Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

To αμαξι φιλε ηταν μαμα;   Ειχες και φιλτρο;   Αν ναι, ποιο; Γιατι 215 με μαμα φιλτρο και εξατμιση ειναι σουπερ-ντουπερ!! Εγω θα παω σε Revo 1 και δεν ξερω αν παω με αλλαγμενο φιλτρο/χοανη θα το περασουν και αυτο στο προγραμμα; Μηπως το stage 1 ειναι το ιδιο για ολους και μονο το 2 ειναι custom για τα περιφερειακα σου;;

 

Συγκεκριμένα το revo δίνη 205-210 (με 98oct). Από εκεί και πέρα πρόσθετης φίλτρο, εξάτμιση k.t.l.
Το ρέβω είναι κονσέρβα, δηλαδή σε όλα τα αυτοκίνητα μπαίνει το ίδιο πρόγραμμα, είναι ρυθμισμένο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Το αν θα ρυθμιστή με το πρόγραμμα το φίλτρο αυτό θα το συζήτησις με τον προγραμματιστεί σου, εγώ το έβαλα μετά το πρόγραμμα και δεν το ρύθμισα.
Link to comment
Share on other sites

 

Συγκεκριμένα το revo δίνη 205-210 (με 98oct). Από εκεί και πέρα πρόσθετης φίλτρο, εξάτμιση k.t.l.
Το ρέβω είναι κονσέρβα, δηλαδή σε όλα τα αυτοκίνητα μπαίνει το ίδιο πρόγραμμα, είναι ρυθμισμένο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Το αν θα ρυθμιστή με το πρόγραμμα το φίλτρο αυτό θα το συζήτησις με τον προγραμματιστεί σου, εγώ το έβαλα μετά το πρόγραμμα και δεν το ρύθμισα.

 

 

Σε συζητησεις με κατι παιδια απο εδω, Ροδο, μου ειπαν οτι με ενα καλο φιλτρο πανελ KN θα εχω φοβερο αποτελεσμα και σε 1ο σταδιο δε δινει τιποτα. Οποτε παω ετσι και οτι γινει. Παντως η Revo στο αμαξι αυτο εχει κανει τρομερη δουλεια. Μακαρι να βγαλω 205-210 και βλεπουμε για 2ο σταδιο..

Link to comment
Share on other sites

Σε συζητησεις με κατι παιδια απο εδω, Ροδο, μου ειπαν οτι με ενα καλο φιλτρο πανελ KN θα εχω φοβερο αποτελεσμα και σε 1ο σταδιο δε δινει τιποτα. Οποτε παω ετσι και οτι γινει. Παντως η Revo στο αμαξι αυτο εχει κανει τρομερη δουλεια. Μακαρι να βγαλω 205-210 και βλεπουμε για 2ο σταδιο..

 

Θα βγάλεις τα αλογάκια σίγουρα, θα μείνεις έκπληκτος από το αποτέλεσμα και εγώ είχα τους ενδοιασμούς στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει να βρω ενα παλαιοτερο θεμα που αναφεροτανε σε προβληματα που ειχανε προκυψει απο προγραματα της revo με τιτλο ''revo και προβληματα.Εχω ψαξει αρκετα,ισως και  να ειτανε μπροστα μου και να μην το ειδα.

Επισης, μερικα χρονια πριν και σε ενα θεμα που αφορουσε παλι προγραματα εγκεφαλου, υπηρξε μεγαλος ντορος με σοβαρα προβληματα αλλα και αλογα που τελικα αποδειχθικε πως ειτανε πολυ λιγοτερα στην πραγματικοτητα και ολλα αυτα απο προγραματα e-tuners.Εκει μαλιστα ειχε πεσει χοντρο κραξιμο και ειχανε λεγχει πολυ βαριες κουβεντες.

Ουτε αυτο μπορω πλεον να το βρω η' μαλλον καλητερα ξεχασα που ειχανε γραφτει.Θυμαται καποιος να μου πει που  να τα ξαναβρω?

