Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Να σας πω και εγω μετα απο εμπειρια ενος μηνα!

Εχω το polo 6R gti και πλεον ειμαι revo stage2.

Φοραω εξατμηση custom, intercooler s3, εισαγωγη ITG, μπουζι υριδιου!

Το αμαξι πλεον ειναι καπου στα 245 αλογα και θεριζει πραγματικα!

Απο σεπτεμβριου που θα μαζεψω κανα φραγκο θα μπει και σκαστρα forge+westgate και θα ειμαι πλεον stage2+ και θα βγαλει καπου στα 255 με καποιες τροποιησεις!

Απο αποδοση ειμαι απιστεφτα ικανοποιημενος! Κανενα λαμπακι, κανενα miss που ακουω οτι πολλοι εχουν!

Επισης και πριν το φτιαξω αλλα και τωρα δεν εχει καψει σταγονα λαδι και ειμαι στα 3500 χιλ. Στα 2500χιλ φτιαχτηκε!

Αυτα απο εμενα ελπιζω να βοηθησα!

To westgate τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

δωσε αν μπορεις καποιες λεπτομερειες για το ιντερκουλερ γιατι ολοι μ λενε δε κουμπωνει.το μεταλλικο η το πλαστικο?απο αντιπροσωπεια?χρειαστηκε κοψε ραψε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκει που αναβαθμησα το εβαλα!

Μπαινει κουτι, δεν χρειζεται ουτε τροποποιησεις ουτε τιποτα...

Ασε που επειδη η μασκα μας ειναι σκουρα μαυρη δεν φενεται, παλι καλα!!

Επισης να πω πως βλεποντας το παλιο ic και την παλια εξατμηση τρομαξα! δεν ειναι δυνατον αμαξι με 180 αλογα να εχει τετοια περιφεριακα αλλα τι να πεις!

Επισης κατι ακομα συμαντικο αν σκεφτεσαι να αναβθημισεις!

Για μενα οτι ειναι να κανεις καντα ολα μαζι! Δηλαδη τι εννοω!

Εγω τα εβαλα ολα στη revo, πηρα για ολα εγγυηση και τα εχω ολα νοικοκιρεμενα! Αν βαλεις ic στον κωστα, εξατμηση στον μητσο και προγραμμα καπου αλλου μετα αν κατι δημιουργει προβλημα ο ενας θα σε κανει πακετο στον αλλον!

Στο λεω γιατι εχω εμπηρια απο παλια!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για το προγραμμα της οβερλοουντ ξερετε αν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας η μειωμενης αποδοσης?γιατι μου φαινεται υποπτη η τοση διαφορα στην τιμη.ειναι βεβαια σε προσφορα αλλα μιλαμε για τη μιση τιμη και βαλε κατω απο αλλα που ρωτησα.ας απαντησει καποιος αμα ξερει γιατι μπορει να λεω και μλκιες και να κανω τσαμπα δυσφημιση

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκει που αναβαθμησα το εβαλα!

Μπαινει κουτι, δεν χρειζεται ουτε τροποποιησεις ουτε τιποτα...

Ασε που επειδη η μασκα μας ειναι σκουρα μαυρη δεν φενεται, παλι καλα!!

Επισης να πω πως βλεποντας το παλιο ic και την παλια εξατμηση τρομαξα! δεν ειναι δυνατον αμαξι με 180 αλογα να εχει τετοια περιφεριακα αλλα τι να πεις!

Επισης κατι ακομα συμαντικο αν σκεφτεσαι να αναβθημισεις!

Για μενα οτι ειναι να κανεις καντα ολα μαζι! Δηλαδη τι εννοω!

Εγω τα εβαλα ολα στη revo, πηρα για ολα εγγυηση και τα εχω ολα νοικοκιρεμενα! Αν βαλεις ic στον κωστα, εξατμηση στον μητσο και προγραμμα καπου αλλου μετα αν κατι δημιουργει προβλημα ο ενας θα σε κανει πακετο στον αλλον!

Στο λεω γιατι εχω εμπηρια απο παλια!!

φίλε μια χαρα τα λες... πας τα βάζεις όλα σε έναν και ξεμπερδεύεις...εγγυηση για όλα απο έναν άνθρωπο,δοκιμη και ευθυνες μόνο απο ένα κατάστημα,λογικά όλο το stage που θα αγοράσεις θα είναι και δοκιμασμένο, περνάει μία και μόνο φορά το πρόγραμμα οπότε ξεμπερδεύεις,γλιτώνεις και χρόνο... ΑΛΛΑ...

