Jump to content
midkin

Δυναμομέτρηση Με Vag Com

Recommended Posts

Nέα λινκς.

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0ApmiunTz1OZIdDZCN2VUb0ZtM3lEckVpYjhiTGtndVE&hl=en

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0ApmiunTz1OZIdDlVMndnZllJOV9hSlExRG5xOVJFbGc&hl=en

Το έμαθα βρε, απλά έχουν παραξενιές τα Μακ. Σε ευχαριστώ.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Speedy αφιέρωσε χρόνο για την ανάγνωση/μετατροπή των μετρήσεών μου.

Το νούμερο που βγάζει είναι 209 Ps @ 5520 Rpm @ 27,0175 Kg.

Αν υποθέσουμε ότι αγγίζει το νούμερο της πραγματικότητας, εγώ δηλώνω εντυπωσιασμένος για το πως πηγαίνει το αμάξι σε σχέση με άλλα, δεδομένου πως δείχνουν λίγα τα άλογα και η ροπή. Η μέτρηση έγινε με τρίτη ταχύτητα. Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Οπότε πρέπει να γίνει επαλήθευση και σε δυναμόμετρο και ίσως να ξανακάνω μέτρηση με 4η.

Αν πάντως και το δυναμόμετρο βγάλει τα ίδια, πραγματικά προσκυνώ SKN, γιατί το αμάξι ράβει για 210 άλογα, χαχα.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μία ερώτηση?

Οταν μετράμε άλογα με VagCom, πρέπει να είμαστε σε απόλυτη ευθεία? Πχ αν δοκιμάσουμε σε ανηφόρα ή κατηφόρα, θα έχουμε αλλοιωμένες μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

εγώ με αυτές τις τιμές απο vag come, https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tARaxR8KaALq6jpJvGDCI0Q#gid=0, εβγαλα 242 παντως

τι φοράει το συγκεκριμένο?

242 σε δυναμόμετρο ?

Nα κάνω μία ερώτηση?

Οταν μετράμε άλογα με VagCom, πρέπει να είμαστε σε απόλυτη ευθεία? Πχ αν δοκιμάσουμε σε ανηφόρα ή κατηφόρα, θα έχουμε αλλοιωμένες μετρήσεις?

Απ' όσο μου έχουν πει , μόνο ευθεία ... αλλά όποιος ξέρει κάτι ας μας πει ...

Link to comment
Share on other sites

ναι στο μαχα στα σπάτα. (Αθηνα μιλάμε)

dyno εχω στην παρουσιασή μου

άρα η εικονική με την πραγματική δυναμομέτρηση είχε 12% περισσότερη δύναμη και 11% περισσότερη ροπή ... τα νούμερα τα έγραψα για να δούμε τις διαφορές ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις πρεπει να γινονται σε απολυτη ευθεια για αξιοπιστο αποτελεσμα αν πας σε ανηφορα ο κινητηρας θα ζοριστει και θα βγαλει περισσοτερα αν πας σε κατηφορα ο κινητηρας θα ειναι πιο ξεκουραστος γιατι το αμαξι θα φευγει και θα βγαλει πιο λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ok, η πρώτη μέτρηση με τα blocks για την ιπποδύναμη έγινε σε κατηφόρα γιατί απλά ήταν η μόνη ευθεία που εκείνη την ώρα μπορούσα να βρω.

Και μιλάω για την κατηφόρα που είναι η έξοδος από την Περ.Υμηττού επί της Κατεχάκη, με κατεύθυνση προς Κηφισίας. Βλακεία έκανα ε? thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Ok, η πρώτη μέτρηση με τα blocks για την ιπποδύναμη έγινε σε κατηφόρα γιατί απλά ήταν η μόνη ευθεία που εκείνη την ώρα μπορούσα να βρω.

Και μιλάω για την κατηφόρα που είναι η έξοδος από την Περ.Υμηττού επί της Κατεχάκη, με κατεύθυνση προς Κηφισίας. Βλακεία έκανα ε? thumbsdown.gif

Αλεξανδρε πhγενε στιν Βουλιαγμένης ,ελα απ τα μερη μου! ;) ιδικά το βραδάκι τετάρτης και δευτέρας κατα τις 10 δεν εχει τπτ!απο κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω Χρηστάρα, ούτε άδειος δρόμος στις μέρες μας.