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

ειχα ρεβο 4 χρονια και 50.000 κμ - κανενα πρόβλημα ,δουλευε αψογα ,για κονσερβα είναι τέλειο -

 

στα dsg ειχε καποια θεματακια τα οποία όμως από όσο ξέρω έχουν λυθει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κανουν αυτοι οι 2; custom; Ποσο τα πανε σε 1ο σταδιο;

Επισης τι παει να πει το Revo ειναι κονσερβα; Αν δεν εχω Φ-Ε τι παραπανω κανει η μη κονσερβα;

Αν παλι εχω Φ-Ε και παω για Revo 2 υποτιθεται οτι ειναι για να ρυθμιζει τα περιφερειακα που εχεις πανω (custom δηλαδη) οποτε γιατι δε γουσταρετε τα Revo;

Link to comment
Share on other sites

Τι κανουν αυτοι οι 2; custom; Ποσο τα πανε σε 1ο σταδιο;

Επισης τι παει να πει το Revo ειναι κονσερβα; Αν δεν εχω Φ-Ε τι παραπανω κανει η μη κονσερβα;

Αν παλι εχω Φ-Ε και παω για Revo 2 υποτιθεται οτι ειναι για να ρυθμιζει τα περιφερειακα που εχεις πανω (custom δηλαδη) οποτε γιατι δε γουσταρετε τα Revo;

Φίλε μου..custom δεν είναι σε καμιά περίπτωση το stage2 απλά διορθωνει/ανεβαζει βάση αυτα που είναι stadar για stage2 δηλαδή Φ.Ε για το κάθε μοντέλο ξεχωριστά αρα stadar ρυθμίσεις βάση εταιριας.το custom απο την άλλη ασχέτως τι φοράς το κάνεις αλλάζεις όποτε θες εσύ και το πας και με Φ.Π.Ε 270 που λέει ο λόγος και μετά το παίρνεις στα χεριά..χεχε!δεν μπορείς να συγκρινης κονσέρβα με custom..ΔΕΝ σημαινει βεβεα οτι η κονσερβα δεν ειναι αξιόπιστη αναλόγως τι θέλεις εσυ για το αμάξι σου.φιλικα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου..custom δεν είναι σε καμιά περίπτωση το stage2 απλά διορθωνει/ανεβαζει βάση αυτα που είναι stadar για stage2 δηλαδή Φ.Ε για το κάθε μοντέλο ξεχωριστά αρα stadar ρυθμίσεις βάση εταιριας.το custom απο την άλλη ασχέτως τι φοράς το κάνεις αλλάζεις όποτε θες εσύ και το πας και με Φ.Π.Ε 270 που λέει ο λόγος και μετά το παίρνεις στα χεριά..χεχε!δεν μπορείς να συγκρινης κονσέρβα με custom..ΔΕΝ σημαινει βεβεα οτι η κονσερβα δεν ειναι αξιόπιστη αναλόγως τι θέλεις εσυ για το αμάξι σου.φιλικα πάντα!

μην τον φοβιζεις τον ανθρωπο.δεν ειναι απαραιτητο οτι ενα custom θα το παρεις στο χερι.σκεψου οτι το custom ρυθμιζεται ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ Κ ΠΛΗΡΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ πανω στις δικες σου αναγκες κ το οδηγικό σου στυλ.το κονσερβα ειναι ιδιο για ολα τα αμαξια αλλα ολοι οι οδηγοι δεν ειναι ιδιοι.οταν αποφασιζεις να αναβαθμισεις το αμαξι σου παιρνεις το ρισκο οτι κ να βαλεις.αλλα τα πραγματα ειναι απλα αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις κ ξερεις κ 5 πραγματα κ επισης ξερεις τι θες τοτε πας custom αλλιως μια κονσερβα ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Νικο δεν θελω να τον τρομαξω σε καμια περιπτωση προς θεου ισα ισα κιολας το αντιθετο προσωπικα προτεινω custom κατε εμου,αν και θεωρω οτι καλυτερο δυναμομετρο ειναι ο δρομος και το καλυτερο ειναι να το ρυθμησεις εκει,πρωσοπικη μου αποψη!

