Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

nikdev δεν ειχα εγω προβλημμα με check engine,εμενα απλα κρεμουσε μετα τις 6500 και μαλλον ηταν το προγραμμα που ειχα σε συνδιασμο με την εξατμιση αλλα τωρα ολα καλα.οσο για πολλαπλασιστες και μπουζι δεν νομιζω να εχουν προβλημμα γιατι ειναι απο το καινουριο μοτερ που εβαλα αλλα ετσι κι αλλιως θα τα αλλαξω στο επομενο service.

Link to comment
Share on other sites

Για το adaptation που σου είπε έχει δίκιο και είναι περίπου για 150 Klm .

Απο εκεί και μετά ελπίζω να μην έχεις missfire όπως κάτι scirocco (γνωστό το θέμα τους) με οχι καλό χάρτη στον εγκέφαλο .

Κάνε τα Klm σου και θα το δείς ...

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΜΙΑ 30 ΜΙΑ 40 ΜΙΑ Ο.8 ΜΙΑ 5 ΜΙΑ 6 Κ ΜΕΣΗ ΒΓΑΖΕΙ 7.5 ΛΕΤΕ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ADAPTATION ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΓΑΖΕΙ ΣΩΣΤΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

μα η στιγμιαια λογικο ειναι να αλαζει οσο παας το γκαζι η οχι.

η μεση σου στα 7,5 ειναι τελεια!

μη το πεις ουτε του παπα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά:

Από 204-->207 άλογα και ροπή από 30.6-->31.6 kg

Σε τι δυναμομετρο? Με τις ίδιες συνθηκες? Διορθωμενη ή αδιόρθωτη ισχύς?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φορεσα το ΠΡΟΣΤΟΠΑΡΟΝ ΚΑΝΕΝΑ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος ! Σκυλι ! Αδειαζω R8 με 6η !

χαχαχαχα

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα διορθωμενης και μη;

Διορθωμενη ισχυς ειναι το ποση δυναμη θα ειχε το αυτοκινητο υπο κανονικες συνθηκες (20οC , 1bar ατμ. πιεση).

Αν πχ κατα τη δυναμομετρηση οι συνθηκες ηταν δυσμενεις σε εξωτερικη πιεση (χαμηλη) και θερμοκρασια αερα (υψηλη) , η διορθωμενη ισχυς θα ειναι υψηλοτερη απο την πραγματικη ισχυ που μετρησε το μηχανημα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος...

Αν και ακόμη στρώνω, ήδη έχω αποφασίσει την τοποθέτηση προγράμματος (Revo) στο άμεσο μέλλον. Αυτό που με απασχολεί και θέλω την συμβουλή σας πριν κάνω την 'βλακεία' είναι το ηλεκτρόγκαζο, το οποίο πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα και όσο φαντάζομαι την συμπεριφορά του αργότερα που τα πατήματα του γκαζιού θα είναι βίαια τρελαίνομαι. Διαβάζοντας είδα ότι η λύση στο πρόβλημα είναι το Sprint Booster. Η ερώτηση μου είναι η εξής: δεδομένου του ότι θα βάλω πρόγραμμα το Sprint Booster χρειάζεται; Το πρόγραμμα βελτιώνει την απόκριση του γκαζιού ή η τοποθέτηση του Sprint Booster είναι κάτι ανεξάρτητο και αναπόφευκτο;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις μεσο του προγραμματισμου να αλαξεις την αποκριση απο οσο ξερω χωρις να ειμαι σιγουρος.

απλα γινεται μονο με costum προγραμμα.

ολα αυτα με μεγαλη επιφυλαξη για την ακριβεια τους

Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα μπορεις να κανεις οτι κανει και το booster οποτε θα σου ειναι αχρηστο μετα. Βαλε μια και καλη το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Audi A3 φόραγα πρόγραμμα Overload και απ' όσο μου είχαν πει τα παιδιά βέλτιώνει αισθητά την απόκριση του γκαζιού. Πάντως και μένα στο Golf VI είναι έντονο το lag από το ηλεκτρόγκαζο+DSG κιβώτιο, οπότε ελπίζω με το πρόγραμμα να βελτιωθεί και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στα αυτοκίνητα που έχουν ηλεκτρική πεταλούδα, η θέση του γκαζιού συνδέεται

με τη ζητούμενη ροπή μέσω ενός πολύπλοκου μαθηματικού μοντέλου.

Έτσι η απόκριση μπορεί να βελτιωθεί, αλλά χρειάζεται σύνεση για να μην παραγίνει

ευαίσθητο το πεντάλ σε βαθμό που να καταντήσει κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 3 προγραμματα που εχω βαλει το ηλεκτρογκαζο παραμενει μαμα.

Δεν βελτιωνεται με το να βαλεις προγραμμα, αυτο μπορουν να σου το πουν και τα παιδια που περνανε προγραμματα.