ξεχνάς ένα παράγοντα το ΚΟΣΤΟΣ πληρώνεις το μαγαζί να κάνει τη δουλειά που μπορείς να κάνεις εσύ (σαν να αλλάζεις λάστιχα στην αντιπροσωπεία, μαζί με το service) δλδ πληρώνεις το μεσάζοντα...

την ίδια δουλεια (ίδια άλογα,ίδια αξιοπιστια κτλ κτλ) μπορείς να την κάνεις με 1000Ε μπορείς και με 3000Ε συγκεκριμένα παραδείγματα είναι άπειρα και δεν χρειάζεται να σου γράψω...

Link to comment
Share on other sites

Dn nomizo oti symferei kai poly gt o "Mhtsos, Kwstas, Takhs" , o ka8enas einai kalos kai f8hnos ekei pou mporei. An pas gia ola se kapoion mporei na mhn ginei kalh douleia.

Edited by Golf 6
Link to comment
Share on other sites

Ap'oso ksero h diafora toy stage 1 me to stage 2 einai oti ektos apo ta aloga poy pairneis apo filtroxoanh, skastra ,eksatmish, ic san perifereiaka gia stage 2, programmatizetai etsi o egkefalos wste na ta syndyazei ola mazi kai na pairneis akomh perisotera aloga. Tapeinh mou apopsh!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ic η χωρις εξατμιση απλα δεν μπορεις βα πας stage2!

Εννοειτε οτι για να τα βαλεις καπου ολα μαζι στοιχιζει παραπανω αλλα εχεις το κεφαλι σου υσηχο!

Προτιμω να δωσω και 1000€ παραπανω απο το να εχω θεματα και να με κανει ο ενας πασα στον αλλον και να μην βρισκω ακρη!

Εχω την εγγυηση μου και οτι και να γινει ξερω που θα απευθηνθω!

Link to comment
Share on other sites

αν για σας τα 1000Ε είναι ευτελες ποσο τότε παω πάσο....

συγκεκριμένα παραδείγματα...

1)milltek απο revo ή milltek απο Αγγλια μέσω νετ... ή μήπως επειδη πολλές εχουν ανοιξει κ μετα θα τρεχεις μόνος σου στο μπαρμπα Μητσο να στη ράψει...να πας σε καποια αξιοπιστη χειροποιητη,στη μιση τιμη και χωρις προβλήματα???

2)εισαγωγη: itg με 350Ε απ'τη revo ή forge me 270E ή ΑPR με 300Ε ή φτιαχνεις μια μόνος σου με 70-80Ε ????

3)i/c γιατι βαζουμε όλοι s3 και δεν πάτε στο forge κατευθειαν με κόστος τριπλάσιο???

4)πρόγραμμα ABT με 1200Ε και τον εγκεφαλο εξω και αποστολή στη Γερμανία ή χειροποίητο με 300Ε απο τη θυρα obd και περισσοτερα άλογα (είμαι απο τους πρωτους που έβαλα πρόγραμμα σε med17,5 και έχουν δει πολλά τα ματάκια μου,κρίμα είναι να πετάτε τα λεφτακια σας....σε καιρους τόσο δύσκολους!)

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου τι λεφτα θα πεταξεις απο μια μαλακια του μπαρμπα μιτσου ομως αν κατσει στραβη και αντε βγαλε ακρη μετα οταν ο ενας θα υλτα ριχνει στον αλλον!

Εχω κανει upgrade σε πανω απο 4 αυτοκινητα και ειμαι μολις 24 χρονων!

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν αποφασισω να πειραξω κατι που πληρωσα 23.000€ χιλιες φορες να δωσω 1000€ παραπανω και βα εχω το κεφαλι μου υσηχο παρα να κανω τσιγκουνιες και μετα να τρεχω και να μην φτανω!

Και ξαναλεω επειδη το πληρωσα στο παρελθον αυτο αν δεν ειχα κανει τσιγκουνια στην αρχη θα ειχα γλιτωσει πολλα ευρο στην πορεια!

Δικο μου σλογκαν: Εχω φραγκα το φτιαχνω σωστα!

Δεν εχω αρκουμαι με αυτο που εχω και οταν θα εχω το ξανασκεφτομαι!

Χωρις παρεξηγισεις γνωμη μου ειναι και ετσι πρατω εγω τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου τι λεφτα θα πεταξεις απο μια μαλακια του μπαρμπα μιτσου ομως αν κατσει στραβη και αντε βγαλε ακρη μετα οταν ο ενας θα υλτα ριχνει στον αλλον!

