Jump to content
BoGos

Aπενεργοποίηση Esp Golf Gti Mk Vi

Recommended Posts

το ESP μπορεί να απενεργοποιηθεί πλήρως βγάζοντας την ασφάλεια του......

Βέβαια βγάζοντας την ασφάλεια μαζί με το ESP απενεργοποιείται και το ABS

Προσοχή σε ότι και αν κάνετε

Edited by k.pil
Link to comment
Share on other sites

το ESP μπορεί να απενεργοποιηθεί πλήρως βγάζοντας την ασφάλεια του......

Βέβαια βγάζοντας την ασφάλεια μαζί με το ESP απενεργοποιείται και το ABS

Προσοχή σε ότι και αν κάνετε

Είσαι απολύτως σίγουρος γι' αυτό?

Ποια ακριβώς ασφάλεια είναι?

Αν βγάλεις την ασφάλεια και πατήσεις-έστω και ελαφρά- φρένο με το αριστερό πόδι (εννοείται με το δεξί να μένει στο γκάζι)

δεν επεμβαίνουν τα ηλεκτρονικά "κόβοντας" τον κινητήρα?

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωριζω αυτο, απλα ειχα την απορια τι γντ στα 6αρια οταν απενεργοποιεις το esp και στην ουσια δν απενεργοποιηται οπως λενε ατομα με 6αρια... τι απενεργοποιηται εκει??

Με το ESP off γινεται οφφ μονο το αντι-σπιν απο οτι λετε, τωρα στο θεμα πως συνεργαζονται εφοσον το αντι-σπιν ειναι οφφ

θα σας απαντησω οτι οταν κανεις ταρζανιες ασχετος του οτι το ESP σε σταματαει κοβει και το γκαζι

οποτε ναι μεν σε αφηνει να σπινιαρις(σε ευθειες) αλλα οταν μπει το ESP σου κλεινει το γκαζι.

Link to comment
Share on other sites

Με το ESP off γινεται οφφ μονο το αντι-σπιν απο οτι λετε, τωρα στο θεμα πως συνεργαζονται εφοσον το αντι-σπιν ειναι οφφ

θα σας απαντησω οτι οταν κανεις ταρζανιες ασχετος του οτι το ESP σε σταματαει κοβει και το γκαζι

οποτε ναι μεν σε αφηνει να σπινιαρις(σε ευθειες) αλλα οταν μπει το ESP σου κλεινει το γκαζι.

..και γιατί δεν το λένε ASR OFF τότε hmmm.gifhmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες! Άλλο έψαχνα, αλλού βρέθηκα οπότε με την ευκαιρία να κάνω και μια σχετική με το θέμα ερώτηση!

Έχω το golf 6 tsi 160 με το γνωστό ESP Off που απλά απενεργοποιεί το ASR! Διάβασα εδώ πως βγάζοντας την ασφάλεια του ABS, βγαίνουν και τα ESP και ASR(χωρίς να χρειαστεί να πατάω ESP Off), έτσι;

Υπάρχει καμιά πατέντα για να μπορώ αντί να βάζω και να βγάζω τις ασφάλειες να μπορώ να πατάω ένα κουμπάκι και να "αποσυμπλέκεται"(εντός πολλών εισαγωγικών) η ασφάλεια του ABS;;;

Να πατάω δλδ ένα κουμπάκι και να απομονώνει την ασφάλεια του ABS σαν να την είχα βγάλει;

Υ.Γ Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει πως αφαιρείτε η ασφάλεια του ABS;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες! ¶λλο έψαχνα, αλλού βρέθηκα οπότε με την ευκαιρία να κάνω και μια σχετική με το θέμα ερώτηση!

Έχω το golf 6 tsi 160 με το γνωστό ESP Off που απλά απενεργοποιεί το ASR! Διάβασα εδώ πως βγάζοντας την ασφάλεια του ABS, βγαίνουν και τα ESP και ASR(χωρίς να χρειαστεί να πατάω ESP Off), έτσι;

Υπάρχει καμιά πατέντα για να μπορώ αντί να βάζω και να βγάζω τις ασφάλειες να μπορώ να πατάω ένα κουμπάκι και να "αποσυμπλέκεται"(εντός πολλών εισαγωγικών) η ασφάλεια του ABS;;;

Να πατάω δλδ ένα κουμπάκι και να απομονώνει την ασφάλεια του ABS σαν να την είχα βγάλει;

Υ.Γ Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει πως αφαιρείτε η ασφάλεια του ABS;

Εκανα πλακα λιγο ποιο πανω λεγοντας "βαλε ενα διακοπτη" μην μου πεις οτι το πιστεψες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πλακα λιγο ποιο πανω λεγοντας "βαλε ενα διακοπτη" μην μου πεις οτι το πιστεψες!!!!