Με το sprint booster σιγουρα θα βελτιωθει η αποκριση, μονο που φυσικα θα εχεις κανα μισο λιτρο παραπανω καταναλωση και μπορει σε ανηφορικα κομματια να κανει να σπινιαρουν ευκολα οι τροχοι ειδικα σε πρωτη ταχυτητα. Επειδη το εχω ζησει με προηγουμενο αυτοκινητο μου η καταναλωση δεν με πειραξε αλλα η απωλεια προσφυσης σε ανηφορα ηταν λιγο εκνευριστικη.

Παντως επειδη το ηλεκτρογκαζο στο Γκολφ ειναι πιο εκνευριστικο (ασχετα αν βοηθαει στην καταναλωση/ρυπους και στο να μην χαλανε οι βασεις ευκολα) δεν θα ηταν ασχημο να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα μπορεις να κανεις οτι κανει και το booster οποτε θα σου ειναι αχρηστο μετα. Βαλε μια και καλη το προγραμμα.

Με οποιοδήποτε πρόγραμμα; Αυτό το γνωρίζεις από εγκατάσταση που έχεις κάνει; Ρωτάω γιατί όπως αναφέρει ο 'KIRRA' έχει κάνει 3 εγκαταστάσεις και το πρόβλημα δεν λύθηκε. Εγώ προσανατολίζομαι προς την REVO. Θα μας βοηθούσε η θέση όσων ήδη έχουν τοποθετήσει πρόγραμμα και ας αναφέρουν και τι πρόγραμμα φόρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με revo δεν παρατήρησα κάτι σε αυτό το κομμάτι.. Πάντως ότι ίσως να γίνει εκνευριστικό είναι ένα θέμα. Στις ανηφόρες πχ όπως ειπώθηκε δεν τολμω να πατήσω γκάζι σπινιάρει (κυρίως σε κωλόδρομο), πράγμα πολύ σπαστικό..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με revo δεν παρατήρησα κάτι σε αυτό το κομμάτι.. Πάντως ότι ίσως να γίνει εκνευριστικό είναι ένα θέμα. Στις ανηφόρες πχ όπως ειπώθηκε δεν τολμω να πατήσω γκάζι σπινιάρει (κυρίως σε κωλόδρομο), πράγμα πολύ σπαστικό..

Τι εννοείς; Δεν έχεις κάποιο θέμα με την απόκριση τώρα που φοράς το πρόγραμμα, δεν είχες ποτέ ή είχες και τώρα δεν έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την CarGate...

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού της η απόκριση μετά την τοποθέτηση βελτιώνεται αισθητά. Δεν ήξερε να μου πει αν η απόκριση είναι καλύτερη με το πρόγραμμα ή με το Sprint Booster, δεν έχει όμως σημασία γιατί όπως μου είπε το πρόγραμμα δεν συνεργάζεται με το Sprint Booster.

¶ρα μονόδρομος... το θέμα είναι να μην καταλήγει σε αδιέξοδο...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την CarGate...

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού της η απόκριση μετά την τοποθέτηση βελτιώνεται αισθητά. Δεν ήξερε να μου πει αν η απόκριση είναι καλύτερη με το πρόγραμμα ή με το Sprint Booster, δεν έχει όμως σημασία γιατί όπως μου είπε το πρόγραμμα δεν συνεργάζεται με το Sprint Booster.

¶ρα μονόδρομος... το θέμα είναι να μην καταλήγει σε αδιέξοδο...

Από την εμπειρία μου η διαφορά με το revo δεν είναι καθόλου αισθητή!!! new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες Revo ρε?

Ναι :)

Δεν άντεξα και μία μέρα που ήμουνα σπίτι πήρα τηλ την cargate, πήγα και το πέρασα. Τώρα παλεύω να βγάλω το μήνα χωρίς δανικά :p

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Με πρόγραμμα μπορεί να αλλαξει η απόκριση του γκαζιού, άλλωστε το επιβεβαίωσε και ένας από τους πιο γνωστούς εγχώριους βελτιωτές λίγο πιο πάνω...

Εγω έχω πρόγραμμα από άλλο βελτιωτη, στον οποίο ζήτησα να μη μου το πειράξει γιατι εχω 1.8 tfsi και η αποκρισή του με ικανοποιούσε ως είχε.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Ναι :p

Δεν άντεξα και μία μέρα που ήμουνα σπίτι πήρα τηλ την cargate, πήγα και το πέρασα. Τώρα παλεύω να βγάλω το μήνα χωρίς δανικά :p

Xμ, καταλαβαίνεις, αυτό σηκώνει full review και εντυπώσεις. Δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά είναι Σ/Κ, άρα έχεις πολύ χρόνο για γράψιμο, χαχα. :p

Μεγειές και καλοδούλευτο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.