Εχω κανει upgrade σε πανω απο 4 αυτοκινητα και ειμαι μολις 24 χρονων!

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν αποφασισω να πειραξω κατι που πληρωσα 23.000€ χιλιες φορες να δωσω 1000€ παραπανω και βα εχω το κεφαλι μου υσηχο παρα να κανω τσιγκουνιες και μετα να τρεχω και να μην φτανω!

Και ξαναλεω επειδη το πληρωσα στο παρελθον αυτο αν δεν ειχα κανει τσιγκουνια στην αρχη θα ειχα γλιτωσει πολλα ευρο στην πορεια!

Δικο μου σλογκαν: Εχω φραγκα το φτιαχνω σωστα!

Δεν εχω αρκουμαι με αυτο που εχω και οταν θα εχω το ξανασκεφτομαι!

Χωρις παρεξηγισεις γνωμη μου ειναι και ετσι πρατω εγω τουλαχιστον!

Δεν ισχύει πάντα το οτι πληρώνεις παίρνεις...

το δικο μου σλογκαν είναι, επειδη οι καιροι είναι δύσκολοι κάθε ευρω που μπαίνει πρέπει να πιάνει τόπο...και η λύση είναι μια... ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ... απο φορουμ,απο το νετ,απο περιοδικα,απο προσωπικη επάφη απο οτιδήποτε... το να πας σε κάποιον με όνομα και να του ακουμπήσεις το μαρουλι είναι μια πολυ ευκολη λύση... αλλα είναι κριμα κάτι που κάνει τόσο να το πληρώνεις διπλάσια... το παράδειγμα με τα λάστιχα στην αντιπροσωπεία νομίζω είναι χαρακτηριστικο!!!!!

Και υπάρχουν κάποια ερωτήματα που κανεις δε θα σου δώσει απάντηση και πρέπει να ψαχτεις μόνος σου...

πχ.Πρίν χρόνια όταν η abt παρουσίασε στο power, golf 5tsi με πρόγραμμα της, πέρασα απο εκεί να μάθω λεπτομέριες... θα βγαλουμε τον εγκέφαλο μου λέει και θα τον στείλουμε στη Γερμανία,θα πάρει γύρω στη μια εβδομάδα και κόστος 1.200Ε εγω επέλεξα να βαλω custom με 300Ε και απο τότε εχω κάνει 130.000χλμ και είμαι ευχαριστημένος απο την επιλογή που έκανα...

πχ.η εισαγωγη της itg είναι καλύτερη ή η apr... μπορεις να απαντήσεις??? (εγω πάντως δε μπορω!)

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειτε οτι καια φτο που λες ειναι σωστο γιατι για να βγαλω αυτα τα κεφτα ξερω πολυ καλα ποσο τα εχω δουλεψει οπως και ολοι μας!

Απλα την εχω πατησει στο παρελθον απο οχι πρωτοκλασατες επιλογες και πλεον δεν ρισκαρω!

Ποτε δεν εχω κανει κατι χωρις ερευνα αγορας...

Απλα στην ερευνα μου το πρωτο πραγμα που με ενδιεφερε ηταν τι γραπτη εγγυηση μου δινεις και στην εγγυηση να αναγραφεται οτι δεν βγενω απο την εργοστασιακη εγγυηση!

Καλη φαση τα αλογα τα πολλα, καλη φαση το επιθετικο στυλ του φτιαγμενου αυτοκινητου αλλα εχουμε παντα στο νου πως εχουμε ενα ευσαισθητο κηβωτιο dsg που δεν θελει και πολλα για να σε χρεωσει ενα 1500-3000€ κτλπ!

Αν καταφερεις και κανεις τα κουμαντα σου και δεν βγεις εκτος εγγυησης καλη φαση! Φιαφορετικα σοβαρα παιδια προσοχη ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου βγαλουν και εινΑι κριμα...

Link to comment
Share on other sites

η εγγυηση είναι ενα πολυ μεγάλο και παρεξηγημένο ζήτημα... έχει αναλυθεί σε διάφορα σημεία του φόρουμ...

