Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Κατι που κανουν λαθος οι περισσοτεροι Προγραμματιστες ειναι οτι (τουλαχιστον αυτοι π εχουν μια εδρα καπου) τρελενοντε απο τα πολλα τηλεφωνα κ δν απαντανε και και και.. Το να παρουν μια γραμματεα να κλεινει ραντεβου δν μπορω να καταλαβω γτ ειναι τοσο δυσκολο να εφαρμοστη. 
Κ μιλαω απο προσωπικοτατη εμπειρια μιας κ ειμαι στα βορεια κ δν ξερω τι παιζει εκει κατω.. 

Δν θελω να αναφερθω στα δικα μου γτ τα εχω "ξεχασει" κ δν θελω να φουντωσω μεσημεριατικα!!! 
 

Link to comment
Share on other sites

Cj georgio: θα σου πω κατι έχω εδώ και ενα χρόνο APR και απλα δεν έχω ξανα ασχοληθεί με προγράμματα και τσεκ και διάφορα.μια φορά πήγα έβαλα το προγραμα το 3τριτο παρακαλω και ηρέμησα απο ολα. Έβαλα στο cruise control και τα 3 file και οποτε θέλω το κάνω μαμα, 95αρα προγραμμα και 100αρα και οτι update βγάλουν δωρεάν για μια ζωή και όχι να μου ζητάνε 150 ευρώ για το update. Οτι άλλες λεπτομέρειες θες στείλε μου πμ να τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Cj georgio: θα σου πω κατι έχω εδώ και ενα χρόνο APR και απλα δεν έχω ξανα ασχοληθεί με προγράμματα και τσεκ και διάφορα.μια φορά πήγα έβαλα το προγραμα το 3τριτο παρακαλω και ηρέμησα απο ολα. Έβαλα στο cruise control και τα 3 file και οποτε θέλω το κάνω μαμα, 95αρα προγραμμα και 100αρα και οτι update βγάλουν δωρεάν για μια ζωή και όχι να μου ζητάνε 150 ευρώ για το update. Οτι άλλες λεπτομέρειες θες στείλε μου πμ να τα πούμε.

Ετσι έιναι το καλό πρέπει να ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάπως καλύτερα!

Ειδες...;)

Cj georgio: θα σου πω κατι έχω εδώ και ενα χρόνο APR και απλα δεν έχω ξανα ασχοληθεί με προγράμματα και τσεκ και διάφορα.μια φορά πήγα έβαλα το προγραμα το 3τριτο παρακαλω και ηρέμησα απο ολα. Έβαλα στο cruise control και τα 3 file και οποτε θέλω το κάνω μαμα, 95αρα προγραμμα και 100αρα και οτι update βγάλουν δωρεάν για μια ζωή και όχι να μου ζητάνε 150 ευρώ για το update. Οτι άλλες λεπτομέρειες θες στείλε μου πμ να τα πούμε.

Μια χαρά είσαι... Πέρασες φουρτούνες και εσύ....

Link to comment
Share on other sites

μια φορά πήγα έβαλα το προγραμα το 3τριτο παρακαλω και ηρέμησα απο ολα. Έβαλα στο cruise control και τα 3 file και οποτε θέλω το κάνω μαμα, 95αρα προγραμμα και 100αρα και οτι update βγάλουν δωρεάν για μια ζωή και όχι να μου ζητάνε 150 ευρώ για το update. 

Και απλα καθαρησες... Ετσι ειναι τα πραματα τα σωστα. Αν θες τσιτα και απολυτα νουμερα και τπτ αλλο μαλλον θα πας σε custom και παλι με προυποθεσεις (αν ισχυουν νουμερα ροπες τι κανει στον δρομο κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

μια φορά πήγα έβαλα το προγραμα το 3τριτο παρακαλω και ηρέμησα απο ολα. Έβαλα στο cruise control και τα 3 file και οποτε θέλω το κάνω μαμα, 95αρα προγραμμα και 100αρα και οτι update βγάλουν δωρεάν για μια ζωή και όχι να μου ζητάνε 150 ευρώ για το update.

