Jump to content
nick2009

Golf Kitcar Project 2 !?

Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου ένα gofl 4 kit car .. και ασχολούμαι μόνο με αυτό στον ελεύθερο μου χρόνο, καθώς κάνω κάποιες εμφανίσεις σε track day με αυτοκίνητα φίλων και με το δικό μου το golfaki 5 gti .. για να είμαι πάντα ετοιμοπόλεμος ..

Το golfaki το οποίο θα το τελειώσω σε 1 μήνα περίπου .. θα μου δόση την ευκαιρία να δω τα βουνά του πανελλήνιου πρωταθλήματος μετά από 3 χρόνια αποχής ,,,, όμως οι κόντρες σε πιστά δεν κόβονται και σας παραθέτω το πλανώ του 2010 ..

Πριν όμως κουραστείτε να διαβάζετε και να βλέπετε φωτογραφίες από το νέο μου project . δείτε τι έκανα με το polo μου .. και τι θα κάνω με το τερατάκι που σύντομα θα τελειοποιηθεί ,,

2 φορές πρωτάθλημα και 3ος γενικής στο video 2 στα 103 πληρώματα

first step

το πρώτο project είναι με ατμοσφαιρικό κινητήρα 2000 cc. Το οποίο θα αποδίδει 250hp στις 8.300rpm

το αυτοκίνητο είναι εξολοκλήρου carbon , εκτός το πάτωμα και την οροφή,

το αυτοκίνητο βρίσκεται στο στάδιο 2ης εξέλιξης με διαχείριση DTA με αρκετές αναμονές για T/C-L/C – S-GEARBOX ..

επίσης οι εκκεντροφόροι και ο χώρος καύσης θα αντικατασταθούν όπως και οι ejectors και ο κινητήρας θα έχει περισσότερη ροπή με λίγο παραπάνω δύναμη

το κιβώτιο είναι H 6 σχέσεων με ανάκληση στροφών 530 στην αλλαγή ,, η τελική ταχύτητα του είναι 195 χιλιόμετρα στην 6 στις 8.300

το αυτοκίνητο θα ακολουθήσει επιλεγμένους αγώνες rally & up hills

το αυτοκίνητο ζυγίζει 1060 κιλά με τον οδηγό για αγώνες πίστας.. και 1150 για rally

MASTER PROJECT.. 2

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ταχύτητας μια καινούρια κατηγόρια κάνει την εμφάνιση της FORMULA SALOON , εκεί η gikas vw service , θα πρωταγωνιστήσει με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αλλά με διαφορετικό project .

Το αυτοκίνητα θα έχει υπέρ-τροφοδοτούμενο κινητήρα AGU , με turbo charger. Επίσης ο κινητήρας θα είναι υπέρ- κυβισμένος και η ισχύεις θα είναι 600hp.

Το αυτοκίνητο θα είναι με 4well drive options, καθώς η τετρακίνηση θα είναι εξολοκλήρου από τιτάνιο

Σας παραθέτω φωτογραφίες από το project 1 ..

Golf 4 kit car ..

http://yfrog.com/2mcimg1730nj

http://yfrog.com/5zcimg1727j

http://yfrog.com/1ncimg1077j

http://yfrog.com/1ncimg1061xj

http://yfrog.com/3ucimg1060cj

http://yfrog.com/jacimg1059jj

http://yfrog.com/j0cimg1058j

http://yfrog.com/j0cimg1042cj

http://yfrog.com/1ncimg1041tj

http://yfrog.com/31cimg1040oj

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεταξυ μας εγω το εχω οδηγησει το μηχανημα πριν γινουν οι βελτιωσεις και παει τον πατο του... sillyhorse1rb5.gif:whistling: . Αντε να δουμε τι ειδους αρκουδα θα βγει απο το συνεργειο του Γκικα παλι :baby:.

