Jump to content
passat_doc

Επιλογή Kit Xenon

Recommended Posts

Μιας και αποφάσισα να πάρω ένα κιτ xenon, θα ήθελα να διαλέξω κάτι ποιοτικό. Γι΄αυτό θα ήθελα τις απόψεις και τις εμπειρίες σας...

Ένα κιτ που βρήκα είναι αυτό της siemens http://www.11111.gr/index.php?target=products&product_id=32071...

Εννοείται β'εβαια πως ψάχνω για κιτ συμβατό με cunbus!

Από Philips τι παίζει? :p

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

απο προσωπικη μου εμπειρια προτεινω δαγκωτο κιτ mtec απλα μακραν το καλυτερο αλλα ακριβουτσικο.

Δε παίζει να τη δώσω τη 300άρα για mtec... Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί ελάχιστα οπότε δε θα γράψουν πολλές ώρες λειτουργίας τα ballast και συνεπώς δε πολυφοβάμαι τη μείωση της απόδοσης. :drinks:

Το συγκεκριμένo κιτ που αναφέρω πιο πάνω είναι στα 55w ενώ άλλα κιτ στα 35w, ποια η διαφορά??? new_rtfm.gif

Για δείτε και αυτό το κιτ: http://xenon*μη επιτρεπόμενο @ URL*/shop?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=40&category_id=3

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα γιατρέ, αν θέλεις να βάλεις xenon, να πάρεις πρώτα κάποιο aftermarket φανάρι με projectors και μετά να πάρεις και κάποιο κιτ xenon. Ο λόγος? Αν βάλεις τα xenon στα μαμά φανάρια τα οποία έχουν κάτοπτρα, εκτός ότι θα τυφλώνεις τους απέναντι και θα ακούς ένα κάρο μπινελίκια κάθε βράδυ, το "πρόβλημα της διασποράς" θα έχει μειονεκτήματα και σε εσένα. Μπορεί όταν τα ανάβεις να φαίνεται ένα δυνατό άσπρο φως, το πρώτο βράδυ όμως που θα κυκλοφορήσεις και θα είναι βροχή, σε δρόμο χωρίς φωτισμό και με κίνηση από απέναντι, θα λες "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ, ΟΕΟ??". Και σου τα λέω αυτά έχοντας εμπειρία από 3 αυτοκίνητα με μαμά κάτοπτρα και κιτ xenon.

Αν θέλεις xenon, θα πρέπει να τα σκάσεις και να πάρεις και φανάρια με projectors, τα οποία δεν θα σκορπίζουν το φως (προσωπική μου άποψη). Διαφορετικά, και ακόμη πιο οικονομικά, μπορείς απλά να συμβουλευτείς τον Καθηγητή και να πάρεις ένα σετ πολύ καλές λευκές λάμπες και να βελτιώσεις τον φωτισμό σου (εξάλλου λες ότι δεν κυκλοφορεί και πολύ το αμάξι). Του Γιώργου πάντως (Professor), τα φώτα του φαίνονται λες κι έχει xenon...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα γιατρέ, αν θέλεις να βάλεις xenon, να πάρεις πρώτα κάποιο aftermarket φανάρι με projectors και μετά να πάρεις και κάποιο κιτ xenon. Ο λόγος? Αν βάλεις τα xenon στα μαμά φανάρια τα οποία έχουν κάτοπτρα, εκτός ότι θα τυφλώνεις τους απέναντι και θα ακούς ένα κάρο μπινελίκια κάθε βράδυ, το "πρόβλημα της διασποράς" θα έχει μειονεκτήματα και σε εσένα. Μπορεί όταν τα ανάβεις να φαίνεται ένα δυνατό άσπρο φως, το πρώτο βράδυ όμως που θα κυκλοφορήσεις και θα είναι βροχή, σε δρόμο χωρίς φωτισμό και με κίνηση από απέναντι, θα λες "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ, ΟΕΟ??". Και σου τα λέω αυτά έχοντας εμπειρία από 3 αυτοκίνητα με μαμά κάτοπτρα και κιτ xenon.

Αν θέλεις xenon, θα πρέπει να τα σκάσεις και να πάρεις και φανάρια με projectors, τα οποία δεν θα σκορπίζουν το φως (προσωπική μου άποψη). Διαφορετικά, και ακόμη πιο οικονομικά, μπορείς απλά να συμβουλευτείς τον Καθηγητή και να πάρεις ένα σετ πολύ καλές λευκές λάμπες και να βελτιώσεις τον φωτισμό σου (εξάλλου λες ότι δεν κυκλοφορεί και πολύ το αμάξι). Του Γιώργου πάντως (Professor), τα φώτα του φαίνονται λες κι έχει xenon...

