Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αλήθεια, ποιά αντιπροσωπεία θα βάλει το κεφάλι της στον τουρβά για τον κάθε βελτιωτή, μεγάλο ή μικρό;

Οι κατασκευάστριες εταιρείες ΔΕΝ θέλουν το tuning. Φαίνεται από όλο τον κόπο που κάνουν για να το αποφύγουν.

Εκτός κι αν τσιμπήσει χοντρό παραδάκι ο τοπικός εκπρόσωπος φυσικά, οπότε βάζει προγράμματα με τις πλάτες της μητρικής

εταιρείας μέχρι να τον πάρουν χαμπάρι. Μετά αντίο, γιατί μόλις καταλάβουν τί κάνει πληρώνει μερικές χιλιάδες Ευρώ πρόστιμο

για παράβαση συνθηκών εγγύησης.

Ας μην έχουμε αυταπάτες. Εγγύηση κινητήρα και πρόγραμμα με συνολικό κόστος 600-1000Ε ΔΕΝ υπάρχει.

Οι μόνες εταιρείες που δίνουν έγγραφη εγγύηση κινητήρα και μηχανικών μερών πληρώνονται πολύ ακριβά για αυτό.

Το μόνο που μπορεί να γίνει από την πλευρά μιας βελτιωτικής εταιρείας είναι το πρόγραμμα να μην είναι ανιχνεύσιμο.

Να μπορεί να βγει, χωρίς να το παραμικρό ίχνος ότι υπήρξε βελτίωση ποτέ.

Τόσο στους TFSI όσο και στους TSI μπορούμε να το κάνουμε. Ώστε να μην γκρινιάζει κανένας, ποτέ.

Αλλά δεν χρειάζεται γιατί η σωστή βελτίωσή δεν δημιουργεί προβλήματα αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παρεις γραπτος με την υπογραφει του αντιπροσωπου οτι εφοσον περασες το προγραμμα σε αυτους

σε καλυπτει κανονικοτατα η εγγυηση .. κρατα μια πισινη.

Στα λογια πολλοι λενε πολλα..

Φιλε μου , ειναι αδυνατον καποιος να εγγυηθει γραπτως , ακομα και επισημος αντιπροσωπος VW , το οτι θα πληρωσει ο ιδιος το οτιδηποτε μπορει να προκυψει . Δε μιλαμε αν γινει κατι με τον εγκεφαλο , που ειναι καθαρα ευθυνη του tuner αφου εκει επεμβαινει αμεσα . Το προβλημα ειναι καθαρα οικονομοτεχνικο .

Η ΜΤΜ που κανει κατι τετοιο στη Γερμανια , εχει συγκεκριμενη συνεργασια με ασφαλιστικη εταιρια , οπου και ο κατοχος πηρωνει ΕΞΤΡΑ ΠΟΣΟ , αναλογα με την παλαιοτητα του αυτοκινητου του και την εκταση της μετατροπης , για "ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΜΕΡΩΝ" . Με τα χρηματα που βγαινει το πακετο βεβαια , ειδικα σε εκτενεις μετατροπες , κερδισμενοι βγαινουν ολοι , και η ασφαλιστικη (γι αυτο και το κανει ...) .

Αλλο πραγμα πχ αν θα φροντισω πχ τον φιλο μου Keegan , ωστε να μην πληρωσει οταν του χαλασε το compressor clutch , η αντιστοιχα η REVO στον δικο της πελατη , που αν γινει το οτιδηποτε θα προσπαθησει να βοηθησει την κατασταση . Αυτο εννοειται οτι θα το κανει ο καθενας . Αλλα γραπτη καλυψη μηχανικων μερων για Χ χρονια , απο οποιονδηποτε tuner δεν υπαρχει , ακομα κι αν εχουν φτιαχτει εκατονταδες TSI και οι ζημιες ειναι λιγες και ασημαντες .

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος κριτικες για Revo?