Sent from my RM-914_eu_hungary_422 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην τον φοβιζεις τον ανθρωπο.δεν ειναι απαραιτητο οτι ενα custom θα το παρεις στο χερι.σκεψου οτι το custom ρυθμιζεται ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ Κ ΠΛΗΡΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ πανω στις δικες σου αναγκες κ το οδηγικό σου στυλ.το κονσερβα ειναι ιδιο για ολα τα αμαξια αλλα ολοι οι οδηγοι δεν ειναι ιδιοι.οταν αποφασιζεις να αναβαθμισεις το αμαξι σου παιρνεις το ρισκο οτι κ να βαλεις.αλλα τα πραγματα ειναι απλα αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις κ ξερεις κ 5 πραγματα κ επισης ξερεις τι θες τοτε πας custom αλλιως μια κονσερβα ειναι μια χαρα!

 

Πόσα αμάξια πέρασαν Custom Θεσσαλονίκη χωρίς δυναμομέτρηση και είχαν ένα σωρό προβλήματα το προσπερνάμε?

Επώνυμη εταιρία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο δεν θελω να τον τρομαξω σε καμια περιπτωση προς θεου ισα ισα κιολας το αντιθετο προσωπικα προτεινω custom κατε εμου,αν και θεωρω οτι καλυτερο δυναμομετρο ειναι ο δρομος και το καλυτερο ειναι να το ρυθμησεις εκει,πρωσοπικη μου αποψη!

 

 κ το δυναμομετρο στις συνθηκες δρομου ειναι μια χαρα ασε που εκει μπορεις να δεις κ τα χλμ τελικης κ το πως δουλευει το μοτερ σε τετοιους ρυθμους κατι που στο δρομο ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ!

Πόσα αμάξια πέρασαν Custom Θεσσαλονίκη χωρίς δυναμομέτρηση και είχαν ένα σωρό προβλήματα το προσπερνάμε?

Επώνυμη εταιρία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....

custom ρυθμισμενο στον παγκο τα κανουν πολλοι ονοματα δε λεμε αλλα αυτα ειναι να τα αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι! ποσα apr κ revo 2λιτρα εχουν λιωσει σαν παγωτα τον αυγουστο...αλλα το μονο καλο ειναι οτι αναλαμβανουν την ευθυνη σε περιπτωση που τα ''σκατωσε'' το προγραμμα κ το ξερω απο φιλο αυτο ενω εμενα απο γνωστο custom προγραμματιστη της πιατσας πηρα τα....μου οταν εγινε η στραβη.

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

 κ το δυναμομετρο στις συνθηκες δρομου ειναι μια χαρα ασε που εκει μπορεις να δεις κ τα χλμ τελικης κ το πως δουλευει το μοτερ σε τετοιους ρυθμους κατι που στο δρομο ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ!

custom ρυθμισμενο στον παγκο τα κανουν πολλοι ονοματα δε λεμε αλλα αυτα ειναι να τα αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι! ποσα apr κ revo 2λιτρα εχουν λιωσει σαν παγωτα τον αυγουστο...αλλα το μονο καλο ειναι οτι αναλαμβανουν την ευθυνη σε περιπτωση που τα ''σκατωσε'' το προγραμμα κ το ξερω απο φιλο αυτο ενω εμενα απο γνωστο προγραμματιστη της πιατσας πηρα τα....μου οταν εγινε η στραβη.

 

Και εγώ το ίδιο και άλλοι πόσοι. Φταίει το πρόγραμμα και σου λενε το προγραμμα ειναι μια χαρα. Αλλαξε το ένα αλλαξε το άλλο.

Ζεις με τα προβήματα μέχρι να το βγάλεις. 