Link to comment
Share on other sites

Ναι .. πρώτα θα τρέξω πανελλήνιο πρωτάθλημα ..επιλεγμένους αγώνες ,

Δεν ξέρω ακόμα εάν με συμφέρει να αγοράσω ένα μαμα 1,8 , να καταθέσω πινακίδες και να το φουσκώσω από μοτέρ .. και τετρακίνηση !!!

Παντός με το ατμοσφαιρικό μοτέρ θα ήθελα να σας κάνω μια βόλτα σε ένα track day είναι ευκολοδήγητο σε σχέση με turbo charger και ο ήχος μετάξι 5800- 8300 είναι συναρπαστικός καθώς και η αίσθηση .. στα 400 μέτρα φορτώνεις και 5Η 185 χιλιόμετρα !!

Για τους τολμηρούς πρέπει να οργανωθούμε σε ένα track day .. να γίνει μια κλήρωση και να συνοδηγσούν για 3 γύρους και μετά να καθίσω εγώ στο κάθισμα του συνοδηγού !!

¨με τον γενικό διακόπτη στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεταξυ μας εγω το εχω οδηγησει το μηχανημα πριν γινουν οι βελτιωσεις και παει τον πατο του... sillyhorse1rb5.gif:clapping: . Αντε να δουμε τι ειδους αρκουδα θα βγει απο το συνεργειο του Γκικα παλι :D.

Φίλε caparu δεν έχει σχέση το αυτοκίνητο με αυτό που φτιάχνω τώρα τότε ήταν αργό

!!! κάτσε να λασκάρω λίγο από την δουλεία και θα πέσει η ομάδα επάνω και θα το τελειώσουμε νύχτα !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε caparu δεν έχει σχέση το αυτοκίνητο με αυτό που φτιάχνω τώρα τότε ήταν αργό

!!! κάτσε να λασκάρω λίγο από την δουλεία και θα πέσει η ομάδα επάνω και θα το τελειώσουμε νύχτα !!

Νυχτα νυχτα να τελειωσει και μετα να το βγαλουμε βολτα :clapping:!!! Χεχεχε. Ο Caparu ποιος ειναι? Ολο κατι γραμματα τρως τωρα τελευταια sillyhorse1rb5.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τόση δουλειά που ρίχνει δέν προλαβαίνει να φάει τίποτα άλλο και τρώει κανένα γράμμα μπάς και ρίξει λίγο την πίεση της όρεξης.....

Ωραίο το project!!!!! Καλές επιτυχίες!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τόση δουλειά που ρίχνει δέν προλαβαίνει να φάει τίποτα άλλο και τρώει κανένα γράμμα μπάς και ρίξει λίγο την πίεση της όρεξης.....

Ωραίο το project!!!!! Καλές επιτυχίες!!!!!!!!!!

Σήμερα τελείωσα την πλεξούδα .. βρήκα τα παλιό μπεκ 395 cc . φτιάχνω αύριο την τρόμπα που την είχαν να παίρνει ρεύμα από τον διακόπτη ... και όχι από ρελέ

Και Σάββατο μεσημέρι μιζάρω .. από τρίτη βγαίνω στον δρόμο να φτιάξω πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μυστικοπαθής !! αύριο το πρωί έλα να δεις από κοντά το πως δουλεύομε.. να κεράσουμε καφέ με μπουγάτσα και να παρακολουθήσεις πως εγώ μαζί με τον Μάκη θα περάσουμε την πλεξούδα η όπια είναι χειροποίητη . πάνω στο golf

Η πρόσκληση είναι ανοιχτή για οποίον θέλει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση!

Αυτές τις μέρες έχω κάτι τρεχάματα όμως και δυστυχώς δέ θα μπορέσω να έρθω.......

