Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δλδ σε περιπτωση που βαλεις προγραμμα για 100αρα και πας σε ενα βενζιναδικο και σου βαλει καταλαθος 95αρα η χειροτερα να ναι νοθευμενη..τι ακριβως γινετε με το αμαξι?

Πιθανότητα κοψήματος-λαμπάκι του κινητήρα και SM αν το πιέσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να γινουν ολα τα παραπανω.

Το πιο πιθανο ειναι να χτυπανε πυρακια και φυσικα μειωση αποδοσης. Απλα δεν το ζοριζεις πολυ και σε πρωτη ευκαιρια μολισ κατεβει ο δεικτης καυσιμου πας και γεμιζεις με 100αρα και ουτω καθεξης μεχρι να καθαρισει τελειως.

Link to comment
Share on other sites

......αν το πιέσεις

Δεν πιστευω να γινουν ολα τα παραπανω.

Το πιο πιθανο ειναι να χτυπανε πυρακια και φυσικα μειωση αποδοσης. Απλα δεν το ζοριζεις πολυ και σε πρωτη ευκαιρια μολισ κατεβει ο δεικτης καυσιμου πας και γεμιζεις με 100αρα και ουτω καθεξης μεχρι να καθαρισει τελειως.

Απλά το έχω δει με τα μάτια μου για αυτό το ανέφερα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σοβαρο προγραμμα και το τονιζω ,δεν εχεις θεμα με την επιλογη καυσιμου μικροτερων οκτανιων απλα μειωμενη αποδοση και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ .

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σοβαρο προγραμμα και το τονιζω ,δεν εχεις θεμα με την επιλογη καυσιμου μικροτερων οκτανιων απλα μειωμενη αποδοση και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ .

peolinio μην ταράζεσαι,δεν το είπα για να ανέβουν οι τόνοι αλλά ούτε να θήξω το golf και όποιο άλλο

Απλά μετέφερα αυτά που είδα από γνωστού μου αμάξι(golf)

Edited by turistas
Link to comment
Share on other sites

Ο Peolinio εχει δικιο. " ΕΝ ΜΕΡΕΙ(οι)"

Εδω στην Κατερινη δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Διοτι οταν εμενα μου πεις θα βαλω 95αρα, στα αυτια μου ακουγεται σαν να μου λες θα βαλω νοθευμενη..

Οποτε να και το SM να και τα κοψηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Κατερινη δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Διοτι οταν εμενα μου πεις θα βαλω 95αρα, στα αυτια μου ακουγεται σαν να μου λες θα βαλω νοθευμενη..

Οποτε να και το SM να και τα κοψηματα.

Δεν είναι έτσι που τα λες. Και γω Κατερινη βαζω και παντα 95αρα και δεν εχω κανενα πρόβλημα. Ακόμα και σε μετρήσεις με vag com έχω 0 διορθώσεις. Όλα είναι συνάρτηση του πόσο επιθετικά ρυθμισμένο είναι το πρόγραμμα από αβανς.

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε εγω παντα 100αρα διπλα απο το μαγαζι που συχναζε το μοτορι σου.. κανενα προβλημα.!!!

Θυμασε τι ειχα τραβηξει? Οταν περασα το προγραμμα δεν ειχε δει κανενα κοψημο!

Και ειμουν με 100αρα απο Α.Π στον Εγγλεζικο :D (ονοματα δεν λεμε

οικογενειες δεν θυγουμε)

Οταν το δοκιμασαμε σε ανηφορα με 3 ατομα... sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif ασε..

Ε απο τοτε που βαζω απο εκει στην στροφη γτ ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα???????????

Υ.Γ Καιρο εχω να σε δω.... Τι εγινε δεν το κυκλοφορεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις σύμπτωση. και γω από τον εγγλέζικο βάζω πάντα 95αρα και φυσάει! :)

Βεβαια το δικο μου είναι ρυθμισμένο για 95αρα και εχει ηπιο αβανς.