Δεν διάβασα κάτι τέτοιο απλά επειδή λέτε πως τα ABS και ESP,ASR απενεργοποιούνται με μία ασφάλεια δεν θα ήταν ηλεκτρολογικά πραγματοποιήσιμο να έχουμε ένα διακόπτη που άλλοτε επιτρέπει επαφή και άλλοτε όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιείται από μια ασφάλεια πιστεύω πως οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος μπορεί να σου συνδέσει έναν διακόπτη... Δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τον κατανεμητή της πέδησης μόνο, αλλά αφού το χει κάνει ο Γκίκας λογικά δε θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιείται από μια ασφάλεια πιστεύω πως οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος μπορεί να σου συνδέσει έναν διακόπτη... Δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τον κατανεμητή της πέδησης μόνο, αλλά αφού το χει κάνει ο Γκίκας λογικά δε θα υπάρχει.

Σήμερα απενεργοποίησα ABS και ESP βγάζοντας την αντίστοιχη ασφάλεια...! Και γω πιστεύω πως αφού είναι απλά θέμα μια ασφάλειας, σίγουρα θα μπορεί να τοποθετηθεί ένα διακοπτάκι!

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω midkin 'date = = '19 Φεβρουάριος 2010 - timestamp 13:16:19 'post = '1266578179' = '368551 ]

Σήμερα απενεργοποίησα ABS και ESP βγάζοντας την αντίστοιχη ασφάλεια ...! Και γω πιστεύω πως αφού είναι απλά θέμα μια ασφάλειας, σίγουρα θα μπορεί να τοποθετηθεί ένα διακοπτάκι!

[/ quote]

Μήπως δεν είναι απλά θέμα μιας μόνον ασφάλειας αλλά θέμα δύο "ασφαλειών". Μιας του αυτοκινήτου και μιας της δικιάς σου και των άλλων που χρησιμοποιούν το δρόμο.

Η ύπαρξη του ABS και ESP σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο θεωρείται πια εκ' των ουκ άνευ.Η αξία τους αποδεικνύεται πλέον και στατιστικά. ¶ρα η άπενεργοποίησή τους μόνο σε ελεγχόμενο περιβάλλον (όπως π.χ. μιας πίστας) πιθανόν να έχει λογο ύπαρξης.Αποψή μου βέβαια είναι ότι και στην πίστα αν μπεις με σκοπό το να μάθεις το αυτοκίνητό σου και να προάγεις την ικανότητά σου ως οδηγός, καλά είναι να το κάνεις με τα ηλεκτρονικά ΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι απλά θέμα μιας μόνον ασφάλειας αλλά θέμα δύο "ασφαλειών". Μιας του αυτοκινήτου και μιας της δικιάς σου και των άλλων που χρησιμοποιούν το δρόμο.
Ξέρεις εσύ πως χρησιμοποιώ εγώ το αμάξι μου; Ξέρεις εσύ αν κινούμε εγώ με ESP ή χωρίς; Υποστήριξα ποτέ εγώ πως θα κάνω τις βόλτες μου στην πόλη ή στην Αττική οδό χωρίς ESP και ABS; Κάνε μου τη χάρη και βάλε πίσω στο εγκέφαλο σου την ασφάλεια της όρασης μην πως τίποτα χειρότερο... Τώρα όσον αφορά το πως θέλει να οδηγεί ο καθένας σε ελεγχόμενες συνθήκες (βλ.πίστα) συγνώμη κιόλας αλλά δεν θα σε ρωτήσουμε.(!) Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω ημερομηνία midkin '= = '19 Φεβρουάριος 2010 - timestamp 19:11:02 '= μετά '1266599462' = '368625 ]

Ξέρεις εσύ πως χρησιμοποιώ εγώ το μου αμάξι; Ξέρεις εσύ αν κινούμε εγώ με ή χωρίς ESP? Υποστήριξα ποτέ εγώ πως θα κάνω τις βόλτες μου στην πόλη ή στην Αττική οδό χωρίς ESP και ABS; Κάνε μου τη χάρη και βάλε πίσω στο εγκέφαλο σου την ασφάλεια της όρασης μην πως τίποτα χειρότερο ... Τώρα όσον αφορά το πως θέλει να οδηγεί ο καθένας σε ελεγχόμενες συνθήκες (βλ.πίστα) συγνώμη κιόλας αλλά δεν θα σε ρωτήσουμε. (!)