Σίγουρα όμως μόλις ξεμπερδέψω θα ήθελα να το δώ αυτό το project οπότε θα επικοινωνήσω μαζί σου με pm να το κανονίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Νικολα μπραβο αψογος :) παντα πρωτιες ρε φιλε

Εχθές το βράδυ με βροχή ρύθμιζα το πρόγραμμα μέχρι της 3.800 rpm .. ήταν δύσκολο να βρω ανοιχτό δρόμο και με καλό grip.... με 5η στα λιμανάκια και slick ελαστικό !!! ήμουν δημόσιος κίνδυνος ..

Σήμερα θα αφήσω την δουλεία και θα φύγω για τον παράλληλο της Θήβας .. εκεί έχει 3 χιλιόμετρα ευθεία και με τέλειο καιρό θα κάνω δουλεία !! η μπορεί να την κάνω μέσα στα μέγαρα την δουλεία.... την άλλη εβδομάδα ευελπιστώ ότι το μοτέρ θα είναι έτοιμο !! και θα ασχοληθώ μόνο με το φινίρισμα

το χειρότερο όμως είναι ότι όταν τελειώσει το αυτοκίνητο το θέλει ο πατέρας μου !! να τρέξει στην ριτσώνα με βλέπω σύντομα για άλλο project ???

Link to comment
Share on other sites

Το πράγμα έφτασε στο τέλος !! το δυναμόμετρο έδηξε 210 ρόδα και 24 κιλά ροπή .. δεν είναι κάτι το τρελό σε δύναμη . ο κόφτης θα μείνει τελικά στις 8.500 γιατί μετά δεν αποδίδει τόσο όποτε για να είμαι και λίγο safe δεν το πειράζω άλλο

Στην 6η στις 8.500 έχω 216 χιλιόμετρα είναι πολλά για αγώνες ανάβασης και rally

Όμως την επόμενη εβδομάδα θα είμαι στα μέγαρα για την πρώτο τεστ

Δεν νομίζω ότι θα κάνω κάτω από 1,07 .60 γιατί η ανάρτηση είναι με μακριά διαδρομή και τα ελαστικά θα είναι δρόμου

Εάν υπολογίσω οτι με slick έχεις 2,5 δευτερόλεπτα και 1 από ανάρτηση τότε ο χρόνος θα είναι 1.05 και κάτι .. χρόνος πολύ καλύτερος από τετρακίνητα αυτοκίνητα 500hp

Σε λίγο ετοιμάζετε βιντεακι με in car και εξωτερικά πλάνα

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευω το μερακι σου .

Μπραβο σου! Αυτο που κανεις ειναι το ονειρο μου αλλα ... Τουλαχιστον βλεπω ατομα σαν εσενα

που το κανουν και γουσταρω σαν να το κανω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια . οποίος θέλει και έχει όρεξη ας έρθει στο επόμενο track day για να καθίσει συνοδηγός για 3 γύρους

Επίσης είναι κάτι το διαφορετικό το να δεις αυτοκίνητα μέσα σε πιστά τα οποία είναι δρόμου , χωρίς roll bar, και το γυρολόγιο τους είναι εφάμιλλο με αγωνιστικά .

Θα ήθελα να σας πω ότι οι 3 τελευταίοι που συμμετέχουν σε track day τους 6 τελευταίους μήνες είναι φίλοι μου που πέρασαν από το be the driver .

Υπάρχει ενότητα στο street & racing !!

Σε λίγο καιρό θα ξέρω εάν θα γίνει το track day θα σας ενημερώσω για όσους θέλετε να έρθετε να δείτε

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια . οποίος θέλει και έχει όρεξη ας έρθει στο επόμενο track day για να καθίσει συνοδηγός για 3 γύρους

Επίσης είναι κάτι το διαφορετικό το να δεις αυτοκίνητα μέσα σε πιστά τα οποία είναι δρόμου , χωρίς roll bar, και το γυρολόγιο τους είναι εφάμιλλο με αγωνιστικά .

Θα ήθελα να σας πω ότι οι 3 τελευταίοι που συμμετέχουν σε track day τους 6 τελευταίους μήνες είναι φίλοι μου που πέρασαν από το be the driver .