Πάντως, μέσα στην βδομαδα θα παω για δυναμομέτρηση μάλλον, οπότε θα λυθούν οι απορίες. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Ok, η πρώτη μέτρηση με τα blocks για την ιπποδύναμη έγινε σε κατηφόρα γιατί απλά ήταν η μόνη ευθεία που εκείνη την ώρα μπορούσα να βρω.

Και μιλάω για την κατηφόρα που είναι η έξοδος από την Περ.Υμηττού επί της Κατεχάκη, με κατεύθυνση προς Κηφισίας. Βλακεία έκανα ε? thumbsdown.gif

Σε ισιάδι μάλλον θα δούμε μεγαλύτερα νούμερα που μάλλον θ' ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην κανετε βλακειες στο δρομο και βαζετε σε κινδυνο τη σωματικη σας ακεραιοτητα και το αυτοκινητο μπειτε μεσα σε ενα αεροδρομιο που δεν χρησιμοποιητε πλεον ελληνικο για παραδειγμα που ειναι και απολυτη ευθεια να το ευχαριστηθητε και εσεις και το αυτοκινητο με ασφαλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην κανετε βλακειες στο δρομο και βαζετε σε κινδυνο τη σωματικη σας ακεραιοτητα και το αυτοκινητο μπειτε μεσα σε ενα αεροδρομιο που δεν χρησιμοποιητε πλεον ελληνικο για παραδειγμα που ειναι και απολυτη ευθεια να το ευχαριστηθητε και εσεις και το αυτοκινητο με ασφαλεια.

+1

Δεν φταίνε σε τίποτα οι γύρω σας που θέλουν να πάνε στη δουλειά τους ή απλώς από το σημείο Α στο σημείο Β χωρίς να θέσουν σε κίνδυνο

τη σωματική τους ακεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην κανετε βλακειες στο δρομο και βαζετε σε κινδυνο τη σωματικη σας ακεραιοτητα και το αυτοκινητο μπειτε μεσα σε ενα αεροδρομιο που δεν χρησιμοποιητε πλεον ελληνικο για παραδειγμα που ειναι και απολυτη ευθεια να το ευχαριστηθητε και εσεις και το αυτοκινητο με ασφαλεια.

αυτό εννοείται :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και εννοείται παιδιά, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα του τόπικ. new_killpc.gif

Και δεν νομίζω ότι είναι ξεκλείδωτες οι πόρτες του ελληνικού...

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και εννοείται παιδιά, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα του τόπικ. new_killpc.gif

Και δεν νομίζω ότι είναι ξεκλείδωτες οι πόρτες του ελληνικού...

μια φορα ειχα τρεξει στον αεροδιάδρομο ! ειχε μια εκθεση τοτε θυμαμε κ επι τις ευκαιριας πηγα και ετρεξα! απλα θέλει τρόπο! δεν θέλει κόπο:pardon:

Link to comment
Share on other sites

έκανα ένα logάρισμα με vag com να δω τι ψάρια πιάνω σύμφωνα με ότι λεει το vag com. Στις πόσες στροφές πρέπει να δώ ροπή για να βγει το αποτέλεσμα??όπου έχω την μέγιστη ροπή?? ή κάπου συγκεκριμένα? px βλέπω ότι μέγιστη ροπή έχω στις 5200 πιο μετά αρχίζει και μειώνεται.. που πρέπει να δω??

Link to comment
Share on other sites

μπα η μέγιστη σου ροπη πρεπει να είναι μεταξυ 3500-4000 στρ

πρεπει να κάνεις ενα πάτημα με 3η ή 4η απο χαμηλα μέχτρι τα κόκκινα-

έχε υπόψιν σου όμως ότι σε αυτοκινητο με προγραμμα οι τιμές που βγάζει το vag com δεν είναι σωστές ουτε σε ροπή ουτε σε ιπποδυναμη

Link to comment
Share on other sites

μπα η μέγιστη σου ροπη πρεπει να είναι μεταξυ 3500-4000 στρ

πρεπει να κάνεις ενα πάτημα με 3η ή 4η απο χαμηλα μέχτρι τα κόκκινα-

έχε υπόψιν σου όμως ότι σε αυτοκινητο με προγραμμα οι τιμές που βγάζει το vag com δεν είναι σωστές ουτε σε ροπή ουτε σε ιπποδυναμη

γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.