί σε συνάρτηση με την ταχύτητα του αυτοκινήτου. Οπότε αν είμαστε σταματημένοι είναι λογικό η συχνότητα να είναι πιο μικρή...

ΠΧ Πριν 3 μέρες πήγαινα Αίγιο με βροχή. Ο αισθητήρας στην 2η σκάλα και με ταχύτητα 130km λειτουργούσε συνεχώς λες και το είχα στην συνεχή λειτουργία..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...απενεργοποιείται ο αισθητήρας...υπάρχει ένδειξη OFF...

Συγκεκριμένα με την σειρά οι ενδείξεις είναι οι εξής:

(από κάτω προς τα πάνω)

1) 1Χ (το κάνεις μια φορά κάτω και καθαρίζει μια φορά ο υαλοκαθαριστήρας και μετά σταματάει)

2) OFF (Πεθαίνουν όλα)

3) -= (Αισθητήρας, με τέσσερις ρυθμίσεις)

4) Συνεχόμενη λειτουργία

5) Γρήγορη συνεχόμενη λειτουργία

Επίσης ο αισθητήρας σε οποιαδήποτε σκάλα και να τον έχουμε ρυθμίσει, λειτουργεί σε συνάρτηση με την ταχύτητα του αυτοκινήτου. Οπότε αν είμαστε σταματημένοι είναι λογικό η συχνότητα να είναι πιο μικρή...

ΠΧ Πριν 3 μέρες πήγαινα Αίγιο με βροχή. Ο αισθητήρας στην 2η σκάλα και με ταχύτητα 130km λειτουργούσε συνεχώς λες και το είχα στην συνεχή λειτουργία..

Τι σχέση έχουν αυτά που περιγράφεις με τον αισθητήρα βροχής?9.gif

και τι σημαίνει η έκφραση "Ο αισθητήρας στην 2η σκάλα"?11.gif

Αυτά που περιγράφεις ειναι η λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων που προφανώς έχουν ολα τα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν αυτά που περιγράφεις με τον αισθητήρα βροχής?9.gif

και τι σημαίνει η έκφραση "Ο αισθητήρας στην 2η σκάλα"?11.gif

Αυτά που περιγράφεις ειναι η λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων που προφανώς έχουν ολα τα αυτοκίνητα.

Τα παιδία πιο πάνω ανέφεραν ότι δεν μπορούν να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥΝ τον αισθητήρα βροχής. Όμως να τον απενεργοποιήσουν μπορούν...Να τον ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ δεν μπορούν...Ο αισθητήρας είναι απενεργοποιημένος..εκτός και αν έχεις τον μοχλό των Υαλοκαθαριστήρων στην θέση 3 όπως φαίνεται στην εικόνα παρακάτω..Σε οποιαδήποτε άλλη θέση ο Αισθητήρας βροχής είναι ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.

Σε ότι αφορά την φράση "Ο αισθητήρας στην 2η σκάλα" εννοώ την ΣΚΑΛΑ που είναι υπογραμμισμένη στην φωτογραφία παρακάτω..στην πάνω πλευρά του μοχλού των υαλοκαθαριστήρων

Φιλικά

Μίλτος

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω πρωτοχρησιμοποιησα τον ορο απενεργοποιηση..να κανω την διευκρινιση οπως σωστα ειπωθηκε πιο πανω, εννοουσα οτι δεν γινεται να καταργηθει ο αισθητηρας..απενεργοποιηση υπαρχει, αυτο που εγω θα προτιμουσα ειναι η διακοπτομενη μεν λειτουργια αλλα με σταθερο χρονο ανα 5" ή 10" δευτερολεπτα..αλλα να ειναι σταθερος.Το προβλημα με τον αισθητηρα δεν ειναι οτι δεν αντιλαμβανεται την βροχη ή ο βαθμος ευαισθησιας του..αλλα οτι με την ιδια σχεδον συχνοτητα βροχης..σε μια αποσταση 500 μετρων μπορεις να δεις τους υαλοκαθαριστηρες να κινουνται με διαφορετικο ρυθμο την μια πιο συχνα με δεκα π.χ. ψυχαλες πανω στο τζαμι και στα επομενα μετρα να ενεργοποιουνται καθυστερημενα οταν αρχιζει να θολωνει το τζαμι απο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.
Ηθελα να ρωτησω αν για τον αισθητηρα φωτων υπαρχει καποια ρυθμιση για την ευαισθησια του? Τα φωτα σχεδον παραμενουν ανοιχτα και σπανια σβηνουν πχ οταν ειμαι σε σκιερο μερος η πρωινη ωρα η απογευμα ειναι ανοιχτα και μονο αν χτυπαει ηλιος στον αισθητηρα σβηνουν.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις vagcom?
Μεγαλη οθονη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις vagcom?
Μεγαλη οθονη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εχω και τα 2

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.