Υπάρχει ενότητα στο street & racing !!

Σε λίγο καιρό θα ξέρω εάν θα γίνει το track day θα σας ενημερώσω για όσους θέλετε να έρθετε να δείτε

Μέσα! Good job...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο έχεις τελειώσει με το όπλο αλλά δεν τρέχεις πουθενά ,, τι παίζει ??

Το λέω γιατί σε έχω πετύχει 2 βράδια στην πίστα και κάτι δοκιμάζεις αλλά μες το βράδυ τι αποτέλεσμα θα έχεις ??

Το μοτέρ 2 ποτέ θα το βάλεις πάνω , φήμες στα στέκια τον drifter, και gp 1 μιλάνε για χρόνους που θα σπάσουν ρεκόρ σε f2 , και open ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο έχεις τελειώσει με το όπλο αλλά δεν τρέχεις πουθενά ,, τι παίζει ??

Το λέω γιατί σε έχω πετύχει 2 βράδια στην πίστα και κάτι δοκιμάζεις αλλά μες το βράδυ τι αποτέλεσμα θα έχεις ??

Το μοτέρ 2 ποτέ θα το βάλεις πάνω , φήμες στα στέκια τον drifter, και gp 1 μιλάνε για χρόνους που θα σπάσουν ρεκόρ σε f2 , και open ..

Η ΩΡΑ είναι 21.: 57 και είμαι στο μαγαζί και ετοιμάζω τρελό γέλιο σε κάτι ατομοσφερικούς τύπους με ιπποδυνάμεις 295 ρόδα στις 11 000 rpm,,

Είδη τρωνε πολύ ξύλο σε μέγαρα και Σέρρες , απλά περιμένω κάτι καλύτερο σε διοργάνωση αγώνα , τι να παω σε track day ?? formula saloon θα παω που έχει και driving level

Όσο για το μοτέρ 2 … δεν θα αντέξει 20 γύρους 14προς 1 έχει συμπίεση και το βύθισμα της εισαγωγής το κάνει το μοτέρ να ξυπνάει μετά τις 6 .000 rpm ..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα , θα βγω για το πρώτο στρώσιμο του μοτέρ by gikas.gr

Ελπίζω να μην ξεραθώ από κανένα πρόβλημα νεότητας που θα παρουσιαστεί από κανένα fun.. έλικας ψύξης είναι το fun , η κανένα μπεκ που είναι καινούρια ?? γιατί ότι βγάλει στο στρώσιμο πρέπει να το δήξει ..

Από λιμανάκια μεριά και μετά ολυμπιακό χωριό ,, κρίμα που στρώνω

Link to comment
Share on other sites

Η ΩΡΑ είναι 21.: 57 και είμαι στο μαγαζί και ετοιμάζω τρελό γέλιο σε κάτι ατομοσφερικούς τύπους με ιπποδυνάμεις 295 ρόδα στις 11 000 rpm,,

Είδη τρωνε πολύ ξύλο σε μέγαρα και Σέρρες , απλά περιμένω κάτι καλύτερο σε διοργάνωση αγώνα , τι να παω σε track day ?? formula saloon θα παω που έχει και driving level

Όσο για το μοτέρ 2 … δεν θα αντέξει 20 γύρους 14προς 1 έχει συμπίεση και το βύθισμα της εισαγωγής το κάνει το μοτέρ να ξυπνάει μετά τις 6 .000 rpm ..

Δεν μου απαντισες στην ερωτιση μου ? τι κανεις το βραδυ στην πιστα , και τι χρονο γυρνας ,

Ρε συ Νικολα θελω να σου φερω κατι ζαντες για ζυγοσταθμμιση , μαλον ενας φιλος θα στις φερει γιατι εγω δεν προλαβαινω να παρω ανασα , off topic αλλα τωρα το εχω ευκαιρο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.