Jump to content
alz

Δεν Ανεβαζει Πανω Απο 3000 Στροφεσ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα tsi 140hp με 50000χλμ και αλαγμένες προσφάτως τις βαλβίδες κομπρέσορα και τούρμπο (sorry που δεν θυμάμαι ακριβώς τους κωδικούς των αντ/κων). Ενώ το πρόβλημα της μείωσης απόδοσης είχε εξαφανιστεί, προχθές δεν ανέβαζε πάνω απο 3000 στροφές, χωρίς να ανάψει οποιδήποτε ένδειξη . Κατευθείαν σκέφτηκα την αλλαγή των βαλβίδων ως αιτία του προβλήματος μιας και δεν μου χει ξανασυμβεί στο παρελθόν και είναι φρέσκια η αλλαγή τους. Επίσης το γενικότερο "τράβηγμα" το παρομοιάζεις με ατμοσφαιρικό 1.000cc..Σκέφτηκα και την βενζίνη ως πιθανή αιτία αλλά το θεωρώ ψιλοαπίθανο λόγω του οτι είναι περίπου στη μέση του ρεζερβουάρ. Υποπτεύομαι ασυμβατότητα των νέω αντ/κών. Αυτές οι βαλβίδες χρίζουν εκ νέου προγραμματισμό ή άλλους είδους ηλεκτρονική επέμβαση στο αυτοκίνητο?

Θα ήθελα την συμβουλή άλλου ομοιοπαθή, αν υπάρχει φυσικά, ώστε να πάω στο συνεργείο ψιλιασμένος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα tsi 140hp με 50000χλμ και αλαγμένες προσφάτως τις βαλβίδες κομπρέσορα και τούρμπο (sorry που δεν θυμάμαι ακριβώς τους κωδικούς των αντ/κων). Ενώ το πρόβλημα της μείωσης απόδοσης είχε εξαφανιστεί, προχθές δεν ανέβαζε πάνω απο 3000 στροφές, χωρίς να ανάψει οποιδήποτε ένδειξη . Κατευθείαν σκέφτηκα την αλλαγή των βαλβίδων ως αιτία του προβλήματος μιας και δεν μου χει ξανασυμβεί στο παρελθόν και είναι φρέσκια η αλλαγή τους. Επίσης το γενικότερο "τράβηγμα" το παρομοιάζεις με ατμοσφαιρικό 1.000cc..Σκέφτηκα και την βενζίνη ως πιθανή αιτία αλλά το θεωρώ ψιλοαπίθανο λόγω του οτι είναι περίπου στη μέση του ρεζερβουάρ. Υποπτεύομαι ασυμβατότητα των νέω αντ/κών. Αυτές οι βαλβίδες χρίζουν εκ νέου προγραμματισμό ή άλλους είδους ηλεκτρονική επέμβαση στο αυτοκίνητο?

Θα ήθελα την συμβουλή άλλου ομοιοπαθή, αν υπάρχει φυσικά, ώστε να πάω στο συνεργείο ψιλιασμένος!

Κατι σαν να σε έχει βάλει σε "SafeMode" μου ακούγεται. Αλλα να μην αναβει κανενα λαμπακι hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν να σε έχει βάλει σε "SafeMode" μου ακούγεται. Αλλα να μην αναβει κανενα λαμπακι hmmm.gif

To σκέφτηκα κι εγώ.. Δεν ξέρω τι να υποθέσω πια.. αυτές οι βαλβ που άλλαξα είναι οι γνωστές Ν75 κ.λ. γιατί, μου διαφεύγει αυτή η λεπτομέρεια!

Τέλος πάντων, πάω και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το safe mode του twincharger.

Χωρίς να ανάψει λαμπάκι ρίχνει την πίεση του κομπρέσσορα στο ελάχιστο δυνατό, δεν εμπλέκει τούρμπο και ορίζει κόφτη στις 3000 στροφές.

Το έσβησες να το ξανανάψεις να δεις αν θα λειτουργεί οκ;

Όπως και να έχει κάποιο σφάλμα διαβάζει, οπότε γρήγορα στην αντιπροσωπεία.

To δικό μου το είχε κάνει μία φορά.

Έγραφε "σποραδικό σφάλμα εισαγωγής αέρα".

Μου είπαν ότι ήθελε αναβάθμιση ο εγκέφαλος και ότι μάλλον πρόκειται για bug.

Έκαναν την αναβάθμιση και από τότε (2 χρόνια) κανένα πρόβλημα.

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το safe mode του twincharger.

Χωρίς να ανάψει λαμπάκι ρίχνει την πίεση του κομπρέσσορα στο ελάχιστο δυνατό, δεν εμπλέκει τούρμπο και ορίζει κόφτη στις 3000 στροφές.

Το έσβησες να το ξανανάψεις να δεις αν θα λειτουργεί οκ;

Όπως και να έχει κάποιο σφάλμα διαβάζει, οπότε γρήγορα στην αντιπροσωπεία.

To δικό μου το είχε κάνει μία φορά.

Έγραφε "σποραδικό σφάλμα εισαγωγής αέρα".

Μου είπαν ότι ήθελε αναβάθμιση ο εγκέφαλος και ότι μάλλον πρόκειται για bug.

Έκαναν την αναβάθμιση και από τότε (2 χρόνια) κανένα πρόβλημα.

worthy.gifworthy.gifworthy.gif

αααα ρε τι τραβάμε μα αυτά τα αυτοκίνητα!!!

Link to comment
Share on other sites

worthy.gifworthy.gifworthy.gif

αααα ρε τι τραβάμε μα αυτά τα αυτοκίνητα!!!

ευχαριστώ πολύ παιδιά.. πράγματι μετά απο επανεκκίνηση δεν παρουσιάστηκε αλλά έμεινε ένα αισθητό κόμπιασμα στις 3000 rpm και μια γενική πτώση απόδοσης στο φάσμα απο ρελαντί έως εκεί. Τουλάχιστον τώρα ξέρω τι να τους πώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.