Και απλα καθαρησες... Ετσι ειναι τα πραματα τα σωστα. Αν θες τσιτα και απολυτα νουμερα και τπτ αλλο μαλλον θα πας σε custom και παλι με προυποθεσεις (αν ισχυουν νουμερα ροπες τι κανει στον δρομο κτλ.)

Και που πήγα σε custom 2 φορές τι κατάλαβα;;;;;;; Ας μην αρχίσω να λέω καλύτερα......

Link to comment
Share on other sites

Και που πήγα σε custom 2 φορές τι κατάλαβα;;;;;;; Ας μην αρχίσω να λέω καλύτερα......

Για πες......

Φόρουμ για συζήτηση είναι εδώ να μοιραζομαστε της εμπειρίες μας.. Να ακούμε και τα καλά και τα κακά...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να λέμε τι ίσχυε παλιά Οκ! Η apr δεν βγάζει k04 κιτ για 1.8, η ρέβο κάνει κοψήματα στα dsg, και δεν έχει stg4 για δίλοτρα! Και τα custom σπάνε!

Αν πάλι θέλετε να μιλήσουμε για το ΣΗΜΕΡΑ, οι customάδες προγραμματίζουν τα πάντα και τέλεια! Δουλεύω 290hp σε 14άρη κλειστό μοτέρ 1 χρόνο με 2 bar over και 1.65@7100 και σήμερα που είδα το μοτέρ μου πιστόνια και βαλβίδες ήταν μαύρα! ΥπερSafe πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τα ξέρεις χαχαχα

Πολλοί εδώ μέσα θα θέλουν να τα ακούσουν. Πες μας της εμπειρίες σου.

Αν θέλετε να λέμε τι ίσχυε παλιά Οκ! Η apr δεν βγάζει k04 κιτ για 1.8, η ρέβο κάνει κοψήματα στα dsg, και δεν έχει stg4 για δίλοτρα! Και τα custom σπάνε!

Αν πάλι θέλετε να μιλήσουμε για το ΣΗΜΕΡΑ, οι customάδες προγραμματίζουν τα πάντα και τέλεια! Δουλεύω 290hp σε 14άρη κλειστό μοτέρ 1 χρόνο με 2 bar over και 1.65@7100 και σήμερα που είδα το μοτέρ μου πιστόνια και βαλβίδες ήταν μαύρα! ΥπερSafe πρόγραμμα!

Το 2011-2012 είναι παλιά; Κοψίματα σε DSG μόνο η Revo και τα custom Δούλευαν ρολόι;

Σοβαρά τώρα αυτά που λες είναι σοβαρά επειχηριματα τα πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να πω κάτι γιατι πολυ απλα υπάρχουν τα τσιρακια του καθενός να μας λέει εδώ οτι αυτά που περάσαμε εμείς και ο καθένας δεν ειναι ετσι αστους να ζουν στον δικο τους κόσμο εγω ξέρω οτι ενα χρόνο τωρα γουστάρο το αμάξι μου όσο τίποτα αλλο.

ευχαριστω τα παιδιά της apr στην Θεσσαλονίκη τον νικο και τον γιωργο για τον επαγγελματισμό του. Μακάρι όλοι ετσι να ήταν.....

Η apr βγάζει 1,8 k04 και με μεθανολες

Edited by pantelisn-passat cc
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να πω κάτι γιατι πολυ απλα υπάρχουν τα τσιρακια του καθενός να μας λέει εδώ οτι αυτά που περάσαμε εμείς και ο καθένας δεν ειναι ετσι αυτούς να ζουν στον δικο τους κόσμο εγω ξέρω οτι ενα χρόνο τωρα γουστάρουμε το αμάξι μου όσο τίποτα αλλο ευχαριστω τα παιδιά της apr στην Θεσσαλονίκη τον νικο και τον γιωργο για τον επαγγελματισμό του. Μακάρι όλοι ετσι να ήταν.....Η apr βγάζει 1,8 k04 και με μεθανολες

+1

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να λέμε τι ίσχυε παλιά Οκ! Η apr δεν βγάζει k04 κιτ για 1.8, η ρέβο κάνει κοψήματα στα dsg, και δεν έχει stg4 για δίλοτρα! Και τα custom σπάνε!