Ρε Νίκο με δουλεύεις? Μεσαία σκάλα projector έχω... :drinks:

Θυμάσαι που είχε βάλει και ο Δημήτρης?

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27580

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Ρε Νίκο με δουλεύεις? Μεσαία σκάλα projector έχω... pardon.gif

Θυμάσαι που είχε βάλει και ο Δημήτρης?

http://www.vwclub.gr...showtopic=27580

Έχει δίκιο Πρόεδρε!!!Αχ είδες το πολύ το τρέξιμο τελευταία που οδηγεί??!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νίκο με δουλεύεις? Μεσαία σκάλα projector έχω... :good:

Θυμάσαι που είχε βάλει και ο Δημήτρης?

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27580

Έχει δίκιο Πρόεδρε!!!Αχ είδες το πολύ το τρέξιμο τελευταία που οδηγεί??!!

B):blush:

Sorry ρε παιδιά... όπως λέει και ο Γιώργος, το πολύ το τρέξιμο με πείραξε μάλλον... Πάλι καλά που κανονίσαμε και νωρίς για την τούρτα του club και θα μπορέσω να έρθω...

Link to comment
Share on other sites

Ά λλα κιτ είναι στα 35 w, και άλλα στα 55...

Ποία η διαφορά? Στην απόδοση? Ποιό είναι κατάλληλο για το passat? :rolleyes:

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι στα 35 W είναι και τα γνήσια xenon.Βάλε με 35 W και έτσι θα έχεις μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας που συνεπάγεται-έστω και αν αυτή είναι αμελητέα- χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου.:thumbsup:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι στα 35 W είναι και τα γνήσια xenon.Βάλε με 35 W και έτσι θα έχεις μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας που συνεπάγεται-έστω και αν αυτή είναι αμελητέα- χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου.B)

Είναι 70% πιο δυνατά τα κιτ των 55 w , αλλά λογικά θα ζεσταίνονται παραπάνω... Πάντως γνωστες εταιρίες όπως philips βγάζουν και στα 35 και στα 55 w <_<

Tώρα γιατί δε ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αποφάσισα να πάρω ένα κιτ xenon, θα ήθελα να διαλέξω κάτι ποιοτικό. Γι΄αυτό θα ήθελα τις απόψεις και τις εμπειρίες σας...

Ένα κιτ που βρήκα είναι αυτό της siemens http://www.11111.gr/index.php?target=products&product_id=32071...

Εννοείται β'εβαια πως ψάχνω για κιτ συμβατό με cunbus!

Από Philips τι παίζει? :D

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΠΑΣΣΑΤ ΜΟΥ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ PHILLIPS ΑΠΟ ΤΗΝ XENONCAR ΣΤΗ ΚΑΛΛΙΘΕΑ(3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗ ΧΙΟ ΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ(WWW.GADGETSPLANET.GR)ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΠΑΣΣΑΤ ΜΟΥ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ PHILLIPS ΑΠΟ ΤΗΝ XENONCAR ΣΤΗ ΚΑΛΛΙΘΕΑ(3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗ ΧΙΟ ΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ(WWW.GADGETSPLANET.GR)ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ

Ακόμα ψάχνομαι... Σημασία έχει να βάλουμε κάτι ποιοτικό, χωρίς προβλήματα! Μέχρι τώρα ψηφίζω το κιτ (slim όμως) της philips...

Tα siemens είναι πιο οικονομικά αλλά δε τα έχω ξανακούσει

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ψάχνομαι... Σημασία έχει να βάλουμε κάτι ποιοτικό, χωρίς προβλήματα! Μέχρι τώρα ψηφίζω το κιτ (slim όμως) της philips...

Tα siemens είναι πιο οικονομικά αλλά δε τα έχω ξανακούσει

ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ VW ΣΤΟ ΦΙΛΛΙΠΑΙΟ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΕΝΑ ΚΙΤ ΚΟΡΕΑΤΙΚΟ 200 ΕΥΡΩ ΣΥΝ 90 Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.ΚΑΤΑ 99% ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΑΠΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ VW ΣΤΟ ΦΙΛΛΙΠΑΙΟ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΕΝΑ ΚΙΤ ΚΟΡΕΑΤΙΚΟ 200 ΕΥΡΩ ΣΥΝ 90 Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.ΚΑΤΑ 99% ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΑΠΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ

Καλό είναι να μη γράφεις με κεφαλαία σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ...