[/ Quote]

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο του εκνευρισμού σου και την αγένεια και επιθετικότητα που διακρίνω στο post σου . Το φόρουμ είναι δημόσιο και όσα γράφει ο καθένας μας διαβάζονται και από άλλους. Απλά εξέφρασα την άποψή μου και μάλιστα ανέφερα ότι η πιθανή απενεργοποίηση του ABS και ESP πρέπει να γίνεται σε ελεγχόμενες συνθήκες όπως μιας πίστας. Που διαφωμνείς σε αυτό?

Τα υπόλοιπα που είπες απλά τα προσπερνώ για να μη δυναμιτήσω το διαλογο.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι απλά θέμα μιας μόνον ασφάλειας αλλά θέμα δύο "ασφαλειών". Μιας του αυτοκινήτου και μιας της δικιάς σου και των άλλων που χρησιμοποιούν το δρόμο.
Δηλαδή εσύ θεωρείς πως αυτό δεν θα έπρεπε να με προσβάλει; Εγώ το εκλαμβάνω ως άκρως ειρωνικό...
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινεται midkin με ενα διακοπτακι να απενεργοποιεις το abs.θυμαμαι τα αυτοκινητα του safetrack που για τις δοκιμες φρεναρισματος χωρις abs παταγαν ενα διακοπτακι και απενεργοποιουνταν πληρως.ρωτα σε καποιον εμπειρο μηχανικο/ηλεκτρολογο .

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινεται midkin με ενα διακοπτακι να απενεργοποιεις το abs.θυμαμαι τα αυτοκινητα του safetrack που για τις δοκιμες φρεναρισματος χωρις abs παταγαν ενα διακοπτακι και απενεργοποιουνταν πληρως.ρωτα σε καποιον εμπειρο μηχανικο/ηλεκτρολογο .

Θα το κοιτάξω καλύτερα το θέμα μέσα στην επόμενη εβδομάδα! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω midkin 'date = = '19 Φεβρουάριος 2010 - timestamp 13:16:19 'post = '1266578179' = '368551 ]

Σήμερα απενεργοποίησα ABS και ESP βγάζοντας την αντίστοιχη ασφάλεια ...! Και γω πιστεύω πως αφού είναι απλά θέμα μια ασφάλειας, σίγουρα θα μπορεί να τοποθετηθεί ένα διακοπτάκι!

[/ quote]

Μήπως δεν είναι απλά θέμα μιας μόνον ασφάλειας αλλά θέμα δύο "ασφαλειών". Μιας του αυτοκινήτου και μιας της δικιάς σου και των άλλων που χρησιμοποιούν το δρόμο.

Η ύπαρξη του ABS και ESP σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο θεωρείται πια εκ' των ουκ άνευ.Η αξία τους αποδεικνύεται πλέον και στατιστικά. ¶ρα η άπενεργοποίησή τους μόνο σε ελεγχόμενο περιβάλλον (όπως π.χ. μιας πίστας) πιθανόν να έχει λογο ύπαρξης.Αποψή μου βέβαια είναι ότι και στην πίστα αν μπεις με σκοπό το να μάθεις το αυτοκίνητό σου και να προάγεις την ικανότητά σου ως οδηγός, καλά είναι να το κάνεις με τα ηλεκτρονικά ΟΝ.

+1

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω midkin 'date = = '19 Φεβρουάριος 2010 - timestamp 19:38:02 'post = '1266601082' = '368627 ]

Δηλαδή εσύ θεωρείς πως αυτό δεν θα έπρεπε να προσβάλει με? Εγώ το εκλαμβάνω ως άκρως ειρωνικό ...

[/ quote]

Το pοst μου είχε και συνέχεια. Δεν σταματούσε εκεί.Ήταν σαφές νομίζω ότι η άποψή μου είναι η απενεργοποίηση των ESP-ABS πρέπει να γίνεται σε ελεγχόμενο περιβάλλον για την ασφάλεια όλων και από ότι φάνηκε στη συνέχεια συμφωνείς και συ.

Τέλος πάντων δεν νομίζω ότι διαφωνούμε επί της ουσίας. Ας σταματήσει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ θεωρείς πως αυτό δεν θα έπρεπε να με προσβάλει; Εγώ το εκλαμβάνω ως άκρως ειρωνικό...

Δεν ειναι καθολου ειρωνικο γιατι ο @PERIS μιλαει απλα για την ασφαλεια των αλλων. Εκτος αν εσυ θεωρεις την ασφαλεια των αλλων και κατ' επεκταση και την ζωη τους μια ειρωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ειρωνικο γιατι ο @PERIS μιλαει απλα για την ασφαλεια των αλλων. Εκτος αν εσυ θεωρεις την ασφαλεια των αλλων και κατ' επεκταση και την ζωη τους μια ειρωνία.

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.