Έχω γράψει εγώ μερικές σελίδες πριν (αν θυμάμαι καλά). Σε γενικές γραμμές (για το Golf 6 tsi 160 που έχω), είναι πολύ δυνατό! Έχω ΜΟΝΟ πρόγραμμα και έχω αφαιρέσει τον πνίχτη. Έβαλα κόντρα με ένα Golf 6 tsi 160 dsg με πρόγραμμα άλλης εταιρίας - ο οδηγός του οποίου μου είπε πως είχε πάρει τόσο golf με etuners όσο και με overloaded αλλά και άλλα - και το πήρα! Ο οδηγός του dsg δεν πίστευε στα μάτια του :p Σημειωτέων πως έχω 18άρες και ιδιαίτερα βαριές ζάντες...

Όσον αφορά την αξιοπιστία και αντοχή, θέλω να πιστεύω πως έχω κάνει καλή επιλογή αν όχι την καλύτερη...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει εγώ μερικές σελίδες πριν (αν θυμάμαι καλά). Σε γενικές γραμμές (για το Golf 6 tsi 160 που έχω), είναι πολύ δυνατό! Έχω ΜΟΝΟ πρόγραμμα και έχω αφαιρέσει τον πνίχτη. Έβαλα κόντρα με ένα Golf 6 tsi 160 dsg με πρόγραμμα άλλης εταιρίας - ο οδηγός του οποίου μου είπε πως είχε πάρει τόσο golf με etuners όσο και με overloaded αλλά και άλλα - και το πήρα! Ο οδηγός του dsg δεν πίστευε στα μάτια του :p Σημειωτέων πως έχω 18άρες και ιδιαίτερα βαριές ζάντες...

Όσον αφορά την αξιοπιστία και αντοχή, θέλω να πιστεύω πως έχω κάνει καλή επιλογή αν όχι την καλύτερη...

Κατατοπιστικοτατο το post σου!

Αν επιτρεπεται απο εξυπηρετηση και service τι εντυπωσεις ειχες? Επισης σε ποιο συνεργειο πηγες? Σε αυτο που ειναι στη Λεωφορο Τατοιου? Γιατι το κεντρικο τους ειναι Γλυφαδα απο οτι ειδα...

Link to comment
Share on other sites

Στα tsi πιθανοτάτα τα πάει καλά η Revo. Στα GTI με ένα γνωστό που συζητάγαμε μου είχε αναφέρει ότι δεν ήταν ευχαριστημένος και ότι έβαλε ΜΤΜ και ησύχασε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...Απο συνεργεια εδω Αθηνα ξερουμε καποιο? Εγω οπως ειπα κ πιο πανω μονο της Γλυφαδας ξερω στη Λεωφορο Βουλιαγμενης, αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι...Γνωριζει καποιος κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα,

μια ερωτησηση μπορει να μου πει καποιος τι πιεση εχει μαμα

TSI 122ps και ποσο ανεβαινει με προγραμμα ?

Ευχαριστω εκ των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει εγώ μερικές σελίδες πριν (αν θυμάμαι καλά). Σε γενικές γραμμές (για το Golf 6 tsi 160 που έχω), είναι πολύ δυνατό! Έχω ΜΟΝΟ πρόγραμμα και έχω αφαιρέσει τον πνίχτη. Έβαλα κόντρα με ένα Golf 6 tsi 160 dsg με πρόγραμμα άλλης εταιρίας - ο οδηγός του οποίου μου είπε πως είχε πάρει τόσο golf με etuners όσο και με overloaded αλλά και άλλα - και το πήρα! Ο οδηγός του dsg δεν πίστευε στα μάτια του :blush: Σημειωτέων πως έχω 18άρες και ιδιαίτερα βαριές ζάντες...

Όσον αφορά την αξιοπιστία και αντοχή, θέλω να πιστεύω πως έχω κάνει καλή επιλογή αν όχι την καλύτερη...

Ψήνεσαι να _______________ μόλις βάλω την εξάτμιση?Εστι για να δούμε διαφορές. :p

Edited by Speedy
Παράνομο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατο το post σου!

Αν επιτρεπεται απο εξυπηρετηση και service τι εντυπωσεις ειχες? Επισης σε ποιο συνεργειο πηγες? Σε αυτο που ειναι στη Λεωφορο Τατοιου? Γιατι το κεντρικο τους ειναι Γλυφαδα απο οτι ειδα...