1)γραπτη εγγυηση όλων των μηχανικών μερών δεν θα σου δωσει ΚΑΜΙΑ εταιρία,να σου πληρωσει δλδ ολοκληρο μοτερ την τσέπη της

2)κάποιες αντιπροσωπείες συνεργάζονται με προγραμματιστές (πχ. revo - Φιλοσιδης) δλδ κάνουν το μεσάζωντα,πληρώνεις παραπάνω λεφτά το ίδιο προιον που θα παρεις και απο τη cargate,και θα σε καλοιψουν στην ΑLLIANZ αν συμβεί κάτι! Ερώτηση αν εσυ κανεις όλα τα service στο Φιλοσιδη (είσαι σταθερος πελατης)και βαλεις το προγραμμα στη cargate εσυ τι πιστευεις θα σε καλυψουν ή οχι???????? σχεδον σίγουρα θα σε καλυψουν,οποτε κ λεφτα έχεις γλιτωσει και καλυμμένος είσαι!!!!

3)τωρα σε περιπτωση που θες να το πας σε αντιπροσωπεία που δεν είσαι πελάτης για πρόβλημα στο dsg μιας και ανεφερες,πας στο προγραμματιστη σου σου αφαιρει το πρόγραμμα και ολα ΟΚ

4)το μόνο πρόβλημα είναι οι εξης περίπτωση,αν σου βγαλει μεγαλη ζημια που δεν εχει εμφανιστει κ ζητησει η Γερμανια και η κοσμοκαρ δεδομενα απο το αμαξι,για να δουν τι συνθηκες κ πως προκληθηκε η ζημια,για να σε καλυψουν αλλα και για μελετη του προβληματος,και δουν συνθηκες πχ έσπασε το μοτερ με 260klm/h... τότε υπάρχει θέμα!!! αλλα και πάλι καλη διαθεση να υπαρχει και όλα λύνονται... απλα μη σας παραμυθιαζουν με εγγυησεις και πληρωνεται δηθεν υπηρεσιες που δεν προσφερουν...λεφτα απο τη τσεπη του δεν βάζει κανένας!!!!

(α!!!και όλοι δίνουν εγγυηση για τον εγκεφαλο...αφου όλοι πια εχουν την τεχνογνωσια να σου περασουν τα δεδομενα χωρις να παθει τπτ απολυτως ο εγκεφαλος!!!)

Link to comment
Share on other sites

η εγγυηση είναι ενα πολυ μεγάλο και παρεξηγημένο ζήτημα... έχει αναλυθεί σε διάφορα σημεία του φόρουμ...

1)γραπτη εγγυηση όλων των μηχανικών μερών δεν θα σου δωσει ΚΑΜΙΑ εταιρία,να σου πληρωσει δλδ ολοκληρο μοτερ την τσέπη της

2)κάποιες αντιπροσωπείες συνεργάζονται με προγραμματιστές (πχ. revo - Φιλοσιδης) δλδ κάνουν το μεσάζωντα,πληρώνεις παραπάνω λεφτά το ίδιο προιον που θα παρεις και απο τη cargate,και θα σε καλοιψουν στην ΑLLIANZ αν συμβεί κάτι! Ερώτηση αν εσυ κανεις όλα τα service στο Φιλοσιδη (είσαι σταθερος πελατης)και βαλεις το προγραμμα στη cargate εσυ τι πιστευεις θα σε καλυψουν ή οχι???????? σχεδον σίγουρα θα σε καλυψουν,οποτε κ λεφτα έχεις γλιτωσει και καλυμμένος είσαι!!!!

3)τωρα σε περιπτωση που θες να το πας σε αντιπροσωπεία που δεν είσαι πελάτης για πρόβλημα στο dsg μιας και ανεφερες,πας στο προγραμματιστη σου σου αφαιρει το πρόγραμμα και ολα ΟΚ

4)το μόνο πρόβλημα είναι οι εξης περίπτωση,αν σου βγαλει μεγαλη ζημια που δεν εχει εμφανιστει κ ζητησει η Γερμανια και η κοσμοκαρ δεδομενα απο το αμαξι,για να δουν τι συνθηκες κ πως προκληθηκε η ζημια,για να σε καλυψουν αλλα και για μελετη του προβληματος,και δουν συνθηκες πχ έσπασε το μοτερ με 260klm/h... τότε υπάρχει θέμα!!! αλλα και πάλι καλη διαθεση να υπαρχει και όλα λύνονται... απλα μη σας παραμυθιαζουν με εγγυησεις και πληρωνεται δηθεν υπηρεσιες που δεν προσφερουν...λεφτα απο τη τσεπη του δεν βάζει κανένας!!!!