Αν πάλι θέλετε να μιλήσουμε για το ΣΗΜΕΡΑ, οι customάδες προγραμματίζουν τα πάντα και τέλεια! Δουλεύω 290hp σε 14άρη κλειστό μοτέρ 1 χρόνο με 2 bar over και 1.65@7100 και σήμερα που είδα το μοτέρ μου πιστόνια και βαλβίδες ήταν μαύρα! ΥπερSafe πρόγραμμα!

αρε νικο τι λεμε εμεις τι λες εσυ παλικαρι μου .δεν αντιλεει κανεις οτι το δικο σου αμαξι δεν δουλευει καλα μην αρπαζεσαι τζαμπα το θεμα ειναι τι γινεται στο συνολο ξεκολα λιγο μην μας αναφερεις τρεις την ωρα το δικο μου ετσι το δικο μου αλλιως το δικο μου το δουλευω ετσι και παει λεγοντας οκ τελος δουλευεις καλα το χωνεψαμε αυτο .το οτι δουλευεις εσυ τελεια δεν ανερει ολα τα αλλα που λεμε εμεις αρα ξεκολα λιγο παντα θα υπαρχουν τα καλα και παντα θα υπαρχουν και τα κακα .παντα θα γινονται λαθη σε ολες τις εταιριες οκ το ξερουμε απλα διαφορετικα οταν ρυθμηζει ενα μυαλο διαφορετικα οταν ρυθμηζουν 3-4 και δεν ξερω ποσα αλλα μαζι.εσυ το πηρες προσωπικα το θεμα .και μη κοιτας μονο οτι με το καστομ μπορεις να κανεις οτι θες σεταπ ενω με το επωνυμο οχι το οτι τα επωνυμα δεν βγαζουν μεγαλη γκαμα στα σεταπ δεν σημαινει κιολας οτι δεν μπορουν να ρυθμησουν γιαυτο δεν βγαζουν παρε παραδειγματα απο εδω μεσα αλλα και απο αλλου που για να στρωσουν αμαξi ορισμενοι περασαν 20 φορες απο το προγραμματιστη τους μεχρι να τους το στρωσει εντελως εαν η καθε εταιρια ασχολητε τοσο με καθε πελατη παει καηκαν αυτοι κοιτανε κατι σιγουρο και κατι που δεν θα εχει ταλαιπωρια για κανενα ουτε απο τη μερια τους αλλα ουτε και απο του πελατη τη μερια κατι αξιοπιστο χωρις προβληματα.αααα και κατι τελευταιο οσο για το Τελεια μη βαζεις και το χερι στη φωτια αστο καλυτερα και μη κρινεις παλι μονο απο το δικο σου αμαξι Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ πως όποιος πάει σε customά, ΣΗΜΕΡΑ, κάνει ό,τι γουστάρει... Εγώ το 2010-2011 είχα Revo...

Το ποιοι είναι προκατηλημένοι και τσιράκια φαίνεται και από τις δημόσιες ευχαριστίες... Αυτό έλειπε να τους τα σκάνε και να μην είναι επαγγελματίες...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Τις ευχαριστίες τις έγραψα για αλλο λόγο αλλά εσυ συνεχίζεις να είσαι αλλού.

αν δεν καταλαβαίνεις το νόημα των μηνυμάτων μου να μην τα σχολιαζεις καλύτερα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις ευχαριστίες τις έγραψα για αλλο λόγο αλλά εσυ συνεχίζεις να είσαι αλλού.

αν δεν καταλαβαίνεις το νόημα των μηνυμάτων μου να μην τα σχολιαζεις καλύτερα....

Στη λέξη "τσιράκια" έμεινα περισσότερο αγορίνα!

Εγώ μέχρι το 2011 είχα Revo και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος! Τώρα etuners πάλι ευχαριστημένος! Αν βρω κάτι καλύτερο θα πάω εκεί!

Αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι να είμαι όσο μπορώ δυνατότερος και αυτός είναι και ο λόγος που τελευταία κοιτάζω πολύ προς SvS μεριά, αλλά ως τώρα δεν έχει καταφέρει κάτι καλύτερο από τον δικό μου παρά τις ελπίδες μου...

Δεν υποστηρίζω κανέναν, δεν τα παίρνω από κανέναν, δεν είναι τσιράκι κανενός! Ψάχνω πάντα τον καλύτερο!

Υ.Γ. Προσκινώ APR αλλά στα δίλιτρα... Στα 1.4 είναι πολύ πίσω...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Στα 14αρια όντως συμφωνώ αλλά και στα 1,8 ειναι παρά πολυ καλή πίστεψε με. Τωρα μιλάς σωστά αν και στα custom μπορείς να κανείς οτι θες αλλά υπάρχουν πολλές αποτυχίες παρά πολλές φορές όπως αναφέρθηκε και πριν μια επώνυμη εταιρεία έχει ολόκληρο προσωπικό απο πισω σε αντίθεση με τα custom. Σίγουρα υπάρχουν παντού αποτυχίες αλλά σε μικρότερο ποσοστό.το παν ειναι να είμαστε αντικειμενικοι και να μην κολλάμε με κάτι επειδή σε κάποιον δούλεψε σωστά.το σύνολο κοιτά.

Link to comment
Share on other sites

Στα 14αρια όντως συμφωνώ αλλά και στα 1,8 ειναι παρά πολυ καλή πίστεψε με. Τωρα μιλάς σωστά αν και στα custom μπορείς να κανείς οτι θες αλλά υπάρχουν πολλές αποτυχίες παρά πολλές φορές όπως αναφέρθηκε και πριν μια επώνυμη εταιρεία έχει ολόκληρο προσωπικό απο πισω σε αντίθεση με τα custom. Σίγουρα υπάρχουν παντού αποτυχίες αλλά σε μικρότερο ποσοστό.το παν ειναι να είμαστε αντικειμενικοι και να μην κολλάμε με κάτι επειδή σε κάποιον δούλεψε σωστά.το σύνολο κοιτά.

Για εμένα δεν υπάρχει λόγος να πας σε custom αν δεν ψάχνεις κάτι "περίεργο"... Το να πάω σε stg1 αντί για revo (230+hp) σε custom για να βγάλω 10 άλογα παραπάνω είναι ψιλομαλακία... Αν όμως αντί για Revo συγκρίνεις με ABT, εκεί σκέφτεσαι και τα λεφτά... Που 1500 που 400...

Στα 2λιτρα όμως που η APR έχει μέχρι και στάδιο με ροική κεφαλής, γιατί να πας σε custom και να αρχίσεις τα πειράματα;

Αντίθετα στα 14άρια, που όταν οι άλλοι βγάζουν 240 εγώ βγάζω 300 με προοπτική σε BT για 350-400 πας σε custom και ρισκάρεις όχι το μοτέρ (εννοείται πως θα το κανείς σφυρί) αλλά το αν θα δουλεύει όπως πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

και αν κάνεις όλα αυτά που λες και ρισκάρεις όπως λες και δεν μπορούν να στο στρώσουν μετά τι κάνεις κλαις την μοίρα σου????? ενώ μπορείς να κάνεις αξιόπιστες λύσεις και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ... κατά την γνώμη μου πάλι δεν θα επερνα πότε 14αρι για να το κάνω τόσο πολλά μιας και τα κυβικά του δεν είναι για αυτό το πράγμα και για μένα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για να κάνεις ένα 14αρι  και να έχεις στο μυαλό σου ότι ίσως να μην δουλέψει καλά και μετά τρέχα γύρευε (άποψη μου.)

Link to comment
Share on other sites

και αν κάνεις όλα αυτά που λες και ρισκάρεις όπως λες και δεν μπορούν να στο στρώσουν μετά τι κάνεις κλαις την μοίρα σου????? ενώ μπορείς να κάνεις αξιόπιστες λύσεις και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ... κατά την γνώμη μου πάλι δεν θα επερνα πότε 14αρι για να το κάνω τόσο πολλά μιας και τα κυβικά του δεν είναι για αυτό το πράγμα και για μένα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για να κάνεις ένα 14αρι και να έχεις στο μυαλό σου ότι ίσως να μην δουλέψει καλά και μετά τρέχα γύρευε (άποψη μου.)