Όποτε έρχομαι κατερίνη το πλένω και το κλείνω στο γκαράζ για να διατηρηθεί καθαρό... :(

Link to comment
Share on other sites

Στη Κατερινη καλο βενζιναδικο ειναι το ΑΠ οπως βγαινεις απο τη πολη διπλα στο ελιν. Εχει και 24ωρους αυτοματους πωλητες.

Link to comment
Share on other sites

Στη Κατερινη καλο βενζιναδικο ειναι το ΑΠ οπως βγαινεις απο τη πολη διπλα στο ελιν. Εχει και 24ωρους αυτοματους πωλητες.

Off Topic

+ 1 αν μιλάς γι αυτό που είναι πίσω από την Νομαρχία :p και δίπλα σε ένα ζαντολαστιχά :thumbsup: Επίσης έχει και γ…..ω τα πλυσίματα !!!
Link to comment
Share on other sites

fire.gif Το Α.Π που λετε...το αυτοματο διπλα στο ΕΛΙΝ.

Παντα απο εκει γεμιζα το ματιζ.. με 100αρα ΠΑΝΤΑ.

Ε μια μερα γεμισαμε ενα Αλφα ρομεο 33gt το παλιο καρμπιρατερ.

Ε το παταει 9000σαλ παρακαλω και κλαγκ κλουκγ σβηνει.

Την αλλη μερα (διοτι ηταν βραδυ) καθαρισαμε το φιλτρο και ειχε τοσο πολυ "νερο" μεσα!

Ε αυτο ηταν δεν ξαναπατησα.

Και αφου αρχησαμε να λεμε και ονοματα το BP στην στροφη πως πας

για κολυμβητηριο διπλα απο το ICS ειναι το καλυτερο αν και ακριβο... 169.9 η 100αρα..

Επεισης στην καινουρια αστυνομια εχει ενα γωνιακο BP που βαζουν μπατσοι και ταξι εκει...

100αρα του καλη... για τα αλλα δεν ξερω.. :thumbsup:

Επεισης ταξι βαζουν και στο ΕΛΙΝ διπλα απο το Α.Π το αυτοματο

Αν αρχισω να μιλαω για βενζιναδικα γιατι τα εχουμε ψαξει ΣΧΕΔΟΝ ολα.. θα κανω πολλους παραγραφους!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

+ 1 αν μιλάς γι αυτό που είναι πίσω από την Νομαρχία :thumbsup: και δίπλα σε ένα ζαντολαστιχά ;) Επίσης έχει και γ…..ω τα πλυσίματα !!!

Το Α.Π που λεει εχει "self service" Πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ξερει κανεις για golf gt 170 αν μπορει να μπει προγραμμα ετσι ωστε να καιει και 95 χωρις προβλημα?..δεν θελω προγραμμα να ανεβω ιππους απλως να μπορω να βαλω 95 οπως και τα πιο καινουργια tsi.. δεν παει αλλο με την κατοσταρα!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ξερει κανεις για golf gt 170 αν μπορει να μπει προγραμμα ετσι ωστε να καιει και 95 χωρις προβλημα?..δεν θελω προγραμμα να ανεβω ιππους απλως να μπορω να βαλω 95 οπως και τα πιο καινουργια tsi.. δεν παει αλλο με την κατοσταρα!!

Όλα γίνονται αλλά αυτό το χωρίς πρόβλημα ακούγεται κάπως

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ξερει κανεις για golf gt 170 αν μπορει να μπει προγραμμα ετσι ωστε να καιει και 95 χωρις προβλημα?..δεν θελω προγραμμα να ανεβω ιππους απλως να μπορω να βαλω 95 οπως και τα πιο καινουργια tsi.. δεν παει αλλο με την κατοσταρα!!

βαλε 95αρα,ενας φιλος μου με gt απο την αρχη μεχρι τωρα παντα 95 βαζει,δεν εχει κανενα προβλημα,60000 χλμ!

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται αλλά αυτό το χωρίς πρόβλημα ακούγεται κάπως

το αυτοκινητο 3.5 χρονια καιει μονο κατοσταρα 5 φορες που εβαλα 95 στις 3 ειχα πυρακια...ουσιαστικα θελω ενα εργοστασιακο προγραμμα απο ενα καινουργιο golf 160ps για να βαζω και 95!!!γινεται?μαλλον ετυχε να βαλω νοθευμενη 95 γιαυτο εχω ασχημη εμπειρια!!!!