(α!!!και όλοι δίνουν εγγυηση για τον εγκεφαλο...αφου όλοι πια εχουν την τεχνογνωσια να σου περασουν τα δεδομενα χωρις να παθει τπτ απολυτως ο εγκεφαλος!!!)

Πάντως φιλοσιδης με cargate όπως εφερες για παράδειγμα δεν έχουν καμία διάφορα στην τιμή!! Εμένα τουλάχιστον μου είπαν τα ίδια λεφτά και λίγο καλύτερα για να είμαι ειλικρινής στο φιλοσιδη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φιλοσιδης με cargate όπως εφερες για παράδειγμα δεν έχουν καμία διάφορα στην τιμή!! Εμένα τουλάχιστον μου είπαν τα ίδια λεφτά και λίγο καλύτερα για να είμαι ειλικρινής στο φιλοσιδη!

Mακάρι να άλλαξαν τακτικη...εχουν πέσει και οι τιμές γενικά... μόλις έβγαλε το προγραμμα η revo μετα απο κανα 2μηνο το έφερε κ ο Φιλοσιδης και μαλιστα ειχε και ενα αμαξι για test drive... και το δικαιολογουσε όπως σου είπα,είναι πιο ακριβο γιατι παραμενεις εντος εγγυησης! Τί τιμη σου είπαν δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να άλλαξαν τακτικη...εχουν πέσει και οι τιμές γενικά... μόλις έβγαλε το προγραμμα η revo μετα απο κανα 2μηνο το έφερε κ ο Φιλοσιδης και μαλιστα ειχε και ενα αμαξι για test drive... και το δικαιολογουσε όπως σου είπα,είναι πιο ακριβο γιατι παραμενεις εντος εγγυησης! Τί τιμη σου είπαν δλδ?

Δεν ξέρω αν θεωρηθεί διαφήμιση αλλα είχε 150€ διάφορα και μάλιστα στο φιλοσιδη μου είπαν ότι υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν και κάτι καλύτερο! Τις τιμές αυτές τις πήρα πριν απο κανένα τρίμηνο δεν εχω πιο πρόσφατες!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμπειρια απο overload κανεις??????

Απο σημερα φοραω OVERLOAD 95αρα πολυ δυναμη το εργαλειο εκει στις 4000 απογειωνετε...

Μπραβο στον Κωστα κ το Γιαννη (http://www.overload-...e/new-index.php) απο'τι μου ηπανε ειμαι γυρω στα 200 με 205 αλογακια....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ολα καλα με τα προγραμματα που ολοι εχετε βαλει οντως για overload και e-tuners εχω ακουσει τα καλυτερα,εγς ομως ειμαι της αποψης οτι αν βαλω καπιο στο αμαξι μου αν "μου τη βαρεσει" να το βγαλω και ετσι μιας και δεν θελω τρελα αλογα απλως ψαχνω για κατι να ανεβει λιγακι,ετσι λοιπον κατελιξα στο tmc tuning box που οπως λενε το 140 σαν τ δικο μου το παει στα 170 αλογα,πια ειναι η γνωμη σας για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

ρε παιδια ολα καλα με τα προγραμματα που ολοι εχετε βαλει οντως για overload και e-tuners εχω ακουσει τα καλυτερα,εγς ομως ειμαι της αποψης οτι αν βαλω καπιο στο αμαξι μου αν "μου τη βαρεσει" να το βγαλω και ετσι μιας και δεν θελω τρελα αλογα απλως ψαχνω για κατι να ανεβει λιγακι,ετσι λοιπον κατελιξα στο tmc tuning box που οπως λενε το 140 σαν τ δικο μου το παει στα 170 αλογα,πια ειναι η γνωμη σας για αυτο?

το θεμα ειναι οτι ολοι στην αρχη λεμε, μου φτανουν αυτα που πηρα, αλλα μετα απο λιγο καιρο θελουμε ολο και παραπανω, ;)

Link to comment
Share on other sites

λογο του επαγγελματος μου κανω περιπου 180.000χλμ το χρονο με ετην καινουρια e class mercedes η οποια ειναι 240 αλογα και με αυτα κεκ@υλωνω ειλικρινα θελω λιγο μονο να δωσει στο γολφ μου.αξιζει λοιπον το tuning box?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ χρησιμοποιώ την αντίστοιχη C-Class (C280-> 240 άλογα), μου φαίνεται πάναργη σε σχέση με το Golfάκι! Αλλά σαφώς στο ταξίδι είναι τελείως χλιδή!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.