Το κεντρικο τους ειναι στην Λ. Τατοιου στην Μεταμορφωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα σχετικά με το ποιό πρόγραμμα να βάλουμε, ανάλογα με το τι λένε οι αντιπροσωπείες, έχουν νόημα όσο είμαστε στην εγγύηση.

Η υποθετική ερώτηση είναι λοιπόν, ποιό πρόγραμμα θα βάζατε/βάζαμε αν είμαστε ήδη εκτός εγγύησης ?

Πακέτο 800 --> 1500 εύρω ?

ή Custom 500 εύρω ?

Link to comment
Share on other sites

Ψήνεσαι να _______________ μόλις βάλω την εξάτμιση?Εστι για να δούμε διαφορές. ;)

Μέσα. Μόλις βάλεις μου λες! :D

Υ.Γ. ¶μα αργήσεις πολύ, μπορεί να με βρεις με ολόσωμη-εισαγωγή-I/C S3 και ζάντες μαγνησίου :p

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα συμφορουμιτες!

Τελικα το πηρα αποφαση και πηγα χθες(Πεμπτη) και εβαλα το προγραμμα της Revo! Αλλα γ____ο μετα ανεβασα πυρετο και γιαυτο το λογο δεν το εχω τεσταρει καλα καλα ακομα... Απο τα 50-60 χιλιομετρα που εκανα μεχρι τωρα εχω να πω οτι στις πρωτες 4 ταχυτητες το αμαξι βγαζει τρελη επιταχυνση καμμια σχεση με πριν! Μιλαμε πατας γκαζι και κολλας πισω! Μεχρι τα 150 παει σφαιρα χωρις να το καταλαβεις! Θα ξαναγραψω οταν το χω δοκιμασει καλα για να σας πω!

ΥΓ. Και τα παιδια στην cargate Γλυφαδας αψογοι, πολυ γρηγορη τοποθετηση και πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι, μπραβο!

Edited by Speedy
Μη επιτρεπομενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα συμφορουμιτες!

Τελικα το πηρα αποφαση και πηγα χθες(Πεμπτη) και εβαλα το προγραμμα της Revo! Αλλα γ____ο μετα ανεβασα πυρετο και γιαυτο το λογο δεν το εχω τεσταρει καλα καλα ακομα... Απο τα 50-60 χιλιομετρα που εκανα μεχρι τωρα εχω να πω οτι στις πρωτες 4 ταχυτητες το αμαξι βγαζει τρελη επιταχυνση καμμια σχεση με πριν! Μιλαμε πατας γκαζι και κολλας πισω! Μεχρι τα 150 παει σφαιρα χωρις να το καταλαβεις! Θα ξαναγραψω οταν το χω δοκιμασει καλα για να σας πω!

ΥΓ. Και τα παιδια στην cargate Γλυφαδας αψογοι, πολυ γρηγορη τοποθετηση και πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι, μπραβο!

Περαστικά και γρήγορα καλά. Περιμένουμε εντυπώσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα συμφορουμιτες!

Τελικα το πηρα αποφαση και πηγα χθες(Πεμπτη) και εβαλα το προγραμμα της Revo! Αλλα γ____ο μετα ανεβασα πυρετο και γιαυτο το λογο δεν το εχω τεσταρει καλα καλα ακομα... Απο τα 50-60 χιλιομετρα που εκανα μεχρι τωρα εχω να πω οτι στις πρωτες 4 ταχυτητες το αμαξι βγαζει τρελη επιταχυνση καμμια σχεση με πριν! Μιλαμε πατας γκαζι και κολλας πισω! Μεχρι τα 150 παει σφαιρα χωρις να το καταλαβεις! Θα ξαναγραψω οταν το χω δοκιμασει καλα για να σας πω!

ΥΓ. Και τα παιδια στην cargate Γλυφαδας αψογοι, πολυ γρηγορη τοποθετηση και πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι, μπραβο!

Kostas Χρόνια πολλά, είσαι γρήγορο πιστόλι!! Το πήγες τελικά κιόλας?