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο 3.5 χρονια καιει μονο κατοσταρα 5 φορες που εβαλα 95 στις 3 ειχα πυρακια...ουσιαστικα θελω ενα εργοστασιακο προγραμμα απο ενα καινουργιο golf 160ps για να βαζω και 95!!!γινεται?μαλλον ετυχε να βαλω νοθευμενη 95 γιαυτο εχω ασχημη εμπειρια!!!!

Γίνεται αυτό που λες απλά το να βάζεις πρόγραμμα και γενικά να απομακρύνεσαι από την εργοστασιακή μορφή πάντα έχει ρίσκο

Όλοι το ξέρουν,δεν συμφωνείς???

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.... που ζειτε βρε...ΞΥΠΝΑΤΕ...95αρα 2 χρονια κ 4 μηνες...και χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα...κανει κατι αρρυθμιες εβαλα ενα καθαριστικο βαλβιδων τις WURTH και ολα κομπλε... να σ πω βρε GazofGT...ποιος σ ειπε να βαζεις 100αρα??η μονος σου το σκεφτηκες?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.... που ζειτε βρε...ΞΥΠΝΑΤΕ...95αρα 2 χρονια κ 4 μηνες...και χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα...κανει κατι αρρυθμιες εβαλα ενα καθαριστικο βαλβιδων τις WURTH και ολα κομπλε... να σ πω βρε GazofGT...ποιος σ ειπε να βαζεις 100αρα??η μονος σου το σκεφτηκες?

στην αντιπροσωπια οταν το αγορασα μου προτειναν σχεδον παντα να βαζω κατοσταρα λογω οτι αυτο προτεινει και ο κατασκευαστης για GT 170 !!!..με την τιμη της βενζινης χαμηλα δεν το σκεφτομουν ενω τωρα αλλαξα γνωμη...ασε που οσες φορες εβαλα 95 στις 3 απο τις 5 φορες ειχα πολλα πυρακια!!!καθαριστικο βαλβιδων ή ενισχυτικο οκτανιων???

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα του 160 δεν μπορείς να το βάλεις γιατί είναι εντελώς διαφορετικός κινητήρας. Μπορείς όμως να φτιάξεις ένα πρόγραμμα που να έχει πιο ήπια ρύθμιση αβανς από αυτο που φοράς εργοστασιακά και να καις 95αρα. Μαλιστα δεν είναι απιθανο να μπορεσει να σου ανεβασει και λιγη πιεση ωστε να ανεβει και η αποδοση.

Το καθαριστικό βαλβίδων δεν έχει καμια δουλεια στον tsi αφού η βενζίνη δεν περνάει από τις βαλβίδες. Ψεκάζεται απευθείας στον κύλινδρο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά στο πορτάκι του ρεζερβουάρ του ΜΚ5 GT δεν γράφει 98 RON ή κάνω λάθος??

ακριβως αυτο γραφει με μεγαλα εντονα γραμματα και 95 RON με μικρα δηλαδη θελει κατοσταρα..

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά στο πορτάκι του ρεζερβουάρ του ΜΚ5 GT δεν γράφει 98 RON ή κάνω λάθος??

Ναι ο κατασκευαστης για τα gt με τα 170ps λεει 98ρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λεει 95 RON(αν δεν κανω λαθος σημαινει 95 οκτανια και οχι 100)...Και ποιο πανω λεει Super unleaded...Συμπερασμα στην γερμανια η λεγομενη 95 RON ειναι τοσο καλη ωστε την λενε Super unleaded..ενω στην Ελλαδα ειναι τοσο νοθευμενη π πρεπει να βαλεις 100αρα....καθαριστικο βαλβιδων οχι ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΟ!!! Και διαβασα τωρα στη φιαλη λεει καθαριστικο συστηματων ψεκασμου...και πιο κατω λεει δοκιμασμενο σε κινητηρες με υπερσιμπιεστη...

Edited by GiatroC_GT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.