Θα μου επιτρεψεις να προσθεσω κατι ασχετο.

Γενικευεις με το να λες 1.4 κινητηρας δεν αντεχει η δεν μπορει.

Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω καθενας εχει τις αποψεις του.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις να προσθεσω κατι ασχετο.

Γενικευεις με το να λες 1.4 κινητηρας δεν αντεχει η δεν μπορει.

Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω καθενας εχει τις αποψεις του.

Μπορεί μέχρι ένα σημείο... Όλοι οι κηνιτηρες έχουν τα όρια τους. Όσο ποιο μεγάλο τόσο ποιο καλό.. Ανάλογα την τσέπη του καθενός. Δεν θα αγοράσω ένα 1.4 TSI άμα θέλω 330ps. Πας σε APR,REVO,UNITRONIC που στο 1.8 tsi με φπε εισαι 250ps 400Nm , στο 2.0 tfsi με φπε 350ps 470Nm . Άμα θέλεις ποιο πολύ πας στο 2.5 tfsi η στο 3.0 tfsi 420ps 600Nm. Στην κορυφη V8 tfsi...;) πάντα θα υπάρχουν και καλύτερα μοτέρ του ομίλου απο αυτά που έχουμε.. Αυτά τα νούμερα τα βγάζουν χαλαρά και αξιόπιστα. Οπότε τα λεφτά που θα δώσεις για να πιέσεις το 1.4 μπορείς να πας σε ποιο μεγάλο μοτέρ που θα έχεις και δύναμη και ασφαλεια και το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε υπήρχε ή τρέλα με τα evo που αγορά αμαξιού με βελτίωση έφτανε το κοστολογιο σε τιμή που μπορούσε να πάρει κάποιος ενα καλύτερο αμάξι έτοιμο απο το εργοστάσιο.

Το θέμα αυτό μάλλον θα έπρεπε να λέγεται Τι πρόγραμμα φορατε σε 1.4 tsi.

Η ελληνική αγορά είναι γεμάτη με 1.4 tsi λογο φορολογίας και ο κόσμος που τα έχει επειθημη ποιο πολύ δύναμη. Απόλυτα λογικό. Κάποιοι κατηγορατε της επώνυμες εταιρίες που δεν έχουν κιτ για το 1.4 οπότε πάτε σε custom. Δεν είναι η Ελλάδα το επίκεντρο αυτών των εταιριών αλλά ολόκληρος ο πλανήτης.

Στην Γερμανία που είμαι αυτό το μοτέρ 1.4 tsi σπάνια να το δω. Άντε να έχω πετύχει 1-2. Εδώ ο κόσμος πάει αγοράζει ένα αμάξι σπορ που στην Ελλάδα δεν είναι ευκολο να το έχουμε το πετάει ενα πρόγραμμα επωνιμο και έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Καλό το 1.4 tsi αλλά για τον σκοπό που παράγεται, είναι ενα οικονομικό μοτέρ όχι ενα σπορ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!
Αλλά κάποιος πιο πίσω για να υποστηρίξει την APR και τα προγραμματά της για τα 1.4 TSI . Ειπε πως έχει κέντρο-ομαδα η APR στην Αγγλια που δοκιμάζει 1.4 TSI.

Απλά θα πω οτι APR προσπαθησε να φτιάξει file stage 3 για 1.4 TSI με τα καλυτερα περιφεριακά που υπάρχουν (μεχρι και πολλαπλασιαστες okada φοραγε) και ΑΠΕΤΥΧΕ!

Το ιδιο ισχυει και για την Revo .

Οποτε μην λεμε οτι θέλουμε για τους καστομάδες . Οχι συγκεκριμένα για Κριτωνα . Γενικά για τους καστομαδες της Ελλάδας που εχουν κανει θαύματα στον 1.4 TSI

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.