Μόλις αναρρώσεις γράψε περισσότερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα. Μόλις βάλεις μου λες! ;)

Υ.Γ. ¶μα αργήσεις πολύ, μπορεί να με βρεις με ολόσωμη-εισαγωγή-I/C S3 και ζάντες μαγνησίου :yahoo:

Xαχα, πρέπει να τρέξω τότε! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι μεταξη Revo και Etunners, εχω ενα golf vi 160 ps. τι μου πριτιναιτε εσισ που εχετε ειδι???????????

:whistling::thumbsup:

Καταρχίν χρόνια πολλά σε όλους!!

Φίλε μου εγώ σου προτείνω Etuners, το φοράω ήδη πάνω από 3 μήνες στο golfακι μου, και τώρα με τις διακοπές του είπια το αίμα κανονικότατα... :)

Το αμάξι πάει φανταστικά σε σημείο που άρχισε να με τρομάζει.

Στο γυρισμό είπα να πάω χαλαρά, είχα ξεδώσει κιόλας και γύρισα με μέση κατανάλωση 6,8λ/100χλμ, απλά super.

Κανένα πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει και γενικά καμία δυσλειτουργεία-κόμπιασμα κτλ κτλ δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου, καθώς και τα παιδιά είναι σουπερ-εξυπηρετικά γιαυτό και στο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Edited by KostasVITSI
Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν χρόνια πολλά σε όλους!!

Φίλε μου εγώ σου προτείνω Etuners, το φοράω ήδη πάνω από 3 μήνες στο golfακι μου, και τώρα με τις διακοπές του είπια το αίμα κανονικότατα... :)

Το αμάξι πάει φανταστικά σε σημείο που άρχισε να με τρομάζει.

Στο γυρισμό είπα να πάω χαλαρά, είχα ξεδώσει κιόλας και γύρησα με μέση κατανάλωση 6,8λ/100χλμ, απλά super.

Κανένα πρόβλημα δεν έχω αντιμετοπίσει και γενικά καμία δυσλειτουργεία-κόμπιασμα κτλ κτλ δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου, καθώς και τα παιδιά είναι σουπερ-αξυπηρετικά γιαυτό και στο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

φιλε πιο TSI exis????και ποια ειναι τα αποτεσματα που εχεις?????μιλω ιπποδυναμι,ροπη κτλ....

Link to comment
Share on other sites

φιλε πιο TSI exis????και ποια ειναι τα αποτεσματα που εχεις?????μιλω ιπποδυναμι,ροπη κτλ....

Σαν το δικό σου το 160αρι έχω, όσο για τα απότελέσματα, δεν το δυναμομέτρησα αλλά σύμφωνα με τις πιέσεις που δουλεύει κάπου 210-215 άλογα με 30 κιλά ροπή.

Edited by KostasVITSI
Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν χρόνια πολλά σε όλους!!

Φίλε μου εγώ σου προτείνω Etuners, το φοράω ήδη πάνω από 3 μήνες στο golfακι μου, και τώρα με τις διακοπές του είπια το αίμα κανονικότατα... yahoo.gif

Το αμάξι πάει φανταστικά σε σημείο που άρχισε να με τρομάζει.

Στο γυρισμό είπα να πάω χαλαρά, είχα ξεδώσει κιόλας και γύρησα με μέση κατανάλωση 6,8λ/100χλμ, απλά super.

Κανένα πρόβλημα δεν έχω αντιμετοπίσει και γενικά καμία δυσλειτουργεία-κόμπιασμα κτλ κτλ δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου, καθώς και τα παιδιά είναι σουπερ-αξυπηρετικά γιαυτό και στο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

συγνωμη αλλα 6,8 πως μπορεσες και τα ειδες? Μηπως εννοεις 6η με 80χλμ και σε κατηφορα ?

Αδυνατον μου ακουγετε κατω απο 7 εχω καιρο να δω σε ταξιδι ....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα 6,8 πως μπορεσες και τα ειδες? Μηπως εννοεις 6η με 80χλμ και σε κατηφορα ?

Αδυνατον μου ακουγετε κατω απο 7 εχω καιρο να δω σε ταξιδι ....

φιλε εσυ εχις revo στο tsi 170????

Edited by vasiloui
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.