Ονόματα δεν λέμε..

Η ειρωνία ξέρεις ποια είναι?

Αυτοί που τρώνε την παπάρα το βουλώνουν.

Δεν βγαίνουν έξω να πούνε το παράπονο τους (εξαιρίτε ο CJ)

Είναι και κάποιοι άλλοι όμως που τους κοροιδεύουν ψηλό γαζί τα συνεργεία και βγαίνουν έξω και λένε τα καλύτερα τι συνεργείο είναι αυτό τι επαγγελματίες και άλλο ένα σωρό μαλ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας παρακαλω μην ανοιγεται τετοια κουβεντα γιατι πολυ απλα δεν θα  βγει ακρη .καλα και τα επωνυμα καλα και τα καστομ ,και τα επωνυμα εχουν βγαλει προβληματα αλλα και παρα πολλα τα καστομ ,απο εκει και περα απο παραδειγματα ξερει ο καθενας παρα πολλαααααααααααααααα   ασχετως που δεν ακουγονται δημοσιως και εγω προσωπικα εαν κατσω να γραψω θα πρεπει να κρυφτουν πολλοι ,ας βαλει το παλικαρι οτι θελει και οτι του καθεται πιο καλα .

Edited by tasossline t
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που θα πρέπει να δεί είναι το πόσο κοντά είναι ο αντιπρόσωπος του προγράμματος, έχοντας εξασφαλίσει το γεγονός ότι η ποιότητα του είναι δεδομένη, ώστε να μπορεί να έχει εάν χρειαστεί λέμε τώρα να εξυπηρετηθεί σύντομα.

Δεύτερο είναι η δυνατότητα, εφόσον πάμε σε ''κονσέρβα'' επιλογή, της εναλλαγής ανάλογα με τις βενζίνες....για μένα σημαντικό. Αλλιώς ρυθμίζεις για 95 οκτάνια και τελείωσε εκεί το θέμα. Πλέον οι περισσότερες μεγάλες σου δίνουν δυνατοτητα εναλλαγής ρυθμίσεων.

Αυτά είναι για μένα τα κύρια κριτήρια......πρόγραμμα λίγο πολύ όλοι πλέον έχουν σε ένα καλό στάδιο εξέλιξης.....απλά επιλέγει με γνώμονα την λειτουργικότητα ΚΑΙ το κόστος.....δύσκολοι καιροί πλέον.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε επωνυμο θα παω για να ειμαι ησυχος, με ενδιαφερει η αξιοπιστια στο χρονο και κατι δοκιμασμενο στανταρ (ας ειναι κονσερβα). Απο μεγαλα λογια και υποσχεσεις εχουμε χορτασει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι κονσέρβα, είχα καστουμ και τραβούσα τα μαλλιά μου για 5-6 μήνες, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω το ίδιο μου έτυχε και εμένα, άλλαξε αυτό, εκείνο, το άλλο...και τελικά τι ήταν, άλλαξα προγραμματιστή και ησύχασα και για εμένα είναι λάθος που δεν λέμε ονόματα γιατί έτσι δεν προστατεύουμε τους γύρο μας και μπορεί να κάνουνε το ίδιο λάθος.

 

 

** Δεν λέω ότι όλα τα καστουμ είναι το ίδιο, μην παρεξηγηθούμε.

Edited by Volkswagen1992
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι κονσέρβα, είχα καστουμ και τραβούσα τα μαλλιά μου για 5-6 μήνες, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω το ίδιο μου έτυχε και εμένα, άλλαξε αυτό, εκείνο, το άλλο...και τελικά τι ήταν, άλλαξα προγραμματιστή και ησύχασα και για εμένα είναι λάθος που δεν λέμε ονόματα γιατί έτσι δεν προστατεύουμε τους γύρο μας και μπορεί να κάνουνε το ίδιο λάθος.

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=58068&hl= αυτο το θεμα το ανοιξα για το λογο που λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.