Κορεάτικο και 200 ευρώ πολλά μου φαίνονται, όταν της philips έχει 170!!!

¶σε που στην αντιπροσωπεία της περιοχής μου, μου ζήτησαν μόνο 20 ευρώ λέγοντας ότι μπορώ και μόνος να τα βάλω.

Φανάρι με τίποτα δε χρειάζεται να βγεί. Απλά ανοίγεις μια τρύπα στο λαστιχένιο καπάκι τησ μεσαίας σκάλας, βγάζεις τη λάμπα αλογόνου και στη συνέχεια τοποθετείς τη λάμπα xenon, η οποία θα πάρει ρεύμα απ το μαμά-υπάρχον φυς. Στερεώνεις μετά κάπου στο χώρο του κινητήρα τα ballast και είσαι έτοιμος. Η τρύπα στο καπάκι καλύπτεται με τάπα που περιλαμβάνεται στο κιτ...

90 ευρώ τοποθέτηση??? Ούτε οι γιατροί δε παίρνουν τόσα... Μιλάμε για ένα τέταρτο δουλειά!!!

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μη γράφεις με κεφαλαία σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ...

Κορεάτικο και 200 ευρώ πολλά μου φαίνονται, όταν της philips έχει 170!!!

¶σε που στην αντιπροσωπεία της περιοχής μου, μου ζήτησαν μόνο 20 ευρώ λέγοντας ότι μπορώ και μόνος να τα βάλω.

Φανάρι με τίποτα δε χρειάζεται να βγεί. Απλά ανοίγεις μια τρύπα στο λαστιχένιο καπάκι τησ μεσαίας σκάλας, βγάζεις τη λάμπα αλογόνου και στη συνέχεια τοποθετείς τη λάμπα xenon, η οποία θα πάρει ρεύμα απ το μαμά-υπάρχον φυς. Στερεώνεις μετά κάπου στο χώρο του κινητήρα τα ballast και είσαι έτοιμος. Η τρύπα στο καπάκι καλύπτεται με τάπα που περιλαμβάνεται στο κιτ...

90 ευρώ τοποθέτηση??? Ούτε οι γιατροί δε παίρνουν τόσα... Μιλάμε για ένα τέταρτο δουλειά!!!

[/qu

Τα κορεατικα τοσο εχουν και πιο ακριβα τα εχω βρει.Οσο για την αντιπροσωποια πες μου ποια εννοεις να παω εκει να τα βαλω με 20 ευρω γιατι κιτ βρισκω εξω πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μη γράφεις με κεφαλαία σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ...

Κορεάτικο και 200 ευρώ πολλά μου φαίνονται, όταν της philips έχει 170!!!

¶σε που στην αντιπροσωπεία της περιοχής μου, μου ζήτησαν μόνο 20 ευρώ λέγοντας ότι μπορώ και μόνος να τα βάλω.

Φανάρι με τίποτα δε χρειάζεται να βγεί. Απλά ανοίγεις μια τρύπα στο λαστιχένιο καπάκι τησ μεσαίας σκάλας, βγάζεις τη λάμπα αλογόνου και στη συνέχεια τοποθετείς τη λάμπα xenon, η οποία θα πάρει ρεύμα απ το μαμά-υπάρχον φυς. Στερεώνεις μετά κάπου στο χώρο του κινητήρα τα ballast και είσαι έτοιμος. Η τρύπα στο καπάκι καλύπτεται με τάπα που περιλαμβάνεται στο κιτ...

90 ευρώ τοποθέτηση??? Ούτε οι γιατροί δε παίρνουν τόσα... Μιλάμε για ένα τέταρτο δουλειά!!!

[/qu

Τα κορεατικα τοσο εχουν και πιο ακριβα τα εχω βρει.Οσο για την αντιπροσωποια πες μου ποια εννοεις να παω εκει να τα βαλω με 20 ευρω γιατι κιτ βρισκω εξω πολυ καλα

Είναι εκτός Αθηνών η αντιπροσωπεία... Πάντως μπορείς και μόνος να τα τοποθετήσεις.

Κάποιος που έχει βάλει κιτ xenon θέλω να μου πεί αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση το φανάρι ωστε να πετύχουμε σωστή δέσμη

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια μικρη βοηθεια.θελω να βαλω στο passat μου xenon και ακουσα παρα πολλα,οτι μπορει να καει το μοτερ του υαλοκαθαριστηρα και ο εγκεφαλος.ισχυει κατι τετοιο?δωστε μου τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλε κάποιος από του συμμετέχοντες στη κουβέντα, xenon φώτα? Αν ναι, ποια ήταν η επιλογή του και ποιες οι εντυπώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλε κάποιος από του συμμετέχοντες στη κουβέντα, xenon φώτα? Αν ναι, ποια ήταν η επιλογή του και ποιες οι εντυπώσεις???

Άλλαξα το ένα φανάρι λόγω ατυχήματος και έχει διαφορετικό ντουί που χρειάζεται κάποιον αντάπτορα για χενον...

Αυτον τον αντάπτορα δε μπορώ να βρώ και έχω μείνει πίσω.

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ

Δείτε τη φωτό

post-12347-127875614925_thumb.jpg

Edited by passat-doc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

¶λλαξα το ένα φανάρι λόγω ατυχήματος και έχει διαφορετικό ντουί που χρειάζεται κάποιον αντάπτορα για χενον...

Αυτον τον αντάπτορα δε μπορώ να βρώ και έχω μείνει πίσω.

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ

Δείτε τη φωτό

Αν είναι ίδιο μ' αυτό που είχαν τα δικά μου φανάρια, τότε ανοίγεις λίγο τη τρύπα που μπαίνουν τα ποδαράκια της λάμπας, για να περάσουν τα καλώδια για τα xenon.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ίδιο μ' αυτό που είχαν τα δικά μου φανάρια, τότε ανοίγεις λίγο τη τρύπα που μπαίνουν τα ποδαράκια της λάμπας, για να περάσουν τα καλώδια για τα xenon.

Και αν θελήσεις να βάλεις ξανά απλές λάμπες? Τελικά έβαλες xenon στο passat?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλε κάποιος από του συμμετέχοντες στη κουβέντα, xenon φώτα? Αν ναι, ποια ήταν η επιλογή του και ποιες οι εντυπώσεις???

Τελικα εβαλα στον Φιλλιπαιο.200 + 90 η τοποθετηση με 2 χρονια εγγυηση.εδωσα κατι παραπανω αλλα οταν ειδα οτι μου κατεβασε ολον τον προφυλακτηρα κατω ,εβγαλε τα δυο φαναρια για την καλυτερη τοποθετηση,ειπα χαλαλι.αντε να εκανε κατι τετοιο καποιος αλλος που δεν ξερει το αμαξι και να πηγαινει ψαχνοντας.ασε που το παλικαρι εχει το ιδιο αμαξι και τα εχει βαλει και ο ιδιος.απο αποδοση φανταστικα, ασε που ουτε ρυθμιση δε χρειαστηκε να κανει με το μηχανημα.ταιριαξανε ακριβως.αυτα παιδες

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα στον Φιλλιπαιο.200 + 90 η τοποθετηση με 2 χρονια εγγυηση.εδωσα κατι παραπανω αλλα οταν ειδα οτι μου κατεβασε ολον τον προφυλακτηρα κατω ,εβγαλε τα δυο φαναρια για την καλυτερη τοποθετηση,ειπα χαλαλι.αντε να εκανε κατι τετοιο καποιος αλλος που δεν ξερει το αμαξι και να πηγαινει ψαχνοντας.ασε που το παλικαρι εχει το ιδιο αμαξι και τα εχει βαλει και ο ιδιος.απο αποδοση φανταστικα, ασε που ουτε ρυθμιση δε χρειαστηκε να κανει με το μηχανημα.ταιριαξανε ακριβως.αυτα παιδες

Είχες το φανάρι που κουμπώνει η λάμπα πάνω, ή αυτό με το ντουί που φαίνεται στη φωτό που ανέβασα σε προηγούμενο post?

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Είχες το φανάρι που κουμπώνει η λάμπα πάνω, ή αυτό με το ντουί που φαίνεται στη φωτό που ανέβασα σε προηγούμενο post?

μαλλον αυτο που κουμπωνει επανω γιατι δεν πολυκαταλαβαινω τη φωτο.mod.2009 ειναι το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.